Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Unitatea de nvmnt: Grdinia PP 7 Arad


Grupa: Mare
Data:
Educatoare: Stana Cristina
Tema anual: Cum este, a fost i va fi pe acest pamnt?
Subtema: Lumea fascinant a apelor
Tema zilei: Tainele adncurilor
Forma de realizare: Activitate integrat (ADP+ALA1+D + DEC+ALA2)
Tipul activitii: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor
Forma de organizare: Pe grupe/individual/ frontal
Scopul activitii:Consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre vieuitoarele marine.

PROGRAMUL ZILEI

Activiti de Dezvoltare Personal (ADP)


- Rutine: Deprinderi de igien personal, servirea mesei
- Intlnirea de diminea: Cum protejm vieuitoarele marine?
- Tranziii: Exerciii de micare Sus, jos, alergm, facem moara...

Activiti Liber Alese (ALA1)


- Art: Petiorul fermecat(esem cu benzi de hrtie)
- Joc de mas: Puzzle Farmecul oceanului
- tiint: Ajut petele s ajung n acvariu (labirint)

Activiti pe Domenii Expereniale (ADE)


- D: Magicienii matematicii (joc didactic)
- DEC: Prietenii din adncuri (pictur)

Activiti Liber Alese (ALA2)


- Joc distractiv: La pescuit!
- Joc de micare:Oceanul nghea!

OBIECTIVE OPERAIONALE I STRATEGII DIDACTICE

Activiti de Dezvoltare Personal (ADP)


ntlnirea de diminea: Cum protejm vieuitoarele marine?
Obiective operaionale:
- s utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- s identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimp, vreme, ziua, data,
luna, anul);
- s comunice impresii i idei referitoare la tema propus.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia.
Mijloace i materiale didactice: Ppua Ariel, calendarul naturii, pozele copiilor,
ecusoane.
Activiti Liber Alese
ALA1: Art: Petiorul fermecat (esem cu benzi de hrtie)
Obiective operaionale:
- s recunoasc materialele puse la dispoziie;
- s ese corect cu ajutorul fiilor de hrtie, respectnd modelul educatoarei;
- s parcurg in ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul.
Mijloace i materiale didactice: band de hrtie colorat, petiori colorai, foarfec.

Joc de mas: Puzzle Farmecul oceanului


Obiective operaionale:
- s observe materialul pus la dispoziie;
- s reconstituie piesele de puzzle reprezentnd imagini din oceane prin lipirea lor pe
o foaie de hartie;
- s reconstituie corect puzzle-ul.
Metode i procedee: conversaia, explicaia , exerciiul, demonstratia, jocul.
Mijloace i materiale didactice: plicuri, piese puzzle, msue, scunele, lipici,hrtie
A4, puzlle model.

tiin: Ajut petele s ajung n acvariu!( labirint)


Obiective operaionale:
- s recunoasc materialele puse la dispoziie ;
- s gseasc i s traseze corect drumul de la petior la acvariu;
- s coloreze petiorul folosindu-i imaginaia.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, .
Mijloace i materiale didactice: fi labirint, creioane grafice, creioane colorate..

