Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:01.10.2015
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit nr.3 Paşcani;
Grupa: Mare C
Educatoare: Ilade Petronela
Tema anuală: “Cine sunt/suntem?”;
Tema proiectului: ”Eu/noi și lumea înconjurătoare”;
Subtema proiectului: În familie
Domeniul experienţial: Limbă și comunicare
Categoria de activitatea: Educarea limbajului
Tema activităţii: “Doi frați cuminți” de Elena Farago;
Tipul activității: Predare-învățare;
Mijloc de realizare: Memorizare.

Scopul activităţii: Consolidarea regulilor și normelor de conduită civilizată în timpul


meselor și al diverselor activități din timpul zilei, prin completarea experienței personale
de viaţă de zi cu zi.
Obiective opreraţionale:
 Să denumească membrii familiei lor, relațiile și rolurilor lor în cadrul familiei;
 Să răspundă la întrebări pe baza textului;
 Să reproducă expresiv, respectând intonaţia, textul poeziei;
 Să recite în lanț poezia.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul;
 Mijloace de învățământ: text suport, ursulețul Cocolino, planșe cu scene din
poezie, stimulente;
 Mod de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Resurse bibliografice:
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2008;

1
Strategii didactice
Evenimentul
Desfășurarea activității
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Mod de Evaluare
didactic procedee învățămant organizare
1.Momentul Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
oganizatoric activităţii:
aerisirea sălii de grupă;
amenajarea sălii de grupă;
aşezarea mobilierului ;
introducerea copiilor în sala de grupă.
2.Captarea Ursulețul Cocolino le-a pregătit o surpriză, dar pentru că conversaţia Ursulețul frontal Observarea
atenţiei este încă mic și nu știe să citească o roagă pe doamna Cocolino comporta-
educatoare să îl ajute. E vorba despre o familie în care el Text suport mentului
a crescut mulți ani. Acea familie era compusă din mama, Planșe copiilor
tata și doi copii cuminți. Pentru a le arăta și copiilor din
grupa Piticii Voinicii cât de cuminiți erau cei doi frățiori
le-a trimis un text și planșe suport. Textul reprezenta de
fapt poezia “Doi frați cuminți” de Elena Farago.
3.Anunţarea Astăzi vom învăţa poezia “Doi frați cuminți” de Elena Explicaţia frontal
temei Farago. La sfârşitul activităţii noastre voi va trebui să Conversaţia
recitaţi corect şi expresiv întreaga poezie. Cei mai buni
recitatori vor fi recompensaţi cu stimulente.
4.Dirijarea Recitarea model a poeziei: Explicaţia, Text suport frontal Observarea
Doi frați cuminți comporta-
învăţării Demonstrația Planșe individual
2
Exercițiul mentului
de Elena Farago copiilor
Noi suntem doi frați, în casă
Și nu ne certăm deloc,
Și suntem tăcuți la masă,
Și cuminți în orice loc.

Avem hamuri , cerc și minge


Când pe afară ne jucăm,
Iar când plouă ori când ninge
Liniștiți în casă stăm.

Mama noastră ne vorbește


Și ne mângâie duios,
Iară seara ne citește
Aprecierea
Ori ne spune-un basm frumos. răspunsuri-
lor
Familiarizarea copiilor cu elemente de conţinut ale
textului:
Recit a doua oară poezia şi încerc sa le explic cuvintele şi
expresiile necunoscute,
precum ,,hamuri”, ,,duios”şi ,,basm”.
Apoi le adresez câteva întrebări:
-Copii, despre cine este vorba în aceasta poezie?( doi
Evaluez
frați)
-Cum sunt ei?(cuminți) capacitatea
copiilor de
Învațarea poeziei a se
3
Recit poezia de 2-3 ori. Apoi urmează învățarea poeziei exprima
pe strofe: voi recita prima strofa de 1-2 ori apoi voi expresiv,
solicita 2-3 copii să repete; la fel cu strofa a doua și a
coerent
treia, reluând de fiecare dată și pe cele anterioare. Le
recit apoi poezia în întregime încă o dată, apoi solicit 4, 5
copii să repete și ei poezia cu ajutorul meu.
5.Obţinerea Voi propune jocul ,,Continuă şi tu!” în care copii vor fi Explicaţia , Pe grupe
împărţiţi pe 3 grupe. Astfel, prima grupă vor spune
performanţei Exercițiul,
prima strofă, a doua grupă vor continua cu cea de-a doua
strofa,la fel de-a treia grupa.
6.Asigurarea Recitarea poeziei integral de către un singur copil. Se va Conversația frontal
aminti titlul poeziei si autorul.
retenţiei şi a
transferului
7.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului Conversaţia stimulente frontal Aprecieri
desfăşurării activităţii şi asupra participării copiilor la
activităţii verbale
activitate.Voi împărți
stimulente.

S-ar putea să vă placă și