Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIȚA CU PROGRAM

NORMAL TICHILEȘTI
BRĂILA

GRAD DIDACTIC I

,,Aventuri
alături
de Mowgli’’

EDUCATOARE
GÎRBĂ MIRELA
18 IANUARIE 2022

PROIECT DE ACTIVITATE
1
INTEGRATĂ
DATA: 18.01.2022
NIVEL: II
GRUPA: Mare ,, Piticii Isteți”
EDUCATOARE: Gîrbă Mirela
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Tichilești
TEMA ANUALĂː Cum este, a fost și va fi pe pământ?
TEMA ACTIVITĂȚIIː „Aventuri alături de Mowgli”
FORMA DE REALIZAREː Activitate integrată
ADP+ ALA + ADE (DȘ+ DEC) + ALA
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
TIPUL DE ACTIVITATEː Verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII ː


 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat;
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATEː
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația.
 Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare a obiectelor
 Manifestă creativitate în activități diverse.

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să identifice materialele de lucru folosite așezând animalele la locul potrivit
în funcție de culoarea blănii și a pielii;
 Să asocieze numărul cu cantitatea;
 Să ordoneze crescător/descrescător un șir de numere, în concentrul 1-7
identificând vecinii acestora;
 Să picteze utilizând culori combinate pentru a obține efecte cromatice.
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
RUTINE:
Sosirea şi primirea copiilor, deprinderi de autoservire, deprinderi igienico
– sanitare ;
 Joc liber
 Întâlnirea de dimineață - „Azi exploratori vom fi, cu Mowgli locuri de
poveste vom descoperi”
 Salutul: ,,Bună dimineața, copil vesel/frumos’’
 Prezența: „Unde-i copăcelul meu?”
 Noutatea zilei ,,Mesajul lui Mowgli’’

TRANZIȚII: exerciții de mișcare:


 ,,Cerculețul veseliei’’
 ,,Rândul frumos îl formăm,
Către baie să plecăm.
Pe mânuțe ne spălăm,
Ca să ne dezinfectăm!’’
 „Unu doi, unu doi

3
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne-ndreptăm,
Și de lucru ne-apucăm!”

ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE:


1. ARTĂ - ,,Animalul preferat, de mine va fi pictat!’’
Mijloc de realizare: diferite tehnici de pictură
Sarcina didactica: Copiii vor picta animale din Junglă confecționate din
pânză albă. Aceștia vor folosi mai multe tehnici de lucru pentru a putea
obține produsul dorit și vor preciza cifrele existente pe acestea. Aceste
animale vor fi lăsate la uscat pentru a putea fi folosite la Jocuri și activități
alese(recreative).
Materiale necesare: animale din pânză albă, acuarele, ștampile rolă,
bureței, furculițe din plastic, farfurii din carton, dopuri de plută, folie cu
bule, cifre buretate.

2. ȘTIINȚĂ: ,,Roboțeii matemetici’’


Mijloc de realizare: exercițiu cu material individual

Sarcina de lucru: Copiii vor extrage prin metoda ,,Mâna oarbă’’ numere dintr-
o trăistuță și le vor așeza în pătrățica care indică capul unui ,,roboțel’’din hârtie.
Corpul va fi acoperit cu animale (jetoane) împărțite și acestea la rândul lor,
reușind astfel descompunerea numerelor. În pătratele de la picioare vor fi
așezate din nou jetoane și numere.

Materiale necesare: roboței, numere plastic, jetoane cu animale.

3. CONSTRUCȚII: ,,Jungla’’

4
Mijloc de realizare: construcții plane din pietre
Sarcina de lucru: Copiii vor construi pe parchet copăcei folosind pietricele
verzi și maro, apoi vor așeza lângă aceștia atâtea animale câte indică
numărul aflat pe tulpina fiecărui copăcel.
Materiale necesare: pietricele verzi, pietricele maro, animale, numere.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DOMENIUL ȘTIINȚĂ:
Tema activității:

,,La drum cu Mowgli să pornim, lumea Junglei s-o descoperim’’

Mijloc de realizare: joc-exercițiu

Sarcina didactică: Copiii vor participa la jocul exercițiu, respectând variantele


de joc propuse și rezolvând sarcinile de lucru.

