Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 21.11.2023
Unitatea de învăţământ: Grǎdinița cu P. P . Nr. 18 Vaslui
Educatoare: Costea Valentina-Camelia
Grupa: Mare B
Domeniul experențial: DLC
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activităţii: „Prieteni buni”
Tipul activităţii: predare-învățare
Modalitatea de realizare: memorizare
Obiective operaţionale:
O1: să spună care este prietenul lor cel mai bun;
O2: sӑ rețină titlul și textul poeziei;
O3: să recite versurile poeziei respectând intonația,ritmul,pauzele;
Strategia didactică:
- Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
- Mijloace de învăţământ: imagini
- Forme de organizare: frontal, individual
Strategia didactică
Nr. Conţinutul
Etapele lecţiei Metode şi Materiale Forme de Evaluare
crt. instructiv - educativ
procedee didactice organizare
Moment Se asigurӑ un climat optim pentru desfӑşurarea
1. organizatoric activitӑții:
-aerisirea sӑlii de grupӑ;
-pregӑtirea materialului didactic necesar;
-aranjarea mobilierului ȋn forma de semicerc.
2. Captarea atenției Se realizează printr-o discutie despre prietenie
si rolul prietenilor in viata noastra.
3. Anunțarea temei Astăzi la activitatea de educarea limbajului
și a obiectivelor vom învăţa o poezie despre prietenie. Ea se
numeste ”Prietenul”
4. Dirijarea -Citirea poeziei de către educatoare.
învățării -Înţelegerea textului.
-Memorarea versurilor
Poezia va fi împărţită în unităţi logice astfel:
se recită model primele două versuri, apoi se
repetă de 2-3 copii; următoarele 2 versuri legate
de primele două se recită model şi se repetă cu
2-3 copii. Se repetă procedeul cu următoarea
strofă, se repetă cu 2-3 copii, apoi se va trece la
urmatoarea strofă, care va fi recitată împreună
cu cea dinainte, pentru fixarea în memorie a
unităţilor logice în succesiunea lor firească.
-Recitarea poeziei
5. Obținerea Se propune jocul “Continuă tu!” în care copiii
performanței numiţi recită poezia de unde a rămas copilul
solicitat anterior. Educatoarea propune şi
recitarea sub forma de concurs: Cine recita mai
frumos? Fetele sau băieţii?
Asigurarea Ce poezie am invatat azi la educarea
6. feed-back-ului limbajului?
”Prietenul”
7. Retenție și Voi face aprecieri verbale, individuale și
transfer colective asupra desfășurării activității.
Proiect didactic

Data: 21.11.2023
Unitatea de învăţământ: Grǎdinița cu P. P . Nr. 18 Vaslui
Educatoare: Costea Valentina-Camelia
Grupa: Mare B
Domeniul experențial: Domeniul estetic și creativ;
Categoria de activitate: Educație Muzicală;
Subiectul activităţii: ,,Dacă vesel se traieste”
Tipul activităţii: predare-învățare
Modalitatea de realizare:joc muzical
Obiective operaţionale:
O1: Să execute exerciții de antrenament muzical;
O2: Să intoneze respectând poziția corecta în timpul cântării;
O3: Să își însușească textul și melodia cântecului;
O4: să execute corect mişcările în concordanţă cu textul.
Strategia didactică:
- Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, audiție;
- Mijloace de învăţământ: imagini
- Forme de organizare: frontal, individual
Strategia didactică
Nr. Conţinutul
Etapele lecţiei Metode şi Materiale Forme de Evaluare
crt. instructiv - educativ
procedee didactice organizare
Moment Se creează condițiile optime pentru o bună
1. organizatoric desfășurare a activității.
-aerisirea sălii de grupă;
-așezarea scăunelelor în semicerc;
-pregătirea materialului didactic;
Pentru început, le voi aminti copiilor poziția
corectă pe scăunele: spatele drept, privirea înainte și
mâinile pe genunchi.
Se realizeaza activități muzicale:
1.exerciții de respirație: Ne imaginăm ca este ziua
noastră si avem în față un tort plin cu lumânări, pe
care trebuie sa le stingem, suflând puternic. Mirosim
floarea, suflăm păpădia.
2.exercitii de dicție:
”Ora nouă, nouă ouă, găinușa ouă după ora nouă”
3.exerciții ritmice:
Voi bate de două ori din palme, iar copiiivor trebui
sa repete după mine. Pentru a complica putin, bat de
doua ori din palme, dupa care bat o dată din picior,
copiii trebuind sa repete după mine.
4.exercitii melodice:
Ma-me-mi-mo-mu
5.exerciții ritmico-melodice:Voi folosi sunetul LA
sub forma unei linii melodice.
2. Captarea atenției Se realizează cu ajutorul unor imagini cu persoane
vesele.
3. Anunțarea temei Așadar, copii la activitatea de astăzi vom invăța
și a obiectivelor jocul muzical ”Dacă vesel se trăiește”

4. Dirijarea Interpretarea model a cântecului. Si jocul muzical.


învățării Le explic cuvintele necunoscute, dacă este cazul.
Învățarea pe text a cântecului.
★ Se învață prima strofă:
- Voi verbaliza prima strofă împreună cu elevii.
- Voi intona model prima strofă.
- Voi intona împreună cu elevii prima strofă.
★ Se învață a doua strofă:
- Voi verbaliza a doua strofă împreună cu elevii.
- Voi intona model a doua strofă
- Voi intona împreună cu elevii prima și a doua
strofă.
★ Se învață a treia strofă:
- Voi verbaliza a treia strofă împreună cu elevii.
- Voi intona model a treia strofă.
- Voi intona împreună cu elevii prima, a doua și a
treia strofă.
★ Se învață a patra strofă:
- Voi verbaliza a patra strofă împreună cu elevii.
- Voi intona model a patra strofă.
- Voi intona împreună cu elevii prima, a doua, a treia
și a patra strofă.
- Voi intona împreună cu elevii tot cântecelul.
5. Obținerea Vom intona pe grupe.
performanței

Reactualizarea
6. cunoștințelor Vom repeta cântecul Bună dimineața”

Asigurarea Î: Cum se numește jocul muzical învățat de noi


7. feed-back-ului astăzi?
R: Jocul muzical se numește ”Dacă vesel se
trăiește”.
Foarte bine!!
8. Retenție și Voi face aprecieri verbale, cu privire la
transfer comportamentul si participarea copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și