Sunteți pe pagina 1din 14

GRĂDINIȚA PP NR.

7 ARAD
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”Dino în Lumea Culorilor”

Prof. în înv. preșcolar


ONEȚ VALENTINA DORICA
ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
”Dino în Lumea Culorilor”

DATA: 15 martie 2019


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița PP nr. 7 Arad
GRUPA: Mică (Albinuțele)
EDUCATOARE: Prof. înv. preșcolar Oneț Valentina Dorica
TEMA: Cu ce și cum exprimăm ce simțim?
SUBTEMA: ”Călătorie în lumea culorilor”
TEMA ZILEI: ”Dino în Lumea Culorilor”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată pe o zi
TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere de cunoștințe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
* Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se
concentra asupra acţiunii prezentate în poveste.
* Folosirea comunicării verbale și nonverbale adecvată situațiilor de învățare
pentru exprimarea corectă și creativă a conținuturilor vehiculate prin intermediul
povestirii.
* Formarea deprinderii de a ștampila în vederea realizării lucrărilor practice cu
o temă dată;
* Verificarea și consolidarea cunoștințelor privind culorile și cultivarea imaginației
creatoare în interpretarea originală a semnificației culorilor
* Educarea gustului şi simţului estetic
* Formarea şi consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică
* Educarea capacităţii de a exprima verbal şi nonverbal ideile, opiniile,
sentimentele proprii; a înţelegerii şi aprecierii frumosului în artă
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


* Salutul, prezenţa, calendarul naturii.
* Rutine, tranziţii.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (I)


* Centre de interes
ȘTIINȚĂ: ”Lapte în culori” - experiment
JOC DE MASĂ: ”Din jumătăți - întregul”

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (II)


* Joc de mişcare: “Culorile la locul lor!”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


* Domeniul Limbă și Comunicare – ”Meniu pentru Dino”
* Domeniul Estetic și Creativ – Activitate artistico-plastică: “Dino a prins
culoare”

I . ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

SALUTUL: Copiii se aşează în formaţie de cerc ,,Cercul prieteniei” pentru a se


putea desfăşura întâlnirea de dimineaţă şi recită versurile:
Dimineaţa a sosit,
Noi, copiii ne-am trezit,
Semicercul îl formăm
Şi frumos ne salutăm!

NOUTATEA ZILEI: Broscuța Lily a venit la grădiniță și povestește copiilor visul


pe care l-a avut înainte să o trezească mămica ei.

PREZENŢA: După ce ne-am adunat


Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit.
Dar cine oare n-a venit?
Broscuța Lily face cunoștință cu copiii prezenți, și astfel află cine lipsește de la
grădiniță. Copiii prezenţi vor primi în piept câte o bulină colorată de la Broscuță.

CALENDARUL NATURII: Se folosesc jetoane, imagini, se completează


calendarul naturii, menţionându-se ziua, data, luna, anul. Se discută starea vremii şi
îmbrăcămintea adecvată acesteia.
TRANZIŢII:
Spre centrele de interes:

RUTINE: „Suntem harnici” (exersarea unor deprinderi de ordine)


„Apa, prietena mea” (exersarea unor deprinderi igienico-sanitare)
„Pregătim materialele pentru activităţi”

II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1 (ALA 1)

1. Centru de interes: JOC DE MASĂ


Subiectul activității: ”Din jumătăți, întreg”
Mijloc de realizare:
Obiective operaționale: *
Mijloace de învățământ:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul

2. Centru de interes: ȘTIINȚĂ


Subiectul activității: ”Lapte în culori”
Mijloc de realizare: experiment
Obiective operaționale:
* să recunoască fără ajutor cele 4 culori despre care s-a discutat toată
săptămâna (galben, verde, albastru, roșu);
* să respecte etapele de lucru ale experimentului, lucrând corect și îngrijit;
Mijloace de învățământ: boluri cu lapte, colorant alimentar, pipete, pahare cu
apă, săpun lichid, bețișoare cu vată
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul

