Sunteți pe pagina 1din 11

5.

PROIECT DIDACTIC
pentru activitate integrată

Data: 12.02.2020
Profesor pentru învățământul preșcolar: Vacaru Ramona
Unitatea de învățământ: G.P.N. - Școala Gimnazială ”Dimitrie Vatamaniuc”, Sucevița
Nivel de vârstă/ Grupa: 3-5 ani/ nivel I, grupa mică-mijlocie ”Fluturașii”
Tema anuală de învățare: ”Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: ”Animale sălbatice”
Tema activității:”Animale marine”
Categoria de activități de învățare: Activități pe domenii experențiale
Elementele componente ale activității integrate:
 D.Ș. (Cunoașterea mediului): ”Vulcanul subacvatic” – experiment
 D.P.M.: ”Călătorie În adâncul mării” – parcurs aplicativ
 D.E.C. (Educație plastică):”Viețuitoare marine”–pictură
Scopul:consolidarea capacității de observare, cercetare și investigare a elementelor mediului
înconjurător pe baza experimentului observat și efectuat, precum și exersarea unor deprinderi
motrice de bază și a unor abilități artistico-plastice în scopul realizării unui proiect comun.
Obiective operaționale:
 să îmbine materialele necesare pentru obținerea vulcanului subacvatic;
 să observe ”erupția subacvatică” și formarea insulelor vulcanice;
 să execute corect deprinderi motrice și utilitar-aplicative: mers de pe un picior pe celălalt,
săritura în lungime de pe loc și târârea, păstrând o ținută corporală corectă;
 să redea plastic tema dată prin tehnici specifice picturii, însușite anterior, utilizând corect
materialele puse la dispoziție;
 să realizeze lucrări originale compunând în mod creativ spațiul de lucru;
 să coopereze în grup, valorificând cunoștințele și deprinderile în realizarea unui proiect
comun.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, expunerea, exercițiul, demonstrația,
experimentul,învățarea prin descoperire, explicația, analiza și sinteza.
 Resurse materiale: pahare transparente, apă, colorant alimentar, ulei, pastille
efervescente, Teatrul de umbre, siluetele personajelor, acuarele, pensule, pahare de apă,
trafaleţi, bureţi pentru ştampilare, dopuri de plută, şerveţele, cufăr, scrisoare, ecusoane,
decorul pentru parcursul aplicativ, siluetele animalelor marine din polistiren.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata: 1 oră
Bibliografie:
 MEN, (2019), “Curriculum pentru educație timpurie”;
 Vieriu, D., Alecsa, I., Răileanu, D., ”Proiectarea pas cu pas – Îndrumător pentru cadrele
didactice din învățământul preșcolar”, Ed. Diamant, Pitești, 2013;
 Oprea C.L., “Strategii didactice interactive”, Ed. E.D.P., Bucureşti, 2007;
 Gheorghina B., Taiban M., „Metodica jocurilor şi a programului distractiv”, Ed.
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Așezați pe covor, în semicerc, atenția copiilor este captată de educatoare prin prezentarea
unei cărți: ”În adâncul mării”. Li se povestește copiilor că marea este un loc magic, care abia
așteaptă să fie explorat. Povestea este spusă într-un mod inedit, și anume cu ajutorul Teatrului de
umbre. Educatoarea le prezintă copiilor, rând pe rând, personajele, folosindu-se de siluete și
decoruri specifice conținutului cărții și le spune povestea ”În adâncul mării”. (Anexa 1)
Apoi, copiii sunt provocați să plece într-o călătorie imaginară până în adâncul mării și să
descopere lucrurile minunate de acolo.Pentru început, copiii vor fi provocați să realizeze un
experiment prin intermediul căruia vor observa cum arată un vulcan subacvatic.Vor porni, cu
grijă, intonând versurile cântecelului ”Bat din palme”: ”Bat din palme: clap, clap, clap/ Din
picioare: trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la lucru noi pornim!” (T) și se vor așeza la
măsuțe. Aici vor descoperi materialele de care au nevoie pentru realizarea experimentului, le vor
identifica, se vor discuta regulile care trebuie respectate şi le vor fi prezentate sarcinile pe care le
au de realizat.Astfel, fiecare copil va avea în fața sa câte un pahar transparent de plastic, un
recipient cu apă, unul cu ulei, colorant alimentar și câte o pastilă efervescentă.
Pentru început, vorpune apă până la jumătatea paharului transparent și vor adaugă
colorant alimentar. Apoi, vor adaugă ulei, aproximativ 1 centimetru deasupra stratului cu apă.
Vor putea observa stratificarea lichidelor în funcție de densitate, astfel că, uleiul se va ridica
deasupra apei. Apoi,vor introduce pastila efervescentă și vor observa ”erupția subacvatică” și
formarea insulelor vulcanice.
După finalizarea experimentului, prin îndemnul ”Măsuțe vesele și ordonate!”, copiii vor
face ordine pe măsuțele de lucru și vor porni din nou la drum, cântând ”Câte unul pe
cărare/Mergem în adâncul mării”(T) pentru a parcurge traseul aplicativ.
Se vor executa exercițiile de pregătire a organismului pentru efort, urmărindu-se
activitarea sistemelor ce alcătuiesc organismul prin exerciții ample ce angreneazăîn mișcare
grupe mari de mușchi, educarea percepțiilor spațio-temporale, educarea respirației voluntare, a
capacității de adaptare la efortul fizic. Se vor executa, astfel, exercițiile de influențare selectivă a
aparatului locomotor, prin care se urmărește dezvoltarea mobilității articulare și supleții
musculare, pregătirea, prin exerciții fizice a segmentelor corporale ce vor fi solicitate pentru
parcurgerea parcursului aplicativ. Pentru a ajunge până în adâncul mării, copiii trebuie să
parcurgă cu grijă un traseu ce presupune mersul de pe un picior pe celălalt, pe mici insule,
săritura peste apă și târârea printr-un tunel. Se va demonstra fiecare exercițiu, apoi, pe rând,
copiii vor parcurge traseul și vor ajunge în adâncul mării, unde se vor așeza în liniște pe o
insulă.
