Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.

1 FRUMUȘIȚA

STRUCTURĂ- ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 FRUMUȘIȚA


GALAŢI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA MARE

EDUCATOARE: BULGARU ANCUŢA FLORENTINA


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRUPA MARE
„URSULEȚII ”
EDUCATOARE :BULGARU ANCUŢA FLORENTINA
Data: .04.2019
Tema anuală: ,, Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim”
Tema săptămânii: ” De Paște ”
Tema zilei: „ Paștele ,sărbătoarea învierii”
Tema activităţii : „Să-l ajutăm pe Iepurașul Țopăilă ”
Tipul de integrare : ADE (DȘ +DOS)
Categoria de activitate: Activitate pe domenii experienţiale
Mijloc de realizare: activitate integrată
Tipul activităţii: predare, consolidare
Durata: 120 minute
Locul de desfăşurare:sala de grupă

ACTIVITĂȚI DE
ÎNVĂȚARE
I JOCURI SI ACTIVITĂŢI ALESE – ALA I

1.ARTĂ : ,,Ouă colorate ’’


2.Construcții:,,Grădina iepurașului de Paște ”
3.Bibliotecă: ,, Decorăm ouă ”

II. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă cu tema : ,, Ce dorești să- ti aducă iepurașul ”


Tranziţii:,, Iepurașul ,Hop ,Hop ”
,, Mergem precum iepurașii’’
,,1,2,/Câte doi in pas vioi /Prin grădină ne plimbăm /Centrele să vizităm”
„ Noi zburăm ca fluturașii /alergăm ca iepurașii / ’’
Rutine:,, Suntem mari” deprinderi de ordine ,disciplină şi autoservire;

III. ADE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DOMENIUL ȘTIINȚE
Tema activităţii:,,Să-l ajutăm pe Țopăilă “
Mijloc de realizare – Joc didactic
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
Tema activităţii: “Oul de Paște”
Mijloc de realizare – lipire

IV. ALA II: JOCURI SI ACTIVITĂŢI ALESE


ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA2): „ Oul la concurs ’’-joc de întrecere
Joc de mișcare: ,,Iepurașul la țintă”

I JOCURI SI ACTIVITĂŢI ALESE – ALA I


CENTRE DE INTERES :
1.Artă :,,Ouă colorate”
2.Construcții :,,Grădina iepurașului de Paște”
3.Bibliotecă: ,, Decorăm ouă ”
Tipul de activitate: formare de priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: jocul

Competente specifice vizate : -Manifestarea creativității în activități diverse ;


Dezvoltarea creativității prin activități artistico-plastice ,muzicale și
practice ;
Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarwa de activități variate;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Sa inițieze jocuri si activitati folosindu-și propria imaginație;
 Sa foloseasca materialele de la centre, bazându-se pe priceperile si deprinderile insușite anterior;
 Sa lucreze independent sau in grupuri mici in centrele alese;
 Sa manifeste spirit de echipa, colaborând la realizarea unei activități in comun;

ARTĂ : ,,Ouă colorate’’


- copilul este capabil să:
O1- Să denumească materialele de lucru;
O2 – Să lucreze corect, respectând tehnica învăţată şi acurateţea lucrării ;
O3 -Să mânuiască corect instrumentele de pictat;

CONSTRUCȚII :,,Grădina iepurașului de Paște’’


- copilul este capabil să:
O1: Să amenajeze o minigrădină cu flori folosind materialele puse la dispoziție;
O2 : Să compună spațiul așezând în mod adecvat elementele – Ouă,iepurași,iarbă ,flori,fluturi;
O3: Să coopereze pentru realizarea temei propuse;

BIBLIOTECĂ :,,Decorăm ouă’’
-copilul este capabil să :
O1 : să realizeze, dupa model, semnele grafice invățate;
O2: sa-și coordoneze mișcările pentru scrierea corectă a elementelor grafice ;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: jocul,explicaţia, conversaţia, demonstraţia , exerciţiul,
problematizarea,aprecierea ,munca individuală ;
Mijloace de învăţământ: flori, bețișoare din bambus pentru frigărui ,iarbă din hârtie creponată,patafix
,flori din hârtie , acuarele-acrilice ,pensulă ,siluete iepurași , cârlige , ouă din carton și polistiren ;
BIBLIOGRAFIE: -„Curriculum pentru invăţământ preşcolar” (3-6/7 ani);2008;
,, Antologie de proiecte tematice pentru activitati integrate’’
,Coord .Mușata Bocoș ; Editura Diana
,,Proiectarea pas cu pas’’ –grupa mare ,Coord.Daniela Răileanu ,Ed.Diamant
,,Ghid de aplicare în practica educațională a curriculumului preșcolar ’’, A.Vodiță ,Ed.Kreativ .

