Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.10.2022

CLASA: Pegătitoare A

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Sfinţii Trei Ierarhi

CADRU DIDACTIC: Andreea Aiordăchioaie

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţele naturii

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ursulețul răsfățat - numărul și cifra 4, plante și animale -


animale sălbatice din țara noastră

SUBIECTUL LECŢIEI: Numărul şi cifra 4 - comparare, ordonare, scriere

TIPUL LECȚIEI: consolidare

SCOPURILE LECȚIEI:

● Compararea unor mulțimi cu cel mult 4 elemente


● Ordonarea unor mulțimi în funcție de numărul de elemente
● Adăugarea sau extragerea de elemente, pentru a obține mulțimi cu “tot atâtea”
elemente

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La finalul activității, elevii vor fi capabili:

O1. să compare una sau mai multe mulțimi cu cel mult 4 elemente, prin corespondență unu
la unu;

O2. să ordoneze șiruri de numere sau mulțimi în funcție de numărul de elemente;

O3. să adauge sau să extragă elemente, pentru a obține mulțimi cu număr egal de
elemente;

O5. să recunoască, să traseze și să scrie corect cifra 4.

COMPETENŢE VIZATE: 1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 3.1

Bibliografia:

● Ministerul Educației și Cercetării - Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi


explorarea mediului, Bucureşti, 2013
● Roșu, M. - Didactica matematicii în învățământul primar, Ministerul Educației și
Cercetării, 2006
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Etapele Obictive Activitatea profesorului pentru înv. Evaluare Resurse


lecției operaționale primar / a elevilor de timp
Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare

Momentul Se asigură un climat afectiv pozitiv. Se Conversația Frontal 5 minute


organizatoric pregătesc materialele necesare pentru
activitate. Se verifică conectarea și
participarea la activitate a elevilor, precum
și funcționalitatea sistemului media
(calculator, proiector, difuzoare).

Se efectuează rutinele zilnice de la


începutul programului (calendarul naturii,
prezența)

Captarea O1 Lecția debutează printr-o trimitere discretă Explicația Frontal 1 minut


atenției la povestea Ursul păcălit de vulpe, de Ion
Creangă, care urmează să fie discutată în
aceeași zi, în cadrul orei de CLR. Acesta
este și un prilej pentru elevi să își Conversația
amintească una dintre tematicile
săptămânii, anume despre animalele
sălbatice din țara noastră și despre
obiceiurile lor în ceea ce privește hrana:

- Copii, haideți să ne amintim cu ce


se hrănesc unele animale care
trăiesc în pădurile din România!
(...) Dar ursul cu ce se hrănește?

Anunțarea Elevii sunt îndemnaţi să îşi reamintească Explicația Frontal Solicitarea, prin întrebări, 1 minut
subiectului faptul că în lecţia precedentă s-a discutat ca elevii să reitereze
lecției și a despre vecinii unui număr, despre ce noțiunile prezentate..
obiectivelor înseamnă crescător și descrescător și
operaționale despre faptul că s-a încercat ordonarea Expunerea
numerelor deja învățate.
Dirijarea 1. Compararea mulțimilor afișate Întrebări deschise care 30 minute
învățării pe tablă vizează fixarea
Explicaţia Jetoane Frontal cunoștințelor dobândite în
Pe tablă apar 5 perechi de diagrame, magnetice această etapă:
O1 reprezentând mulțimi de jetoane Exercițiul sub formă de Individual
magnetice sub formă de ursuleți și de ursuleți și de -Câți pești avem aici? Ne
O3 pești. Sub pretextul că vom „hrăni ursuleții Manipularea peștișori, ajung ei pentru a hrăni
cu pește”, vom realiza corespondența 1 la de obiecte tablă, marker ursuleții din diagrama
1 dintre mulțimile de pești și de ursuleți, concrete alăturată?
două câte două, observând, în fiecare pentru a-și
caz, care mulțime este mai mare și cu însuși -Câți pești ne mai trebuie
câte elemente. Câte un elev va lucra cu concepte pentru a fi suficienți
câte o pereche de mulțimi. abstracte pentru toți ursuleții?

