Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ:
„ȚINUTUL FĂRĂ CULOARE”

Grupa mică

”FLORILOR”

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: POP DANA IRINA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”LIVIU REBREANU”

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”RÂNDUNICA”

TÎRGU-MUREȘ, 19.05.2022
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „LUMEA MAGICĂ A CULORILOR”
TEMA INTEGRATOARE: ”Ținutul fără culoare”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și sistematizare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri mici, individuală.

DOMENII EXPERIENȚIALE VIZATE: Domeniul Limbă și comunicare și Domeniul Estetic


și creativ
SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
o Dezvoltarea interesului pentru teatru și a creativității copiilor prin formarea unor
deprinderi de căutare de noi informații și împărtășirea cu ceilalți a noilor descoperiri.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
o să urmărească cu interes firul poveștii enunțat la teatrul de masă;

o să repovestească cel puțin o acțiune petrecută în poveste, respectând ordinea cronologică


a evenimentelor, având ca suport vizual teatrul de masă cu personajele poveștii;

o să picteze în mod original figurinele din ghips, combinând în mod armonios culorile;

o să manipuleze corespunzător mijloacele de învățământ și instrumentele de lucru puse la


dispoziție la centrele de interes, rezolvând totodată corect sarcinile date.

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE:


 DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
Dimensiuni ale dezvoltării: Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
Comportamente vizate:
- participă cu entuziasm la gimnastica de înviorare, imitând animalele prin mișcare.
- își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, semnale sonore,
melodii.
 DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Dimensiuni ale dezvoltării: Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a
diversității
Comportamente vizate:
- își însușește și repectă reguli, înțelegând efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare;
- demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.
 CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
Dimensiuni ale dezvoltării: Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
Comportamente vizate:
- manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi;
- inițiază acțiuni noi și interacțiuni cu copiii din mediul apropiat.

 DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR


CITIRII ȘI SCRIERII
Dimensiuni ale dezvoltării: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
- exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării
lui;
- demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor și
emoțiilor.
 DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII
Dimensiuni ale dezvoltării: Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:
- realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice.
TIPURI DE EXPERIENȚE DE ÎNVĂȚARE IMPLICATE: activă, creativă, inductivă,
deductivă.

SISTEMUL METODOLOGIC: conversaţia, observația, explicaţia, jocul, problematizarea,


demonstraţia, exerciţiul, exemplul, aprecierea verbală.

SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE:

a) Material didactic: tăblița cu calendarul naturii, cordeluțe colorate, teatru de masă, palete
cu tempera colorată, pensule, figurine din ghips, șervețele umede, dischete de bumbac,
borcănașe cu apă colorată, pipete, masa luminoasă, figuri geometrice magnetice, căsuțe
colorate, iarbă colorată artificială, figurine colorate – omuleți, medalioane – curcubeu.
b) Umane: preşcolarii din grupa ”Florilor”, educatoarea

c) Spațiale: sala de grupă

d) Temporale: 1 zi

e) Bibliografice:

1. Curriculum pentru educaţie timpurie 2019, Anexa la ordinul ministrului Educaţiei


Naţionale nr. 4694/02.08.2019

2. D. Răileanu, L. Bujor, N. D. Serdenciuc, Jocuri potrivite pentru profesori inspirați și


preșcolari voioși, Editura DPH, București, 2019

3. M. Bocoș, L. Carlogea, C. Draghici, Antologie de proiecte tematice pentru activități


integrate, Editura Diana, București-2011

4. Revista învățământului preșcolar nr.3-4/2015, Editura Arlequin, București-2015

STRATEGII, METODE ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE:

o Evaluativ - stimulativă: aprecierea, încurajarea verbală, aplauze

o Frontală: realizată pe tot parcursul activității

o Finală: prin analiza produselor activității și a deprinderilor formate, prin exprimarea


părerilor personale ale fiecărui copil cu privire la activitate
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI

ETAPA I
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
1. Rutine: primirea copiilor, deprinderi de igienă personală, servirea micului dejun.
2. Întâlnirea de dimineaţă: „Prietenii culorilor"
3. Tranziţii:
„Culorile se ceartă” – cântec (anexa 1)
”Sub umbrelă” – joc cu text și cântec (anexa 2)
”Mișcăm degețelele” – recitativ
„Culorile”- cântec (anexa 3)
”Noi ușor ne ridicăm” - recitativ
”Două păsărele” – joc de degete

