Sunteți pe pagina 1din 10

O, BRAD FRUMOS!

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT
Data: 13 Decembrie 2012;
Gradinia cu program prelungit nr.2;
Educatoare: Meirou Aurelia Cristina;
Grupa: Mare;
Tema anual: Cnd,cum i de ce se ntmpl?
Tema poiectului: Magia iernii
Tema sptmnii: Tradiii i obiceiuri iarna la romni;
Tema zilei: O brad frumos;
Forma de realizare: Activitate integrat;
Tipul de integrare: o zi;
Finalitatea zilei: Bradul mpodobit;
Tipul de activitate: nsuire i consolidare de cunotine, priceperi, deprinderi.
1

Scopul activitii:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare
corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de
dezvoltare motric;
Consolidarea
deprinderilor

practic-gospodreti

utilizarea

vocabularului specific.
Domenii experieniale:
1. DLC: Legenda bradului legend popular romneasc lectura
educatoarei;
2. DOS: Podoabe pentru brad pliere pe contur, lipire.
Obiective operaionale:
1. Domeniul limb i comunicare:
S urmreasc linia povetii concomitent cu imaginile prezentate;
S identifice personajele povetii prezentate;
S expun cu ajutorul jetoanelor, principalele momente ale
povetii;
S identifice mesajul transmis de textul legendei.
2. Domeniul om i societate:
S plieze pe contur cartonul colorat;
S lipeasc cu aracet pe jumtile pliate astfel nct s realizeze un
ornament tridimensional pentru brad;
S decoreze prin desen ornamentul obinut;
S realizeze legtura existent ntre ornamentele confecionate i
povestea prezentat.

Activiti pe centre de interes:


1. Bibliotec: Tablouri din poveste
S identifice etapele principale ale legendei;
S identifice jetoanele caracteristice fiecrei etape;
S poziioneze jetoanele n mod adecvat pe plana potrivit
alctuind un tablou;
S povesteasc cu ajutorul ntrebrilor, momentul redat n imagine.
2

2. tiin: Ghirlande matematice


S identifice forma geometric i caracteristicile jetonului de pe
ghirland;
S aleag din co formele geometrice similare;
S le aranjeze pe ghirland ntr-un mod estetic, respectnd
criteriul.
3. Art:
S plieze pe contur cartonul colorat;
S lipeasc cu aracet pe jumtile pliate astfel nct s realizeze un
ornament tridimensional pentru brad;
S decoreze prin desen ornamentul obinut;
S realizeze legtura existent ntre ornamentele confecionate i
povestea prezentat.
4. Joc de rol:
S mnuiasc obiectele casnice i materialele puse la dispoziie;
S selecteze formele cu care dorete s lucreze;
S taie aluatul prin apsarea formelor alese;
S orneze figurinele dup preferin, ntr-un mod ct mai estetic;
S manifeste spirit de cooperare n realizarea prjiturilor.
Strategii didactice:
Metode i procedee: explicaia, conversaia euristic, povestirea,
demonstraia, exerciiul, munca individual, metoda piramidei, metoda
interviului;
Mijloace de nvmnt:
o Demonstrative: textul legendei, imagini, laptop, panouri,
videoproiector.
o Distributive: carton colorat, pasta de lipit, creioane colorate,
tablouri cu principalele momente din poveste, jetoane cu
elemente din poveste, aluat, forme diverse pentru prajituri,
nuc de cocos, sucitor, mnui, or.
Forme de organizare: frontal, n grupuri;
Evaluarea: continu, prin metoda Piramidei;
3

Bibliografie:
Curriculum pentru nvmnt precolar (3-5/7ani);
Laurenia C, Angela S, Activitatea integrat n gradini, Ed. Didactica
Publishing House, 2008;

Scenariul zilei
Copiii sosesc in clas pe rnd i se asaz la msue.
La Biblioteca, ei vor primi imagini cu aspecte de iarna dar i de toamna.
Vor avea ca sarcin s priveasc imaginile i s le selecteze pe cele de iarn.
La Joc de mas vor mbina puzzle cu imagini de iarna.
Programul zilei debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii sunt asezai
n semicerc pe covor. Le voi spune copiilor c astzi diminea mi s-a ntmplat
ceva uimitor i vreau s le mprtesc (mprtirea cu ceilali).
Cnd am sosit n clas, am observat, jos pe parchet un plic pe care scria
Pentru doamna educatoare. L-am ridicat de jos i am gsit o scrisoare cteva
medalii.
Vrei s aflai ce scrie n scrisoare?
4

De copii este iubit,


De Crciun mpodobit,
Venic verde i frumos
Cine e? Sunt Curios!
(Bradul)

Recompensez rspunsurile copiilor cu medaliile pe care le-am gsit n


plic (brdui, stelue i globuri).
Anun copiii c n aceast diminea ne vom saluta n funcie de forma
medaliei primite n dar.
Ex.

Bun dimineaa
Bradui, stelue i globulee
Bine v-am gsit!
n aceast diminea
Sunt un bradu fericit!

