Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE- învăţămȃnt preșcolar

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa, Liceul Pedagogic ,,Nicolae Iorga’’, Botoşani


Data: 10.01.2023
Grupa: Albinuţelor Nivel 1 ( mijlocie)
Profesor învățământ preșcolar: Mandache Mihaela
Profesor metodist : Manolache Cristina
Profesor coordonator al practicii pedagogice : Manolache Cristina
Elev practicant : Lalac Cosmin-Andrei
Tema anuală de studiu : ,, Cȃnd, cum și de ce se întȃmplă?“
Tema proiectului: ,, T.S.I – Tema săptămȃnală independentă
Tema săptămȃnală: ,, Te rog!”, ,, Bună ziua!” , ,, Mulţumesc”
Tema activităţii: ,, Viscol, ger , joc de ninsoare / Iarna, ce culoare are?”
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
Domeniul experenţial : DOS- Domeniul Om și Societate
Tipul de activitate : Consolidarea unor deprinderi de conduita morală
Sarcina didactică: Sa identifice care sunt formulele de adresare politicoasa din povestea,,Aventurile unui fug de nea”.
Durata activităţii : 20-25 de minute
Scopul activităţii: Cunoasterea normelor de comportare civilizată si intelegerea necesitatii de a le folosi in societate.
Obiective operaţionale :
La sfârșitul activității, educabilii vor fi capabili :
O1- să explice cand si unde se folosesc formulele de politete ( cand saluti, ceri sau primesti)
O2 – să identifice fragmente din poveste referitoare la reguli de comportare.
O3- să utilizeze formulele de politete si salut specific în concordanță cu contexte diferite.

Strategia didactică: inductiv-deductivă


● metode şi procedee didactice : conversaţia , explicaţia, demonstraţia, povestirea.

● mijloace didactice: planse ilustrand imagini sugestive, bulgăre din polistiren, fulgi in diferite forme, stikere, cufarul magic.

● forme de organizare a activităţii educabililor : individual, frontal

● forme si strategii de evaluare: aprecierea verbală , observaţia sistematică


Desfășurarea activităţii instructiv-educative
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Activitatea Strategia didactică Evaluare
activităţii copiilor
Crt Op. Metode Materiale Forme Timp
.
şi didactice de
procedee organizare
1. Organizare • Asigurarea climatului optim de - Copiii se Conversaţia Frontal 2 Observaţia
a spaţiului ordine și disciplină, necesar pregătesc introductivă minute
sistematică
educaţional desfășurării activității. pentru
activitate.

2. Captarea - Copiii sunt Povestirea -cufar Frontal 2 Observaţia


● Li se va capta atentia
atentiei atenti si minute
prescolarilor printr-o Conversaţia sistematică
recunosc
istorisire a unui eveniment supriza aflata
petrecut in drum spre in cufăr.
gradiniţă: ,, M-am intalnit cu
Crăiasa Zăpezii care m-a
rugat sa deschidem acest
cufar( in care se vor afla
fulgi de diferite marimi si
forme ce vor fi oferite
prescolarilor la finalul
activitatii). Dupa acest
moment, vom porni in
calatoria fulgului de nea.
3. Anunţarea Explicatia Frontal 4 Observaţia
temei și a minute
- Se prezintă pe înțelesul - Copiii sunt sistematică
obiectivelor
preșcolarilor titlul și obiectivele atenți și
propuse: ,,Astăzi vom citi receptează
povestea: ,, Aventurile unui tema anunțată.
fulg de nea “si vom afla lucruri
foarte interesante despre acesta.
4. Dirijarea O1 - Copiii vor fi așezați în - Copii sunt Explicatia - Planse cu Frontal 10 Observaţia
învăţării semicerc. Povestea va fi citită cu atenti la imagini minute
sistematică
intonatie , raspectand semnele de poveste si se sugestive
punctuatie si pauzele. Pe pregatesc sa pentru
parcursul lecturii , vor fi raspunda la poveste
evidențiate și explicate cuvintele intrebarile
Demonstratia
noi. ( pulbere= praf, pudră) , adresate.
diabolic= demonic, rautacios), a
încumeta = a cuteza, a îndrăznii).
Se evidentiaza din continutul - Cufar
povestii faptul ca personajele au
O2 un comportament si vocabular
civilizat( ,, Ati observat ca
Fulgul de nea se adreseaza intr- - Bulgare
un mod civilizat Printului de
Fermecat si Eroului?” iar copiii Exercițiul
polistiren
vor incerca sa redea formulele de
adresare politicoasa – ”Buna”,
”Multumim”, ”Te rog”).
- ,,-Daca ati fost atenti, veti putea
raspunde corect la unele
intrebari pe care fulgul de nea le-
a pregatit pentru voi!” ( Copilul
O3 Lectura
care prinde bulgarele va
educatoarei
raspunde la intrebarile fulgului
de nea: Care sunt personajele
povestirii ? , V-a placut
comportamentul personajelor? ,
Cine credeti ca a avut un
comportament placut? Ce
formula de adresare v-a atras
atentia? Sunteti de acord sa
transformam aceste formule de
adresare in cuvinte magice!

Conversatia
euristica

5. Obtinerea - După ce au raspuns la intrebari, - Acestia Conversatia Individual 5 min Aprecierea


performant se fac aprecieri verbale și îi raspund la verbala
ei O1 înștiințăm că mai au o singură intrebarea
sarcină de rezolvat. Pentru adresata
obținerea performanței, copiii
vor trebui să formuleze o
rugăminte din partea fulgului
O2 pentru print, în care să se
adreseze politicos: ,, Craiasa, am
o rugaminte: - Te rog foarte mult
sa ma transformi intr-un fulg
vesnic”.
-
6. Încheierea - Se fac aprecieri verbale asupra - Primesc Aprecieri Fulgi de Frontal 2 Aprecierea
activităţii modului în care s-a desfășurat recompense în verbale nea minute verbală
activitatea și fiecare elev va fi funcție de Stimulente
chemat în față pentru a îi oferi activitatea lor.
un fulg de nea din cufarul magic.

S-ar putea să vă placă și