Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 04.12.2023
Unitatea de învățământ: G.P.N. Gropnița
Grupa: Mică- mijlocie
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se ȋntâmplă?”
Tema săptămânii: ,,Moș Nicolae”
Tema activității: ,,Cine aduce bucurii în ghetuțe dragi copii?”
Forma de realizare: memorizare
Tipul activităţii: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activităţii:
 Formarea deprinderii de a memora si reproduce logic o poezie, de a o reda nuanțat
și expresiv.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
- să rețină logic cel puțin un fragment din poezie;
- să recite fluent și cât mai expresiv, respectând intonația, ritmul și pauzele versurilor.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, observaţia, explicația, recitarea-model, exercițiul.


Mijloace de învățământ: plicul cu scrisoarea, imagini

Durata: 15 minute

Bibliografie:
• Curriculum pentru educație timpurie (2019);

• Mitu, Florica. Metodica activităților de educare a limbajului. (2000). Editura Pro


Humanitas, Bucureşti;

1
SCENARIUL ZILEI

Noutatea zilei:
Propunătoarea va spune copiilor că azi dimineață în drum spre grădiniță s-a întâlnit
cu poștașul. Acesta i-a oferit o scrisoare pentru copii din partea Zânei Iarnă.
Se deschide plicul și se citește scrisoarea:
,,Dragi copii, v-am trimis aceste imaginifrumoase, specifice sarbătorii ce urmează și m-aș
bucura tare mult dacă voi ați dori să învățați o poezie despre ele, iar eu promit să nu vă
uit.”
Poezia se numește ,,Cine-aduce bucurii în ghetuțe dragi copii?”.

Se va face o recitare model a poeziei de către propunătoare, respectându-se semnele


de punctuație, intonația și mimica corespunzătoare.
Se poartă discuții cu preşcolarii despre conținutul poeziei, se prezintă planșe cu
crizanteme de diferite culori și se explică cuvintele noi din text.

Pentru învățarea poeziei se va folosi metoda fragmentară. Se va recita prima strofă a


poeziei de către propunătoare cu tonul, mimica și intonația adecvate. Se vor repeta două
câte două versuri, împreună cu toți copiii, după care strofa în întregime.

Se va recita a doua strofă a poeziei de către propunătoare, apoi vor recita toți copiii.

Se va recita poezia integral, cu intreg grupul de prescolari, de doua-trei ori.

Se vor forma grupuri de 3-4 copii care vor recita versurile poeziei, cu ajutorul
propunătoarei.

În timp ce grupul de copii repetă poezia, ceilalți ascultă cu atenție.

Pentru obținerea performanței, se va desfășura recitarea-ștafetă cu ajutorul unui


microfon: un copil recită un vers și dă microfonul altui copil. La final, se solicită recitarea
integrală a poeziei, pentru a demonstra însușirea versurilor.

2
Cine-aduce bucurii, în ghetuțe, dragi copii?

Am visat multe bomboane,


Ciocolată și batoane;
Se făcea că le găseam
Î n ghete, când căutam!

Nuielușă nu era
Fiindcă Moșul bun știa
Că am fost copil cuminte
Care -ascultă și nu minte

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul didactic/ Strategii didactice


Conținutul științific
Secvența didactică
Metode și procedee Mijloace de Forma de
învǎțǎmânt organizare
1. 1. Moment Se crează condiții
organizatoric optime pentru
desfășurarea
activitățiilor:

-aerisirea sălii de
Conversația Frontal
grupă;

-se aranjează
mobilierul;

-se aranjează
materialul didactic
în ordinea folosirii
lui.

Salut preșcolarii .
2. 2. Captarea Captarea și
atenţiei orientarea atenției se plicul cu
realizează prin scrisoarea
Conversația Frontal
prezentarea scrisorii:
Zâna Iarnă le-a
4
trimis copiilor prin Observaţia
intermediul
poștașului imaginile,
dar și rugămintea de
a învăța poezia

3. 3. Anunţarea Preșcolarii sunt


temei și a obiectivelor anunțați că astăzi Conversația Frontal
vor învăța poezia
,,Cine-aduce bucurii
în ghetuțe dragi
copii?” și își vor
îmbogăți
vocabularul cu
câteva cuvinte noi.
4. Prezentarea optimă Se va face o
a noului conținut și recitare model a
dirijarea învăţării poeziei de către Recitarea model
propunătoare, Observaţia
respectându-se Explicaţia
semnele de Conversația
Frontal
punctuație, intonația Exerciţiul Planșe
și mimica
corespunzătoare.

5
Se poartă discuții
cu preşcolarii despre Conversația
conținutul poeziei,
și se explică
cuvintele noi din
text:

Pentru
învățarea poeziei se
va folosi metoda
fragmentară. Se va
recita prima strofă a
poeziei de către
propunătoare cu
Grupuri mici
tonul, mimica și
intonația adecvate.
Se vor repeta două
câte două versuri,
împreună cu toți
copiii, după care
strofa în întregime.

Se va recita a
doua strofă a poeziei
de către
propunătoare, apoi
6
vor recita toți copiii.

Se va recita
poezia integral, cu
intreg grupul de
prescolari, de doua-
trei ori.

Se vor forma
grupuri de 3-4 copii
care vor recita
versurile poeziei, cu
ajutorul
propunătoarei.

În timp ce
grupul de copii
repetă poezia,
ceilalți ascultă cu
atenție.

5. Obținerea Se va desfășura
performanței recitarea-ștafetă cu Frontal
ajutorul unui Exercițiul Microfon
microfon: un copil Boxă Individual
recită un vers și dă
7
microfonul altui
copil. La final, se
solicită recitarea
integrală a poeziei,
pentru a demonstra
însușirea versurilor.
6. Evaluarea activităţii Pentru evaluarea Frontal
preșcolarilor, sunt Conversația
adresate întrebările:
,,Ce titlu are Individual
poezia?“
,,Când vine Moș
Nicolae?”
,,Ce cuvinte noi am
învățat astăzi?”
7. Aprecieri și Se vor face
recomandări aprecieri asupra Conversația
întregii activități. Frontal

S-ar putea să vă placă și