TRANZITII:
Joc-exercițiu: “Culori și cuvinte”
Desfășurarea jocului: Se dau, pe rand, mai multe culori și copiii trebuie să
denumească obiecte sau lucruri care au culorile respective (ex.: albastru – cerul,
marea; galben – soarele, banana, stelele, luna; verde – iarba, frunzele, broscuța, roșu
– buburuza, inima, roșia, mărul). Apoi se spun cuvinte, iar copiii trebuie să spună
culoarea obiectelor denumite de aceste cuvinte.
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

1. Domeniul Limbă și Comunicare


Subiectul activității: ”Meniu pentru Dino”
Mijloc de realizare: povestirea educatoarei
Obiectiv de referință:
* Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a
a înţeles
Obiective operaționale:
O1 – să asculte cu atenție povestea expusă de educatoare;
O2 – să denumească personajele ce apar în poveste;
O3 – să povestească conținutul poveștii, respectând succesiunea
evenimentelor;
O4 – să se manifeste emoțional potrivit vârstei în legătură cu
starea/întâmplările personajului
Metode și procedee: povestirea, observația, dramatizarea, conversația,
explicația
Materiale didactice: machetă cu peisajul și personajele din poveste

2. Domeniul Estetic și Creativ – Activitate artistico-plastică


Subiectul activității: ”Dino a prins culoare!”
Obiective de referință:
* să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice
picturii;
* să recunoască elemente ale limbajului plastic și să diferențieze forme și
culori în mediul înconjurător;
Obiective operaționale:
O1 – Să utilizeze corect instrumentele de lucru (pensule cu burete) în
exprimarea gestului plastic;
O2 – să aplice tehnicile de lucru cerute pentru realizarea compoziției;
O3 – să folosească culorile adecvate, respectând modelul natural;
O4 – Să coopereze cu echipa de lucru pentru realizarea corectă şi
armonioasă a temei propuse.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observarea directă,
exercițiul
Materiale didactice: palete pentru culori, pensule cu burete, pahare cu apă,
dinozauri albi din polistiren
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II (ALA 2)

Subiectul activității: ”Culorile la locul lor!”


Mijloc de realizare: joc de mișcare – concurs
Obiective operaționale:
* să respecte regulile jocului de mişcare
* să participe activ şi afectiv la jocul propus, dând dovadă de fair-play şi interes
în realizarea unui scop comun, de spirit de competiţie
* să adune doar bilele colorate în culoarea care îi corespunde, respectând
semnalul sonor
* să trăiască bucuria jocului împreună.
Desfășurarea activității:
Copiilor li se vor împărți sacii colorați, rezultând astfel 3 grupe. Vor fi
pregătite 3 piscine cu bile de 4 culori.
La pornirea cântecului ”Culorile”, copiii trebuie să adune cât mai repede toate
bilele de culoarea sacului ce l-a primit. Câștigători vor fi copiii din fiecare grupă care
au adunat cel mai mare număr de bile până când educatoarea oprește muzica într-un
moment ales de ea.
Jocul se desfășoară prima dată de probă, după care se repetă de 2 ori.

Mijloace de învățământ: bile colorate, saci colorați, piscine pentru bilele colorate

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani), MECI, 2008
2. Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Elena Simiciuc, Iliana Ionescu, Jeni Bangă,
Mihaela Modoran, Miruna Moroianu, Metodica activităţilor instructiv-educative în
învăţământul preşcolar Vol. II , Editura Didactica Nova, Craiova 2008
3. Revista învăţământului preşcolar Nr. 3-4/2014, Editura Arlequin, 2014
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei va porni la întâlnirea de dimineață, unde, după prezența copiilor