Mergând un pas înainte, vom extrage sau Aprecierea verbală a


adăuga elemente, astfel încât să obținem corectitudinii modului în
mulțimi „cu tot atâtea” elemente. care a fost rezolvată
sarcina;

2. Ordonarea unor mulțimi de


obiecte concrete, manipulabile, Cadrul didactic pune
în ordine crescătoare sau Explicaţia întrebări de sprijin și face
Piese de tip aprecieri verbale ale
O2 descrescătoare Frontal
Exerciţiul Lego, cepuri corectitudinii rezolvării
Cadrul didactic prezintă elevilor „turnulețe” rotunde din exercițiului.
Manipularea lemn Individual
din piese lego (formate din una, două, trei
de obiecte
și patru piese), iar pe mesele elevilor se
concrete
regăsesc recipiente cu cepuri de lemn
pentru a-și
stivuibile. Cadrul didactic invită câte un
însuși
elev să numere piesele fiecărui turnuleț,
să le ordoneze crescător sau
descrescător, eliminând, pe rând, din concepte
„colecție”, câte unul dintre turnulețe. Se va abstracte
încerca obținerea a cât mai multe
combinații sau variante de ordonare: 1, 2,
3, 4 / 4, 3, 2, 1 / 1, 2, 3 / 1, 3, 4 / 2, 3, 4 /
3, 2, 1 / 4, 3, 1 / 4, 3, 2. Se va evidenția,
din nou, în acest mod, și conceptul de
vecini ai numerelor. Elevii vor fi solicitați,
unul câte unul, să lucreze cu turnulețele
din piese Lego, iar colegii lor vor realiza
turnulețe asemănătoare și ordonări
identice cu cepurile rotunde din lemn de
pe pupitre.

3. Fişa de lucru
Caietele Aprecierea verbală
Elevii lucrează în caietele auxiliare pentru
Exercițiul pregătite deja
O2 semne grafice pagina de exerciții aferentă Individual Verificarea corectitudinii
cu sarcini de
acestei unități de învățare, care include modului în care au fost
lucru.
activități de identificare, trasare, scriere a realizate sarcinile în
cifrei 4 și de ordonare a unor șiruri de caiete şi marcarea
O5 numere. rezolvărilor corecte cu un
abţibild sau o ștampilă.
Fixarea O2 4. Joc didactic - Mișcare 2 minute
cunoștințelor brauniană… matematică.
dobândite în Jocul Etichete cu Individual Evaluare pe parcurs
etapa Elevii primesc câte o etichetă cu unul didactic numere
anterioară dintre numerele 1, 2, 3 sau 4, pe care o În perechi Aprecieri verbale
lipesc vizibil în zona pieptului. Atunci când punctuale
cadrul didactic pornește muzica, ei se vor În cadrul
„plimba” prin clasă, respectând întregului
următoarele reguli: colectiv

- Nu vor vorbi deloc


- Nu se vor ciocni sau atinge de
nimeni
- Singura atingere permisă este
atunci când întâlnesc față în față
un coleg care poartă un număr
„vecin” cu al lor. Cu acest coleg
vor bate palma.
- La oprirea muzicii, toți elevii se
vor așeza, în timp ce cadrul
didactic numără până la 4, într-un
șir crescător sau descrescător (va
fi precizat de la începutul jocului)
în funcție de numerele de pe
etichete (ex. 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4
etc.).
Asigurarea Cadrul didactic reia pe scurt temele atinse Cadrul didactic va 2 minute
retenției și a pe parcursul lecţiei: le reamintește elevilor răspunde la întrebările
transferului că au extins discuţia despre vecinii Conversația Frontal elevilor, întărind
numerelor, despre ordonare și comparare explicațiile, acolo unde
și că au operat, în lecția care tocmai se este nevoie.
încheie, foarte mult cu obiecte concrete,
pentru o înțelegere mai profundă a
conceptelor amintite.

S-ar putea să vă placă și