 PROBA I:
Fiecare echipă va găsi câte un recipient mare din plastic în care sunt așezate
animale din plastic, diverse pietricele, plante verzi și un strat gros de peleți.
Copiii își vor scoate din rucsac lupele și lopățelele și vor căuta cu atenție
până vor descoperi toate animalele ascunse în acel strat și le vor așeza în
lădițe. Vor duce apoi aceste lădițe la locul special amenajat pentru fiecare
echipă. Acolo vor găsi fâșii de mochetă verde și fâșii de hârtie
creponată(care imită blana și pielea de animale) pe care sunt lipite jetoane cu
numere. Micuții trebuie să recunoască cifra de pe jeton și să așeze animalele
la locul potrivit în funcție de culoarea blănii și a pielii, asociind corect
cantitatea cu numărul.
5
 PROBA II:
Fiecare echipă va primi câte un plic în care vor descoperi un set de jetoane cu
animale. Fiecare animal poartă câte un număr. Micuții celor trei echipe vor
așeza animalele în șir crescător. Educatoarea va solicita câte un copil, din
fiecare echipă care să scoată în față animalul pe care găsim numărul indicat de
aceasta. La semnalul acesteia, ceilalți, prin colaborare, vor alătura vecinii lui.
Proba se va repeta pentru a da posibilitatea tuturor copiilor să participe.

Echipa adversă va verifica corectitudinea așezării vecinilor.

 PROBA III:
Pe trei mese suport, special amenajate, preșcolarii celor trei echipe vor așeza
mediul de viață al animalelor din junglă folosind diverse materiale din
natură. Apoi vor construi drumul de la animal la hrana sa sau de la animal la
puiul său(în funcție de alegerea fiecărui copil), folosind nisip ud și pietre
numerotate pe care le vor așeza în șir crescător și descrescător. Un copil din
fiecare echipă va număra șirul pe care l-au format. Cealaltă echipa va spune
dacă este corect sau nu.
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV:
- obiectivul Domeniului Estetic și Creativ se va urmări în centrul Artă;
Mijloc de realizare: diferite tehnici de pictură (amprentare, ștampilare)

Sarcina didactică: Copiii vor picta animale din Junglă confecționate din
pânză albă. Aceștia vor folosi mai multe tehnici de lucru pentru a putea
obține produsul dorit și vor preciza cifrele existente pe acestea. Aceste
animale vor fi lăsate la uscat pentru a putea fi folosite la Jocuri și activități
alese (recreative).

6
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (RECREATIVE):
“Drumul cu obstacole”
Mijloc de realizare: joc de mișcare și coordonare
Sarcina didactică:
Copiii celor trei echipe vor așeza fiecare animal pictat în centrul artă pe câte
o bulinuță de autocolant, respectând culoarea specifică echipei (roșu, verde,
albastru) și ordinea crescătoare a animalelor în funcție de numărul aflat pe acestea,
în concentrul 1-7. Se vor alinia apoi la linia de start, toate cele trei echipe, copiii
asezându-se unul în spatele celuilalt. La semnalul educatoarei vor pleca primii trei
pe o melodie ritmată. De fiecare dată când vor ajunge la câte un animal, se vor
executa mișcările indicate de educatoare (două sărituri, trei bătăi din palme, etc...).

EVALUAREA ZILEI:
Se va realiza prin metoda ,,Piramida’’.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, exercițiul,


demonstrația, munca independentă, jocul, metoda Amestecă/Îngheață/Formează
perechi/Cerc interior/Cerc exterior, metoda Mâna oarbă, metoda Piramidei.

MATERIALE DIDACTICE: Mowgli, eșarfe roșii, verzi și albastre, animale din


plastic, cărți și enciclopedii, puzzle, plicuri albe, binocluri, lupe, lopățele,
rucsacuri, șepci, lădițe, fâșii de hârtie creponată, numere, mese suport, gazon
artificial, copăcei, rondele din lemn, diferite pietre, peleți, plante verzi, nisip ud,
găletușe, roboței din hârtie, cifre, jetoane, boluri, pietricele verzi și maro, animale

7
din pânză, acuarele, ștampile rolă, bureței, furculițe din plastic, farfurii din carton,
dopuri de plută, folie cu bule;

FORMA DE REALIZAREː Activitate integrată


DURATAː 1 zi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 Elena Lăcătuș, „Metode didactice moderne pentru învățământul preșcolar”,
Editura Emia, Hunedoara, 2020;
 Viorica Preda, „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de
copii, Editura Sitech, Craiova, 2011.’’

