Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.01.2023
Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit „Ion Creanga” – Slatina, Olt
Grupa: Mare C
Practicanta: TURBATU Maria Alexandra
Profesor invatamant prescolar: IVANA Cristina
Profesor indrumator/ coordonator: SULGER Nicolae
Profesor metodist: SERBAN Gabriela
Domeniul experimental: DLC - Educarea limbajului
Tema anuala de studiu: „Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema saptamanii: Jocurile copiilor în anotimpul Iarna
Tema activitatii: „Iarna pe uliță” de George Coșbuc
Mijloc de realizare: memorizare, exercitiu
Tipul activitatii: predare, memorizare
Scopul: Exersarea abilitatii de memorare, dezvoltarea limbajului

• Obiective cadru: -dezvoltarea  capacitatii de exprimare  orala,de intelegere si


utilizare  corecta a semnificatiilor  structurilor  verbale orale 
                             -educarea  unei  exprimari verbale  corecte din punct de
vedere fonetic,lexical,sintactic
                             -dezvoltarea creativitatii si  expresivitatii limbajului  oral.
• Obiective de referinţă:
                             -sa  inteleaga  si  sa transmita  mesaje  simple ,sa reactioneze
la acestea
                             -sa audieze  cu  atentie  un  text,sa retina ideile acestuia si sa
demonstreze ca l-a inteles
                             -sa-si imbogateasca  vocabularul activ si pasiv pe baza
experientei,activitatii personale si/sau a relatiilor cu ceilalti si ,simultan sa
utilizeze un limbaj oral ,corect din punct de vedere gramatical.
                                                              

Obiective operationale:
. a) Cognitive: O1. Să asculte cu atenție recitarea poeziei;
O2. Memorizarea logica a poeziei propuse in cadrul didactic;
O3.Să reproducă poezia corect , clar si expresiv respectând pauzele impuse de punctuație și ritm;
O4. Să rețină cuvintele noi: „năvalnic”, „vuiet”, „mătănii”;
O5. Să manifeste interes pentru activitate.

b) Psihomotorii: Sa isi imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi


c) Afective: Sa învețe poezia pe strofe individual,dar si pe grupe
Strategii didactice
 Metode si procedee: memorarea, conversatia, explicatia, exercitiul.

 Mijloace de invatamant: tabla, laptop

 Materiale didactice; imagini, fișa de lucru

Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe


Durata: 30 de minute
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Bibliografie: Curriculum pentru Invatamant Prescolar (3-6/7 ani) , M.E.N., 2008, Metodica activitatilor de educare a limbajului in
invatamantul prescolar, didactic.ro , versuri.ro
SCENARIU DIDACTIC
Nr Etapele activitatii/ Ob Activitatea practicantei Activitatea Strategii didactice Forma de Evaluare
. Dozarea in timp Op prescolarilor organizar
crt e
Materiale Metode si
didactice/ procedee
Mijloace
de
invatamant
1. Momentul Se pozitioneaza scaunelele Exercitiul Frontal Observarea
organizatoric in semicerc, si se pregatesc organizatoric, individual. sistematica a
(2 min) materialele didactice imagini cu Mos activitatilor si a
specifice lectiei. Martin. comportamentelor
prescolarilor.
2. Captarea atentiei Se va realiza prin Conversatia- Planse cu Conversatie, Frontal Observarea
(2 min) introducerea unui element Explicatia. imagini,din explicatie individual. comportamentului
surpriza, mesajul de la Zâna anotimpul verbal si
Iarna pe care educatoarea a Imagini cu Iarna nonverbal
întâlnit-o în drum spre personajul poeziei.
grădinița. Ea a auzit că la
grupa mare sunt copii
cuminți, atenți și mai ales
isteți, care știu sa învețe o Asculta cu mare
poezie, atenție ce li se

Pentru a înțelege mesajul citește.


poeziei ,se va purta o scurtă
convorbire cu copiii despre
anotimpul Iarna, despre
caracteristicile acestuia și
despre jocurile copiilor în
anotimpul iarna.

Citește mesajul de la ZÂNA


IARNA preșcolarilor
3. Anuntarea temei si Practicanta anunta Prescolarii asculta Imagini Conversatia. Frontal
a obiectivelor prescolarii ca vor desfasura atenti și asculta cu individual.
operationale o activitate de educare a nerăbdare sa învețe
propuse limbajului, in care va fi poezia.
(2 min) prezentata poezia: „Iarna cu
uliță” , alaturi de imagini
reprezentative
4. Prezentarea O1 Educatoarea va face o Prescolarii vor fi Imagini, cu Povestire, Frontal Deprinderea de a
continutului si recitare model a poeziei , solicitati individual, anotimpul explicatie, individual, fi atenti la
dirijarea invatarii apoi pe baza unor imagini dar si pe grupe, Iarna tabla. memorizare, pe grupe explicatii, de a
prin abordare sugestive, se va trece la pentru a observa observare recepta
integrat explicarea continutului de abilitatile de obiectivele
O2
(22 min) idei, a unor cuvinte și memorare si activitatii.
expresii din text („coastă”, intelegere
„mătănii”, „năvalnic”, „vuiet”, Intelegerea
„stau grămada”, „s-au continutului
O3 răzbunat”, etc.) Se va recita jocului. Evaluarea
poezia încă o data sau de respectarii
doua ori de către practicantă. regulilor acestuia.

O4 Poezia va fi memorată pe
unități logice. Se va repeta Capacitatea

prima strofa cu a doi-trei prescolarilor de a

preșcolari , apoi se va trece retine informatiile

la următoarea strofa, care va primate.

fi repetata împreuna cu
prima, pentru fixarea în Rapiditatea

memorie a fragmentelor formularii

logice în succesiunea lor raspunsului.

fireasca
. Intelegerea
Iarna pe uliță informatilor
de George primate.
Coșbuc
A-nceput de ieri să cadă
 Câte-un fulg, acum a stat,
 Norii s-au mai răzbunat
 Spre apus, dar stau grămadă
 Peste sat.
O4  
 Nu e soare, dar e bine,
 Şi pe râu e numai fum.
 Vântu-i liniştit acum,
 Dar năvalnic vuiet vine
 De pe drum.
 
 Sunt copii. Cu multe sănii,
 De pe coastă vin ţipând
 Şi se-mping şi sar râzând;
 Prin zăpadă fac mătănii;
 Vrând-nevrând

Memorarea poeziei se
realizează individual cu
fiecare copil, pentru
corectarea eventualelor
greșeli de pronunție.
Le voi da Fișe de Lucru cu
sarcina de a reprezenta
anotimpul despre care am
învățat astăzi: „ Încercuiți
imaginea specifică
anotimpului Iarna.”
5. Incheierea Se fac aprecieri generale Conversatia Front Fixarea
activitatii asupra implicarii la activitate individual conștințelor
(2 min) si a evolutiei prescolarilor, dobandite in
sunt felicitati si timpul activitatii.
recompensati.

S-ar putea să vă placă și