Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Tema: mijloace de transport PE APĂ – „VAPORUL”

ProPUNĂTOR: Gaiță Iasmina


GrĂdiniȚa PP FURNICUȚA, ARAD
Data: 19.04.2023
Nivel I - Grupa mica –
DATA : 21.04.2023
Propunător: Gaiță Iasmina
GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL
NIVEL : I (grupa mică )
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : “Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI : "Mijloacele de transport pe apă - vaporul”
TEMA ZILEI : "O întâmplare cu vaporul” – povestirea educatoarei
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată: ADE – DLC+DEC
TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunostințe , priceperi şi deprinderi
FORME DE ORGANIZARE : frontalǎ, indivudual
DURATA: o zi
SISTEM DE EVALUARE : oralǎ, formativ, observare curentǎ, aprecieri stimulative, analiza produselor activitǎții
Scopul activitǎții:
 Stimularea curiozitǎții privind explicarea şi ȋntelegerea lumii ȋnconjurǎtoare;
Obiective operationale:
 Să participe la activitatile de grup inclusiv la cele de joc atȃt ȋn calitate de vorbitor cȃt şi ȋn calitate de auditor;
 Sǎ ȋnțeleagǎ şi sǎ transmitǎ mesaje simple, sǎ reacționeze la acestea.
 Să-și ȋmbogǎțeascǎ cunoștiințele referitoare la mijloacele de transport care circulă pe apă precum și a unor caracteristici ale
acestora
 Sǎ comunice impresii, idei pe baza observǎrilor efectuate
 Sǎ obținǎ efecte plastic, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii.
ACTIVITATE INTEGRATĂ:
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

 ACTIVITATE DE CUNOAȘTEREA MEDIULUI – povestirea educatoarei ”O întâmplare cu vaporul„

 ACTIVITATE ARTISTICO PLASTICĂ – pictură ”Vaporul„

ACTIVITATE CUNOAȘTEREA MEDIULUI

TEMA ACTIVITĂŢII : Povestirea educatoarei: „O întâmplare cu vaporul”


STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, expunerea, exercițiul, conversația
Mijloace didactice: planșe, scaune, vapor în miniatură, recompense
FORMA DE ORGANIZARE : frontal
RESURSE TEMPORALE : 10-15 MINUTE

2. DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV – Pictură pe o suprafață dată

TEMA ACTIVITATII : „Vaporul”


MIJLOC DE REALIZARE : pictură pe o suprafață dată
OBIECTIVE CADRU :
 Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi, modelaje;
 Realizarea unor corespondențe între elemente de limbaj plastic şi forme, obiecte din mediul înconjurător (natura, arta și viața
socială).

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal/ individual


STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicația, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
Mijloace didactice : vapor în miniatură, tempera, pensule, foi
RESURSE TEMPORARE : 10-15 MINUTE
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debuteazǎ cu Întȃlnirea de dimineaţă, copiii sunt aşezați ȋn semicerc pentru a stabili contactul vizual
cu toți membrii grupei. SALUTUL se realizeazǎ cu ajutorul versurilor ”Dimineața a sosit/ Toți copiii au venit/ A început o
noua zi/ Bună dimineața copii!” ”Bună dimineața copilaș frumos” (fiecare copil își salută colegul cu acest salut)!
PREZENŢA se va realiza prin completarea panoului de prezența de către copii.
CALENDARUL NATURII va fi completat de către un copil la solicitarea educatoarei.
NOUTATEA ZILEI voi prezenta un vaporaș de jucărie și le voi spune copiilor să îmi spună unde au văzut și dacă au
văzut un vaporaș. Vom povesti pe baza acestui subiect.
ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR – Copiii vor fi anunțați cǎ vor asculta o poveste pe care le-o voi spune iar
apoi vor picta vaporul.
Se trece la aranjarea scăunelelor pentru a desfășura activitatea de povestire a educatoarei.