ALA2: Joc distractiv: La pescuit


Obiective operaionale:
- s respecte regulile jocului;
- s pescuiasc petii din farfurie cu ajutorul paiului de plastic;
- s susin petele pe pai cu ajutorul respitaiei;
- s aeze petele n farfuria alturat;
- s pescuiasc ct mai muli peti;
Metode i procedee: explicaia, conversaia, observaia, demonstraia, jocul.
Mijloace i materiale didactice: pai din plastic, petiori din hrtie, farfurie carton.
Joc de micare: Oceanul nghe!
Obiective operaionale:
- s respecte regulile jocului;
- s revina la locul echipei sale;
- s-i coreleze micrile n funcie de sarcinile jocului;
- s participe cu interes i activ la joc.
Activiti pe Domenii Expereniale (ADE)
Domeniul tiin: Magicienii matematicii (joc didactic)
Obiective operaionale:
- s ordoneze cresctor/descresctor n limitele 1-8 aezndu-se corect n ir,
utiliznd cifre;
- s grupeze petiori dup criteriul culoare;
- s aeze petiorii mici n acvariul mic si petiorii mari n acvariul mare, utiliznd
jetoane;
- s raporteze numrul la cantitatea corespunztoare de elemente, utiliznd jetoane i
cifre;
- s determine locul petiorului n irul numeric;
- s identifice vecinii cifrelor 3, 5 i 7, folosind jetoane cu cifre;
- s descopere cifra aezat greit in sirul numeric;
- s compun numrul 8, folosind jetoane magnetice;
- s descompun numarul 8, folosind jetoane magnetice;
- sa rezolve probleme ilustrate cu 1-2 uniti, , avnd ca suport imagini reprezentnd
un lac i peti;
- s lucreze n echip, respectnd regulile jocului.
Metode si procedee: conversaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin
cooperare, turul galeriei, instructajul verbal, jocul.
Mijloace si materiale didactice: plan cu imagine lac, jetoane cifre, petiori i rae,
tabl magnetic, ecusoane, material mrunt,scoici pentru recompense, un panou pentru
afiarea punctelor pentru fiecare echip.
Sarcina jocului: Pe baza informaiilor primite despre cifre, mulimi,, copiii trebuie s
recunoasc i s aranjeze cifrele corect n irul numeric, s formeze mulimi de elemente
raportnd numrul la cantitate, s identifice vecinii cifrelor,sa descopere greeala din irul
numeric, s compun/descompun numrul 8, s rezolve probleme ilustrate cu 1-2 uniti.
Regulile jocului: n funcie de obiectivele propuse se vor stabili regulile jocului, iar
copiii vor rspunde numai cnd sunt ntrebai i vor colabora ntre ei.
Elemente de joc: mnuirea materialului, surpriza , competiia, recompensa, micarea,
aplauze, cuvntul stimulativ .

Domeniul Estetic si Creativ (DEC): Prietenii din adncuri (pictura pe polistiren)


Obiective operaionale:
- s intuiasc materialele puse la dispoziie;
- s aplice corect culoare pe o suprafaa de polistiren, delimitat de un
contur,folosind pensula;
- s descrie lucrrile proprii ct i acolegilor, innd seama de aspectul lor;
- s execute exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii.
Metode i procedee: observaia , demonstraia, explicaia, conversaia, exerciiul,
instructajul, turul galeriei.
Mijloace i metode didactice: plan model, tempera, pensul, polistiren, erveele.
Material bibliografic:
1. Curriculum pentru invatamant presoclar, Editura DPH, Bucuresti 2009
2. Veniti sa ne jucam copii antologie de jocuri didactice, Silvia Dima, Daniela
Paclea, Aurica Candrea 1995
3. 1001 de jocuri pentru copii, E. Barcan, Ticalina, EST Bucuresti
4. Piramida cunoaterii Lolica Ttar, Adina Glava, Olga Chi, Editura Diamant,
2014
SCENARIUL ZILEI

Activiti de Dezvoltare Personal (ADP)


Intlnirea de diminea: Copiii intr n sala de grup ordonat formnd un cerc i
rostind versurile: Dimineaa a sosit/ Toi copiii au venit/ n cerc s ne adunm/ i cu toi ne
salutm/ Vedem cine e prezent/ Poate cine e absent/ Calendarul e-ncntat/ C va fi iar
completat.
1. Salutul: Bun dimineaa, copii isteti!. Cu ajutorul Znei Apelor, copiii se vor saluta
reciproc prin mnuirea mascotei de la un copil la altul (tehnica comunicrii rotative)
2. Prezena: Se face cu ajutorul jetoanelor poze. Un copil va numra ci copii sunt
prezeni i ci sunt abseni.
3. Calendarul naturii: Se va realiza mpreun cu copiii dup ce se poarta o discutie cu
acetia referitoare la anotimpul n care ne aflm, vremea, evenimentul zilei, ziua, data,
luna si anul curent.
4. mprtirea cu ceilali: Copiii mpreuna cu educatoarea vor descoperii n sala de
grup decorul. Vom purta o scurt discuie despre vieuitoarele marine i despre modul
n care trebuie s protejm apele pentru a nu fi poluate.
5. Noutatea zilei: Zna Apelor, prezint copiilor o imagine cu un bun prieten al ei, Flopi,
care este un animal mai ciudat. El poate inota i zbura. Pentru a fi sntos, Flopi are
nevoie, ca orice alt fiin, de aer curat i ap curat. Educatoarea citete scrisoarea de
la Flopi.
6. Mesajul zilei: Se va face introducerea n tema zilei Tainele din adncuri.
Tranziie: Tranziia ctre Rutine se va realiza prin cntecelul: Bat din palme, clap,
clap, clap, din picioare, trap, trap, trap, ne nvrtim , ne rsucim i spre centre noi
pornim.
Rutine:
- deprinderi igienico sanitare;
- micul dejun.
Tranziie: Tranziia ctre Activitile Liber Alese se va realiza prin imaginarea
unui submarin n care toi copiii intr si pornesc ctre centre.

