Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Atanasie Marienescu


Clasa: a II-a
Propunător: prof. înv. Primar Madoșa Timeea
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică:Medii de viață de la noi și din alte zone
Subiectul:Împărţirea în concentrul 0-100
Tipul lecţiei:recapitulare și sistematizare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului (MEM)
Comunicare în limba română(CLR)
Arte vizuale și abilități practice(AVAP)
Scopul: Formarea deprinderilor de a efectua exerciţii şi probleme care se rezolvă prin operația de împărțire; dezvoltarea limbajului şi a gândirii matematice;
consolidarea deprinderilor de calcul oral și scris

Competențe specifice disciplinelor integrate:


MEM1.5. Efectuarea deîmpărțiri prin scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cumediul natural și social;
4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple;
5.2 Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice.
CLR 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
2.2. Transmiterea unor informații printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic.
AVAP 2.6. participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.
Obiective operaţionale:
O1:- să răspundă corect la întrebări legate de conţinutul de explorare a mediului;
O2:- să aplice terminologia specifică operaţiei de împărţire în rezolvarea de exerciţii;
O3:- să efectueze operaţii de împărţire prin scădere repetată;
O4:- să enumere terminologia specifică, precum şi alte noţiuni matematice legate de împărţire, pentru completarea unui ciorchine;
O5:- să completeze casetele cu numerele care lipsesc, pentru a obţine egalităţi;
O6:- să utilizeze fracţiile jumătate şi sfert în rezolvarea de probleme, cu ajutorul desenului;
O7:- să rezolve probleme prin două operaţii;
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, activitatea independentă, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, ciorchinele;
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
c) Resurse materiale: videoproiector, laptop, stick, fişe de lucru, creioane colorate, flip-chart;
d) Forme şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală individuală şi globală, observarea sistematică;
e) Resurse umane: 14 elevi;

Bibliografie:

- manualul Matematică şi explorarea mediului, clasa a II-a, Editura Didactică și Pedagogică, 2018
- programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013
- Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom, 2007

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob Strategia didactică
op. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare Evaluare
1.Moment • Asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a lecţiei; conversația materialele frontal și Observația
organizatoric • Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa necesare individual sistematică
(2') pentru lecție

2.Verificarea • Verific cantitativ și calitativ tema pentru acasă; exercițiul caietul frontal și Aprecieri
temei individual verbale
(3')

3.Captarea • Ghicitoare: conversaţia


atenţiei Zece mere, câte două,
(2') La cinci veri am dăruit.
Niciun măr nu am în coş,
Pe toate le-am…………………(împărţit)!La ce operaţie matematică se
referă ghicitoarea?
4.Anunţarea
subiectului şi a • Astazi, la ora de matematică şi explorarea mediului, vom recapitula
obiectivelor cunoștințele legate de această operație, dar și cele legate de unitatea
operaţionale tematică pe care tocmai am finalizat-o și anume: Medii de viață de la
(3') noi și din alte zone.
•Sunt comunicate elevilor obiectivele lecției
•Se scrie data şi titlul la tablă, folosindu-se tehnica fișă-Ghiocelul munca
Ghiocelulmatematic, iar elevii vor primi și ei un ghiocel, iar pe fiecare matematic independentă
conversația (Anexa 1)
petalevor trebui să completeze astfel:
-în mijloc titlul lecției( ÎMPĂRȚIREA…)
-data de azi;
-luna anului;
-ziua săptămânii;
-anul în care suntem;
-numărul de elevi prezenți.
imagini
*Pentru elevul cu CES -realizeazăcorespondența dintre animalele, (deșert, deltă)
păsările și mediul lor de viață
5.Dirijarea Spargerea gheții:
consolidării şi Răspunde repede și bine!
sistematizării -Ce numere sunt scrise pe ghiocelul matematic? (5, 3, 2019, 14)
cunoştinţelor -Să le spunem în ordine crescătoare! jocul didactic aprecieri
(25') -Care este cel mai mic număr? individual verbale
-Cât este sfertul acestui număr? problematizarea

Verificarea noţiunilor de explorare a mediului se va face pe baza unor


ghicitori:

Plante, pești și animale


Sunt la mare căutare,
Pe toate de vrei să le vezi
La vărsare-ntr-o mare le vezi (DELTA DUNĂRII)
-Dați exemple de animale, păsări, plante ce trăiesc în Delta Dunării!
O1
E-o-ntindere de apă aprecieri
Scoici, nisip, căluți de mare verbale
Chiar de-i numele de spaimă, conversaţia frontal
Lume-n valuri, toți înoată! (MAREA NEAGRĂ) euristică
-Ce fel de apă este Marea Neagră?
observarea
Orișicât ai tot privi sistematică
Dealuri, văi, toate-s pustii
Parc-ai sta mereu pe loc
N-ai străbate chiar deloc! (DEȘERTUL) jetoane,
-Dați exemple de plante, animale, care s-au adaptat acelor condiții! cartonașe cu
numere
*Pentru elevul cu CES- realizarea unor mulțimi, folosind diverse
jetoane, asociind mulțimea de obiecte cu numărul indicat

Completarea unui ciorchine, pe flip-chart, pornind de la cuvântul flip-chart


ÎMPĂRȚIREA:
Scădere repetată de termeni egali deîmpărţit
împărţitor
operaţia inversă înmulţirii cât
O4 ciorchinele frontal

Împărţirea împărţirea la 1 nu fișă de lucru


modifică (Anexa 2)
rezultatul- element neutru
Jumătate micşorat de atâtea ori
Doime de atâtea ori mai puţin
Sfert
de câte ori este un nr. mai mic decât altul fișă-Ghiocelul
Pătrime matematic
(Anexa 3*)
* Pentru elevul cu CES - rezolvarea unor adunări și scăderi scrise pe verific
ghiocelul matematic, iar apoi pictarea ghiocelului, respectând codul corectitudi
culorilor nea
exerciţiul individual rezultatelo
O5 • La tablă şi pe fișe se vor rezolva următoarele exerciţii: obţinute
fișă de lucru
1. Află numărul care lipseşte! (Anexa 4)
O3 30 : 6 = +1
:6=6
48 : =8
O2 49 : = = 10 – 3 problematizarea
: 7 = 10
O7
: 6 = 10

O6 2. Află diferenţa şi câtul fiecărei perechi de numere: 28 şi 4, 35 şi conversația


5, 72 şi 9. euristică
-De ce credeți că am ales să aflăm și diferența, nu doar câtul? explicația
3. La Acvariu sunt 32 de peşti, iar delfini un sfert din numărul
peştilor.
Câţi delfini şi peşti sunt în total laAcvariu?
5. Un eschimos construiește un iglu. El are 6 bucăți de gheață pe
care le taie astfel:
- două pe jumătate;
- trei în sferturi;
- unul îl lasă întreg.
Desenează și calculează câte bucăți a obținut în total după tăiere.
7. Asigurarea
retenţiei şi a •Elevii vor primi ca temă pentru acasă o fișă tip Rebus. explicația fişă tip Rebus
transferului conversația (Anexa5)
(5')

8. Încheierea •Se vor face aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei. conversația aprecieri
lecţiei •Vor fi evidenţiaţi elevii care s-au remarcat prin participare activă şi verbale
(5') aceia care au formulat răspunsuri valoroase. individuale
globale

S-ar putea să vă placă și