Bibliografie:

1. Lolica Tǎtaru, Adina Glava, Olga Chiş- Piramida cunoasterii: Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar, Editura

Diamant, Piteşti, 2014;

2. Revista învățământul preșcolar și prima, nr: 3–4/ 2015, Editura Arlequin;

3. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008, Bucureşti.
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
1.Moment ADE 1 DLC Povestirea educatoarei „O Scaune
organizatoric întâmplare cu vaporul” Mese Observarea
Asigurarea condițiilor optime pentru comportamentului
desfǎşurarea activitǎții: copiilor
-aerisirea sǎlii de grupǎ
-amenajarea centrelor de interes
-pregǎtirea materialelor necesare desfǎşurǎrii
activitǎții
Conversația Calendarul Frontal
Se începe activitatea prin întâlnirea de dimineaţă, Aprecierea și
copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scaunele : naturii stimularea verbală
-salutul, Observația
-prezenţa,
-completarea calendarului naturii

2.Captarea Captarea atenției se realizeazǎ ghicitoarea: Expunerea Ghicitori Observare a


atenției „Pe ape, pe mare comportamentului
Duce lumea în spinare! ” (vaporul) Conversația Frontal față de surpriza
zilei

Copiii vor fi anunțați că în prima parte ei vor Conversația Observarea


3.Anunțarea asculta o poveste care se numește „O întâmplare comportamentului
temei şi a cu vaporul” din care și ei vor învăța anumite şi a interesului
obiectivelor lucruri foarte esențiale care le vor fi de folos. Iar asupra mesajului
Frontal
în a doua parte vom realiza o pictură „Vaporul”. transmis

Se prezintă oferta centrelor de interes şi se


îndruma copiii spre alegerea acestora. Aceștia
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
au voie sǎ se schimbe de la un centru la altul Stimularea verbală
fǎrǎ a-şi deranja colegii. Astfel copiii vor
îndepliniiurmătoarele sarcini la
ALA 1: Explicația
Cărți cu
Bibliotecă: ”Citim” imagini cu mașini. Copiii imagini cu Turul galeriei
vor citi din cărțile puse la dispoziție imaginile Demonstrația mijloace de
cu mașini și vor răsfoii cărțile cu grijă. transport
Construcții: „Mașinuțe și garaje” – construcție Pe grupe
pe o suprafață plană. Copiii vor construi Piese tip
mașinuțe și garaje pentru mașinuțe, prin Exercițiul Observarea
Lego
îmbinare și suprapunere de piese. comportamentului
Știință: “Găsește-i prietenii”- sortare jucării. copiilor
Conversația
Copiii vor sorta mijloacele de transport în Mijloace de
funcție de criteriul culoare. transport de
Educatoarea intervine cu sfaturi și idei acolo sortat
unde este nevoie

Aprecieri verbale
Trecerea la etapa următoare se va face cu Frontal asupra produselor
tranziția prin intermediul jocului distractiv "Eu din cadrul
locomotivă sunt" Expunerea Frontal sectoarelor
4. Prezentarea
conținutului Planșe Observarea
comportamentului
Voi citi copiilor povestea „O întâmplare cu Exercițiul Frontal
copiilor
vaporul” cu o mimică și expresivitate pentru a Planșe
capta atenția copiilor în povestire.
 La final , după ce am citit povestea voi Conversația
fixa povestea împreună cu cei mici prin
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
următoarele întrebări :
- Cum se numeşte povestea ?
- Unde au plecat ei ?
- Ce reguli a stabilit doamna educatoare?
- Cine a a uitat regulile ?
5. Obținerea - Cu ce s-au plimbat ei?
performanței Voi urmări ca răspunsurile copiilor să fie date în
propoziție, dacă e cazul îi voi ajuta. Vor fi
Individual
solicitați câți mai mulți copii în conversație. Foi cu
conturul
ADE 2 DEC – Pictură „Vaporul” vaporului
Cu ajutorul tranziției”Unul după altul în rând ne
așezăm!” se va face trecerea către activitatea
practică.
A. Organizarea activitǎții
pregătirea materialului didactic necesar (câte un
model pentru fiecare copil, modelul
educatoarei, materialul de lucru al educatoarei)
-organizarea colectivului de copii Conversația
Explicația

