Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data : 18.11.2019
Grupa: Mare
Gradinita :’’Pinochio’’ Craiova
Tema anuala: « Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema Zilei: ,,Uite, vine Mos Craciun,,de Otilia Cazimir

Domeniul de activitate: Domeniul Limba si Comunicare


Categoria de activitate : Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Memorizare
Tipul de activitate : Transmitere si insusire de cunoştinţe
Dimensiuni ale dezvoltarii:
 interactioneaza cu adultii si cu copii de varste apropiate;
 curiozitate si interes in invatare;
 mesaje orale in contexte orale cunoscute.
Comprtamente vizate:
 exerseaza cu sprijin,ascultarea activa a unui mesaj ,in vederea
intelegerii si receptarii lui;
 demonstreaza intelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificarii
ideilor,emotiilor,semnificatiilor;
 demonstreaza capacitate de comunicare clara a unor idei, nevoi,
curiozitati, actiuni, emotii proprii.
Scopul activităţii :
 formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic
versurile dintr-o poezie;
 îmbogăţirea vocabularului, dezvoltarea atenţiei, a spiritului de
disciplină;
 imbogatirea reprezentarilor copiilor despre Mos Craciun si modul in
care imparte cadouri copiilor
 imbogatirea si activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte si expresii
artistice;

Obiective operationale:
 să asculte cu atenţie poezia, asociind textul cu imaginea plastică;
 să recite versurile poeziei
 sa- si imbogateasca vocabularul pe baza cuvintelor noi din textul
poeziei: nameti, inhamat, toiag, oaspeti, stramosi
 sa raspunda la intrebari ce vizeaza continutul poeziei.
 sa formuleze propozitii cu cuvinte si expresii din poezie
 sa respecte regulile jocului “Continua tu” in functie de explicatiile date
anterior.
 să participe cu interes la activitate
 să mimeze acţiunea sugerată de cuvintele date sau de onomatopee;

Strategia didactica:
Metode şi procedee : expunerea, demonstratia, explicatia ,conversatia,
exercitiul, jocul .
Mijloace didactice : planse cu imagini din poezie , stimulente
Material didactic: textul poeziei, planse cu imagini ce sugereaza textul poeziei
Forma de realizare : frontal ,individual.
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 20 minute

Material bibliografic-
 Preda V, Dumitrana M-“Programa activitatilor instructiv-educative in
gradinita de copii “ Bucuresti, 2000;
 „Curriculum pentru invatamantul prescolar”,2019;
 Breben S, Gongea E, Ruiu G, Fulga M- „Metode interactive de grup”, ed.
Arves, 2000;
 Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de educare a
limbajului în învăţământul preşcolar”, Ed. Humanitas

Desfasurarea activitatii
Momentul Continutul stiintific Metode si procedee Evaluare
didactic
Metode Mijloace
1.Moment Se asigura conditiile
organizatoric necesare unei bune
desfasurari a activitatii:
-pregatirea
materialului didactic;
-aranjarea mobilierului;
2.Reactualizarea O voi face prin Conversatia
cunostintelor intermediul unor
intrebari :
In ce luna ne aflam
acum?
Stie cineva sa mi spuna
cine adduce cadouri de
Craciun copiilor cuminti?
Unde lasa Mos craciun
cadourile? Cum
sarbatorim aceasta zi?
3.Captarea Se realizeaza sub forma
atenţiei unei surprize ce consta
in prezentarea unei Explicatia
ghicitori al carui Observarea
raspuns este personajul comportament
foarte indragit de ei ului copiilor
–“Mos Craciun”.
4. Anuntarea Poezia pe care o veti Conversatia Observarea
temei si a invata astazi se numeste comportament
obiectivelor ,,Uite, vine Mos Craciun!,, Explicatia ului copiilor
si este scrisa de Otilia
Cazimir”.
Aceasta poezie ne
prezinta drumul pe care
Mos Craciun il parcurge
pentru a aduce cadouri
copiilor cuminti.
La sfarsitul activitatii,
voi, trebuie sa stiti sa
recitati poezia si sa
descrieti plansele ce
redau continutul
acesteia.
5. Dirijarea Voi recita model poezia
invatarii in intregime.
Se repeta titlul de 2-3 ori
impreuna cu copiii in Demonstrat
vederea retinerii lui. ia
Intuirea continutului
poeziei are loc prin
descifrarea planselor
aferente fiecarei strofe.
Voi explica cuvintele noi:
“nameti”, “inhamat”,
“toiag”, “oaspeti”,”
stramosi”.
Invatarea poeziei pe
fragmente logice.
Se recită model prima
stofa, apoi se repeta Planse cu
impreuna cu 2-3 copii, se imagini
trece la a doua strofa din
amintindu -se titlul poezie
autorul si prima strofa.
La fel se procedeaza si cu
urmatoarele strofe.
Fiecare strofa invatata c
va fi recitată împreună
cu cele
dinainte, pentru fixarea
în memorie a unităţilor
logice în succesiunea lor
firească.
Se repeta poezia in
intregime. Copiii recită
cu ajutorul imaginilor,
îndrumaţi de
educatoare.
Se extrage mesajul
poeziei. Voi corecta
pronuntia discret prin
reluarea cuvintelor fara
observatii directe.
6.Obtinerea Voi propune un joc: Explicatia
performantei. “Continua tu!” in care jocul
copiii numiti vor recita
poezia de unde a ramas
copilul solicitat inaintea
lui.
- explic regulile jocului si
anume: un copil este
solicitat sa recite poezia
iar atunci cand eu spun
STOP! colegul de langa el
va continua poezia. Jocul
se incheie cand toti copii
au recitat cel putin un
vers.
7.Obtinerea Voi face fixarea temei si Conversatia
performantei aprecierile verbale
asupra modului de
desfasurarea a activitatii.
Aprecierile vor fi
colective si individuale.
Voi acorda recompense
tuturor copiilor.

S-ar putea să vă placă și