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


DOMENIUL ȘTIINȚE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Matematică

Tema activităţii: ,, Să-l ajutăm pe Iepurașul Țopăilă ”


Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activităţii - transmitere de noi cunoştinţe

Competențe specifice vizate : Familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația 0-10;


Rezolvarea de situații problemă pornind de la sortarea și reprezentarea unor date ;

Obiective operationale:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

O1:Să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10 ;


O2: Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr ;
O3: Să stabilească vecinul mai mare/mai mic cu o unitate al unui număr;
O4: Să asocieze cifra corespunzătoare numărului şi invers;
O5:Să rezolve probleme simple, după imagini;
O6:Să rezolve corect sarcinile din fişa matematică;

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea,munca independentă ,observaţia .
Material didactic: fişe de lucru sub formă de ou ,culori ,cifre cu magnet,tablă magnetică,iepurași ,tablou
de primăvară,ouă autocolante ,miei,puisor autocolant,coșulețe ,ouă din plastic ;
Moduri de organizare: frontal, individual , in echipă;
Bibliografie:

 M.E.C.I. -„Curriculum pentru invăţământ preşcolar” (3-6/7 ani);2009

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE :(DOS)


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Abilități practice

TEMA : „Oul de Paște”– lipire


Competente specifice vizate :
 Dezvoltarea creativității prin activități artistico – plastice, muzicale și practice, în conversații și
povestiri creative;
 Manifestarea creativității în activități diverse ;
 Stimularea calităților intelectuale de voință și afective in vederea aplicării independente a
deprinderilor însușite ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să denumească materialele de lucru precizând tehnica de lucru ,păstrând acuratețea lucrării ;
O2– să folosească tehnica de lucru învățată ,ducând la bun sfârșit tema dată ;
O3– să îmbine tehnicile creativ pentru a obține forme asemănătoare celor din natură ;
O4 – să aprecieze, în final, lucrările realizate de colegi și lucrarea personală;

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Ou polistiren ,lipici ,flori decupate ;,,dantelă ’’din


hârtie ,perle plastic autocolante ,,mesaje de Paște -,,Hristos a inviat!’’;

3. FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal,pe grupe;

Bibliografie :
-„Curriculum pentru invăţământ preşcolar” (3-6/7 ani) Ed.Didactica Publishing House ,2009;
- ,,Repere metodice utile pentru invățământul preșcolar” vol II,ED.Delta Cart Educațional,
-www.didactica.ro

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


1.CENTRUL ȘTIINȚE :
Tema : „ Cărticica de Paşte’’

MIJLOC DE REALIZARE –fișe de lucru sub formă de ou;

O1-Să unească cifrele în ordine crescătoare de la 1 la 10;

O2-Să deseneze în coşuleţe tot atâtea ouă cât indică cifra;

O3-Să coloreze cu galben primul,al şaptelea şi ultimul puişor ;

2. JOC DE MASĂ
MIJLOC de REALIZARE- Puzzle
TEMA - ,, Iepurașul de Paște’’ -puzzle ;
,, Găsește jumătatea oului ’’-din jumătăți intreg ;

O1:Să îmbine corect piesele puzzle, reconstituind imaginea după modelul dat;
O2:Să descopere imaginea iepuraşului realizând puzzle-ul;
O3:Să lipească ouăle potrivind jumătățile corect ;
3.ARTĂ
TEMA : „Ouă încondeiate”
MIJLOC DE REALIZARE:lipire
O1: Să decoreze oul lipind diferite materiale ,utilizând corect culorile;
O2: Să respecte tehnica de lucru ,păstrând acuratețea lucrării;
O3: Să participe cu interes la activitate, cooperând cu colegii de la același centru;

STRATEGIA DIDACTICĂ
 Metode şi procedee: exerciţiul,conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, jocul, problematizarea,
aprecierea verbală, instructajul verbal ;
 Mijloace de învăţământ: Cărticică, fişe ,lipici ,flori mici decupate ;,,dantelă’’ din hârtie
decupată ,piese puzzle,jumătăți de ou din carton cu cifre și buline ,ou polistiren;
 Forme de organizare:frontal, pe centre, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică, analiza lucrărilor, aprecierea verbală;

