Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

18, Sibiu

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


EDUCATOARE: BRATU CRISTINA-IOANA
PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: .

Grădinița cu program prelungit nr. 18, Sibiu


Nivel de vârstă/Grupa: 3-4 ani, nivel I/ Mijlocie B
Educatoare: Bratu Cristina-Ioana
Tema anuală: CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?
Tema proiectului: EMOȚII DE PRIMĂVARĂ
Tema săptămânii: FLORI DE PRIMĂVARĂ
Tema activității: NE JUCĂM, PE FLORICICĂ O AJUTĂM!

Tipul activităţii: Consolidare de cunoștnțe

Elemente componente ale activității integrate:

ADP:
 Întâlnirea de dimineaţă:
,,Chiar și Zâna Florilor/ Are prieteni buni mereu” - Voi aveți prieteni,
copii?; De ce e important să avem prieteni?
 Rutine:
,,Precum Zâna Florilor/ Mulți prieteni vreau și eu” - deprinderea de a
relaționa și lega prietenii cu ceilalți
 Tranziţii:
,,Bat din palme clap,clap,clap” – recitativ ritmic
,,Vine, vine Primăvara” - cântec
,,Samba florilor” – euritmie

ALA1:

 Artă: ,,Tablou cu flori” – modelaj


 Bibliotecă: ,,Astăzi eu voi desena/ O floare pentru mama mea” -
grafisme
 Construcții: ,,Gradina pentru flori” – îmbinare

ADE:
 DȘ- activitate matematică:,,Ne jucăm și pe Floricică o ajutăm!”
 DEC - Activităte artistico-plastică Flori de Primăvară – pictură
pe folie
ALA2:
 ,,Dansul prieteniei” – joc muzical distractiv

4
Dimensiuni ale dezvoltării:

A1.Motricitate grosieră și fină în contexte de viață familiare


A2.Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării
B1. Interacțiuni cu adulții și copii de vârste apropiate
B2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a
diversității
B4.Autocontrol și expresivitate emoțională
C1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (perseverența)
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ
D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
D2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare
D3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
E3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

Comportamente vizate:

A 1.1 Își coordoează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,


specifice vârstei
A 1.3 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A 2.3 Își coordonează mișcările în funcție de ritm,cadență, pauză, semnale
sonore, melodii
B 1.3 Înițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
B 2.5 Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane
B 4.1 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte
literare, etc.
C 1.1 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în
situații noi
C 2.1 Realizarea sarcinilor cu consecvență
C 3.2 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale,
practice, în conversații și povestiri
D 1.1. Exersează cu sprijin asculatrea activă a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
D 1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor (comunicare expresivă)
D 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de
comunicare
D 2.3 Demontrează extinderea progresivî a vocabularului
D 3.4 Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități
de comunicare grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj
E 3.2 Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii , Pământului și
Spațiului

5
Scopul activităţii: Consolidarea capacitățiilor de formarea de mulțimi
după criteriii date (formă, mărime, culoare), a capacitățiilor de raportare a
cantității la număr și invers; precum si de consolidarea a deprinderilor şi
abilităţilor practice de utilizare corectă a materialelor şi tehnicilor de lucru
pentru realizarea picturi prin tehnica de lucru a petei plate, cât și stimularea
expresivității și a creativității prin pictură.

ALA (ACTIVITĂŢI LIBER ALESE)

1) Activităţi pe centre de interes:

Artă: ,,Tablou cu floril” – modelaj

- să pregătească materialul de modelat (plastilină), prin rupere și frământare


- să observe modelul și să încerce sa-l reproducă pe plașeta proprie
- să modeleze, prin mișcare circulară, apoi prin aplatizare petalele florilor
desenate pe planșa de lucru.

Bibliotecă: ,, Astăzi eu voi desena/ O floare pentru mama mea” -


grafisme
- să traseze semnele grafice de pe fișa de lucru primită
- să utilizeze corect intrumentul de lucru specific exercițiului grafic
(creionul)
- să-și mențină corect poziția corpului pe tot parcursul exercițiului
Construcții: ,,Grădina pentru flori” – îmbinare
- să mânuiască corect materialele puse la dispoziție
- să realizeze construcții respectând tema dată
- să coopereze cu colegii
ADE:

DȘ- activitate matematică:,,Ne jucăm și pe Floricică o ajutăm!”

