Sunteți pe pagina 1din 7

3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATA

G.P.P. ,,Alba ca Zapada”

Prof. Inv Prescolar :Micu Elena Emilia

Propunator:Gheorghe Geanina

Nivelul de vârstă/ grupă: Grupa mare ,, Ciupercutele’’

Tema anuală de studiu: Cum exprimam ceea ce simtim ?

Tema proiectului: Bucuriile iernii.

Subtema: Iarna- jocurile copilăriei

Tema activității: „ Iarna pe uliță’’ de George Coșbuc

Forma de realizare: Memorizare

Tipul activității: Predare – învățare ( însușire de cunoștințe)

Domeniul de activitate: Domeniul limbă și comunicare DLC - educarea limbajului

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


-Mesaje orale în diverse situații de comunicare
- Autocontrol și expresivitate emoțională
- Activare și manifestare a potențialului creativ (persistență în activități);

1
COMPORTAMENTE VIZATE

- Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

-Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

SCOPUL: Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical, sintatic; dezvoltarea memoriei logice; stimularea și exersarea limbajului;
creativitatea și expresivitatea limbajului oral.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

 O1- Să audieze cu atenție textul poeziei;


 O2- Să rețină versurile poeziei;
 O3- Să recite corect și expresiv poezia după modelul educatoarei;
 O4- Să rețină cuvintele noi: „năvalnic” , „vuiet”, „mătănii” ;
 O5- Să manifeste interes pentru activitate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul,


descoperirea, problematizarea.
 Resurse materiale: Planșe ilustrative - iarnă
 Forme de organizare: Frontal, pe echipe și individual

DURATA: 25-30 minute

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educația timpurie-2019


 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar- editura
Delta Cart Educational- 2009
 Activități integrate în grădiniță - ghid metodic, editura Carminis

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr.cr ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/


t ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC METODE ȘI
INDICATORI
1. Momentul Se asigură condiţiile
organizatoric optime desfăşurării
activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului
didactic și așezarea într-
un mod accesibil tuturor
preșcolarilor;
-organizarea mobilierului;
-intrarea ordonata a
copiilor in sala de grupa

2. Captarea atenției Captarea atenției se Metode didactice: Stimularea


realizează cu ajutorul conversaţia, explicația. interesului
unei ghicitori: pentru
Totu-i inghetat in drum, Resurse materiale: planșe activitate și a
Florile-s pe geam acum, ilustrative-iarnă, fulgi de capacității de
In soba focul trosneste, nea. concentrare.
Spune,ce anotimp Observarea
este? (Iarna) comportamentului
verbal şi non-
verbal.
3. Anunțarea temei și a Se anunță tema și Metoda didactică: Globală –
obiectivelor obiectivele pe înțelesul explicația, conversația. observația.
copiilor.Astazi vom Sunt atenţi şi
invata poezia „Iarna pe rețin titlul și
ulita” de George autorul poeziei.
Cosbuc. Dacă veţi fi
atenţi, veţi afla lucruri
foarte interesante si
impreuna vom explica
cuvintele pe care nu le
cunoasteti.
4. Prezentarea Educatoarea recită Metode didactice: Evaluare

3
conținutului și poezia, folosindu-se explicaţia, demonstația. frontală și
dirijarea învățării de planșele ilustrative individuală
şi decorul pregătit în Resurse materiale: asupra
acest scop. Planșe ilustrative -iarnă creativității și
expresivității
Educatoarea recită clar limbajului oral.
cu intonaţie întreaga
poezie şi apoi le explică
conținutul poeziei și
cuvintele pe care ei nu
le cunosc („năvalnic”,
„vuiet”, „mătănii”). Apoi
educatoarea mai recită
o dată poezia. După ce
preșcolarii au ascultat
poezia, se trece la
învățarea ei. Repetarea
poeziei se realizează pe
unități logice.
 Preșcolarii
ascultă cu
atenție
recitatarea
model a primei
strofe, apoi 2-3
copii o recită.
 Preșcolarii
ascultă cu
atenție recitarea
model a strofei a
doua, apoi alți 2-
3 copii o recită.
Se repetă în cor
prima și a doua
strofă.
 Preșcolarii
ascultă recitarea
model a strofei a
treia și 2-3 copii
o recită. Se
repetă în cor a
doua și a treia
strofă.
 Grupuri de câte
5 copii vor recita
pe rând toate

4
cele 3 strofe cu
ajutorul
educatoarei.

5. Asigurarea Educatoarea invită un Metoda didactică: Evaluare orală


transferului și a copil să recite în conversația individuală și
retenției întregime poezia și globală.
pune întrebări( Care
este titlul poeziei?, Cine
este autorul poeziei?,
Câte strofe are
poezia?, În ce moment
al zilei se petrece
acțiunea?).
6. Obținerea Pe baza unor imagini Metoda didactică: Aprecieri
performanței arătate de educatoare, explicația, exercițiul. globale și
preșcolarii trebuie să individuale.
spună câte un vers din Material didactic: planșe
poezie. ilustrative.
Apoi copiii vor formula
propoziţii folosind
cuvintele noi pentru a
verifica dacă au reţinut
înţelesul acestora.

7. Evaluarea Educatoarea va evalua Metoda didactică:


întreaga activitate conversația Aprecieri
desfăşurată, precizând generale despre
aspectele relevante din modul de
poezie. implicare în
8. Încheierea activității Se fixează titlul și Metoda didactică: activitatea de
autorul poeziei. conversația, explicația. învăţare;
Se face aprecierea recompense.
globală și individuală.
Fiecare preşcolar
primeşte câte o
recompensa.

ANEXĂ

5
Iarna pe uliță

de George Coșbuc ( fragment)

„A-nceput de ieri să cadă


Câte-un fulg, acum a stat,
Norii s-au mai răzbunat
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.

Nu e soare, dar e bine,


Și pe rău e numai fum.
Vântu-i liniștit acum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.

Sunt copii. Cu multe sănii,


De pe coastă vin țipând
Și se-mping și sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii;
Vrând-nevrând.”

6
7

S-ar putea să vă placă și