Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

 Data: 25.01.2023
 Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Ion Creangă”- Slatina, Olt
 Grupa: Mare B
 Practicantă: NICOLESCU Laurentia Ionela
 Educatoare: BUICAN Viorica
 Profesor îndrumător/coordonator: SULGER Nicolae Marcel
 Profesor metodist: SIMION Ioana
 TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este ,a fost și va fi aici pe pământ "
 TEMA PROIECTULUI: „Exploratori in timp si spatiu,,
 TEMA SAPTAMANII: O lume disparuta-dinozaurii"
 DOMENIUL EXPERIENȚIAL:Stiinte
 Categoria Activitatii:Numeralul ordinal

 Mijloc de realizare: Joc didactic


 Elemenete de joc:inchiderea/deschiderea ochilor;apaluze,aplauze,miscarea

 TEMA ACTIVITATII: Jocul,,Al catelea dinozaur lipseste?’’

Scopul activității:

- Cunoasterea locului fiecarui numar in succesiunea naturala;

- Folosirea corecta a numeralelor cardinale si ordinale

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
O1:Sa numere crescator si descrescator de la 1 la 7;
O2: Să se raporteze la cantitate;

O3: Să utilizeze adecvat numele numeralelor ordinale(primul,al doilea...,al saptelea);


O4: Să identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;

O5: Să așeze la locul potrivit jetonul;


b) Afective:
Să manifeste interes pentru activitate, etc.

 STRATEGII DIDACTICE:
 :- folosirea corecta a numeralelor cardinale,ordinale;
Sesizarea locului pe care il ocupa fiecare numar in sirul numeric.
 Metode și procedee: conversația, observația, demonstrația, dialogul;
 Forma de organizare: Frontal/ individual/ etc.

 DURATA: 30/35min

 BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru Educația Timpurie 3-6/7 ani, M.E.N., 2019;
 Dima S., Paclea D - Antologie de texte literar-artistice, vol.I, Lumea copiilor, 1993
 Mitu F, Antonovici S. – Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul
preșcolar, ed. Humanitas, 2005
 www.didactic.ro
DEMERSUL DIDACTIC

Eveniment Strategii didactice

instrucțional/ Ob. Materiale Mijloace de Metode şi Forme de


Activitatea Activitatea Evaluare
didactic oper i invatamant procedee organizare
practicantei preşcolarilor
Dozarea în ațion didactice/

timp ale

1. Moment Se creează condiții Preșcolarii conversatia frontal Ex:


ul necesare pentru buna intră ordonat în Observarea
organiza desfășurare a activității: sala de grupă sistematică a
toric comportamen
- aerisirea sălii
(2 min.) tului verbal și
- pregătirea materialului nonverbal al
didactic preșcolarilor;
etc.
- aranjarea scaunelor
sub formă de semicerc
.cosuletul atenția
2. Captarea Se prezinta un cosulet Preșcolarii cu jetoane acordată de
Convorbirea
atenţiei care a fost acoperit sunt atenți la preșcolari
(3min.) pentru a creea o mine
si capacitatea
surpriza copiilor.
de a
-Ce se afla pe masa?(in
raspunde la
cosulet)
intrebari
-Ce credeti ca se afla in
cosulet?
-Ce activitate credeti ca
vom desfasura astazi?
3. Anunţar " Astăzi vom desfășura Preșcolarii conversația frontal
-explicația
ea temei activitatea printr-un joc . ascultă cu
şi a Jocul se numește : ”Al atenție
obiective catelea dinozaur explicațiile
lor lipseste?,, pentru ca toti
operațio copiii sa stie sa arate
nale corect ordinea
propuse numerelor in sirul
(3min.) numeric si sa vorbeasca
folosind termenii
specifici:sir;primul,al
doilea...ultimul.
O1 Se cere copiilor
sa Preșcolarii vor cosuletul cu
jetoane
4. Prezenta O2 inchida ochii. In acest veni pe rând
rea 03 timp se ia un pentru a stabili Tabla
conținut 04 dinozaur.La locul cifrei; Observarea
ului și semnal,copiii vor comportamen
dirijarea deschide ochii si vor tului în grup
învățării spune al catelea și individual
explicația
prin dinozaur lipseste.Se
abordare repeta de cateva ori. -conversația
integrată Pentru complicarea
demonstrați
(5min) jocului vor lipsi 2
a
dinozauri,iar copiii vor
face acelasi lucr vor
face acelasi lucru ca in
jocul simplu,doar ca vor
avea mai multi dinozauri
lipsa.
\ O7 In timp ce copiii inchid ochii practicanta Copiii Explicația 1.Descopera
5.Asigurarea ascunde de pe panou un jeton sau mai raspund cu elementele
feedback-ului multi.Cand deschid ochii,ea spune o adevarat lipsa din sirul
și a retenției asertiune. (Exemplu:Este adevarat ca s a sau fals in numeric;
ascuns dinozaurul al patrulea si functie de
(10min) 2.raporteaza
saselea?) ce vad.
afirmatia
Conversația
Voi adresa intrebari referitoare la ce am practicantei la
facut: datele reala
si decid daca
V-a placut jocul?
este
Cum s-a numit jocul nostru? adevarata
sau falsa
6.Evaluarea O6 La final fiecare preșcolar va spune cum a
activității fost activitatea pentru el
O7
(3min.)
Fiecare
preșcolar
va
răspunde
Se fac aprecieri generale și individuale Conversația
7.Încheierea asupra modului în care preșcolarii au
recompens
activității răspuns la activitate, precum și la
e
(2 min.) modulbcum s-au comportat aceștia.

S-ar putea să vă placă și