și discuțiile de la calendarul naturii, broscuța Lily (personaj cunoscut copiilor dintr-o
activitate anterioară) le spune copiilor o scurta povestire care se numeste “Visul”.
“Buna dimineața, dragi copii. Noaptea trecută am avut un vis foarte
interesant. Se făcea că au dispărut toate culorile și lumea era cenușie și tristă. Apoi a
venit la mine o zână bună și mi-a dat o pensulă fermecată spunându-mi așa: Cu ea,
Lily, poți să colorezi totul așa cum îți dorești, doar atingând ușor lucrurile. N-am stat
mult pe gânduri și am început să colorez totul așa cum îmi plăcea,  iar în scurt timp
lumea din jur  a devenit  plină de culoare și strălucire. Ce mândră eram! Mi-au
crescut chiar și niște aripioare colorate de fluturaș ca să pot zbura și să colorez mai
repede cât mai multe, dar am  auzit glasul mamei strigându-mă: <Lily, trezește-te,
trebuie să mergem la grădiniță!> Ce păcat că visul s-a sfârșit. Dacă ar fi continuat mi-
ar fi placut sa colorez mai multe! Poate vom avea astăzi ocazia să colorăm
împreună...”
Pe baza acestei povestioare se propune copiilor să vorbească despre vise de acest
fel, fiind antrenați într-o dezbatere pe această temă. Pentru a fi stimulați, li se vor sugera
unele idei, cum ar fi: “Închide  ochii și închipuie-ți că visezi; ce ai face tu dacă ai avea o
pensulă fermecată ca a broscuței Lily?”

Se realizează o tranziție sub forma unui joc-exercițiu numit “Culori și cuvinte”.


Se dau, pe rând, mai multe culori și copiii trebuie să denumească obiecte sau lucruri
care au culorile respective (ex.: albastru – cerul, marea; galben – soarele, banana,
stelele, luna; verde – iarba, frunzele, broscuța, roșu – buburuza, inima, roșia, mărul).
Apoi se spun cuvinte, iar copiii trebuie să numească culoarea obiectelor denumite de
aceste cuvinte. În acest fel, se realizează reactualizarea cunoștințelor.

Se desfășoară trecerea la următoarea etapă a zilei și anume activitățile pe centre


de interes.
Copiii primesc de la broscuța Lily câte o bulină colorată ce va fi lipită în piept.
Bulinele din plic vor fi colorate în două culori, astfel și copiii vor fi împărțiți pe două
grupe. Copiii care au în piept bulina Roșie vor merge la masa roșie (Centrul de interes
Știință), iar ceilalți copii, care au bulina verde, vor merge la masa verde (cu Centrul de
interes Joc de masă). După ce îndeplinesc sarcinile de lucru corespunzătoare fiecărui
centru de interes se face trecerea în următorul moment al activității integrate.

După ce se ridică de la mese, copiii vor repeta, la invitația educatoarei, două


strofe din cântecul învățat în această săptămână ”Culorile”

Se anunță tema “Dino în Lumea Culorilor” și li se spune copiilor că pe


parcursul zilei vor afla cât de importante sunt culorile în viața noastră, cât de multă
bucurie ne aduc acestea dacă privim cu mai multă atenție lumea culorilor.
Apoi sunt invitați să se așeze pe scaune în semicerc, de unde vor asculta
povestirea ”Meniu pentru Dino”. Copiii vor avea ca și suport vizual o machetă cu
personajele și obiectele din povestire, pentru a se putea realiza fixarea evenimentelor cât
mai ușor.
După povestirea propriu-zisă, educatoarea repetă împreună cu copiii ideile
principale, menționând și personajele care apar în acțiune.
Sunt invitați copiii să redea și să povestească cu ajutorul machetei câte o scenă
din povestire, pentru a se verifica înțelegerea și reținerea textului audiat.
Drept recompensă, fiecare copil va primi o față zâmbitoare în piept, de o anumită
culoare. Astfel, copiii vor fi împărțiți pe 3 grupe, în funcție de culoarea feței zâmbitoare
pe care a primit-o.
Se face trecerea la următorul moment, și anume activitatea artistico-plastică.
Copiii sunt invitați să meargă la 3 măsuțe unde au pregătite materialele de lucru:
pensulele cu burete, pahare cu apă, paletele pentru culori, guașe în 4 culori (galben,
verde, albastru, roșu) și figurinele din polistiren ce urmează să fie pictate.
După ce se asigură că toți copiii au recunoscut materialele de lucru, educatoarea
explică sarcinile și face încălzirea mușchilor mâinilor împreună cu copiii.
Copiii încep să picteze fiecare parte a dinozaurului cu culorile indicate în timp ce
sunt supravegheați atent de educatoare, iar acolo unde este cazul, primesc și ajutor de la
aceasta.
După ce lucrările sunt finalizate, educatoarea face aprecieri cu privire la rezultat
și comportamentul ce l-au avut copiii în timpul activității.
Copiii merg să se spele pe mâini, timp în care educatoarea pregătește materialele
necesare desfășurării jocului de mișcare.
După ce intră toți copiii în grupă, educatoarea le prezintă copiilor materialele și le
explică regulile jocului, care se va desfășura prima dată de probă.
La finalul jocului, educatoarea face aprecieri asupra comportamentului copiilor
din cadrul activităților și îi poftește la masă.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Mijloace şi EVALUARE
DIDACTIC Metode şi
materiale
procedee
didactice
* Pentru o bună desfăşurare a activităţii se iau în considerare
1. Momentul aranjarea adecvată a mobilierului, pregătirea materialului
organizatoric didactic, aerisirea grupei şi intrarea ordonată a copiilor în grupă
Întâlnirea de dimineaţă va cuprinde momentele următoare: Decor
2. Introducerea în * Salutul: Bună dimineaţa, bine aţi venit!
activitate * Prezenţa se realizează cu ajutorul Broscuței Lily, care a venit Conversaţia Catalogul Evaluare orală
la grădiniță să îi întâlnească pe copii. Copiii prezenți primesc de grupei frontală şi
la Broscuță o bulină colorată. individuală
* Calendarul naturii. Se aminteşte starea vremii, ziua, data, Broscuța Lily
luna.
Buline pentru
împărţirea
copiilor la
centrele de
interes