8
Scenariul zilei
Este o zi deosebită, sala de grupă este pregătită să-și aștepte “Piticii isteți”,
care s-au îmbrăcat frumos și au venit la grădiniță la fel de nerăbdători și curioși ca
în fiecare zi, să descopere ce surprize le oferă această zi, dar și emoționați, știind că
vor avea musafiri.
Preșcolarii vor participa la jocurile libere în centrele de activitate puse la
dispoziție:
JOC DE MASĂ: ,, Animalul preferat’’- puzzle
BIBLIOTECĂ: ,, Magia din cărți’’
Copiii își aleg singuri centrul unde vor să se joace până la începerea activităților.

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de dimineață “ unde copiii sunt
așezați în cerc și cuprinde:
 Salutul:
Salutul se realizează utilizând strategia de învățare prin cooperare ,,Cercuri
concentrice’’ combinată cu metoda ,,Amestecă/Îngheață/Formează perechi’’.

Se formează două cercuri concentrice. La semnalul educatoarei ,,Amestecă’’ copiii


se învârtesc cântând:
Copilașii s-au trezit, bună dimineaţa!
Și la grădi au venit, bună dimineaţa!
Lucruri multe, jucării, bună dimineaţa!
Şi azi vor descoperi, bună dimineaţa !
Când rostesc ,,Îngheață’’ aceștia se opresc și la semnalul ,,Formează perechi’’,

9
copiii din interior se întorc cu fața către cei din exterior, își ating pumnișorii,
coatele, apoi piciorușele. Cântecelul se repetă de trei ori pentru a da posibilitatea
fiecărui copil de a-şi saluta cât mai mulţi colegi.
Apoi, ne așezăm în cerc, și anunț din nou copiii că astăzi avem musafiri care au
venit la noi pentru a vedea ce fac ei într-o zi la grădiniță și le propun să îi salutăm:
„Pitici isteți noi ne numim,
La Tichilești locuim,
La Grădiniță învățăm
Și cu drag vă salutăm:
„Bună dimineața!”
 Prezența:
„Unde-i copăcelul meu?”
Fiecare copil va veni și-și va identifica copăcelul cu fotografia sa pe care îl va
așeza în machetă.
 Noutatea zilei: Coincide cu momentul de captare a atenției.
Preșcolarii vor descoperi o cutie frumos ambalată și pe Mowgli care ține într-o
mână un săculeț cu un praf magic iar în cealaltă o scrisorică (Anexa 1).
 Anunțarea temei:
Voi anunța copiii că astăzi vom desfășura un joc numit:

,,La drum cu Mowgli să pornim, o lume magică să descoperim’’

Micuții primesc pe rând câte o eșarfă, astfel formându-se trei echipe:


echipa roșie, echipa verde și echipa albastră.
Le prezint copiilor cele trei probe, iar echipa care va reuși să treacă de fiecare
probă, va primi câte o pietricică. Pietricelele vor fi strânse de către Mowgli care ne
va însoți pentru a ne spune ce avem de făcut la fiecare probă. Cei care vor strânge
cele mai multe pietricele, vor fi declarați câștigători.
10
Pornim apoi la drum.
(Menționez că Întâlnirea de dimineață se va desfășura în sala de joacă iar Jocul
exercițiu se va desfășura în sala de clasă)
 Tranziție:
„Unu doi, unu doi
Mergem toți în pas vioi
Către Junglă noi pășim,
Prieteni noi să întâlnim!”

Ajunși în sala de clasă, educatoarea prezintă copiilor jocul exercițiu pe care îl


vor desfășura, având trei probe. Explică sarcinile copiilor după fiecare probă
desfășurată și prezintă materialele de lucru. La semnalul educatoarei, copiii
pornesc în realizarea probelor.
La finalul celor trei probe, exploratorii vor primi de la Mowgli o minge. Mingea
va fi aruncată de la un copil la altul. Cel care o prinde, va spune un cuvânt sau un
obiect folosit de copii în timpul călătoriei lor, apoi o va arunca mai departe.

