Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de activitate integrată

GRĂDINIȚA NR

DIRECTOR:

PROPUNĂTOR:

1
Proiect de activitate

UNIT. DE ÎNV.:
NIVELUL/GRUPA: NIVELUL I,
DATA: 15.03.2023
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: “Primăvară bine ai venit”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Vitamine de primăvară”
TEMA ACTIVITĂȚII: “În grădina cu legume”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ( ADP+ ALA1+ DȘ+ DEC+ ALA 2)

DURATA: O zi
Locul desfășurării: sala de grupă
Dimensiuni ale dezvoltării:
-Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
-Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viaţă familiare
-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor( persistența în activități).

2
Comportamente vizate:
-Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr si numerație;
-Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
-Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
-Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.

Scopul activității: : Aprofundarea cunoștințelor dobândite cu privire la numerația în limitele 1-5 și consolidarea unor priceperi și
deprinderi de muncă practică specific nivelului de dezvoltare psiho-motrică.

Obiective : Pe parcursul și la finalul activității copiii vor fi capabili:

O1. Să traseze corect drumul legumelor spre coșul de legume ;


O2. Să coloreze legumele respectând culorile specifice legumelor de primăvară ;
O3. Să construiască un gard pentru grădina de legume prin îmbinarea pieselor de lego ;
O4. Să numere în ordine crescătoare și în ordine descrescătoare în limitele 1-5;
O5. Să raporteze numărul la cantitate;
O6. Să observe cu atenție mulțimile formate și să le compare (mulțimi cu mai multe sau mai puține elemente);
O7. Să recunoască cifrele in concentrul 1-5;
O8. Să aplice culoarea adecvată pe suprafața dată cu degetele;
O9. Să execute ștafeta legumelor prin transportul și predarea obiectelor.

Strategii didactice:
1.METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, conversația, lucrul în echipă, exercițiul, problematizarea.

2.MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: calendarul naturii, elemente de decor cu aspect specific, fișe de lucru individual-labirint,
creioane colorate, cărți, scrisoare, bilete cu sarcini, laptop, planșe pentru pictură, acuarele, șervețele, cuburi lego, săculețul fermecat,
jetoane, magneți,recompense.
3.FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri mici, individual.
4. FORME DE EVALUARE : observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale, aplauze, recompense.
5. RESURSE UMANE: educatoare, preșcolari.

3
 Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie- 2019, anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4694/2.08.2019.
 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga,M.(2007). ”Metode interactive de grup”-ghid metodic. Editura Arves.
 Didactica activitatilor matematice in gradinita, Constantin Petrovici, Editura Polirom 2014
 Mitu, F., Antonovici,Ș.(2005). ”Jocuri didactice integrate pentru învățământul preșcolar”. Editura Humanitas Educațional.
 Revista invatamantului prescolar nr.3-4/2010,Bucuresti,2010.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

1.Activități de dezvoltare personală(ADP)


a). Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, copii !”
- Salutul:
- Prezența
- Calendarul naturii
- Împărtășirea cu ceilalți
- Activitatea de grup:
- Noutatea zilei:

4
b). Tranziţii: „ Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne învârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim.”
“Dar să înceapă lucrul

Și s-avem mult spor,

Azi lucrează fiecare

Cu ce are la sector.”

2.Activități liber alese(ALA): Centre de interes


a) Joc de masă : ”Ajută legumele să ajungă în coș” –labirint, fișă de lucru individiual (Anexa numărul 1);
Sarcina didactică : să traseze corect drumul legumelor spre coșul de legume ;
Material didactic: fișă de lucru individual, creioane.

b) Bibliotecă: ”Cartea mea cu legume vesele!”- carte de colorat (Anexa numărul 2)


Sarcina didactică: să coloreze legumele respectând culorile specifice legumelor de primăvară ;
Material didactic: cărticele, creioane colorate .

c) Construcții: ”Gard pentru grădina de legume”- prin îmbinarea pieselor lego (Anexa numărul 3)
Sarcina didactică: să construiască un gard pentru grădina de legume prin îmbinarea pieselor de lego;
Material didactic: piese lego.

5
3) Activităţi pe domenii experiențiale (ADE): DȘ+DEC
Domeniul științe-activitate matematică - ”Cine știe, câștigă!” - joc didactic
Sarcina didactică: - să numere în ordine crescătoare și în ordine descrescătoare în limitele 1-5;
- să raporteze numărul la cantitate;
- să observe cu atenție mulțimile formate și să le compare (mulțimi cu mai multe sau mai puține elemente);
- să recunoască cifrele în concentrul 1-5;
Material didactic: lipici, jetoane cu cifrele 1-5, magneți.