 Modalitate de realizare: Joc didactic

 Obiective operaționale:
să alcătuiască mulțimi de obiecte respectând criteriile formei, mărimii și
culorii.
să numere corect în limitele 1-5
să raporteze corect numărul la cantictate și cantitatea la număr.
6
să verbalizeze acțiunile.

 Sarcina didactică:
Varianta 1: Să aleagă din coșul cu obiecte doar florile și să le ,,planteze” în
spațiul indicat de educatoare; apoi să sorteze și să planteze florile mari în
grădina mare iar florile mici în grădina mică.
Varianta 2: Să formeze grupe de flori după citeriul culorii verbalizat de
educatoare și să le plaseze în vaza corespuzătoare de aceiași culoare.
Ex: Formează mulțimea florilor roșii și pune-le în vaza roșie.
Complicarea jocului:Să extragă bilețele cu comenzile unei florărese și să o ajute
la realizarea acestora.
Ex1: Formează un buchet de 3 flori galbene.
Ex2 : Numără florile din buchet și lipește cifra potrivită pe eticheta.

 Regula jocului:

Pe tot parcursul jocului , la stabilirea corectitudinii unei sarcini rezolvate vom


proceda astfel: dacă aceasta este corectă, preșcolarul va fii răsplătit cu aplauze,
iar în caz contrar va fii ajutat de alt preșcolar folosind sintagma ,,Te ajut eu!”.

 Elemente de joc:
Mânuirea materialului didactic, competiţia, aplauze, recompense.

DEC– Activitate artistico-plastică: ,,Flori de Primăvară”

 Modalitate de realizare: pictură pe folie– tehnica de lucru: pata


plată de culoare

 Obiective operaționale:
să utilizeze tehnici specifice (pata plată de culoare) pentru realizarea
sarcinilor de învățare
să manipuleze materialele și instrumentele de lucru
să compună în mod original spațiul plastic
să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente
estetice

2) Activităţi de relaxare, recuperare şi recreere

Joc muzical distractiv: ,,Dansul prieteniei”

- să formeze un cerc, ca modalitate de desfășurare al jocului


7
- să se deplaseze în spațiul de joc, iar la semnalul sonor sa se oprească în
fața unui prieten, invitându-l la joc
- să se orienteze rapid in spaţiul destinat jocului

STRATEGII DIDACTICE :

 Metode şi procedee: joc didactic, observația, conversația, explicația,


demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, turul galeriei, joc muzical

 Mijloace didactice:

Întâlnirea de dimineaţă: Catalogul grupei, calendarul naturii, poze


magnetice cu preșcolarii , planșă prezență, baghetă pentru baloane.

Artă: Planșete , plastilină

Bibliotecă: Creioane, fișă de lucru

Conctrucții: Material tip lego pentru îmbinat

DȘ-Activitate matematică: Scrisoare Zâna Florilor, cufăr, flori


confecționate, covorașe sintetice ,,iarba” , vaze colorate, cifre 1-5

DEC – Activitate artistico-plastică: Folie transparentă, imagini


(flori de Primăvară), pensule, acuarele, servețele

 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.


Resurse:

 umane: educatoarea şi grupa de copiii


 temporale : o zi
 bibliografice:
1. ,, Curriculum pentru educaţia timpurie” – 2019
2. ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani” - 2008
3. Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din
grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
4. G. Berceanu, E. Ilie, C. Lazăr, L. Lazăr, C. Moţ, Ghid orientativ
pentru aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar, 3 – 6/7
ani, 2008;
5. D. Gherghina, N. Oprescu, I. Dănilă, C. Novac, V. Ilie,C. Bunăiaşu,
G. Cămăraşu, A. Păunescu, Metodica activităţilor instructiv –

8
educative în învăţământul preprimar,editura Didactica Nova,
Craiova, 2007.

9
SCENARIUL ZILEI
– ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ–

Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt ațezati în semicerc


pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu intonarea cântecelului ,,Bună dimineata, dragă


grădiniță!”
Salutul se realizează prin rostirea poeziei:
,,Cip-cirip și cip-cirip
Vrabiuța s-a trezit
Și se-apropie nițel
Să salute un băiețel”
Educatoarea salută, pe rând, fiecare băiețel, care la randu l lui va saluta educatoarea.
După ce au fost salutati toți băiețeii, se va rosti din nou poezia și pentru fetite:
,,Cip-cirip și cip-cirip
Vrabiuța s-a trezit
Și se-apropie drăguța
Să salute și fetița”
La fel se va proceda și cu salutul fetelor. (-Bună dimineața, Illnica! – Bună dimineața
Cristina!) Educatoarea se adresează copiilor folosindu-le numele acestora, astfel creându-se
în grupă o atmosferă prietenoasă.

