Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

DATA: 06-06-2022
GRUPA:MICA
DOMENIU EXPERIENŢIAL:Limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE:Memorizare
TEMA ACTIVITĂŢII:Receptarea unui text liric
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Vine vara”
TIPUL ACTIVITĂŢII:Predare-învăţare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:Dezvoltarea limbajului și îmbogățirea vocabularului prin intermediul
memorizării și recitării expresive a poeziei “Vine vara”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să răspundă la întrebările propunătoarei despre anotimul de vara;
O2:sa recite corect si expresiv poezia “Vine vara”;
O3: Să memoreze texul poeziei“Vine vara”.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia şi exerciţiul;
2. Material didactic: planşă reprezentând planul de idei al textului liric, stimulente;
3. Forme de organizare: frontal, individual;
4. Durata activităţii: 20-25 minute;

Material bibliografic: Elisabeta Voiculescu, „Pedagogia prescolara”, Editura Aramis;


Elena Rafaila, „Educarea creativitatii la varsta prescolara”, Editura Aramis,” Curriculum
pentru educatia timpurie”, MEN, 2019

Durata: 25’
Desfasurarea activitatii
ETAPELE OB. CONTINUTUL METODE SI MATERIALE FORME DE
ACTIVITATII/DOZAREA OP. INVATARII PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE/EVALUARE
TIMPULUI
1 Moment -Aranjez Frontala
organizatoric 1’ materialul
didactic Instructajul
-Aranjez verbal
mobilierul in
forma unui
semicerc , pentru
a asigura o mai
buna vizibilitate,
asupra
materialului
demonstrativ
-Voi asigura
intrarea
organizata a
copiilor in sala de
grupa si ocuparea
locurilor pe
scaunele

2 CAPTAREA ATENTIEI Dragi copii astazi, Conversatia Farfurii cu


2’ in sala de grupa ,a fructe de vara Frontala
sosit Zana Vara
care ne-a adus o
surpriza ( fructe
de vara)
3 Anuntarea temei si Astazi copii vom Conversatia Frontala
a obiectivelor 1’ invata o poezie
care se numeste „
Vine vara”
4 Desfasurarea Recit clar, Demonstra Frontala
activitatii 15’ expresiv tia Individuala
respectand
intonatia si
pauzele necesare.
Familiarizez copii
cu continutul
textului liric cu
ajutorul
planselor. Poezia
va fi memorata
pe unitati logice. Conversatia
Voi recita model
primul fragment,
apoi voi solicita 2,
3 copii sa-l
reproduca
individual. Voi
recita apoi primul
fragment
impreuna cu al
doilea. Solicit 2,3
copii sa repete.
Captez atentia
copiilor
determinandu-i
sa-si indrepte
atentia spre
plansa ilustrativa.
5 OBTINEREA FEED- Solicit 2,3 copii sa Conversatia Frontala
BACK-ULUI 3’ recite intreaga / explicatia Individuala
poezie, insotind
recitarea de
miscari sugestive,
conform
continutului de
idei al poeziei.
6 Incheierea activitatii Voi preciza titlul
3’ poeziei nou
invatate. Conversatia
Voi face aprecieri
individuale si
colective. Voi
acorda stimulente

S-ar putea să vă placă și