Activiti Liber Alese (ALA1)


Copiii vor fi ndrumai spre centrele de interes. Pentru delimitarea lor pe centre, copiii
primesc cte un ecuson. n funcie de ecusonulde pe piept, copilul este ndrumat spre centrul
corespunztor. Se vor intui materialele, se anun sarcinile de lucru i voi da explicaiile
necesare. La semnalul clopoelului, copiii vor termina lucrrile.

Art: Copiilor li se vor pune la dispoziie imagini cu petiori din hrtie de


culori diferite i fii de hrtie colorat. La inceput, educatoarea cere copiilor s intuiasc
materialele de pe msu. Voi explica i demonstra modul de lucru. Activitatea se ncheie cu
aprecieri stimulative privind realizarea lucrrilor copiilor i comportamentul lor n timpul
activitii. La semnalul clopoelului, copiii vor termina lucrrile.
Joc de mas: La o msu, copiii au pregtite plicuri cu piese pentru puzzle
Farmecul oceanului. Voi explica sarcinile de lucru i le urez spor la lucru. La sunetul
clopoelului, copiii vor termina lucrarea. Se fac aprecieri individual i frontal.
tiin: La o msu, copiii au pregtite fiele cu labirintul Ajut petele!.Voi
explica sarcinile de lucru i le urez spor la lucru. La sunetul clopoelului, copiii vor termina
lucrarea. Se fac aprecieri individual i frontal. Tranziia ctre Activitile pe Domenii
Expereniale se face prin exerciii ritmice pe cntecelul Dac vesel se triete.
Evaluarea activitii ALA I: Dup finalizarea lucrrilor, se adun de la toate
centrele i se aeaz n cufr pentru a le trimite prietenului nostru Flopi.
Activiti pe Domenii Expereniale (ADE)
Domeniul tiin (DS): Magicienii matematicii (joc didactic)
Copiii vor fi aezai pe scunele n semicerc.Voi purta o scurt discuie cu copiii
despre petele Flopi, care a lsat intr-o sticlu sarcinile pentru activitatea matematic. Flopi
ne cere s il ajutm s nvee cifrele i s picteze. Pentru a ne mulumii pentru darurile
noastre, Flopi a lsat n cufr un borcnel cu praf magic pentru a ne ajuta s trecem mai u or
peste probele de la activiti. Copiii sunt mprtii n trei echipe.Voi anuna tema
activitiiMagicienii matematicii i prezint materialele didactice cu care ne jucm azi.
Explic regulile jocului, demonstrez jocul. Copiii ordoneaz cifrele n limitele 1-8
cresctor/descresctor cu ajutorul jetoanelor, grupeaz petiori dup culoare, numr
elementele mulimilor i asociaz cifra corespunztoare mulimii, aeaz n acvariul mic
petiorii mici, iar n acvariul mare, petiorii mari, recunosc al ctelea petior s-a ascuns,
care sunt vecinii cifrelor 3, 5 i 7, ghicesc greeala din irul numeric,s compun/descompun
cifra 8, rezolv probleme illustrate. Pentru fiecare raspuns correct, echipele primesc cte o
scoic drept recompense.