Salutul adresat de mine tuturor: ,,Bună dimineaţa, dragi copilași! ”

Gimnastica de înviorare

„Dacă vreau să fiu voinic


Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir ușor
Deschid brațele și zbor,
Toată lumea e a mea,
Când mă așez pe podea,
Ăsta e doar un început
Ia priviți cât am crescut!”
Exerciții de respirație:
- Mirosim floarea: Încurajez copii să inspire adânc, până când simt că și-au umplut
plămânii cu aer, prin exemplificare.

- Suflăm lumânările de pe tort: După ce am inspirat adânc, vom da aerul afară din
plămâni printr-o expirație mai lungă.
- Baloane de săpun : Utilizând o baghetă pentru baloane de săpun, suflăm impreună
pentru a le crea . Le recomand copiilor să aștepte două secunde înainte de a crea un alt
balon. Apoi pot exersa respiratia și fără baghetă, sufland pentru a crea baloane
imaginare.

Prezenţa
Educatoarea citește numele copiilor; atunci când copilul își aude preunumele se va
ridica în picioare, își va alege poza și o va lipi pe panoul de prezență.

10
Calendarul naturii

Se discută starea vremii, se numesc ziua, luna, anotimpul și anul în care ne aflăm.
Se completează calendarul naturii. Se lucrează la panou.
Conversația în jurul Calendarului naturii va conține următoarele întrebări:
 Cum e vremea afară?
 Când aţi venit la gădiniţă aţi privit cerul? Ce culoare avea? Era acoperit cu nori? Era
soare?
 Care sunt zilele săptămânii?
 Câte zile are o sâptămână?
 Dacă ieri a fost... Ce zi a saptămânii este astăzi? Ce zi va fi mâine?
 Câte luni are un an? Care sunt acestea?
 În ce lună a anului ne aflăm?
 Care sunt cele patru anotimpuri ale anului ?
 În ce anotimp suntem?

Împărtăşirea cu ceilalţi
Copiii sunt invitați să împărtășască cu ceilalți copii un lucru preferat în anotimpul de
Primvară.

Activitatea de grup
Se va realiza prin recitarea poeziei:
În fiecare dimineață,
S-avem gândul bun pe față.
Către soare să privim,
Iubire să dăruim.
De gândul rău să ne ferim
S-adunăm doar bucurie
Și-n lume s-o răspândim.

Noutatea zilei
Copiilor li se va relata o întamplare cu privire la un băiețel care își dorește să-i ureze
mamei lui ,,La mulți ani!” , în cel mai frumos mod posibil. El este foarte suparat că nu știe
cum ar putea reuși acest lucru.Propun copiilor să-l ajutăm.
În continuare se va purta o conversație despre aspectele amintite mai sus și anunțarea
centrelor tematice la care vom lucra azi, ajutându-l pe băiețel.

Tranziție
,,Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre centre noi pornim!”

11
-ACTIVITĂȚI LIBER ALESE-

CENTRE DE INTERES

Bibliotecă: ,,Astăzi eu voi Construcții:


Artă:
desena, o floare pentru mama ,,Grădina pentru flori” –
,,Tablou cu flori” – modelaj
mea” – grafisme îmbinare

La sectorul ARTĂ, preșcolarii vor primi planșetele de lucru care ilustrează scheletul
unor flori caărora le lipsesc patalele. Preșcolarii au ca sarcină să realizeze petalele florilor.
La sectorul BIBLIOTECĂ, preșcolarii vor primi fișe de lucru conținând imaginea
unei flori a cărei model va trebui trasat de către preșcolari cu intrumentul de lucru potrivit
exercițiului grafic (creionul).
La sectorul CONSTRUCȚII, preșcolarii vor primi materiale tip lego, special destinate
îmbinării ; aceștia au ca sarcină de lucru să realizeze o construcție pe tema: ,,Grădina pentru
flori” .

- ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE -

Cu ajutorul cântecelului ,,Vine. vine Primăvara” se va efectua tranziția, astfel copii


vor fi introduși în ACTIVITATEA PE DOMENIU EXPERENȚIAL ȘTINȚE,, repectiv într-
un joc didactic din cadrul activitațiilor matematice pe tema ,,Ne jucăm, o floricică ajutăm!”

