Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA 02.02,2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Butea
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Bucur Elena
OBIECTUL: Muzică și mișcare
UNITATEA TEMATICĂ: ”La săniuș ”
TITLUL LECTIEI : ..Săniuța fuge”
TIPUL LECTIEI MIXT
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.4. să evidenţieze prin mişcarea corpului conţinutul de idei al textului;
2.2. să cânte în aranjamente armonico-polifonice simple;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
1. să interpreteze corect linia melodică a cântecului predat;
2. să reţină textul cântecului;
3. să reproducă diferite fragmente melodice după interpretarea model;
4. să manifeste interes pentru activitatea muzicală derulată.

RESURSE:PROCEDURALE:

Metode şi procedee: demonstraţia prin cântec, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, aprecierea verbală, observaţia;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Resurse: Temporale: 45 minute


 Umane: 11 elevi
1
 Spațiale: sala de clasă
MATERIALE: planşe didactice, casetă audio, jucării muzicale.

Material bibliografic:

 „ Programa şcolară ”, Bucureşti, 2004 - Şerfezi I, „ Metodica predării muzicii la clasele I-IV ”, Bucureşti, 1973.
 Caiet de creație nr 2,clasa pregătitoare, Editura EDU

SCENARIUL DIDACTIC

2
OB. / Strategii didactice Pe
C.S.
Conținutul instructiv-educativ
Materi parcursul
Momentele
Metode și al Moduri de lecției se
lecției
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor procedee didacti realizare va
c evalua:

1. Moment - Asigur un climat educațional favorabil. Se pregătesc pentru oră, -conversația -frontal
organiza se conformează
-Pregătesc materialele necesar desfăşurării Execută
toric cerinţelor; iau în bănci
lecţiei. poziţia corectă pentru exerciţiile
cântat. propuse;
Icebreaking- Le citesc elevolor ghicitori
despre iarnă ( Anexa 1).

Activităţi muzicale:

- Exerciţii de respiraţie - Execută exerciţiile


propuse;
(“umflăm balonul”, “suflăm în ceai, - Intonează exerciţiile
mirosim o floare”). muzicale propuse,
respectând înălţimile
- Exerciţii de cultură vocală: sunetelor.
- pe gama “DO major ”

2. Reactual O1 -Verific cântecul “ Iarna ne a sosit în Intonează cântecul - - frontal capacitate


izarea zori”, învăţat în cadrul lecţiei anterioare. indicat: -conversația mascota a de a
cunoștin O2 Intonez un fragment muzical din noul · integral; -explicația ; recepționa
țelor O4 · pe fragmente; -exercițiul Imagine un mesaj
cântec ce va fi învăţat.
anterioa · în dialog; - cu -----de a
re - În ce anotimp suntem ? · în ecou problematiza tablou ordona
și - Cum este vremea ?
O5 - Răspund la întrebări. rea de iarnă literele
captarea - Ce fac copiii iarna? - Intuiesc imaginea. de iarnă după un
atenției
- Prezint un tablou care criteriu
înfăţişează un derdeluş plin cu - Descriu tabloul. dat
copii care se dau cu sania ANEXA 2.

3. Anunțar -Se va comunica elevilor tema lecţiei, -conversația -frontal -


ea temei tipul lecţiei şi obiectivele urmărite în Capacitate
și a termeni accesibili lor. Astăzi vom învăţa a de a
3 obiect cântecul „ Săniuţa fuge ”, Voi veţi fi recepta
atenţi, ca la sfârşitul lecţiei, să puteţi mesajul
ANEXA 1

Flori de gheață la fereastră


Copii-s la sobă-n casă!
Derdelușul s-a albit,
Ce anotimp a sosit?

(iarnă)

Când nu e zăpadă,
Doarme în ogradă
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară.

(sania)

4
Totu-i înghețat în drum,
Florile-s pe geam acum,
în soba focul trosnește,
Spune, ce anotimp este?

(iarnă)

E rapida ,e frumoasa,
Cu ea sari peste zapezi ,
Cu ea mereu tu te distrezi!
(sania)

ANEXA 2

5
6

S-ar putea să vă placă și