Se vor număra pietricelele acumulate de fiecare echipă, se vor declara


câștigătorii, și se vor îndrepta către baie pentru spălarea mâinilor.

,,Rândul frumos îl formăm,


Către baie să plecăm.
Pe mânuțe ne spălăm,
Ca să ne dezinfectăm!’’

Educatoarea prezintă preșcolarilor centrele unde vor lucra vizitându-le


împreună cu toți copiii pentru a explica sarcinile de lucru și materialele puse la
dispoziție. Aceasta urmărește fiecare copil, va relua explicațiile dacă este nevoie și

11
îi va ajuta pe cei care necesită sprijin. După ce preșcolarii au descoperit ceea ce vor
avea de lucru la centre, educatoarea precizează că micuții își vor alege centrul la
care doresc să lucreze, dar fiecare va lucra în toate. La finalul vizitei, aceștia vor fi
antrenați într-un joc ritmic, cu mișcări, pe fundal muzical.

TRANZIȚIE: ,, Cerculețul prieteniei’’

După ce copiii vor finaliza animalele în cadrul atelierului Artă, toate vor fi
așezate la uscat pentru a putea fi folosite în Activitățile liber alese recreative.
La centrul Știință, educatoarea va urmări procesul de realizare al sarcinii de lucru.
La centrul Construcții, se va urmări realizarea sarcinii de lucru și creativitatea
copiilor.
Pe parcursul întregii zile, vor fi urmărite obiectivele operaționale ale Domeniului
Știință și vor fi atinse cu ajutorul sarcinilor de lucru de la fiecare categorie de
activitate.
După ce au finalizat sarcinile de lucru din centrele deschise, educatoarea,
împreună cu preșcolarii, va merge la fiecare și va evalua secvențial sarcinile de
lucru, apreciindu-se lucrările celor mici.
În cardul Activităților liber alese recreative, va avea loc jocul de mișcare:
,,Drumul cu obstacole’’, acesta desfășurându-se tot sub formă de concurs, copiii
păstrând forma inițială a echipelor.
La finalul traseului vor găsi banane ca și recompense.
Când toate activitățile au fost finalizate, se va realiza evaluarea zilei cu ajutorul
metodei Piramidei.
La vârful piramidei, preşcolarii vor identifica personajul pe care l-au ajutat
în activitatea desfășurată. Pe următorul nivel, vor sta copiii care vor mima anumite

12
stări trăite atât de către Mowgli, cât și de către ei, iar la bază se vor așeza copiii
rămași în funcție de locul marcat cu cele trei culori ale echipelor.
După finalizarea activităților, voi face aprecieri referitoare la
comportamentul copiilor în timpul activităților și la modul de lucru. Aceștia
primesc câte un ecuson în semn de mulțumire.

Plecarea acasă se realizaează recitând următoarele versuriː


,,Rândul iute să-l formăm,
Acasă voioși plecăm
Bună ziua, dragilor !’’

13
Mulțumesc dragi copilași,
Mititei și drăgălași,
Cu dragoste si bucurie
Ați rezolvat sarcini o mie!
Foarte mult voi ati muncit,
Drumul de l-ați găsit.
Voi cu drag m-ați ajutat,
Cu mult drag ați și pictat,
Și clasa ați decorat
Așadar, poftiți îndată,
Să primiți acum răsplată.
Mâine cu toții vom petrece
Că ați fost de nota zece.
Lângă mine va poftesc,
Și din nou vă mulțumesc!

