Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ
INSPECŢIE GRADUL II

TEMA ZILEI:
„PARFUM DE PRIMĂVARĂ”

GRĂDINIŢA CU P.P. NR.12 ZALĂU


ED. SIMOC RALUCA AMALIA
GRUPA: MIJLOCIE
SCENARIUL ZILEI

Ziua începe cu „Întâlnirea de dimineaţă”, apoi urmează rutinele din programul zilnic
(spălarea mâinilor, servirea micului dejun).
Urmează activităţile libere alese (ALAI) pe centre de interes.
Centrul „Construcţii” va fi împărțit în două:
- construcții plane: copiii vor aşeza piesele de mozaic pentru a realiza „flori de
primăvară”
- construcții din cuburi de lemn/lego mari pentru a realiza lădițe și jardiniere pentru
flori.
La centrul „Artă” copiii vor modela flori de primăvară.
La centrul „Joc de rol” copiii vor desfășura jocul "La florărie".

După ALA I urmează rutinele din programul zilnic (spălarea mâinilor, servirea gustării).

În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale vom desfășura un joc didactic


matematic, ne vom juca cu numere și cu flori, vom lipi flori.

În cadrul activităţilor liber alese (ALA 2) ne vom juca jocul de mișcare: „Florărese
harnice”, apoi, pentru liniștire, vom organiza o mică șezătoare în care vom spune ghicitori despre
flori și primăvară.
Va fi o zi plină de emoţie şi bună dispoziţie!
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

SCOP: Participarea și implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării


interrelaționării, împărtășirii cu ceilalți în vederea formării comportamentului social corect.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
 să sesizeze absența unui coleg identificându-l pe panou;
 să aleagă simbolul caracteristic vremii la Calendarul Naturii;
 să aleagă emoticonul care se potrivește stării fiecărui copil;
 să colaboreze cu ceilalți copii.
SALUTUL: Copiii se adună în sala de grupă. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între
copii şi educatoare prin intermediul salutului de dimineaţă.
PREZENŢA: Verificarea prezenței copiilor în fișa pentru prezență.
CALENDARUL NATURII: Educatoarea invită copiii să-şi îndrepte privirile spre calendarul
naturii. Copiii sunt rugați să descrie vremea, cel numit alege simbolul corespunzător și îl așează
la locul potrivit din calendar. Se aminteşte în ce anotimp suntem, cum ne îmbrăcăm si care sunt
semnele acestui anotimp .
ŞTIREA ZILEI: Astăzi avem un oaspete deosebit care dorește să vadă cum se desfăşoară o zi
din programul nostru la grădiniţă, să afle cât de multe ştiu copiii grupei mijlocii.
ACTIVITATEA DE GRUP: Copiii se așează pe scăunele în semicerc, iar în fața lor o vază cu
flori de primăvară. Vor veni câțiva copii, pe rând, și vor lua câte o floare din vază și vor spune ce
floare au luat. Fiecare copil va descrie floarea aleasă.
NOUTATEA ZILEI: Educatoarea le povestește copiilor că, dimineață în drum spre grădiniță,
florăreasa de la florăria de lângă grădiniță, o aștepta cu o cutie mare. Aceasta era pentru copiii de
la grupa mijlocie, dând anumite indicații despre ce se va întâmpla cu acea cutie.

TRANZIŢIA: Cântec „ Astăzi în grădina mea”

STRATEGII DIDACTICE:
A.) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, jocul, observaţia, problematizarea;
B.) Resurse materiale: panoul cu calendarul naturii și „Starea mea”, cutie mare – cutie mică,
două plicuri colorate, pălării colorate.
C.) Forme de organizare: Frontal, individual;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
1. Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
2. Revista Învăţământul preşcolar nr.3-4/2009, Ed.Arlequin, 2009;
3. Ziua buna începe la “Întalnirea de dimineaţă”, Ed.Tehno-Art, 2009.
PROIECT DIDACTIC

DATA: 17. 03. 2021


GRUPA: Mijlocie
G.P.P. Nr . 12 Zalau
EDUCATOARE: SIMOC RALUCA AMALIA
TEMA ZILEI: „Parfum de primăvară”
ACTIVITATEA: ALA I
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea deprinderilor și a comportamentului prosocial
SCOPUL: Stimularea creativităţii, a inteligențelor multiple, a lucrului în echipă, a cooperării și
toleranţei.

