Sunteți pe pagina 1din 10

COMUNICARE ÎN LIMBA

ROMÂNĂ

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
Prof.inv. primar:

PROIECT
DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa:a II-a
Prof. înv. pr.:
Aria curriculară:Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică:,,Bun venit, primăvară !”
Subiectul lecţiei: ,,Buburuza,, după Eugen Jianu – text literar
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Forma de realizare: lecţie integrată
Domenii integrate:
Arte vizuale şi abilități practice
SCOPUL:
 Formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, curentă, conştientă şi expresivă;
 Formarea de priceperi şi deprinderi privind receptarea / ascultarea unui mesaj;
 Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare;

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje în diverse contexte de comunicare;

Dezvoltare personală :
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;

Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:

O1 -- 1.1să citească corect, fluent, conștient și expresiv textul ,, Buburuza,, după Eugen Jianu;
O2 – 1.2să identifice elementele esențiale ale textului ( titlul, autorul, personajele ) ;
O3 – 2.1 să integreze cuvintele noi în enunțuriproprii;
O4 – 2.3să formuleze răspunsuri clare, corecte și concise la întrbările adresate;
O5 – 3.2 să ordoneze corect cuvintele pentru a obține propoziții;
O6 – 3.2să identifice succesiunea logică a întâmplărilor;
O7 – 4.1 să extragă mesajul textului;
Resurse metodologice:
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda „ Diamantul”, jocul didactic;
b) Mijloace de învăţământ: Mascota- buburuza, imagine Eugen Jianu, Creionul vorbitor, fișă Diamantul, plicuri cu cuvinte
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individual
Temporale:50 minute
Umane: 12elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

Bibliografie :
1.Programa şcolară pentru disciplina Cominicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
2.Molan, V., Didactica disciplinei ”Limba și literatura română” în învățământul primar, Editura Miniped, București, 2005;
3.Mihăilescu, C., Pițilă, T., Comunicare în limba română, manual pentru clasa
a II-a, partea a II- a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2015
Scenariu didactic
Mometele lecției Ob. Elemente esențiale de conținut Strategii didactice Evaluare
op. Metode Mijloace Forme
de
organizare
1.Moment O1 Se asigură condițiile necesare unei desfășurări optime a
organizatoric lecției; Observarea
1min. Se asigură ordinea și disciplina, se pregătesc materialele Conversația Materiale Frontal comporta-
necesare. necesare mentului
nonverbal

2.Captarea O2 Se va realiza prin metoda ,, Creionul vorbitor,,- fiecare elev Conversaţia


atenţiei va continuua propoziția începută: ,,Dacă aș fi o insectă, aș Metoda,, Creionul Individual Aprecierea
5min. fi….,, Creionul vorbitor verbală
vorbitor’’
3. Anunţarea Se prezintă elevilor titlul lecției și obiectivele urmărite:,, Observarea
temei Astăzi la ora de comunicare în limba română vom studia Expunerea Manuale Frontal comporta-
2min. textul literar ,, Buburuza ,, scris de Eugen Jianu. mentului
Pentru întelegerea textului trebuie să citiți corect, conștient și nonverbal
expresiv textul, să integrați cuvintele noi în enunturi, să Conversația
răspundeți corect la întrebările adresate, să ordonați corect
cuvintele în propoziții, să identificați succesiunea logică a
întâmplărilor din textul citit și să extrageti mesajul textului.