ETAPA a II-a
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE ȘI DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
” ȚINUTUL FĂRĂ CULOARE”
(teatru de masă și pictură)
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (centre partea I)
Știință: „Curcubeul” – experiment
Sarcina didactică: să transfere apa colorată pe dischetele de bumbac prin folosirea pipetei.
Construcții: ”Ținutul curcubeu” – construire din piese magnetice
Sarcina didactică: să realizeze din piesele magnetice căsuțele colorate din ținut.
Joc de masă: ”Familiile colorate din ținut” – sortare
Sarcina didactică: să sorteze după culoare toți omuleții formând cele 7 familii colorate
din ținut.

ETAPA a III-a
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( partea a II-a)
“De-a culorile” – joc muzical
HARTA ACTIVITĂȚII

Construcții:
”Ținutul curcubeu”
ȘTIINȚĂ:
„Curcubeul” experiment

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE


DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
”ȚINUTUL FĂRĂ CULOARE”
teatru de masă și pictură

“De-a culorile”
Joc de masă: joc muzical
”Familiile colorate din ținut”
sortare
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Sala de grupă este amenajată astfel încât să permită desfăşurarea activităţii în condiţii
adecvate.
Copiii vor intra în sala de grupă intonând cântecul ”Culorile se ceartă” și se vor așeza pe
scăunele, în locul desemnat.
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, în cadrul căreia copiii, așezați în
semicerc, participă la următoarele momente:
 Salutul se realizează prin recitativul:
”Bună dimineața soare somnoros,
Bună dimineața cer frumos,
Bună dimineața micule vânt
Care-alergi mereu pe pământ.
Bună dimineața voi prieteni ai mei
Oameni mari și mititei.”
 Prezența se realizează prin strigarea catalogului.
 Calendarul naturii se realizează prin intermediul unei discuții despre anotimpul în care
ne aflăm, ziua și starea vremii.
 Gimnastica de înviorare presupune diferite variante de mișcare sugerate de text. (anexa
5 și 6 )
 Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-o discuție despre lumea culorilor, despre
cum s-ar simți copiii dacă nu ar exista culori și totul ar fi doar alb sau negru.
 Noutatea zilei o reprezintă apariția umbrelei curcubeu la centrul tematic.

Activitățile pe domenii experiențiale: DLC + DEC – ”ȚINUTUL FĂRĂ CULOARE”

Se realizează tranziția către prima activitate DLC – teatru de masă prin jocul cu text și
cântec: ”Sub umbrelă”.
Educatoarea anunță copiii că vor vedea piesa ”Ținutul fără culoare”. Se relatează povestea
(anexa 7), utilizând figurinele și elementele din poveste. Când piesa de teatru s-a terminat se vor
adresa câteva întrebări copiilor pentru facilitarea înțelegerii și sintetizării conținutului:
Cum se numește piesa de teatru?
Despre ce este vorba în poveste?
Cum era ținutul?
Care culoare a ajuns prima în ținut?
Cu cine s-a împrietenit?
Ce nume a primit ținutul la final?
Se realizează tranziția către cea de-a doua activitate DEC – pictură pe figurine din ghips.
Copiii trebuie să picteze diferite figurine (flori și insecte), folosindu-se de materialele puse la
dispoziție (palete cu tempera colorată, pensule, figurine din ghips).
Se va prezenta modul de lucru după care copiii se vor deplasa la măsuțe pe recitativul:
”Noi ușor ne ridicăm
Și spre mese ne-ndreptăm.
În liniște lucrăm,
Ținutul să-l colorăm. ”
Înainte de a le spune spor la treabă, se vor executa câteva exerciții de încălzire a mușchilor
mâinii: ”Am o mână ca o floare
Numără doar 5 petale
Le deschid ca pe o floare.
Floare, boboc ... poc!
Floare, boboc ... poc!”
Când activitatea de pictură s-a încheiat se va lua o pauză de 15 min, timp în care copiii merg
la baie și servesc gustarea. Copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecul ”Culorile”.
Copiii intră în sala de grupă intonând cântecul ”Culorile se ceartă”, vor forma un cerc la
locul desemnat, iar educatoarea le va spune că pentru a readuce culoare în ținut, va trebui să
rezolve încă trei sarcini. Sub formă de trenuleț, copiii se deplasează împreună cu educatoarea
spre centrele de interes pentru a li se explica ce au de făcut.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE - partea I

