Sunteți pe pagina 1din 5

Ministerul Educației și Cercetării

Direcția Generală Educație Cultură Fălești


IET,, Albinuța”, com. Albinețul Vechi,
raionul Fălești

Proiect de activitate integrată


,,Barca pe valuri plutește”

Educator:
Grosu Aliona
Corrdonat:____________
Grupa: mare
Data: 22.02.2022.
Educator: Grosu Aliona
Tema globală: Eu și mediul înconjurător
Tema proiectului: Transportul
Tema zilei: Transportul maritim
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare.
Dimensiunea: Educația pentru limbaj și comunicare.
Domeniul de activitate: Eu, familia și societatea.
Dimensiunea: Dezvoltarea personală.
Unități de competență:
U.C. 3.4. Reproducerea logică, coerentă, expresivă a textelor literare;
U.C. 1.2. Demonstrarea atitudinii grijulii față de bunurile publice și cele comune.
Obiective operaționale:
La finele activității, copii vor fi capabili:
Obiective cognitive:
O1- Să numească tipurile de transport
O2-Să alcătuiască propoziții dezvoltate despre barcă.
O3-Să numeroteze în ordine cronologică imaginile.
O4-Să resolve problema în baza imaginii, alcătuind un exercițiu.
O5-Să descompună, calculeze și compare numere în limita 9.
Obiective socio-afective:
O6-Să participle la activitățile de grup, inclusive de joc, atât în caliatete de vorbitor, cât și în
calitate de auditor.
O7- Să depună efort în vederea realizării sarcinii primite.
O8- Să manifeste o atitudine de aprobare față de acțiunile positive ale celorlalți colegi.
Obiective psiho-motorii:
O9-Să execute corect mișcările în timpul pauzelor dinamice și jocuri.
O10- Să completeze spațile libere de la Mesajul zilei.
O10- Să completeze calendarul naturii cu semnele convenționale al aprecierii vremii.
Strategii didactice:
a)Metode si procedee:
–conversaţia
–observaţia
– explicaţia
– demonstraţia
– exerciţiul
– lucrul independentǎ

b)Materiale si mijloace auxiliare:


-modelul educatoarei, carte cu ghicitori
-material de lucru pentru copii: carton albastru, pe a cǎrui suprafaţǎ este lipit un vapor, pastă
de dinţi, pahare cu apǎ, şerveţele,
- vaporaş jucărie, radio-casetofon, caseta cu onomatopeele mijloacelor de transport şi CD cu
muzică pentru copii

c)Forma de organizare: frontal, individual


Resurse umane ,temporale si bibliografice:
 Umane: educatoarea şi copiii din grupă.
 Temporale: 20 -25 minute
 Bibliografice:
• Botez S., Sǎlǎvǎstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic:
îndrumǎtor pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2007
• „Programa acivitǎţilor instructiv- educative în grǎdinţa de
copii”,(2005), Ed. V&I Integral, Bucuresti

Desfǎşurarea activitǎţii

Nr. SECVENŢELE CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt. ACTIVITĂŢII DIDACTICE ( instrumente
şi indicatori)
1. Moment Voi asigura condţiile optime pentru
organizatoric buna desfǎşurare a activitǎţii:
- aerisirea sǎlii de grupǎ; Observarea
- aranjarea mobilierului şi comporta-
distribuirea materialului mentului
didactic; copiilor
- intrarea ordonatǎ a copiilor în
sala de grupa.

2. Captarea atenţiei Se va purta o scurtǎ discuţie despre


mijloacele de transport pe care le Conversație Evaluare oralǎ
cunosc copiii.
Le voi spune câteva ghicitori despre Observarea
mijloacele de transport. comporta-
Prin procedeul surpriză, un copil v-a Surpriza mentului
scoate din cutia fermecată un vaporaş activității copiilor
jucărie.Îl voi prezenta apoi copiilor şi
vom discuta despre cum este, pe unde
călătoreşte el.

3. Enuntarea temei Vaporaşul este necăjit că nu are apă Observarea


si a obiectivelor şi valuri pe unde să circule, nici nu a comporta-
văzut niciodată valuri, de când a ieşit mentului
din magazine. Observație copiilor
Doriţi să-i facem noi o surpriză, până
când se odihneşte el, că e tare oboist.
Haideţi , atunci să pictăm valurile
mării, ca să vadă şi el cum sunt ele,
onduite şi uneori de ridică alteori se
lasă în jos. Uite-aşa!!!Voi arăta linia
ondulată. Demonstrare
-Deci, azi la activitate noi vom picta
cu pastă de dinţi şi cu ajutorul
pensulelor, valurile mării.
Voi repeta tema activitǎţii cu 2-3
copii pentru fixarea ei.

4. Etapa de Voi cere copiilor sǎ denumeascǎ


explicare şi materialele de lucru de pe măsuţele lor. Evaluare oralǎ
demonstrare a Voi prezenta copiilor modelul realizat
modului de lucru de mine, care v-a fi aşezat pe flip-
chart, insistând asupra modului de
lucru.
Explic şi demonstrez modul de lucru:
pictăm primul val sub vaporaş, ca să
aibă unde pluti, începem din partea Exercițiu
stângă şi trasăm linia ondulată spre
partea dreaptă. Continuăm tot aşa până
jos, la fel cum este marea adevărată.
- Trebuie sa aveti mare grija cand veti
aplica culoarea, sǎ lucraţi frumos şi
ordonat ,sǎ nu puneţi prea multǎ apǎ Conversație
sau sǎ murdǎriţi foaia pentru cǎ nu va
mai fi la fel de frumoasǎ lucrarea. Aţi
înţeles? Doriţi şi voi să pictaţi valurile
mării?
Voi realiza cu copiii câteva exerciţii Stimulare
5. Executarea de încǎlzire a muşchilor mici ai verbala
temei de cǎtre mâinilor:„închidem şi deschidem
copii pumnii”, „ învârtim morişca”, „batem
palmele sus”, ”cântăm la pian”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” dupǎ
care se va trece la realizarea temei de
cǎtre copii.(pe fond muzical) Analiza
Voi supraveghea în deaproape acţiunilor
activitatea copiilor, voi trece pe rând
pe la fiecare copil şi voi da explicaţii
suplimentare şi ajutorul necesar, acolo
unde este nevoie.
Voi da preavizul de terminare a
lucrărilor, apoi de terminare a acestora.
6. Evaluarea Va intra vaporaşul , pe care îl vom
performanţei trezi cu fluierul marinarului. Împreună Aprecieri
cu vaporaşul se va trece pe la expoziţia verbale
cu lucrările copiilor. Acesta se va mira
de felul cum arată valurile şi-şi va
exprima dorinţa de a ajunge mare, să
poata pluti pe valurile mării adevărate.
O voi face prin aprecieri verbale
privind modul de realizare al temei, cu
ajutorul vaporaşului. Analiză Auto
Vor fi antrenaţi şi copiii în analiza evaluare
lucrǎrilor proprii şi ale colegilor.

Cei care au lucrat corect, frumos şi


ordonat vor fi aplaudaţi şi vor primi o
surpriză adusă de vaporaş.
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe Aprecieri
parcursul activitǎţii. verbale
Copiii vor cânta un cântecel despre
mijloacele de transport.

S-ar putea să vă placă și