Domeniul estetic și creativ- Educație artistico-plastică: “ Ridichea” – pictură (Anexa numărul 4)


Sarcina didactică: - să aplice culoarea adecvată pe suprafața dată cu degetele .
Material didactic:-guașă,foi A4.

4) ALA II: ”Ștafeta legumelor de primăvară”- joc sportiv - ștafetă


Sarcina didactică: Să execute ștafeta legumelor prin transportul și predarea obiectelor .
Material didactic: linguri de inox, legume de primăvară (ridichii), coșuri.
Tipul activității: jocuri și activități recreativ-distractive .
Scopul: Satisfacerea nevoii de mișcare, destindere și recreere a copiilor, prin jocul – sportiv.

Rutine: - Deprinderi de ordine și curățenie: ”Munca am terminat, pe masă las curat”


Mesajul zilei: ”Legumele anotimpului primăvara sunt foarte bune pentru sănătate! “
Tranziții: “Vine,vine primăvara!“

6
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de dimineață. În timpul acestei activități copiii se așază în semicerc pentru a putea
vedea mai bine și pentru a relaționa în bune condiții. Pentru aceasta, vor fi recitate versurile:
De dimineață ne-am trezit,
La grădiniţă am venit
În semicerc ne așezăm.
Cu toţii să salutăm
Începem o nouă zi
Bună dimineața, copii!”

Salutul între copii se va realiza prin tehnica comunicării rotative: pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii de la
dreapta spre stânga.

Prezența: Cu ajutorul versurilor:


După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?
După completarea catalogului grupei, se prezintă copiilor Calendarul naturii:
Se va completa calendarul prin așezarea jetoanelor potrivite astfel încât să stabilească anotimpul în care suntem, starea vremii,
aspecte ale anotimpului curent, ziua și luna în care suntem.
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea afară?
Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp?
Ce zi este astăzi?
Dacă astăzi este…..,ieri ce zi a fost?
Dar mâine ce zi va fi?

7
Noutatea zilei: Scrisoare de la Primăvară

Activitatea de grup se va realiza prin jocul exercițiu:


În fiecare dimineață
S-avem gândul bun pe față,
Către soare să privim
Iubire să dăruim,
De gândul rău să ne ferim
S-adunăm doar bucurie
Și-n lume s-o răspândim!
Și-atunci orișice copil
În fiecare dimineață,
Are gândul bun pe față!

Înviorarea de dimineață are loc cu ajutorul videoclipului: ” https://youtu.be/066OsdEuYMY ”

Mesajul zilei: ”Legumele anotimpului primăvara sunt foarte bune pentru sănătate! “

Prin tranziția :
’’ Bat din palme: clap, clap, clap
Din picioare: trap, trap, trap
Ne -nvârtim, ne răsucim
Și spre centre noi pornim!’’ ,pornim spre centre.
Ne îndreptăm către centre. În cadrul activităților liber alese (ALA) copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă
cerinţele educatoarei şi îşi aleg centrul la care vor să lucreze. Copiii vor lucra la toate sectoarele, prin rotație.

8
La centrul „Joc de masă”, să traseze corect drumul legumelor spre coșul de legume.
Obiective operaționale:
Cognitiv-informale:
- să descrie imaginea ;
- să traseze corect drumul legumelor spre coșul de legume.
Psihomotorii:
- să mânuiască corect creionul pentru refacerea traseului.
Afectiv-atitudinale:
- să interacționeze cu colegii, cooperând în realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul.
Materiale didactice: fișe de lucru individual, creioane .
Forme de organizare: individual.

La centrul „Bibliotecă”, să coloreze legumele respectând culorile specifice legumelor de primăvară .


Obiective operaționale:
Cognitiv-informale:
- să denumească materialele descoperite pe mese;
- să descrie imaginile;
Psihomotorii:
- să coloreze legumele respectând culorile specifice legumelor de primăvară ;
- să mânuiască corect creioanele pentru realizarea temei de lucru.
Afectiv-atitudinale:
- să participe activ, printr-o conduită afectivă generală de empatie.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul.
Materiale didactice:cărticele,creioane colorate.
Forme de organizare: individual.