La centrul Știință copiii vor avea la dispoziție 7 dischete de bumbac, pipete și borcănașe
cu apă colorată. Folosindu-se de pipete, copiii trebuie să transfere apa colorată pe dischetele de
bumbac astfel încât să realizeze un curcubeu.
Centrul Construcții se va realiza pe masa luminoasă unde copiii vor avea la dispoziție
figuri geometrice transparente din care vor construi căsuțele colorate din ținutul fără culoare.
La centrul Joc de masă copiii vor lucra pe o tavă acoperită cu iarbă colorată în culorile
curcubeului. Ei vor sorta, după culoare, membri fiecărei familii astfel încât să formeze o familie
completă.
Înainte de a începe să lucreze se desfășoară jocul de degete ”Două păsărele” pentru
încălzirea mușchilor mâinii.
După ce au terminat munca, copiii se vor grupa sub forma unui trenuleț și vor admira tot
ceea ce au realizat la centrele de interes. După care vor aduce la masa luminoasă, unde au fost
relizate căsuțele colorate, atât figurinele pictate cât și cele 7 familii colorate, realizând astfel
Ținutul curcubeu din poveste.
Educatoarea apreciază munca tuturor copiilor și le propune copiilor să se joace împreună
jocul “De-a culorile”.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – partea a II-a


Se desfășoară jocul muzical “De-a culorile”. Copiii sunt așezați sub formă de cerc și
cântă: Hai să ne jucăm de-a culorile/ Hai să ne jucăm de-a culorile, după care educatoarea spune
o culoare (de exemplu roșu), iar copiii care sunt îmbrăcați cu acea culoare fac un pas în față. Toți
copiii cântă bătând din palme: Roșu, roșu e culoarea mea/ Roșu, roșu e culoarea ta! Jocul se
repetă până se folosesc toate culorile curcubeului.
În final se vor face aprecieri asupra modului în care au lucrat copiii, iar educatoarea va
oferi recompense tuturor copiilor.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
SECVENŢELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUAR
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1. Momentul Pregătirea sălii de grupă pentru desfăşurarea Conversația Observarea
organizatoric activităţilor în condiţii optime, amenajarea spațiului de Jocul comportam
lucru și pregătirea materialului didactic. lui inițial și
Intrarea copiilor în sala de grupă. interesului
Se desfășoară momentele specifice întâlnirii de pentru activ
dimineață.
2. Captarea Atenția copiilor este captată de apariția unei umbrele Surpriza Observarea
atenţiei curcubeu la centrul tematic. Când aceasta este ridicată se va interesului
descoperi teatrul de masă pe care sunt așezate coronițe manifestat
colorate pentru fiecare copil. copii
3. Anunţarea Se anunță copiii că vor viziona o piesă de teatru Conversaţia
temei şi a intitulată ”Ținutul fără culoare”. Explicaţia
obiectivelor
4. Dirijarea Se realizează tranziția către prima activitate DLC – Conversația Observarea
învățării prin teatru de masă prin jocul cu text și cântec ”Sub umbrelă”. Jocul interesului
abordarea Se va expune conținutul poveștii ”Ținutul fără culoare” Observația manifestat
integrată a în mod clar, accesibil și expresiv pentru a putea trezi emoții Explicația copii
conținuturilor și pentru a asigura motivația învățării. Exercițiul
Expresivitatea expunerii se va realiza prin modelarea Problematizarea
vocii, schimbarea ritmului vorbirii și manipularea
figurinelor și a elementelor prezente în poveste.
Când piesa de teatru s-a terminat se vor adresa câteva
întrebări copiilor pentru facilitarea înțelegerii și sintetizării
conținutului:
Cum se numește piesa de teatru?
Despre ce este vorba în poveste?
Cum era ținutul?
Care culoare a ajuns prima în ținut?
Cu cine s-a împrietenit?
Ce nume a primit ținutul la final?
Se prezintă copiilor următoarea activitate prin
comunicarea faptului că pentru a ajuta ținutul să fie fericit,
copiii trebuie să picteze diverse figurine din ghips, folosind
culorile curcubeului.
Se prezintă materialele de lucru, se explică și se
demonstrează modul în care se realizează lucrarea propusă.
Copiii se vor deplasa spre măsuțe cu ajutorul recitativului:
”Noi ușor ne ridicăm
Și spre mese ne-ndreptăm.
În liniște lucrăm,
Ținutul să-l colorăm. ”
Înainte de a începe să lucreze, copiii vor executa câteva
exerciții de încălzire a mușchilor mâinii.
”Am o mână ca o floare
Numără doar 5 petale
Le deschid ca pe o floare.
Floare, boboc ... poc!
Floare, boboc ... poc!”
Educatoarea se deplasează printre copii, explicând și
oferind sprijin acolo unde este nevoie.
Copiii trebuie să picteze diferite figurine (flori și
insecte), folosindu-se de materialele puse la dispoziție, iar
apoi vor așeza ceea ce au lucrat în spațiul special amenajat.
Când activitatea de pictură s-a încheiat se va lua o pauză
de 15 min, timp în care copiii merg la baie și servesc
gustarea. Copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecul
”Culorile”.
5. Obţinerea La reîntoarcerea în grupă preșcolarii continuă munca,
performanţei şi pe centre. Capacitatea
asigurarea Sunt prezentate cele trei centre de interes şi sarcinile copiilor d
conexiunii pe care le au de îndeplinit. Observaţia observa, ex
inverse La centrul Știință copiii vor avea la dispoziție dischete Explicaţia și interac
de bumbac, pipete și borcănașe cu apă colorată. Folosindu- Conversaţia raportat
se de pipete, copiii trebuie să transfere apa colorată pentru a Demonstrația cerințele vi
realiza un curcubeu. Munca
Centrul Construcții se va realiza pe masa independentă
luminoasă unde copiii vor avea la dispoziție figuri
geometrice transparente din care vor construi căsuțele
colorate din Ținutul fără culoare.
La centrul Joc de masă copiii vor lucra pe o tavă
acoperită cu iarbă colorată în culorile curcubeului. Ei vor Observarea
sorta, după culoare, membri fiecărei familii astfel încât să comportam
formeze o familie completă. lui copiilor
Înainte de începerea muncii pe centre se vor executa
exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii prin
intermediul jocului de degete “Două păsărele“.
6. Asigurarea La sfârşitul activităţilor de la centrele de interes, copiii Observația
retenţiei şi a vor vizualiza, aprecia și evalua ceea ce au lucrat după care Conversaţia
transferului vor aduce la masa luminoasă, figurinele pictate și cele 7 Explicaţia
familii colorate, realizând astfel Ținutul curcubeu din Evaluarea
poveste. Aprecierea
7. Evaluarea şi Ne vom așeza pe pernițe și vom discuta despre cum s- Conversaţia Aprecierea
încheierea au simțit astăzi și ce le-a plăcut cel mai mult. Aprecierea verbală,
activităţii Se vor face aprecieri verbale asupra modului de Jocul colectivă şi
implicare al copiilor în activitate, precum și modul de Recompensa individuală
îndeplinire a sarcinilor.
În încheiere se va desfășura jocul: “De-a culorile”, iar
apoi vor primi câte o recompensă sub forma unui medalion
- curcubeu.