4.Prezentarea Se prezintă elevilor o buburuză și o imagine cu chipul lui


noului conținut Eugen Jianu ( Anexa 1 ). Conversaţia Buburuza- Frontal Aprecierea
șidirijarea a) Informații despre autor mascotă verbală
învățării -sunt prezentate câteva date despre autorul Eugen Jianu . Imagine-
30min. ,,Eugen Jianu a scris multe legende și povești pentru copii,,. Explicaţia Eugen Jianu
Se recomandă citirea câtorva dintre ele:,,Legenda
licuriciului,, ,,Legenda ghiocelului,, ,,Vulpea și
O3 racul,, ,,Bârlogul ursoaicei,,.
O4 b) Intuirea ilustrației ce însoțește textul
O5 suport
-se discută pe baza imaginii corespunzătoare textului: Aprecierea
- Ce vedeți în imagine? Frontal verbală
- Ce anotimp este prezentat în această ilustrație ? Conversația
- Unde se află cei doi ? Manuale
- Ce are fetița pe mână ?
c ) Citirea textului de către elevi
-solicit elevilor să citească în gând textul ,, Buburuza,, după
Eugen Jianu și să sublinieze cuvintele necunoscute. Individual
Port o scurtă conversație despre text. Se vor adresa câteva
întrebări cu caracter generalizator pentru a vedea dacă elevii Exercițiul
au înțeles textul:
-Care este titlul textului ?
-Câte alineate are acest text ?
- Ce anotimp este înfățișat în text ?
- Care sunt semnele primăverii ? Frontal Aprecierea
d) Familiarizarea cu sensul cuvintelor verbală
-se citesc pe rând fragmentele ,se explică cuvintele Conversația
necunoscute,se citesc enunțurile în care se află aceste cuvinte
și se alcătuiesc propoziții cu ele.
-notez pe tablă cuvintele necunoscute însoțite de explicațiile Lectura Manuale
corespunzătoare: explicativă
- crâng = pădurice de arbori tineri
- larmă = gălăgie Explicația
- a deretica = a curăța
- pajiște = loc acoperit cu iarba,pășune
-se realizează câteva exerciții de încălzire a mușchilor mâinii;
- se reamintește poziția corectă a corpului, picioarelor și a
caietului în timpul scrisului;
- se scriu în caiete cuvintele noi și explicațiile acestora;
- solicit alcătuirea de noi enunțuri cu cuvintele explicate;
e )Citirea textului model- voi citi textul cu intonația
corespunzătoare. Caiete
- solicit elevilor să citească textul pe fragmente, în lanț, Problemati- Individual
selectiv și pe roluri. zarea
- verific caracterul conștient al citirii prin întrebări ce Aprecierea
vizează conținutul textului: verbală
- Ce schimbări au loc primăvara în natură ?
- Ce fac viețuitoarele primăvara ?
- De unde a ieșit buburuza ?
- Ce părere avea buburuza despre ea ?
- Ce a aflat buburuza de la copil ? Conversația Frontal
- Ce învățătură se desprinde din text ?
- Care este mesajul textului?
- Ce vrea să ne transmit autorul?
Se va realiza prin metoda Diamantului.( Anexa 2 )
5. Obţinerea Pentru a completa rubricile diamantului utilizez întrebări Conversaţia Fișă -
performanţei O7 orientative de tipul : Diamantul Frontal
5min. 1.Cine este personajul principal al textului
studiat ? Aprecieri
2.Care sunt însușirile acestui personaj ? Problemati- verbale
3.Ce s- a întâmplat cu acest personaj ? Ce face ea ? zarea
4.Ce acțiuni săvârșește personajul ?
5.Ce este ?

6. Asigurarea O6 Se va realiza printr-un joc didactic- Joculpropozițiilor.


retenției și a Elevii sunt împărțiți în patru grupe. Fiecare grupă primește Conversaţia Plicuri cu Pe grupe Evaluareaorală
transferului câte un plic care conține cuvinte amestecate pe care trebuie să cuvinte
5min. le ordoneze pentru a forma o propoziție.
Cerințe:1.Ordonați cuvintele pentru a obține o propoziție. Jocul didactic
2.Ordonați propozițiile după succesiunea
logică a întâmplărilor.( Anexa3)
7. Încheierea Se vor face aprecieri generale si individuale asupra Aprecieri
activităţii participării elevilor la lecţie, precum şi asupra Frontal verbale
2min. comportamentului lor pe parcursul orei. Conversaţia
Se va preciza tema pentru ora următoare : De alcătuit Individual Stimulente
propoziții cu cuvintele de la vocabular.
Anexa 2

DIAMANTUL

Pentru a completa rubricile diamantului utilizez întrebări orientative de tipul:


1. Cine este personajul principal al textului studiat ? 2. Care sunt însuşirile acestui personaj ?
3. Ce s-a întâmplat cu acest personaj ? Ce face ea? 4. Ce acţiuni săvârşeşte personajul ? 5. Ce este ?
Anexa 3

Primăvara întreaga natură se trezeşte la viaţă.

Toate vieţuitoarele se bucură de primăvară.

Buburuza este tristă, considerându-se neînsemnată.

Buburuza se bucură când află că are un rost pe lume.

S-ar putea să vă placă și