1. CONSTRUCȚII:
 Construcții plane: „Flori de primăvară” – mozaic
Obiective operaţionale: - să aşeze piese de mozaic pentru a realiza flori de primăvară;
Strategii didactice: Metode şi procedee: explicația, demonstraţia, exercițiul;
Material didactic: piese mozaic, table mozaic;
Forme de organizare: Pe micro-grupuri
 Construcții cu Lego/cuburi de lemn: lădițe și jardiniere pentru flori.
Obiective operaționale: să îmbine piesele/cuburile pentru a obține forma unor lădițe și
jardiniere pentri flori.
Strategii didactice: Metode şi procedee: explicația, demonstraţia, exercițiul;
Material didactic: cuburi de lemn, piese mari de lego;
Forme de organizare: Pe micro-grupuri

2. ARTĂ: „Flori de primăvară – modelaj


OBIECTIVE OPERATIONALE : să modeleze prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de
planşetă, apăsare, adâncire, mișcare circulară, aplatizare, flori de primăvară;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia;
Material didactic: plastilină, planşete, șervețele umede.
Forme de organizare: Pe grupuri mici.
3. JOC DE ROL „La florărie"
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să denumească produsele expuse în „florărie” (flori de primăvară)
- să utilizeze formule politicoase de adresare;
- să formeze, din cumpărarea florilor, un aranjament floral.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia;
Material didactic: flori de primăvară, vaze, cutii cu bureți pentru aranjamente florale, casă de
marcat, bani de jucărie;
Forme de organizare: Pe grupuri mici.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
*** Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Revista Învăţământul preşcolar nr.3-4/2009, Ed.Arlequin, 2009;
Preda Viorica, Metodica activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Gheorghe –
Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1.Captarea Mă asigur de liniștea în sala de grupă, pentru a Conversaţia
atenţiei putea începe activitatea, făcându-i pe copii
atenţi.
2.Anunţarea Copiii sunt conduși la centre, aducându-li-se Conversaţia Apreciere
temei şi aminte înca o dată sarcinile pe care le au de Explicaţia verbală asupra
precizarea realizat. Se identifică materialele, copiii sunt comportamentul
obiectivelor rugați să-și aleagă un centru, explicându-le că ui copiilor
centrele pot fi schimbate după realizarea sarcinii.
3.Dirijarea Educatoarea le prezintă copiilor ceea ce au de Explicaţia Aprecierea
învăţării şi făcut la fiecare centru deschis şi le propune să-şi corectitudinii
obţinerea aleagă locul unde doresc să lucreze. Educatoarea răspunsurilor
performanţei va participa la activitățile organizate la toate
centrele deschise, ca rol de supraveghetor, dar şi
ca participant, lasând, de altfel, copiii să decidă.
În timp ce copiii lucrează educatoarea dă Exerciţiu Aprecierea
indicații acolo unde e nevoie: La centrul verbală asupra
„Construcţii” copiii vor aşeza piesele de comportamentul
mozaic pentru a realiza lucrări cu „Flori de ui copiilor
primăvară”, iar din cuburile de lemn și Lego vor
construi lădițe și jardiniere pentru flori, la
„Artă” copiii vor modela „Flori de primăvară”, Jocul
„Joc de rol” vor organiza jocul „La florărie”.
4.Evaluarea Voi face aprecierea activităţii pe grupuri privind Conversaţia Aprecierea
activităţii modul de participare, comportamentul copiilor verbală asupra
şi a rezultatului obţinut, prin metoda „Turul comportamentul
galeriei”, cu ajutorul copiilor. ui copiilor