ANEXE
ANEXA 1 - „Culorile se ceartă” – cântec joc cu text și cântec

Culorile se ceartă că vor să știe bine Haideți sub umbrelă, umbrelă, umbrelă
Care-i mai importantă Haideți sub umbrelă, ploaia-nceput!
Și mă-ntreabă pe mine. Cu tunete – fulgere, tunete – fulgere,
Eu răspund: Haideți sub umbrelă, ploaia-nceput!
Refren: Soarele e galben Închidem umbrela, umbrela, umbrela
Verde este frunza, Închidem umbrela ploaia-ncetat!
Cerul e albastru, Norii se-mprăștie, soarele - apare
Roșie e buburuza. Și un curcubeu ne zâmbește în zare.
Oranj este polenul,
Violetă o floare
Indigo fluturașul,
Totul e culoare. ANEXA 3 - „Culorile”- cântec
Culorile îndată răsuflă ușurate
Le este clar de-acuma ROȘU e floarea de mac,
Cât sunt de importante VERDE, frunza din copac.
Pentru că: GALBEN este gălbenușul;
Refren: Soarele e galben ALB, desigur! E albușul!
Verde este frunza, ALBASTRU e cerul senin
Cerul e albastru, Și la fel floarea de in.
Roșie e buburuza. MARO, bobul de cafea
Oranj este polenul, Și mobila din casa mea.
Violetă o floare NEGRU e ca un tăciune
Indigo fluturașul, Ce CULORI mai ști? Hai spune!
Totul e culoare.