Tranziie: Joc de micare: 1-2, 1-2, mergem toi n pas vioi/ ctre baie ne
ndreptm/minile s le splm!
Domeniul Estetic i Creativ (DEC): Prietenii din adncuri (pictur pe polistiren)
Copiii sunt ndrumati spre msue. Li se va prezenta tema activitii Prietenii din
adncuri i vom intuii materialele de pe msu. Le voi prezenta modelul realizat de mine i
voi demonstra modul de lucru. Vom face ncalzirea muschilor fini ai minilor i vom ncepe s
pictm n contur imagini cu vieuitoare din adncuri . Voi supraveghea copiii n timp ce
lucreaz i voi da explicaii suplimentare i ajutor copiilor care ntmpin dificulti. Se va
forma cu lucrrile copiilor o galerie i isi vor exprima prerea n funcie de corectitudinea
lucrii realizate. Copiii trebuie s-i exprime opinia despre lucrrile colegilor, iar la sfrsit
vom numra lucrrile aezate pe msue.
Activiti Liber Alese (ALA2)
Joc de distractiv: La pescuit!
Se vor prezenta copiilor regulile jocului i modul de executare. Copiii vor fi mprii
n trei echipe n funcie de ecusoanele de pe piept. Pe msue sunt aezate materialele pentru
joc. Copiii trebuie s pescuiasc cti mai muli peti cu ajutorul unui pai de plastic. Toi
membrii echipei particip la joc. Echipa care a adunat cei mai muli petiori, este
ctigtoare.
Joc de micare: Oceanul nghea!
Se prezint copiilor regulile jocului i modul de executare. Copiii sunt mprii n trei
echipe. Fiecare echip va avea un reprezentant. Se formeaz trei cercuri, iar la semnalul
notm, copiii trebuie s imite petele cum noat i s se amestece cu celelalte echipe. La
semnalul Oceanul nghea copiii trebuie s se ntoarc la echipa sa. Copilul care merge la alt
echip, iese din joc. Jocul se repet.
ncheierea activitii: Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au lucrat i i
voi recompensa.
Scenariul didactic

