Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“ÎN GRĂDINA DE LEGUME”


DATA: 23.03. 2023
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: TOADER ILEANA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. ”BOBOCEI DIN MICRO III”
NIVELUL/GRUPA: I(3-4 ani), Grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: Primăvară, bine ai venit!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Legume timpurii”
TEMA ACTIVITĂŢII: „În grădina de legume”
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE, MIJLOACELE DE
REALIZARE:
 ALA: Biblioteca: „Ridichea uriașă” – povestire
Stiinta: „Legume timpurii” – fișa de lucru
Artă: „Coșul cu legume” – lipire
 ADE: DOS - Educație pentru societate - “Micii grădinari” – activitate practic-
gospodărească de însămânțare
 ALA: „Ștafeta legumelor” - joc de mișcare

TIPUL ACTIVITĂȚII : verificarea și consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

SCOP : Dezvoltarea capacității de investigare a mediului înconjurător folosind instrumente și


metode specifice

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiară;
A.2.Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării;
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
C.2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3.Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
E.1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice ;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
D.1.1. Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui(comunicare receptivă)
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice
E.2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația
E.2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime și formă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să asculte povestea reținând mesajul acesteia (Bibliotecă);
O2 – să asocieze cantitatea la număr și invers(Știință)
O3 – să lipească pe coșuleț jetoane cu legume timpurii (Artă);
O4 – să utilizeze materialele disponibile pentru acțiunea de însămânțare(DOS);
O5 – să respecte regulile jocului de mișcare.(ALA)

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul,
problematizarea;
 MATERIAL DIDACTIC: tabla magnetică, imagini poveste, măști - personaje , fișă
de lucru matematică, jetoane cu legume timpurii, coșulete, aracet, bețisoare, semințe de
salată verde/ridichi/spanac, arpagic, unelte de grădină din plastic
 FORME DE ORGANIZARE: pe microgrupuri, frontal ,individual
FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, analiza produselor activității, recompense

BIBLIOGRAFIE:
- 1. Curriculum pentru educație timpurie 2019;
- 2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie;
- 3. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere
până la 7 ani.
- 4. Laurentia Culea,Filofteia Grama,Mioara Pletea – “Activitatea integrata in
gradinita”, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2008

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

„ÎN GRĂDINA DE LEGUME”

1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Activitatea de la întâlnirea de dimineață începe cu salutul. Copiii sunt așezați în


semicerc, iar salutul se realizează prin intermediul versurilor: “Iepurașii s-au trezit/Bună
dimineața! / Și la grădi au venit/Bună dimineața! „.
În continuare se realizeaza prezența copiilor cu ajutorul versurilor “După ce ne-am
adunat/ Și frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/Cine oare n-a venit?” . După ce
educatoarea salută fiecare copil prin diverse forme (prin atingerea palmei, a cotului sau a
piciorului), acesta merge la panoul de prezență și își așează iepurașul cu fotografia personală. Se
vor preciza apoi numele copiilor absenți .
La calendarul naturii va fi chemat câte un copil și se vor stabili împreună cu ceilalți
colegi: anotimpul, ziua din săptămână, luna, anul în care ne aflăm și aspectele vremii.
Împărtășirea cu ceilalți: Copiii își vor reaminti despre ce au învățat în această
săptămână ( legumele de primăvară).
Activitatea de grup: Copiii sunt invitați să participle la jocul cu text și cânt “Dacă
vesel se trăiește”
Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de grădiniță față de celelalte, educatoarea
sprijină copiii în evidențierea noutății zilei, anume cutia surpriză. Se deschide cutia în interiorul
căreia se află o scrisoare și multe surprize trimise de Zâna Primăvară.
Se desprinde mesajul zilei : “Pe Zâna Primăvară o încântăm,/ Sarcinile le
rezolvăm,/ Multe lucruri vom descoperi,/ Și la final cadouri vom primi.”
Tranziție – “Bat din palme, clap, clap, clap/ Din picioare, trap, trap, trap/ Ne-
nvârtim, ne răsucim, / Și spre centre noi pornim.”

JOCURI SI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


Se descoperă surprizele pregătite de Zâna Primăvară la fiecare centru.
Bibliotecă: „Ridichea uriașă” - povestire
Preșcolarii vor asculta povestea prezentată cu ajutorul imaginilor. Pentru fixarea
conținutului acesteia, vor desfășura un joc de rol cu ajutorul măscuțelor – personaje din poveste.
(O1).

Știință: „Legume timpurii” - fișă de lucru


Prescolarii își reamintesc, cu ajutorul imaginilor, cifrele (1, 2) și legumele de primăvară,
apoi li se explică sarcinile de lucru din fișa matematică(O2).

Artă: „Coșul cu legume” - lipire


Educatoarea va intui cu preșcolarii materialele , apoi le va arăta și explica modul de
lucru: pe coșulețele din carton se vor lipi jetoane cu legumele timpurii(O3).

ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERIENȚIAL:


DOS – Educație pentru societate –Activitate practic-gospodarească – “Micii
grădinari” – însămânțare în curtea grădiniței
Tranziția către această activitate se face prin intonarea cântecului “Primăvara a sosit”.
Se intuiesc materialele (unelte de grădină, semințe de spanac/ridichi/salată verde,
arpagic), apoi educatoarea explică și demonstrează modul de lucru: se fac șanțuri cu ajutorul
uneltelor de grădină, se așează semințele , apoi se acoperă cu pământ și se udă. Copiii vor fi
ajutați în desfășurarea activității explicându-le procesul de însămânțare și creștere ulterioară a
legumelor. Se vor așeza etichete la capătul rândurilor însămânțate pentru a putea fi urmărită, în
timp, evoluția procesului de creștere și dezvoltare a legumelor. (O4).

După terminarea activităților se vor observa produsele realizate, se va aprecia modul


de lucru, se va pune accent pe autoevaluarea copiilor.

Cu ajutorul versurilor “Bat din palme, clap, clap, clap/ Din picioare, trap, trap, trap/
Ne-nvârtim, ne răsucim, / Si de joc ne pregatim” se face trecerea către ALA: „Ștafeta
legumelor” – joc de mișcare în curtea grădiniței. Se vor forma 2 echipe - echipa fluturașilor și
echipa albinuțelor . Copiii vor „zbura” spre coșul cu legume luându-se la întrecere, ocolind
obstacolele de pe traseu, întorcându-se în locul de plecare, predând ștafeta colegului care
urmează și așezându-se la spatele rândului din echipa corespunzătoare. Se urmărește parcurgerea
corectă a traseului prin respectarea regulilor de joc. Pentru stimularea copiilor, ambele echipe
vor fi câștigătoare și vor primi recompense(O5).

Evaluarea activității se realizează printr-o formă de autoevaluare. Copiii își exprimă


părerea despre activitatea desfășurată pe întreg parcursul zilei. Se emit aprecieri generale și
individuale din partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor și la activitatea
desfășurată.

Moment de lectură
“Grădinarul Martinel”

S-ar putea să vă placă și