9
La „Construcții”, să construiască un gard pentru grădina de legume prin îmbinarea pieselor de lego.
Obiective operaționale:
Cognitiv-informale:
- să sesizeze succesiunea logică a etapelor specifice construcțiilor - o bază solidă;
Psihomotorii:
- să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere gardul pentru grădini.
Afectiv-atitudinale:
- să interacționeze cu colegii, cooperând în realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, îmbinarea, exercițiul, munca în echipă.
Materiale didactice: cuburi lego.
Forme de organizare: în grup și individual.
Preșcolarii vor avea pe masă piese de construit, lego, din care cu atenție, vor trebui să construiască un gard pentru grădina de
legume.
După explicarea sarcinilor de la centrele de interes, copiii sunt rugaţi să meargă la sectorul dorit. Educatoarea va supraveghea şi
antrena copiii la fiecare centru de interes, oferind explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie.La final prin metoda ,,Turul galeriei”
se face evaluarea lucrărilor, fiecare grup îşi va prezenta lucrările, iar ceilalţi le vor observa şi vor pune întrebări referitoare la tehnicile
folosite şi modul de realizare.
Tranziţie: Copiii părăsesc sala de grupă pentru a merge la baie pe versurile:
,,Bat din palme
Clap,clap,clap,
Din picioare
Trap,trap,trap,
Ne-nvârtim,ne răsucim,
Noi la baie acum pornim”
Rutine: ,,Ne spălăm, ne îngrijim şi apa n-o risipim!”

10
Copiii vor trece la următoarea activitate DȘ+DEC: ”Cine știe, câștigă!” prin tranziția: ”Vine,vine primăvară ”.
La întoarcerea în sala de grupă preșcolarii se vor așeza pe scăunele în semicerc, iar doamna educatoare le va citi o scrisoare
primită de la Zâna Primăvară, în care aceasta îi roagă să o ajute cu câteva sarcini pe care nu știe să le rezolve.
" Dragi copii, v-am scris această scrisoare, să vă spun că eu sunt bine, doar că sunt foarte obosita după atâta treabă prin
grădină. Astăzi, v-am trimis câteva plicuri care ascund niște sarcini. Eu știu că voi sunteți copii harnici și pricepuți și am încredere că
vă veți descurca foarte bine. Veți găsi în coșuri toate materialele de care aveți nevoie. Spor la lucru, dragii mei!
Zâna Primăvara"
Educatoarea împreună cu copiii, hotărăsc să rezolve sarcinile pe care le-a trimis Zâna Primăvara.
Aceasta le-a adus două coșuri în care vor găsi materialele și sarcinile de lucru. După aceea educatoarea îi anunță că vor
desfășura un joc interesant numit ”Cine știe, câștigă!”. Prin metoda mâna oarbă copiii vor forma două grupe și fiecare dintre acestea
va primi un coș cu materiale de la Zâna Primăvară. Zâna v-a pregătit o surpriză pe care o veți primi după ce o vom ajuta să rezolve
sarcinile.
Înainte de a începe activitatea o să facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâini sugerate de versuri, în ritm lent:
„Batem palmele cu zor,
Batem palmele cu spor,
1,2,3- 1,2,3
Închid pumnii şi-i desfac
Degetelor fac pe plac
1,2- 1,2”.
Se realizează jocul de probă, apoi se desfașoară jocul pe echipe. După terminarea probelor preșcolarii vor trece la măsuțe unde vor
găsi materialele pentru activitatea de pictură-dactilopictură .
Prin tranziția:
„Ochii toți la mine, acum ne ridicăm
Și frumos la măsuțe ne așezăm!”se trece la activitatea de pictură.
Educatoarea le va spune copiilor că Zâna Primăvara, le-a mai trimis câteva materiale de lucru și îi roagă să picteze "Ridichea".
Copiii descoperă și intuiesc materialele de pe măsuțe, după care li se prezintă lucrarea model.
Educatoarea explică și demonstreză modul de lucru, insistând asupra tehnicii de pictură. Doamna va efectua cu copiii exerciții de
încălzire ai muşchilor mici ai mâinii :
„Mișcăm degețelele
Și bătem pălmuțele

11
Pumnișorii îi rotim
Și apoi îi răsucim. „
Va prezenta criteriile de evaluare ale lucrărilor: respectarea temei şi a tehnicilor de lucru, acurateţea și finalizarea lucrării.
În timp ce preșcolarii pictează, în sala de clasă se vor auzi cântece de primăvară. După expirarea timpului de lucru, fiecare copil îşi
afişează lucrarea la panou, apoi vor trece pe rând pe la fiecare lucrare expusă şi le vor analiza, realizând astfel turul galeriei. Copiii
vor spune ce lucrare le place cel mai mult și vor motiva de ce.
Prin tranziția “ Vine, vine primăvara” copiii vor forma două grupe și se vor așeza în rând, unul după altul.
Primul copil din fiecare rând va avea în mână o lingură, iar în ea este ”o ridiche”.
Copiii vor avea de parcurs (mers) o distanță de aproximativ 5 metri, până la coșul de legume fără să cadă ridichea din lingură,
să o pună în coș și să alerge înapoi să predea următorului coleg din rând lingura în care să pună ridichea pe care o are pregătită.
Copilul care a efectuat jocul, se așază ultimul în rând.