Calendarul
naturii
* Broscuța Lily le povestește copiilor ce vis a avut înainte ca Observarea
3. Captarea mămica ei să o trezească să vină la grădiniță. Conversaţia comportamentului
atenţiei copiilor.

* Se desfășoară un scurt joc-exercițiu numit “Culori și Conversaţia


4. Reactualizarea cuvinte”. Se dau, pe rând, mai multe culori și copiii trebuie să
cunoştinţelor denumească obiecte sau lucruri care au culorile respective (ex.: Explicaţia
albastru – cerul, marea; galben – soarele, banana, stelele, luna;
verde – iarba, frunzele, broscuța, roșu – buburuza, inima, roșia, Demonstrația Corectitudinea
mărul). Apoi se spun cuvinte, iar copiii trebuie să numească realizării cerințelor
culoarea obiectelor denumite de aceste cuvinte. Exerciţiul de la centre

* Se anunță tema “Dino în Lumea Culorilor” și li se spune


5. Anunţarea copiilor că pe parcursul zilei vor afla cât de importante sunt Observarea
temei şi a culorile în viața noastră, cât de multă bucurie ne aduc acestea Expunerea comportamentului
obiectivelor dacă privim cu mai multă atenție lumea culorilor. copiilor

* Copiii sunt invitați să se așeze pe scaune în semicerc, de unde


6. Dirijarea vor asculta povestirea ”Meniu pentru Dino” (anexa 1). Povestirea
învăţării * Ca și suport vizual se va folosi macheta cu peisajul și Machetă cu
personajele din povestire, pentru a se putea realiza fixarea peisajul din
evenimentelor cât mai ușor. povestire
* După povestirea propriu-zisă, educatoarea repetă împreună cu
copiii ideile principale, menționând și personajele care apar în Personajele
acțiune. povestirii:
Idei principale: * Dino
1. Dino trăiește în Lumea Culorilor, unde părinții și * Mămica lui
prietenii săi sunt colorați, iar el este alb, deoarece bea Dino
doar lapte. * Maimuțica
2. Mămica lui Dino îi aduce diverse mâncăruri, dar el le Miky
refuză pe toate. * Broscuța
3. Când observă în oglindă că doar el este alb în Lumea Lily
Culorilor, Dino pleacă să-și găsească prieteni care să fie * Papagalul
ca și el. Coco
4. Pe drum observă soarele, cerul, iarba, florile, și este * Rățușca
impresionat de frumusețea lor. Poly
5. Se întâlnește cu maimuțica Miky de la care primește o
banană. După ce o mănâncă, coada i se colorează în
galben.
6. Apoi se întâlnește cu broscuța Lily, care mânca mazăre.
Gustă și el, și două picioare i se colorează în verde.
7. Următorul prieten cu care se întâlnește Dino este
papagalul Coco. Acesta savura niște căpșuni, iar Dino
primește și el una, să guste. Burtica și celelalte două
picioare i se colorează în roșu.
8. Ultimul personaj cu care se întâlnește Dino este rățușca
Poly de la care primește câteva boabe de struguri. Gâtul
și capul i se colorează în albastru.
10
9. Se uită în baltă ca într-o oglindă, și când observă că nu
mai este alb, ci multicolor, fuge bucuros acasă la părinții
săi.
10. Din acea zi, Dino nu a mai refuzat niciun fel de mâncare.
* Sunt invitați copiii să redea și să povestească cu ajutorul Explicaţia Macheta Redarea corectă a
7. Obţinerea machetei câte o scenă din povestire, pentru a se verifica episoadelor din
performanţei înțelegerea și reținerea textului audiat. Dramatizarea povestire