Aici vor descoperi marea cea minunată care, din păcate este lipsită de culoare și de viață.
Pe o bucată de piatră se află un cufăr. Îl deschid și găsesc înăuntru o scrisoare de la un pește-
spadă care care îi roagă să însuflețească puțin acest ținut. Pentru a face acest lucru trebuie să
formeze 4 echipe. Copiii primesc ecusoane, care se află și ele în cufăr și se grupează plecând
spre mesele de lucru, intonând versurile cântecelului ”Bat din palme”: ”Bat din palme: clap,
clap, clap/ Din picioare: trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la lucru noi pornim!”(T)
Ajunși la mesele de lucru, se antrenează copiii în executarea exercițiilor de încălzire a
mușchilor fini ai mâinilor, concentrând atenția spre intuirea materialelor și instrumentelor de
lucru, spre demonstrarea tehnicilor de lucru ce vor fi utilizate de fiecare grupă pentru a picta
animalele din adâncul mării. Echipa Peștilor vor picta peștii utilizând pensule, echipaPisicilor de
mare vor picta cu bureți pisicile de mare, echipa Crabilorva picta crabii cu dopuri de plută, prin
ștampilare, și echipa Balenelor va picta balena cu trafaletul.
După finalizarea decorului, prin îndemnul ”Măsuțe vesele și ordonate!” se va face din
nou ordine pe măsuțele de lucru. Revenind în adâncul mării, copiii împreună cu educatoarea vor
așeza la locurile lor animalele pictate și vor admira marea.
Nr. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt.
Metode şi Mijloace de Metode/
procedee învătământ indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul surprizei – Conversaţia - teatrul de Probă
Teatrul de umbre, prin intermediul căruia umbre; orală:
se declanșează stări afective pozitive, se - siluetele Observarea
activează atenția și se motivează dorința personajelor; sistematică a
copiilor de a participa la activitate. comporta-
mentului
copiilor
2. Anunţarea temei şi a Se comunică tema și obiectivele ce Conversaţia
obiectivelor urmează a fi atinse pe parcursul activității Expunerea
sub forma unor formulări accesibile care
să trezească interesul copiilor.
3. Prezentarea noului Motivarea copiilor pentru implicarea în Explicația -pahare Proba
conținut și dirijarea activitate prin realizarea experimentului. transparente; practică:
învățării Prezentarea, intuirea și analiza Demonstrația -recipiente cu - combinarea
materialelor: apă; corectă a
-copiii vor vizualiza materialele propuse, Exercițiul -recipiente cu materialelor
se vor solicita capacitățile analitico- ulei; pentru
sintetice intelectuale în vederea stabilirii -colorant obținerea
unor legături de cauzalitate. Se vor alimentar; vulcanului
valorifica deprinderile aplicative și -pastile subacvatic;
științifice prin realizarea sarcinilor. efervescente;
Explicarea modului de efectuate a Explicația Proba
experimentului: orală:
-stabilirea împreaună cu copiii a modului Demonstrația -verbalizarea
de efectuate a experimentului, apelându- acțiunilor
se la cunoștințele și deprinderile de lucru efectuate și
însușite anterior. identificarea
Realizarea experimentului ”vulcanul Experimentul relației
subacvatic”: cauză-efect.
-combinarea apei cu colorat alimentar,
introducerea unei pastile efervescente;
-observarea stratificării lichidelor în
funcție de densitate și a ”erupției
subacvatică” și formarea insulelor
vulcanice.
Pregătirea organismului pentru efort: Explicația; Proba
- Mers normal; Demonstrația; practică:
- Mers pe vârfuri cu brațele sus (palmele Exercițiul; - executarea
privesc una spre alta); corectă a
- Mers pe călcâie, cu mâinile la spate; deprinderilor
- Mersul ursului; motrice la
- Mers cu exerciții de respirație; comanda
- Mersul piticului educatoarei;
- Mers cu exerciții de respirație; concentrarea
- Mersul uriașului; atenției;
- Mers cu exerciții de respirație (mirosim - viteza de
o floare); reacție;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu genunchii la piept;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu gambele înapoi;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu accelerare;
- Alergare ușoară;
- Mers cu exerciții de respirație.
Influențarea selectivă a aparatului Explicația; Proba
locomotor: Demonstrația; practică:
- Stând depărtat cu brațele pe șolduri: Exercițiul; - executarea
- Rotăm capul spre stânga, spre dreaptă; corectă a
- Roată mică – rotăm pumnii mișcărilor
- Roata mare – rotăm brațele diferitelor
- Șurubul – rotim trunchiul segmente ale
- Șut la poartă; stând cu palmele pe șold corpului
– zvâcnirea picioarelor cu vârful întins,
alternativ stângul, dreptul cu revenire.
- Pisica se întinde; stând ghemuit –
ridicarea șezutului prin întinderea
picioarelor, genunchii perfect întinși –
revenire în ghemuit;
- Pompa: stând cu mâinile pe șolduri –
genuflexiune – revenire
- Sari minge sus, minge jos;
- Exerciții de respirație, relaxare. Proba
Consolidarea deprinderilor și -decorul; practică:
calităților mortice prin parcurgerea -Exercițiul; - executarea
traseului ”Călătorie În adâncul mării”: corectă a
- pășire de pe un picior pe altul pe mici deprinderilor
insule; mortice la
- săritura în lungime peste apă; comanda
- târâre prin tunel; educatoarei.
Revenirea organismului la normal:
copiii respiră adânc de 3 ori.
4. Obţinerea performanţei Îndeplinirea sarcinilor primite prin - Munca în -Cufăr; Proba
valorificarea cunoştinţelor şi a echipă -ecusoane; practică:
deprinderilor artistico-plastice. -siluete de - realizarea
animale decorului
marine; într-o
-acuarele; manieră
-pensule; originală
-bureți pentru
ștampilare;
-dopuri de
plută;
-trafaleți.
5. Evaluare Se fac aprecieri verbale individuale și -Conversaţia Produsele Proba
colective asupra desfășurării activității. activității orală:
copiilor. -aprecieri
verbale
ANEXA 1
”ÎN ADÂNCUL MĂRII”