Regula jocului:
Fiecare copil trebuie să parcurgă toată distanța (până la coș și înapoi);
Dacă ridichea alunecă din lingură, copilul trebuie să reia traseul de la început;
Copiii care au realizat transportul, se așază ultimii în rândul fiecărei echipe;
Câștigătoare este echipa care termină prima de transportat toate ridichiile în coșurile pregătite.

Încheierea activității: Copiii își exprimă părerile și sentimentele cu privire la activitatea desfășurată. Educatoarea, apreciază
activitatea copiilor pe parcursul întregii zile, se află clasamentul echipelor, se realizează premierea copiilor. Aceștia primesc
recompense (cărțile de la centrul Bibliotecă).

12
PROIECTAREA DIDACTICĂ
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr EVENIMENT STRATEGII DIDACTICE
crt DIDACTIC CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură condițiile necesare unei
organizatoric bune desfășurări a activității: aerisirea
sălii de grupă, aranjarea și acoperirea Conversația Calendarul
materialelor. naturii
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: ,,Bună dimineața! Frontal
Observarea
Prezența: ,,Cine este/nu este prezent
comportamentului
astăzi?’’
copiilor
Calendarul naturii: ,,În ce anotimp Jocul
suntem?’’ ,,Data/luna/ziua în care ne
aflăm’’
Mesajul zilei: ”Legumele anotimpului
primăvara sunt foarte bune pentru
sănătate! “
Activitatea de grup: ,,În fiecare
dimineață” – joc exercițiu
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei Activități
atenției interactive “Deschide caseta” care conține Conversația Laptop Frontal Aprecieri verbale
ghicitori pentru copiii isteți din grupa
Cercetașii.
https://wordwall.net/ro/resource/13169521

3. Anunțarea temei Educatoarea le povestește copiilor că


și a obiectivelor dimineață, când a venit la grădiniță a găsit
la ușa clasei un pachet pe care scria Pachetul de Frontal
”Pentru colectivul grupei Cercetașilor”. la Zâna
Dacă doriți să aflăm cine l-a trimis la noi Conversația Primăvara Observarea
trebuie să îl desfacem. Sunteți de acord? comportamentului

13
Astfel au aflat că Zâna Primăvara are copiilor
nevoie de ajutorul lor,ea este obosită de la
treburile din grădina cu legume.
Obiectivele vor fi anunțate în termeni
cât mai ușor de înțeles pentru copii.. Explicația Frontal
4. Reactualizarea 2. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE:
cunoștințelor Acum, micuților, care sunt tare dornici
în a-i arăta Zânei cât sunt de isteți, li se Frontal
prezintă centrele și sarcinile pe care le au
de rezolvat la fiecare dintre acestea. Conversația Aprecieri verbale
Recitativ ritmic „Bagheta Zânei se-
nvârteşte şi la sectoare vă pofteşte!”
Copiii își vor încălzi mușchii mâinilor Explicația
”Dar să înceapă lucrul
Și s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector.” Conversația Fișe de lucru Individual Observarea
La centrul „Joc de masă”,copiii individual, comportamentului
vor trasa drumul legumelor spre coșul de creioane copiilor
legume. Cărticele,
La centrul „Bibliotecă”, copiii creioane
vor colora legumele respectând culorile colorate Frontal Aprecieri verbale
specifice legumelor de primăvară .
La „Construcții”,copiii vor Explicația Piese lego Individual
construi un gard pentru grădina de
legume prin îmbinarea pieselor de lego.
Tranziție:
,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la baie noi pornim’’
5. Dirijarea Ajunși în sala de grupă, copiii se vor
învățării așeza pe scăunele în semicerc, moment în