B. Introducerea în activitate
O voi realiza cu ajutorul unor planșe care Expunerea
reprezintă câteva mijloace de transport care
circulă pe apă. Pe baza unei scurte conversații Conversația Aprecieri asupra
vom discuta despre ele. modului de lucru
C. Desfășurarea activității al copiilor
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
Prezentarea modelului educatoarei- Se va Demonstrația
expune lucrarea model. Planșe
Intuirea materialelor şi a uneltelor de lucru
- Se vor intui de cǎtre copii materialele cu care
vor lucra: foi cu conturul vaporului, tempera,
pensule.
Explicarea şi demonstrarea procedeului de
lucru - Se va demonstra modul de lucru.
Educatoarea precizează, cu ajutorul indicațiilor
verbale, tehnicile şi procedeele, tehnice de
execuție, succesiunea operațiilor..
Educatoarea îmbină explicația verbală cu
modelul acțiunii.
Executarea exercițiilor de ȋncǎlzire a
muşchilor mȃinilor
Se executǎ exercițiile de ȋncǎlzire a muşchilor
mici ai mȃinii: plouă, închidem și deschidem
pumnii, bat din palme, cânt la pian etc.

Executarea temei de cǎtre copii Exercițiul Individual Aprecieri verbale


Se trece la realizarea propriu zisǎ a temei de
cǎtre copii. Copiii vor picta dupa conturul Conversația
vaporului și componentele lui.
Se va supraveghea şi ȋndruma suplimentar
copiii care vor solicita ajutorul.
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
La final fiecare lucrare va fi pusă pe o măsuță și
se vor desemna care sunt cele mai frumoase
vaporașe realizate.
6. Asigurarea
retenției şi Conversația Frontal Aprecieri verbale
feed-backului Se trece la analiza întregii activităţi, la felul cum
au răspuns la întrebările din poveste și a
modului cum au respectat indicațiile la
activitatea de pictură și la modul cum au realizat
lucrarea.
7. Evaluarea și
încheierea Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității
Se vor face aprecieri individuale şi colective cu
privire la modul de desfășurare al activităților pe
parcursul zilei. Copiii vor fi recompensați cu
buline.
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare

7. Asigurarea Prin tranziția “Ușurel ne ridicăm şi în cerc ne


retenției şi aşezăm,/ Unul lângă altul stăm, /Şi să spunem Explicatia
feed-backului cu glas tare ce am făcut noi azi oare?!” Macheta cu Frontal
Se trece la analiza întregii activităţi. Conversația mașinile din
ipsos Aprecieri verbale
Copiii descriu cum s-au jucat cu materialul lăsat
Turul galeriei picatate
de Fulger McQueen şi ce anume au realizat.
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC
DIDACTIC Metode si Mijloace Forma de EVALUARE
procedee didactice organizare
8.Evaluarea și Deoarece au îndeplinit toate sarcinile zilei Frontal
încheierea copiii vor fi recompensați ȋn cadrul ALA2 cu Individual
activității jocul de distracție ”Mașinuțele prin tunel". Exercițiul Tunel
Copiii se așază în coloană, iar la semnalul
Cort
educatoarei se vor pregăti de trecere prin tunel,
vor ”încălzi” motoarele, iar la star vor porni în
cursa prin tunel (prin târâre). Fiecare copil va
trebui să aștepte fiecare să îi vină rândul de a
trece prin tunel, fără să se ”bușească”, fără
accidente, iar apoi după ce a trecut se așază din
nou la rând pentru a trece din nou prin tunel.

Se vor face aprecieri individuale şi colective cu Conversația Mini Frontal Aprecieri verbale
privire la modul de desfășurare al activităților pe mașinuțe de
parcursul zilei. Copiii vor fi recompensați cu ipsos
mini mașinuțe de ipsos.
Anexe

O întâmplare cu vaporul
Intr-o zi frumoasă de vară, preşcolarii din grupa mijlocie frumos încolonaţi au
luat autocarul din faţa grădiniţei şi voiosi au plecat în excursie la Constanţa.
La plecare doamnele educatoare, cu rabdare şi cu grijă le-au prezentat preşcolarilor
regulile pe care trebuia să le respecte fiecare în excursie.
Ajunşi la Constanţa, au vizitat toate obiectivele din itinerar. Au vazut foarte multe
lucruri interesante de care cu siguranţa işi vor aduce aminte cu plăcere.
Punctul final al excursiei a fost plimbarea cu vaporul. Înainte de îmbarcare doamnele
educatoare i-au atenţionat pe copii să se poarte cuviincios şi să nu uite de regulile stabilite
la începutul călătoriei, ca fiecare să stea frumos la locul său fără să - i deranjeze pe
ceilalţi călători, să vorbească în şoaptă, să nu strige unul la altul şi mai ales să nu se joace.

S-ar putea să vă placă și