”Ai privit vreodată marea și te-ai întrebat ce se află dincolo de valurile ei?
Mările și oceanele sunt atât de mari, încât se întind de jur-împrejurul Pământului.
În fiecare colț al lumii, marea este cu totul diferită.
În apropierea unui țărm însorit, acolo unde apa este caldă, trăiesc sute de pești-bijuterie
verzi. Înoată în jurul recifului de corali, ciugulind plantele minuscule.
O broască-țestoasă trece înotând, apoi se așază pe fundul mării…
Unde o mulțime de peștișori galbeni se îngrămădesc, dornici să-I curețe carapacea.
Noaptea, peștii se adăpostesc în ascunzișuri și găuri ca să se culce.
Un țipat flămând se strecoară din ascunzătoarea lui ca să vâneze.
Orice vietate care îi iese în cale poate fi o gustare delicioasă în miez de noapte!
Pe o pajiște subacvatică, vacile-de-mare pasc iarba înaltă.
Nu departe, un grup de pisici de mare înoată liniștite.
Își flutură înotătoarele ca și când ar azbura și alunecă ușor spre largul mării.
Imaginează-ți că navighezi pe marea imensă și albastră. Cât vezi cu ochii ne este decât
apă.
Apoi, deodată, dedesubtul tău înoată cea mai mare ființă care a existat vreaodată.
Este vorba de o ființă uriașă, dar blândă – o balenă albastră. Se află în căutare de alte
balene.
Ea cântă un cntec de singurătate, un huruit care străbate pustiul albastru.
Din depărtarea mării, se aude cântecul unei balene, care-I răspunde.
Aici, departe de orice țărm, marea este foarte adâncă. Cu cât cobori mai mult, cu atât
devine mai întunectă.
Tot soiul de făpturi ciudate și drăgălașe trimit mesaje luminoase în întuneric.
Îți trebuie câteva ore ca să ajungi până la fundul mării. Oamenii au ajuns acolo cu
ajutorul unor mici submarine.
Au găsit munți și văi, axact așa cum vezi pe uscat.
Dar erau și alte lucruri, pe care nu la mai văzuse înainte. Niște hornuri ciudate, care
scuipă afară o apă neagră, fierbinte.
…. Și peste tot întâlnești vrabi perlați și viermi tubulari perlați.
Puține ființe trăiesc pe fundul mării. Cele mai multe trăiesc aproape de suprafața apei,
unde este multă lumină.
Bancuri unduitoare de pești argintii se deplasează cu repeziciune pe sub valuri.
Delfinii îi urmăresc, încercuindu-i ca să-i mănânce.Delfinii nu pot să respire sub apă așa
cum fac ceilalți pești.
Trebuie să iasă la suprafață ca să respire prin niște orificii mititele din creștetul capului.
Ei fac salturi în apă, în timp ce înoată cu viteză și respiră înainte de a se scufunda din
nou.
Poți să petreci o veșnicie explorând adânca și albastra mare.
Dar, după ce vei naviga departe în larg, printre valuri, te vei întoarce întotdeauna la
țărm.”

S-ar putea să vă placă și