* Copiii sunt împărțiți la două mese unde au pregătite


8. Asigurarea materialele de lucru: pensulele cu burete, pahare cu apă, paletele Expunerea, Observarea
feedback-ului pentru culori, guașe în 4 culori (galben, verde, albastru, roșu) și comportamentelor
figurinele din polistiren ce urmează să fie pictate. Exercițiul copiilor
* După ce se asigură că toți copiii au recunoscut materialele de
lucru, educatoarea explică sarcinile și face încălzirea mușchilor
mâinilor împreună cu copiii.
* Copiii încep să picteze fiecare parte a dinozaurului cu culorile
indicate în timp ce sunt supravegheați atent de educatoare, iar Respectarea
acolo unde este cazul, primesc și ajutor de la aceasta. modului de lucru
* După ce lucrările sunt finalizate, educatoarea face aprecieri cu
privire la rezultat și comportamentul ce l-au avut copiii în
timpul activității.
* Copiii merg să se spele pe mâini, timp în care educatoarea
pregătește materialele necesare desfășurării jocului de mișcare.
* Copiilor li se vor împărți sacii colorați, rezultând astfel 3 Expunerea
9. Încheierea şi grupe. Vor fi pregătite 3 piscine cu bile de 4 culori. Observarea
evaluarea * La pornirea cântecului ”Culorile”, copiii trebuie să adune cât Explicația comportamentului
activităţii. mai repede toate bilele de culoarea sacului ce l-a primit. copiilor
* Câștigători vor fi copiii din fiecare grupă care au adunat cel Exerciţiul
mai mare număr de bile până când educatoarea oprește muzica Respectarea
într-un moment ales de ea. Jocul se desfășoară prima dată de Jocul regulilor jocului
probă, după care se repetă de 2 ori.
* La finalul jocului, educatoarea face aprecieri asupra Conversația
comportamentului copiilor din cadrul activităților și îi poftește
la masă.

11
Meniu pentru Dino Anexa 1

A fost odată un dinozaur mic, pe care îl chema Dino.


