Sunteți pe pagina 1din 9

Liceul Teologic Romano-Catolic ,,Sf.

Francisc de Asissi’’

Proiect Didactic
Propunător: Munteanu Ionela-Denisa, Radu Cristina-Selene
Profesor metodist: Vîlcu Ionuț
Profesor coordonator: Calancea Ovidiu
Învățător învățământ primar: Băisan Paula
Școala Gimnaziala ,, Mihai Eminescu’’ Roman
Propunător: Munteanu Ionela-Denisa, Radu Cristina-Selene
Dată: 18.01.2023
Clasa: pregătitoare
Aria curriculara: Arte și tehnologii
Disciplină : Muzică și Mișcare
Unitate tematică : Cântarea vocală în grup şi individual
Subiectul lecției : Învățarea cântecului ,, Fulgi de nea”
Tipul lecției : predare-învățare
Durata activității: 50 minute
Competențe specifice:
1.1. Asimilarea pe cale intuitivă a repertoriul de cântece
1.2. Receptarea unor sunete emise de surse diferite din mediul înconjurător
1.3. Receptarea unor sunete vorbite și cântece
2.2. Redarea cântecelor însoţite de mișcarea sugerată de text
Obiective Operaționale:
O1 Să execute mișcările jocului ritmic;
O2 Să reproducă vocalize necesare încălzirii vocii;
O3 Să intoneze expresiv cântecul;
O4 Să rețină și să intoneze linia melodică a cântecului « Fulgi de nea » respectând
înălțimea sunetelor;
Strategii Didactice:
1. Metode și procedee: discuția, explicația, demonstrația, exercițiul muzical, vocalize,
joc muzical.
2. Mijloace de învățământ: leptop, boxa, manual
3. Forme de organizare : frontal, individual.
Bibliografie consultată: programa școlară, manual , Scrisoare metodică 2020,
https://www.youtube.com/watch?v=AwIThQSJTuw, Ion Albulescu, Horațiu Catalano,
Sinteze de pedagogia învățământului primar, București, 2019, www.didactic.ro
Secvențele Conținut Activitate elevi Obiectiv Strategii didactice Evaluar
lecției instructiv- e e
educativ
1. Moment Se creează și se Copiii vor Formă de
organizatoric asigură aștepta pregătiți organizare:Frontală
condițiile și liniștiți să Metode și :
1 min optime pentru începem conversația euristică
desfășurarea activitatea.
activității.
2.Actualizarea Cer elevilor să Recită cântecul. O1 Formă de
cunoștințelor recite cântecul organizare:Frontală,i
5minute „Are mama o ndividual
fetiță” alături de Mijloace:leptopul
mine. Metode și procedee:
demonstrația
conversația

3.Captarea Voi face Fac exerciții de O2


atenției: împreună cu încălzire a vocii
elevii exerciții și exerciții
10 ninute de încălzire a ritmice.
vocii și exerciții
ritmice. Copii ascultă
Pentru a le cântecul, iar apoi
capta atenția cântă și dansează
elevilor, le împreună cu
prezint un acesta. Metode și procedee:
material video- Conversația
audio cu un Explicația
cântec. Le Demonstrația
solicit copiilor Forme de organizare
să urmărească :frontală,individual
materialul, să
cântăm și să
dansăm
împreună cu el.
4. Prezentarea Prezint elevilor Elevii sunt atenți Metode: Conversația
temei și a titlul cântecului: la anunțarea Mijloace:fișa de
obiectivelor “Fulgi de nea”. titlului lucru
cântecului. Forme de
6 min Organizare: frontală
5. Dirijarea -Voi folosi -sunt atenți la O3 Explicația
învățării calculatorul explicațiile date
Conversația
pentru a face
interpretarea
15 min model. O dată Exercițiul
de pe CD, o
Demonstraţia
dată de mine.
-Voi explica
textul.
-Se învaţă textul
pe strofe prin
cântarea
colectivă, pe
-se implică în
grupe,
învăţarea
individual.
cântecului
-Se va face şi
concurs de
interpretare
între copii.

6. Obținerea -Cer elevilor să -Cântă împreună. O4


performanței cânte impreună
cântecul învăţat
10 min astăzi.
7. Asigurarea -Adresez -Răspund Conversația
feed-back-ului întrebări cu întrebărilor examinatoare
2 min privire la adresate:
cântecul învăţat
- "În cântec ne
astăzi: este prezentat un
-"Cum vi se om de zăpadă."
pare acest
cântecel?"
-"Despre cine
este vorba în
el?"
8.Evaluare -Voi face -Ascultă mesajul Conversația
1 min aprecieri asupra transmis verbal.
modului în care
elevii s-au
descurcat la oră.

S-ar putea să vă placă și