RUTINĂ: Urmează servirea gustării şi rutinele specifice momentului zilei: La spălat; Poftă
bună!,
PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.03.2021
GRUPA: Mijlocie
G.P.P. Nr.12 Zalau
EDUCATOARE: SIMOC RALUCA AMALIA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de se întâmplă?
TEMA SAPTAMANII: „Flori de primăvară”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată pentru o zi (ADP, ALA, ADE, ALA)
CATEGORIA ACTIVITATE: Activitate integrată DȘ (Joc didactic), DOS (lipire)
TEMA ZILEI: „Parfum de primăvară”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Printre flori de primăvară”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Verificarea și consolidarea număratului în limitele 1-4, precum și consolidarea
deprinderilor prin utilizarea unor tehnici de lucru specifice activităţilor practice (lipire).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să recunoască, numindu-le, cifrele de la 1 la 4, asociind numărul la cantitate și invers;
- să formeze mulțimi de flori de primăvară de același fel;
- să aşeze jetoanele şi cifrele corespunzătoare, formând scara numerică în ordine
crescătoare;
- să mânuiască materialele (flori de primăvară) și să le lipească pe suprafața de lucru,
respectând sarcinile date;
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea numerelor în limitele 1-4 și asocierea acestora la
cantitate și invers;
REGULILE JOCULUI:
 Să așeze atâtea flori cât arată cifra de pe vază;
 Să formeze mulțimi de obiecte (flori de primăvară) asociind numărul la cantitate;
 Să ordoneze mulțimile crescător pentru a realiza scara numerică;
 Să lipească florile pentru a realiza un câmp cu flori.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, bătăi din palme la o sarcină dată, recompense verbale
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, demonstraţia, jocul, observarea,
problematizarea, turul galeriei, „pălăriile gânditoare”.
 MATERIAL DIDACTIC:
- demonstrative – vaze cu flori, flori de primăvară naturale, găleată, jetoane (flori,
cifre), tabla magnetica, marker;
- individuale: boluri de plastic cu: jetoane cu flori de primăvară, lipici.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Revista Învăţământul preşcolar nr.3-4/2009, Ed. Arlequin, 2009;
Metodica activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Gheorghe – Cârţu
Alexandru, Craiova, 2009;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1.Moment Crearea condiţiilor necesare, aerisirea sălii de Conversaţia Apreciere
organizatoric grupă, pregătirea materialului, aranjarea Explicaţia verbală asupra
scăunelelor în semicerc, pregătirea pentru comportamentul
activitate. ui copiilor
2.Captarea Captarea atenţiei se face prin aducerea în fața Frontală
atenţiei copiilor a celei de-a doua cutii primite de la
florăreasă, cutie în care se află pălăriile
colorate și un plic cu o scrisoare. În scrisoare
se anunță jocul pe care îl vor desfășura, cât și
sarcinile pe care le au de îndeplinit copiii în
acest joc.
3.Anunţarea Educatoarea anunță numele jocului, citind
temei şi scrisoarea din plic, invitând copiii să se joace
precizarea cu flori, jetoane și cifre, pentru a le Explicaţia Frontală
obiectivelor recunoaște.
4.Prezentarea Copiii se vor așeza în semicerc pe scăunele, Conversaţia
noului conținut iar educatoarea va citi fiecare sarcină a
și dirijarea jocului, dată în scrisoare.
învăţării Explicarea jocului: înainte de fiecare variantă
a jocului, educatoarea le va explica copiilor
sarcina pe care o au de îndeplinit, în funcție Pălăriile
de biletul lăsat în fiecare pălărie. gânditoare
Jocul propriu-zis
Prima variantă a jocului (pălăria cu cifra
1): În fața copiilor se află o găleată în care
sunt mai multe flori naturale de primăvară și
patru vaze, pe care sunt lipte jetoane cu cifre
de la 1 la 4.
Un copil, ales de educatoare, va veni și va lua Conversația
atâtea flori cât arată cifra de pe vaza indicată Exercițiul
de educatoare. La fel va proceda și cu
celelalte vaze.
A doua variantă a jocului (pălăria cu cifra
2): În fața copiilor se află două table Problematizarea
magnetice. Pe una sunt așezate, răsfirat,
jetoane cu flori de primăvară, iar pe cealaltă Analiza
sunt desenate patru diagrame, în care câțiva Exercițiul răspunsurilor
copii aleși de educatoare, vor forma mulțimi primite
de flori de același fel. După formarea Conversaţia
mulțimilor, alți copii, la solicitarea
educatoarei, vor veni și vor așeza jetonul cu Explicaţia
cifra corespunzătoare numărului de flori din Chestionare
fiecare mulțime. orală
A treia variantă (pălăria cu cifra 3): Odată Demonstraţia
formate mulțimile și așezate jetoanele cu
cifrele corespunzătoare acestora, pe tabla
rămasă goală, copiilor li se va solicita să Exerciţiul
reformeze mulțimile de flori, dar de data
aceasta în ordine crescătoare, realizând astfel,
scara numerică. De asemenea, vor așeza și
jetonoanele cu cifrele corespunzătoare tot în
ordine crescătoare. Observaţia
Demonstraţia
Pe tot parcursul desfășurării jocului, vom avea Aprecieri
un feedback constructiv, folosindu-ne de un individuale
limbaj matematic adecvat.