El locuia în Lumea Culorilor, alături de părinții săi. Dino avea foarte mulți prieteni
colorați, cu care se întâlnea în fiecare zi și se jucau împreună.
Lui Dino îi plăcea foarte mult laptele și nu dorea să mănânce nimic altceva, chiar
dacă părinții lui vroiau să îi ofere și alte mâncăruri delicioase.
Într-o zi, mămica lui Dino îi pregăti din nou o gustare delicioasă și îl chemă la masă.
- Nu vreau să mănânc! Nu îmi place mâncarea! Vreau lapte!
Mămica lui Dino s-a supărat deoarece acesta refuza din nou mâncarea ce i-a fost
pregătită, și i-a adus puiului ei o oglindă.
- Uite, Dino, tu mă vezi pe mine, pe tăticul tău și pe prietenii tăi că am crescut mari
și suntem cu toții colorați. Tu acum esti alb, deoarece bei doar lapte. Dacă vei începe să
mănânci și alte mâncăruri pline de vitamine, vei crește mare, sănătos și frumos, la fel ca noi
și prietenii tăi.
Dino s-a speriat foarte tare văzând că era alb, în timp ce părinții și prietenii lui erau
frumos colorați.
- Voi merge să îmi găsesc alți prieteni, care sunt la fel de albi ca și mine! Zise Dino
supărat. Atunci s-a hotărât să plece în căutarea unor prieteni noi, care erau albi, ca și el.
Mergând pe drum, era fascinat de bogăția de culori din jurul său.
- Ce frumos e albastrul cerului! Mi-ar placea să îl ating cu mâna! Iar soarele galben
strălucește atât de tare și mă încălzește!
Apoi a ajuns într-un loc cu iarbă multă și floricele roșii. De bucurie a început să se
rostogolească.
- Iarba verde este plină de viață, iar floricelele acestea roșii miros atât de frumos!
Mama avea dreptate, totul este minunat în Lumea Culorilor!
A ajuns la un copac mare, cu multe banane în el, lângă care stătea maimuțica Miky
și mânca pe nesăturate. S-a gândit că aceste fructe au culoarea Soarelui și i-a zis maimuțicii:
- Bună, maimuțico! Ce faci aici?
- Bună, Dino! M-am oprit din plimbare când am vazut aceste banane delicioase.
Bananele sunt fructele mele preferate și nu am rezistat să nu mănânc măcar una!
- Trebuie să gust și eu o banană, dacă are o culoare atât de frumoasă ca și soarele,
sigur este și bună! Îmi dai și mie una, te rog? Zise curios Dino.
- Sigur că da! I-a spus maimuțica în timp ce îi aruncă o banană galbenă.
Și pe măsură ce mânca banana, coada lui Dino se făcu din albă – galbenă!
După ce a terminat de mâncat, a plecat mai departe, întâlnindu-se pe drum cu
prietena sa, broscuța Lily. Aceasta stătea pe o băncuță și mânca cu poftă niște bobițe de
mazăre.
- Bună ziua, broscuțo! Ce faci aici?
- Bună, Dino! Am ieșit la plimbare în această zi frumoasă și mi s-a făcut foame.
Văzând bobițele de mazăre, Dino s-a gândit că seamănă cu iarba verde în care s-a
rostogolit mai devreme și dintr-o dată a fost curios ce gust au.
- Te rog să îmi dai și mie câteva. Nu am mâncat niciodată mazăre și aș vrea să gust,
să văd dacă e la fel de bună precum și arată.
- Sigur că îți dau! Am cules destulă și pentru tine!
Mâncând din mazăre, două picioare s-au colorat din albe în verzi.
Plecă mai departe și ajunse la căsuța papagalului Coco. Acesta savura câteva
căpsuni coapte.
- Bună, Coco! Ce faci aici?
- Bună, Dino! Mi-a adus mama niște căpșuni coapte și m-am oprit din zbor să le
mănânc. Sunt atât de dulci! Vrei și tu?
- Îmi amintesc că mi-a adus și mama mea să mănânc într-o zi, dar nu am vrut nici
măcar să le gust. Vreau și eu eu o capșună, dacă ai și pentru mine.
Fără să se gândească prea mult, Dino luă o căpșună și o mâncă dintr-o înghițitură.
Burtica și celelalte două picioare s-au colorat dintr-o dată în roșu.
Porni iarăși la drum până când a ajuns la o baltă mare. Acolo o văzuse pe Rățușca
Poly mâncând struguri.
- Bună, prietena mea! Ce mănânci cu atâta poftă?
- Mânânc struguri, vrei și tu?
- Da, spuse Dino, presupun că aș putea să gust câteva boabe.
Și pe cum mânca din struguri, gâtul și capul lui Dino s-au colorat în albastru.
Văzându-l atât de frumos colorat, Rățușca îi spuse:
- Ai niște culori atât de frumoase, cred că astăzi ai mâncat numai bunătăți!
Neștiind despre ce vorbește, Dino se uită în baltă ca într-o oglindă și mare i-a fost
uimirea când a văzut că nu mai este alb, ci colorat, la fel ca și prietenii și părinții săi.
- Ce culori frumoase
am! Acum înțeleg ce spunea
mama despre mâncare.
Cu o bucurie foarte
mare, fugi repede acasă, să le
arate tuturor noua și frumoasa
lui înfățișare.
Din acea zi, Dino nu a
mai refuzat niciun fel de
mancare ce îi era pregătit de
mămica lui, crescând astfel
frumos și sănătos.

14

S-ar putea să vă placă și