14
ANEXA 1

Dragii mei Pitici Isteți,


Mă numesc Mowgli și am hotărât ca această zi să o petrec
împreună cu voi...doar că...în loc să fiu fericit, sunt foarte trist!
Să vă spun de ce.....
Așa cum bine știți, când am fost mic, m-am rătăcit și am ajuns în
Junglă. Acolo am fost crescut de o familie de lupi și mi-am facut mulți
prieteni. Într-o zi însă, am hotărât să mă întorc în sat, printre oameni, iar
acum, după ce a trecut ceva timp, îmi este tare dor de toți prietenii mei
de acolo. Însă, nu mă pot întoarce deoarece nu mai știu drumul. De
aceea sunt foarte supărat!
Eu știu că voi sunteți mulți, sunteți foarte prietenoși, foarte
deștepți și cu suflet bun. Așa că...m-am gândit să vă rog pe voi, Pitici
isteți, să mă ajutați să-mi regăsesc prietenii. Dacă hotărâți să mă ajutați,
doamna educatoare va sufla peste voi un praf magic din săculețul din
mâna mea și astfel vă veți transforma în ajutoarele mele de nădejde și
veți putea deschide această cutie în care veți descoperi multe lucruri
necesare unor adevărați exploratori. Ce spuneți? Mă ajutați? Vă rog!
Emoționați de această întâmplare, copiii hotărăsc să-l ajute pe
Mowgli.
Realizează și ei că ,,Unde-s mulți, puterea crește!’’și acceptă să fie
transformați imediat în ajutoarele acestuia.
15
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr.crt. Evenimente didactice Conținutul instrutiv-educativ Metode și Evaluare
procedee

1. Moment organizatoric Pregătirea materialelor, asigurarea


perimetrului necesar desfășurării
în bune condiții a activităților
2. Captarea atenției Preșcolarii vor descoperi o cutie Conversația
frumos ambalată și pe Mowgli
care ține într-o mână un săculeț
cu un praf magic iar în cealaltă o
scrisorică.
3. Anunțarea temei și Educatoarea anunță tema zilei Conversația
a obiectivelor „Aventuri alături de Mowgli”și
obiectivele pe înțelesul copiilor.
4. Prezentarea După Întâlnirea de dimineață, Explicația Verific dacă au
conținutului educatoarea anunță copiii că vor recunoscut
și dirijarea învățării desfășura jocul ,,La drum cu numărul de pe
Mowgli să pornim, lumea Junglei jeton și au așezet
s-o descoperim’’ animalele la locul
cu cele trei probe. Jocul potrivit în funcție
exercițiu de culoarea blănii
și a pielii, asociind
corect cantitatea
cu numărul.

Conversația
Verific dacă au
Vor vizita cele trei ateliere de Demonstrația
așezat corect
lucru deschise, educatoarea va
animalele în ordine
prezenta sarcinile de lucru, cerându-le
crescătoare în
copiilor să explice ce vor avea de

16
lucru în fiecare. funcție de numerele
găsite pe acestea și
dacă au alăturat
corect vecinii.
Verific dacă au
așezat corespunză-
După ce copiii vor finaliza
tor mediul de viață
lucrările în cadrul centrului
al animalelor din
Artă, toate vor fi așezate la uscat.
junglă și pietrele
La Știință, se va urmări
în ordine
procesul de realizare al sarcinilor.
crescătoare și
La centrul Construcții, se va
descrescătoare.
urmări realizarea sarcinii de
lucru și creativitatea copiilor.

Distribuirea pe ateliere se va
realiza cu ajutorul tranziției:
„Unu doi, unu doi, Mergem toți
în pas vioi,Către centre ne-
ndreptăm, Și de lucru ne-
apucăm” , fiecare copil
alegându-și atelierul unde
dorește să lucreze.

După finalizarea sarcinilor de Verific dacă au


lucru, educatoarea va merge la îndeplinit sarcinile
toate centrele și cu ajutorul de lucru.

17
întrebărilor va evalua secvențial
realizarea sarcinilor de lucru.
Educatoarea împreună cu
preșcolarii va desfășura jocul de
mișcare: ,,Drumul cu
obstacole’’, acesta desfășurându-
se tot sub formă de concurs,
copiii păstrând forma inițială a
echipelor.
La finalul traseului vor găsi
banane ca și recompense.

5. Evaluarea activității Se va realiza cu ajutorul metodei Explicația Evaluez


Piramidei. Jocul corectitudinea
La vârful piramidei, Conversația răspunsurilor
preşcolarii vor identifica copiilor prin
personajul pe care l-au ajutat în conversația
activitatea desfășurată. Pe cateheică.
următorul nivel, vor sta copiii
care vor mima anumite stări
trăite atât de către Mowgli, cât și
de către ei, iar la bază se vor
așeza copiii rămași în funcție de
locul marcat cu cele trei culori
ale echipelor.

6. Încheierea activității Educatoarea apreciază munca Convorbirea Aprecieri verbale


depusă de copii și oferă acestora
câte un ecuson în semn de
mulțumire.

18
19

S-ar putea să vă placă și