14
care vor fi împărțiți în două echipe (echipa Conversația
steluțelor roșii și cea a steluțelor albastre) Coș cu Frontal
în funcție de jetonul pe care îl extrage jetoane
fiecare.
DȘ ( activitate matematică)
Explicarea jocului:
,,Astăzi vom desfășura concursul cu
tema ,,Cine știe, câștigă!’’.
Veți lucra în echipe: pentru fiecare Observarea
sarcină îndeplinită veți primi câte o steluță comportamentului
având culoarea echipei. Conversația copiilor
Veți așeza numerele în șir crescător și
descrescător, veți numi vecinii cifrelor,
veți raporta numărul la cantitate și invers,
apoi vom realiza un coș cu legume de Frontal
primăvară (o scară numerică pentru Zână).
Echipa care va acumula mai multe buline Explicația
va fi desemnată câștigătoare.
În timpul jocului să fiți atenți, să vă
gândiți înainte de a da răspunsul. Exercițiul
Individual
Executarea jocului de probă: Jocul
se execută de către 1-2 copii.
Desfășurarea jocului:
Varianta 1
Copiii vor lua plicuri cu sarcini din
coș.
1.Numără până la 1-5 în ordine
crescătoare.
2.Numără în limitele 1-5 în ordine Joc
descrescătoare. Demonstrația Frontal
3.Spune de câte ori am bătut din palme.
4.Sari de câte ori îti arată cifra.
5.Numără până la 5 din 2 în 2 începând cu Individual

15
numărul și cifra 0. Ce fel de numere sunt? Aprecieri verbale
6.Numără până la 5 din 2 în 2 începând cu Plicuri cu
numărul și cifra 1. Ce fel de numere sunt? sarcini
Varianta 2
Copiii vor așeza jetoanele cu numere pe Conversația
tablă în șir crescător și descrescător în Exercițiul
limitele 1-5, apoi vor menționa vecinii
cifrelor indicate .

Varianta 3 Pe echipe
Preșcolarii vor recunoaște cifra și vor Tablă,
pune tot atâtea elemente cât indică jetoane, Aprecieri verbale
aceasta. Alți copii vor compara mulțimile magneți
formate .
Proba nr 4 Conversația Jetoane cu
Complicarea jocului: Exercițiul cifre,
Preșcolarii vor fi rugați să închidă ochii
și să îi deschidă atunci când doamna va
bate din palme. Educatoarea schimbă
cifrele care indică numărul de elemente al
mulțimilor, iar copiii sunt rugați să
găsească și să corecteze greșeala.
6. Asigurarea ( Domeniul estetic și recreativ)
retenției și a ”Legume de primăvară- pictează
transferului ridichea”
Copiii vor merge la mese unde vor
descoperi pe masa materialele de lucru pe
care le vor denumi. Le voi reaminti ultima
Conversația Materiale Frontal Observarea
probă și le voi explica în ce constă.
pentru comportamentului
Explicarea tehnicii de lucru: Individual
activitate copiilor
Copii, veți avea de pictat o legumă de
primăvară : “ridichea”
Se vor antrena mușchii mici ai mâinii:

16
”Mișcăm degețelele
Și batem pălmuțele,
Le-nvârtim, le răsucim, Explicația
Pumnișorii îi lovim,
Scuturăm tare mânuțele Demonstrația Frontal Observarea
Și-apoi cântăm la pian.’’ comportamentului
Să aveți spor! copiilor
Executarea lucrărilor de către copii:
Pe tot parcursul activității voi urmări Planșe,guașe, Individual
Exercițiul Aprecieri verbale
îndeaproape modul de executare al șervețele
lucrărilor, respectarea cerințelor și voi
ajuta și îndruma pe cei care întâmpină
dificultăți.
7. Evaluare După ce se anunță încetarea lucrului se
realizează o mini – expoziție. Educatoarea
va analiza o lucrare a unui copil, având
criteriile stabilite la începutul activității. Conversația Lucrările Frontal Aprecieri verbale
Câțiva copii vor fi numiți să aleagă copiilor
lucrările” care le-au plăcut, care sunt
corect realizate” motivând alegerea făcută.
8. Încheierea ALA2
activității Copiii se grupează din nou pe cele două
grupe, așezați în rând, unul după altul.
Primul copil din fiecare rând va avea în Frontal
mână o lingură, iar în ea este ”o ridichie” . Jocul Linguri,
Copiii vor avea de parcurs o distanță de ridichii, Aprecieri verbale
aproximativ 5 de metri, (până la coș) fără Explicația coșuri
Pe echipe
să cadă ridichea, să pună ridichea în coș și
Demonstrația
să se întoarcă repede, să predea lingura
următorului coleg din rând, care are
ridichea pregătită. Se explică, se
demonstrează, și se execută jocul propus
”Ștafeta legumelor de primăvară” o

17
singură dată.
La sfârșitul jocului se numără Conversația Recompense Frontal Recompense
recompensele primite, se desemnează
echipa câștigătoare, se vor pune întrebări
copiilor, spunându-și părerea despre
activitate.

18

S-ar putea să vă placă și