Propunerea jocului
Activitatea debutează cu prezentarea elementului surpriză, respectv scrisoarea de la
Zâna florilor, însoțită de un cufăr.
Se discută despre scrisoare, se enumeră câteva flori de Primăvară , se poartă o scurtă
conversație despre componența și aspectul florilor.

Explicarea și demostrarea sarcinilor și regulilor jocului


 Prezentarea regulilor de joc: Pe tot parcursul jocului , la stabilirea corectitudinii unei
sarcini rezolvate vom proceda astfel: dacă aceasta este corectă, preșcolarul va fii
răsplătit cu aplauze, iar în caz contrar va fii ajutat de alt preșcolar folosind
sintagma ,,Te ajut eu!”
 Prezentarea graduală a cerinței și a materialului didactic necesar fiecărei sarcini
 Se demonstrează de către educatoare rezolvarea sarcinilor.
Jocul de probă
Se execută în scopul verificării înțelegerii regulilor de joc și a sarcinilor didactice de către
copii.
Desfășurarea propriu-zisă
Sarcina 1: formare de grupe după criteriul formei și mărimii
- Alege din coș doar florile și ,,plantează-le” în spațiul indicat de educatoare.
- Alege și plantează florile mari în grădina mare.
- Alege și plantează florile mici în grădina mică.
Sarcina 2: fomare de grupe după criteriul culorii
- Formează mulțimea florilor roșii și pune-le în vaza roșie.
12
- Formează mulțimea florilor galbene și pune-le în vaza galbenă.
- Formează mulțimea florilor mov și pune-le în vaza mov.
- Formează mulțimea florilor roz și pune-le în vaza roz
- Formează mulțimea florilor albastre și pune-le în vaza albastră.
Complicarea jocului:raportarea nr la cantitate și cantitatea la număr
Copii extrag bilețele cu comenzile unei florărese și o vor ajuta.
EX:: -Formează un buchet de nr.. flori ex: galbene.
-Numără florile din buchet și lipește cifra potrivită pe eticheta.
Încheierea jocului
Se realizează prin recunoștința Zănei pentru indeplinirea corectă a tuturor probelor și
deschiderea cufărului.

Rutine

Cu ajutorul euritmiei ,,Samba florilor” se efectuează tranziția prin care copiii se


pregătesc pentru începerea ACTIVITĂȚII ARTISTICO-PLASTICE cu tema ,,Flori de
Primăvară”
Se captează atenția preșcolariilor prin prezentarea elementului surpriză: o pereche de
aripi ce ne vor transforma în ființe din lumea basmelor, la fel ca Zâna florilor
Se anunță tema activității: Astăzi vom picta o floare specifică anotimpului de
Primăvară, utilizând tehnica picturii , pe folie transparentă, utilizând pata plată de culoare.
Educatoarea le arată un model de realizarea a lucrării.
Se intuiește materialul, se explică și demonstrează tehnica de lucru și apoi se execută
exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.
În urma urării „spor la treabă”, copiii se apucă de lucru sub îndrumarea educatoarei.
Așadar, se începe executarea temei de către copii, utilizând tehnicile demonstrate.
Educatoarea urmărește modul cum se realizează lucrările, explică și sprijină copii care solicită
ajutor.
În încheiere, se utilizează metoda interactivă ,,Turul Galeriei” pentru ca preșcolarii să-
și evalueze lucrările. Evaluarea finală a lucrărilor de către educatoare se realizează după
criteriile :
 acuratețe
 corectitudine
 grad de finalizare
 grad de finalizare

- ACTIVITĂŢILE DE RELAXARE, RECUPERARE ŞI RECREERE -


Se va desfășura un joc muzical distractiv numit: ,,Dansul prieteniei” unde copii vor
forma un cerc, un preșcolar desemnat va sta în interiorul cercului, iar la semnalul sonor din
cântec se va opri în fața unui prieten, invitându-l la joc. Se va proceda la fel pâană când toți
copii vor fi integrați în dans.

La finalul zilei copii vor fii răsplătiți cu stickere, laude, aplauze și zâmbete, și cu
siguranță vor fii bucuroși că am reușit să ajutăm băiețel

13
14
15

S-ar putea să vă placă și