Strategii didactice
Etapele activitii Coninutul tiinific Evaluare
Metode Mijloace
1. Moment Se creaz condiiile psiho
organizatoric pedagogice necesare desfurrii
activitii n bune condiii:
- aerisirea slii de grup;
- aezarea msuelor pentru
echipe;
- introducerea copiilor n
sala de grup.
2. Captarea Se realizeaz prin surpriza petelui Conversaia, Flopi Observarea
ateniei Flopi, care a lasat un mesaj intr-o Mesajul copiilor
sticl pentru copiii grupei i un Explicaia Borcnelul
borcnel cu praf magic. Cufr
3. Anunarea Pentru c zilele acestea am discutat Conversaia, Observarea
temei i a despre vieuitoare din adncuri, v copiilor
obiectivelor propun s ne jucm cu prietenii din Flopi
adncuri i cu cifre. Jocul nostru se
numete Magicienii matematicii, Expunerea
iar mai trziu vom picta daruri
pentru Flopi.
4. Dirijarea Copiii intuiesc materialele didactice Conversaia, Flopi Observarea
nvrii cu care ne vom juca azi la activitatea nvarea prin comportame
matematic. descoperire, ntului
Reactualizarea cunotinelor se face Obdervarea copiilor,
prin numrarea n ordine dirijat,
cresctoare/descresctoare n Expunerea, Jetoane cifre, Analiza
limitele 1-8 i recunoaterea cifrelor. Exerciiul rspunsurilo
mpart copiii n trei echipe (dup r,
ecusoanele de pe piept) i alegem Ecusoane, Chestionare
liderii. Problematizar a oral
Voi explica i exemplifica aciunile, ea
sarcinile care revin copiilor i Lucrul n Aplauze
regulile care se cer respectate. Cu echip,
ajutorul mesajului din sticla lsat
de flopi citesc sarcinile jocului. Explicaia, Jetoane cifre,
ProbaI:Ordoneaz Conversaia, Pe grupe
cresctor/descresctor cifrele in Sticla cu
limitele 1-8 mesajul,
Proba se execut de cele trei Lucrul n Jetoane cifre Recompense
echipele. Echipele se aeaz corect echip,
n ordine cresctoare/descresctoare, Clopoel
folosind jetoanele cifre. La sunetul Jocul Jetoane peti Aprecieri
clopoelului echipele prezint de diferite verbale
rezultatele. Exerciiul culori,
Proba II: Grupeaza petiorii dup Problematizar Scoici Aplauze
culoare ea Clopoel
Proba se execute de cele trei echipe. Pe grupe
Echipele grupeaz petii dup
culoare (galben, albastru, verde) La Scoici
sunetul clopoelului echipele Aprecieri
prezint rezultatele. verbale
Proba III: Ce cifr se potrivete? Exerciiul Jetoane cifre Recompense
Proba se execut de cele trei echipe. Problematizar Clopoel
Echipele numr elementele ea Scoici Arecieri
mulimilor i asociaz cifra
corespunztoare.
Proba IV: Aeaz petiorii mici n Aplauze
acvariul mic i petiorii mari n Conversaia Clopoel Recompense
acvariul mare Exerciiul Acvarii
Proba se execute de cele trei echipe. Problematizar Petiori
Echipele sorteaz petiorii dup ea Scoici Arecieri
mrime i-I aeaz n acvarii. Aplauze
Complicarea jocului Recompense
Proba V: Al ctelea petior s-a
ascuns? Exercitiul Tabl Aprecieri
Proba se execute de cele trei echipe. Problematizar magnetic stimulative
Echipele recunosc numeralul ea Peti cu Aplauze
ordinal. Algoritmizare magnei
Proba VI: Care sunt vecinii mei? a Clopoelul
Proba se execut de cele trei echipe. Exerciiul Jetoane cifre
Echipele identific vecinii cifrelor 3, Problematizar Tabl Aprecieri
5 i7. ea magnetic stimulative
Proba VII: Cifrele buclucae Exercitiul Scoici Aplauze
Proba se execute de cele trei echipe. Problematizar Clopoel
Echipele descoper pe table ea Jetoane cifre
magnetic cifrele puse greit n irul Conversaia Tabl
numeric 1-8. magnetic
ProbaVIII: Compunem i Exerciiul Scoici Aprecieri
decompunem Problematizar
Proba se executat de cele trei ea Marker
echipe. Conversaia Tabl
Echipele compun i descompun cifra magnetic
8. Jetoane cifre Aprecieri
Proba IX: S rezolvm probleme Jetoane peti Aplauze
Proba este executat de cele trei Exerciiul Scoici Recompense
echipe. Problematizar
Echpele rezolv probleme illustrate. ea Plane
Algoritmizare probleme
a ilustrate(adun
Conversaia are/scdere)
Jetoane cifre
Jetoane
raute

5. Obinerea La revenirea n grup, copiii vor Conversaia, Polistiren


performanei i executa jocul de micare 1-2, 1-2, modelul Observarea
asigurarea mergem toi n pas vioi/ ctre baie ne Polistiren copiilor,
reteniei ndreptm/ minile sa le splm. Se demonstraie
trece la activitatea artistico-plastic,
unde copiii picteaz pe polistiren Exerciiul Tempera
Prietenii din adncuri Copiii Pensul
intuiesc materialele de pe msu. Le Evaluare
voi prezenta modelul realizat de individual i
mine. Dup demonstraia asupra Demonstraia, frontal
modului de lucru, vom trece la Polistiren
lucrul propriu - zis. Vom face cteva Explicaia, pentru copii
exerciii de nclzire a muchilor fini
ai minilor (plou, frmntm pine, erveele
cntm la pian) i le voi ura Spor la
lucru!. Laptop
Pe un fond muzical, copiii ncep s Exerciiul,
picteze n contur. Supraveghez copiii
n timpul lucrului i le voi acorda
ajutorul meu acelora care ntmpin
dificulti i voi repeta regulile.

6. Incheierea Voi face aprecieri individuale i Conversaia, Recompense Evaluare


activitii generale asupra modului n care au diplome orala
lucrat. Lucrrile vor fi expuse i se individual i
va face turul galeriei pentru frontal
aprecierea celei mai frumoase lucrri
i le vom sorta dup form. Vor Turul galeriei
primi recompense.

S-ar putea să vă placă și