Prezena: n mijlocul semicercului voi aeza un bradu iar pe covor vor fi


aezate stelue cu figua fiecrui copil. Cnd i va auzi numele, fiecare copil va
cuta stelua cu chipul su pe covor i o va lipi n brdu. Steluele copiilor
abseni vor rmne pe covor.
Calendarul naturii va fi citit de trei ori: de o stelu, de un brdu i de
un globule.
Activitatea de grup: Le voi citi copiilor Legenda bradului, legend
popular romneasc.
Noutatea zilei va consta ntr-un brad artificial adus n clas.
5

Tranziia la centre se va realiza n funcie de medaliile pe care le au n


piept, dup ce le-au fost prezentate sarcinile pe care le au de realizat la centre pe
versurile:
Prin pdure rtcim,
Brdulei s ntlnim,
Bucuroi sa i mpodobim!
La Bibliotec copiii vor avea pregtite pe msue 4 plane corespunznd
momentelor din poveste i nite jetoane. Vor avea sarcina de a completa fiecare
plan cu jetoanele lips astfel nct s alctuiasc tablouri din legend pe care
s le povesteasc.
1. Iisus i Sf. Petru cer adpost de furtun stejarilor, fagilor i merilor:
fagi, stejari, meri, Sf. Petru, Iisus, nori ntunecai, fulger;
2. Iisus i Petru cer adpost bradului: brad, Sf. Petru, Iisus, nori
ntunecai, fulger;
3. Iisus rspltete brduul: nori bleu deschis, soare, Iisus, Brdu;
4. Bradul, simbolul Crciunului: Bradul mpodobit, Mo Crciun cu
sacul cu jucrii, copii.
La Art copiii vor realiza ornamente de brad din carton colorat prin
pliere i lipire.
La tiin vor avea de aezat pe ghirland forme geometrice respectnd
alternana a dou forme geometrice i vor ine cont de criteriul formei i al
culorii .
La Joc de rol copiii se vor juca de-a gospodinele. Ei vor realiza din aluat
bradui, stelue, globuri dar i covrigi.
Dup ce copiii s-au rotit la centre, cu produsele realizate de ei vom orna
bradul, reprezentnd finalitatea zilei.
n final vom realiza evaluarea activitii prin Metoda Piramidei
reconstruind povestea.
Ziua se va ncheia printr-un Dans al braduilor.
6

Desfurarea activitii

Secvenele
activitii
1.Moment

Coninutul activitii

didactice
-aerisirea slii de clas;

organizatoric -distribuirea materialului didactic la


2.Captarea

Strategii

fiecare centru de activitate.


Captarea ateniei se va realiza n
7

Evaluare

ateniei

timpul ntlnirii de diminea, cnd Conversaia


educatoarea le va prezenta copiilor Explicaia
scrisoarea trimis de Mos Craciun Brad artificial
care i anuna venirea la serbarea de Bradut
Crciun. De asemenea vom dezvlui polistiren
bradul pe care l vom mpodobi Stelute
pentru Mo Crciun.
personalizate
Astfel captat atenia le voi spune

3.Anunarea
temei

a copiilor

obiectivelor

astzi

vom

asculta

mpreun Legenda Bradului, vom


alctui la Bibliotec tablouri din
poveste,

vom

realiza

ornamente Expunerea

pentru brad la Art, vom face prjituri Explicaia


la Joc de rol, i ca centru de rezerva
(pentru cei care vor avea timp) vom
4.Desfura-

face ghirlande matematice la tiin.


Expunerea legendei se va realiza la

rea activitii ntlnirea de diminea.

Laptop

Elementele din poveste vor fi regsite Videoproiector


de copii la centrul Bibliotec alturi
de 4 plane unde vor avea de alctuit
tablouri din poveste. La realizarea Jetoane

cu Aprecieri

fiecrui tablou vor participa cte doi personajele

verbale,

copii care vor expune coninutul povestii, plane aplauze


tabloului. Unul din copii adreseaza Demonstraia
intrebarea iar celalalt ofer rspuns.

Metoda

La Art copiii vor realiza ornamente interviului


pentru brad pe care le decoreaz dup Explicaia
preferine. Fiecare copil alege ce Sabloane
8

ornament dorete.

globuri, brazi,

La tiin copiii vor realiza ghirlande clopotei


matematice respectnd criteriul.

Stelute

La Joc de rol copiii vor realiza Aluat,


prjituri sub form de brdui, globuri Forme prajituri
i stelue.
Fiecare copil i va marca prezena la
centre punnd simbolul centrului n
dreptul su.
Astfel la sfritul zilei se va putea
vedea prezena la centre.
Tranziii: Brduleul joc cu text i
5.Obinerea

cnt.
La sfrsitul activitii copiii vor fi

performanei

ndrumai s se aeze pe covor n cerc Metoda


unde se vor juca un joc Reconstituie Piramidei

Aprecieri

bradul (metoda piramidei). Aici Plane cu


copiilor li se vor adresa cteva imagini din
poveste
ntrebri referitoare la legenda citit,

verbale

iar ei vor aeza pe coli colorate

Metoda

rspunsurile lor prin jetoanele cu care

Piramidei

au lucrat la bibliotec, reconstituind Joc


forma unui brad.

Brad artificial

Apoi cu lucrrile realizate la centrele

Lucrarile
deschise se va impodobi bradul, care realizate
va fi folosit i la serbarea de Craciun.

Aplauze

Dup mpodobirea bradului vom


6.ncheierea

dansa Dansul brduilor.


n ncheierea activitii, copiii vor
9

Aplauze

activitii

cnta O brad frumos

10

S-ar putea să vă placă și