5.Obţinerea Complicarea jocului – a patra variantă


performanţei (pălăria cu cifra 4). La această etapă, copiii Exerciţiul
vor avea de realizat un câmp cu flori, prin
lipire. Pe măsuţe sunt aşezate foi A4 de
culoare albastră, pe care este deja lipit un
câmp cu iarbă. De asemenea, pe măsuțe, se Analiza
mai află –pentru fiecare copil –câte un bol cu răspunsurilor
jetoane flori de primăvară (narcise, zambile,
lalele, ghiocei) și lipici. Li se va cere copiilor Conversaţia
să recunoască și să numească materialele puse
la dispoziția lor. Pentru realizarea câmpului Explicatia
cu flori –prin lipire, educatoarea va da
copiilor câteva sarcini, nu înainte de a executa
câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor
mici ai mâinii. Sarcinile date sunt Evaluarea
următoarele: modului în care
-să lipească atâtea narcise, de câte ori va bate copiii au lucrat
din palme;
-să lipească atâtea lalele, câți ochișori are
fiecare;
-să lipească atâția ghiocei, câți iezi sunt în
povestea binecunoscută de către ei;
-să lipească atâtea zambile, câte roți are o
mașină. La semnalul educatoarei copiii vor Exercițiul
începe să lucreze. Pe parcursul desfaşurării le
voi da indicaţiile necesare .

La finalizarea lucrărilor, educatoarea solicită


copiilor să spună câte ceva despre lucrarea pe
care au realizat-o, cât și despre cele ale Turul galeriei
celorlalți copii. (turul galeriei)
6. Încheierea şi La sfârşitul activităţii, educatoarea solicită Instructajul Evaluarea orală
evaluarea copiilor să spună încă o dată ce joc s-a verbal Aprecieri
activităţii desfășurat azi. Se fac aprecieri generale şi verbale
individuale, le mulțumesc copiilor pentru Conversaţia
modul cum au lucrat şi s-au comportat în
timpul activitţii.

TRANZITIE: Cântec "Astăzi în gradina mea"

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.03.2021
GRUPA: Mijlocie A
G.P.P. NR.12 Zalau
EDUCATOARE: SIMOC RALUCA AMALIA
TEMA ZILEI: „Parfum de primăvară”
CATEGORIA ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi alese (ALA II)
SCOPUL: Dezvoltarea deprinderilor motrice prin jocuri de mişcare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să respecte regulile de desfăşurare a jocului ;
-să raspundă motric la sarcina dată;
- să coopereze, respectând indicaţiile date;
-să răspundă la întrebările adresate de educatoare (ghicitori).
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: jocul, instructajul verbal, explicația, competiția, conversaţia;
 MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu flori de primăvară (narcise, lalele), polistiren, hârtie
creponată verde
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

LOCUL DESFĂŞURĂRII: SALA DE GRUPĂ

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima, Jocuri şi exerciţii pentru dezvoltarea fizică a
preşcolarilor, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1974

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Captarea Se va realiza prin intermediul Conversaţia Apreciere verbală asupra
atenţiei materialelor pregătite în sală . comportamentului
Explicaţia copiilor
2.Anunţarea Voi anunţa jocul pe care îl vom Conversaţia Apreciere verbală asupra
temei şi desfășura: Joc de mișcare „Florărese comportamentului
precizarea harnice” și, la final, pentru revenirea Explicaţia copiilor
obiectivelor după efort, vom desfășura o mică
șezătoare, în care vom spune
ghicitori.
3.Dirijarea Voi explica regulile jocului, după Instructajul
învăţării şi care vom executa jocul de probă, să verbal
obţinerea vedem dacă l-au înţeles, apoi vom
performanţei trece la executarea jocului în sine. Aprecierea verbală
Grupa de copii va fi împărțită în două asupra comportamentului
echipe. O echipă va avea narcise, iar copiilor
cealaltă lalele. Lângă fiecare echipă Conversaţia
va fi un coșuleț cu flori (jetoane
narcisă, jetoane lalea), din care vor
lua, pe rând fiecare copil, câte o
floare. La semnalul dat de Jocul
educatoare, primul copil din fiecare
echipă va lua o floare la mână, va
alerga printre jaloane, va ajunge la
destinație și va așeza flaorea în
„grădină” (polistiren cu hârtie verde),
apoi se vor întoarce, tot în alergare,
spre echipa lui. Numai după ce a fost
atins următorul copil, se poate
continua ștafeta.
Jocul se va desfășura de mai multe
ori, până când aleargă fiecare copil
din fiecare echipă.
Pe tot parcursul jocului le voi
reaminti regulile jocului si voi face
observații dacă este cazul.

Șezătoare: Copiii sunt așezați pe jos,


pe pernuțe, iar educatoarea citește
copiilor câteva ghicitori, iar aceștia
vor răspunde.
4.Evaluarea Felicit copiii care au respectat Conversaţia Aprecierea verbală
activităţii regulile jocului, asigurându-i că
florăreasa este foarte mulţumită de
activitatea lor de azi. Le voi oferi Explicaţia
recompense spunându-le ca sunt din Aprecierea verbala
partea florăresei. asupra comportamentului
Mulțumesc copiilor pentru această zi copiilor
minunată.

S-ar putea să vă placă și