ANEXA 4 - ”Două păsărele”


ANEXA 2 - ”Sub umbrelă” joc de degete
Două păsărele dorm în cuibul lor. ANEXA 6
Una se trezește, vesel ciripește, ”Înviorare”
Dă din aripioare, zboară către floare.
Zboară către tei și-napoi în cuibul ei. Dacă vreau să cresc voinic,
A doua se trezește, vesel ciripește, Fac gimnastică de mic:
Dă din aripioare, zboară către floare. Trec în pas alergător,
Zboară către tei și-napoi în cuibul ei. Sar voios într-un picior...
Amândouă se trezesc, vesel ciripesc, Mă opresc, respir ușor,
Dau din aripioare, zboară către soare. Întind brațele și zbor!
Zboară către nori și-napoi în cuibu lor, Tai lemne cu un topor
Dorm binișor. Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele și zbor.
Toată lumea e a mea,
ANEXA 5 Când m-așez jos la podea!
Mâinile sus, mâinile jos Ăsta-i doar un început...
Stânga dreapta, dansăm frumos Ia priviți, cât am crescut!
Batem din palme și ne răsucim
Dăm din cap și ne oprim!
ANEXA 7

ȚINUTUL FĂRĂ CULOARE


de Pop Dana Irina

poveste creată pentru grupa mică

A fost odată ca niciodată, într-un loc îndepărtat un ținut pustiu. Nimeni nu-și dorea să
locuiască acolo. Ținutul nu cunoștea nicio culoare; totul era alb sau negru .... copacii, florile,
insectele, plantele erau toate albe și negre. Albul și negru erau prieteni, iar uneori se jucau
împreună și formau lucruri de culoare gri precum cerul înnorat, însă ținutul era tare trist.

Într-o zi totuși s-a întâmplat ceva nemaipomenit. În acel ținut uitat de lume și fără culoare
a poposit o familie. Famila se numea ROȘU, iar toți membri familiei erau ... ați ghicit ... roșii.
Tata, mama, fetița, băiețelul, bebelușul ... până și cățelul avea culoarea roșie. Împreună au
construit o casă ROȘIE. Cu toții erau fericiți în lumea lor de culoare ROȘIE neștiind că mai
există alte culori.

A doua zi a trecut pe acolo o altă familie care se numea GALBEN. Toți membri familiei
erau de culoare galben, la fel și tot ce îi înconjura. Și-au construit și ei o casă de culoare galben și
erau fericiți în lumea lor de culoare galben.

Cele două familii s-au împrietenit, bucuroase fiind că nu sunt singure, iar din prietenia lor
s-a format o nouă familie: ORANJ. Roșu și galben au decis să o așeze între ele pentru că era
prietena amândurora.

După un timp a venit în ținut o nouă familie ALBASTRU. Și-au construit o casă albastră
lângă galben. Bineînțeles că și aceste două culori, galben și albastru, s-au împrietenit, iar din
prietenia lor s-a format familia VERDE care s-a așezat între ei. Și-au construit o casă verde și
erau foarte fericiți că locuiau acolo.

Nu trecu mult timp până ce ROȘU s-a împrietenit cu ALBASTRU, iar din prietenia lor s-
au născut două noi familii: INDIGO și VIOLET. Și-au construit și ei case în culoarea indigo și
violet și s-au așezat una lângă cealaltă.

Cele 7 familii au trăit fericite, în armonie, mult timp. Într-o zi însă, a venit o furtună care
a adus cu ea o ploaie torențială. Familiile s-au adăpostit în casele lor, iar când soarele a răsărit și
au ieșit afară au observat că strada din fața caselor lor avea o culoare .... nemaipomenită ... de
fapt nu avea doar o culoare ... avea chiar șapte culori. Atunci au privit spre soare și au observat
cum pe cer, care acum nu mai era gri, ci albastru, se oglindesc toate culorile din ținut, formând
ceva nemaivăzut, ceva minunat pe care l-au numit: CURCUBEU. De atunci ȚINUTUL FĂRĂ
CULOARE și-a schimbat numele în ȚINUTUL CURCUBEU, un ținut magic în care toate
culorile pământului trăiesc în armonie și pace.
SFÂRȘIT

S-ar putea să vă placă și