PROIECT DIDACTIC
ALA II:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA II)
TEMA ACTIVITĂŢII: ,, Iepurașul la țintă”
Forma de realizare: joc de mișcare;

COMPETENȚE SPECIFICE : Participarea la activități fizice variate adecvate nivelului de dezvoltare al


copiilor .
Coordonarea mușchilor in desfășurarea unor activități diversificate ,specifice
vârstei copiilor ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să execute corect aruncarea la țintă, respectând distanța dată ;
O2 – să perceapă componentele spaţio-temporale (ritm, durată, distanţă);
O3 – să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea jocului alături de ceilalţi copii;
O4– să respecte regulile jocului, folosindu-se de mişcare;
O5 – să manifeste atitudini de cooperare şi spirit de echipă.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procede: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul verbal, aprecierea verbală;
Mijloace de invăţământ: medalioane , mingi ,cap de iepuraș ,stimulente .
Forme de organizare: individual, pe grupe.
MODALITATI DE EVALUARE: observarea comportamentului și analiza acţiunilor.
ELEMENTE DE JOC: mişcarea, aplauzele,mingi;

DESFĂŞURAREA JOCULUI :
,, Iepurașul la țintă”
Copiii vor forma 2 echipe , vor avea ca sarcină să țintească cutia care are forma unui cap de
iepuraș ,gura fiind decupată pentru a intra o minge mică colorată. Se va respecta distanța de unde se
rostogolește mingea care va trebui să ajungă in cutia sub formă de cap de iepuraș.
Va câștiga echipa care reușește să introducă cele mai multe mingi in cutie.
Se urmărește executarea corectă a jocului .

,, Oul la concurs”
FORMA DE ACTIVITATE: joc de mișcare-intrecere
REGULILE JOCULUI:
-să ţină in mâna o lingură pe care va fi asezat un ou de plastic ;
-să menţină echilibrul pentru a nu scăpa oul;
-să respecte traseul impus de educatoare;
-să manifeste spirit de echipă;
MIJLOC DE REALIZARE: joc distractiv
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe

COMPETENȚE SPECIFICE :
Participarea la activități fizice variate adecvate nivelului de dezvoltare al copiilor .
Coordonarea mușchilor in desfășurarea unor activități diversificate ,specifice vârstei copiilor ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să ia parte la jocurile de grup;
O2: Să participe activ (in spiritul regulilor jocului), să-și aducă contribuția la reușita echipei;
O3:Să participe cu interes si placere la desfășurarea jocurilor distractive;

RESURSE:
a). Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul verbal, aprecierea verbală;
b). Materiale: linguri, oua, panou , stimulente,ecusoane ;
c). Organizatorice: frontal, pe grupe.
ELEMENTE DE JOC: jocul,întrecerea,aplauze.
Durata activităţii: 20-25 de minute.

,, Oul la concurs ”

Desfăşurarea jocului
Se imparte grupa in doua echipe si vor fi așezați in două șiruri. Copiii din fața fiecărei echipe vor
avea in mână câte o lingură cu un ou .
La semnalul educatoarei cei doi copii vor porni către un punct reper, după care se vor intoarce la linia de
start. Copilul care va ajunge primul la linia de start si nu va scăpa oul din lingură, va primi un punct
corespunzător grupei din care face parte.
Va câstiga grupa care are cele mai multe puncte.
Dupa executarea jocului de probă se va trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului: se urmărește buna
desfășurare a jocului, respectarea regulilor si a corectitudinii. Vom stabili impreună echipa câștigătoare.

Jocul de probă: Haideţi să încercăm o dată să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca astăzi!
Jocul propriu-zis: Copiii execută jocul propus. Voi urmări participarea activă şi afectivă a copiilor,
stimulându-i pe cei mai neîncrezători. Acolo unde este nevoie îi ajut sau le dau indicaţii suplimentare
individual sau colectiv după cum este cazul.
Jocul se repetă până când prezintă interes pentru copii.
În finalul activităţii toţi copiii vor fi apreciaţi şi stimulaţi pentru felul în care au participat la această
activitate.

BIBLIOGRAFIE :
 Site-uri educaționale: www. Pinterest.ro
 M.E.C.I. -„Curriculum pentru invăţământ preşcolar” (3-6/7 ani); ED.Didactica Publishing
House ,2009
SCENARIUL ZILEI
Înainte de începerea activităţii integrate se va realiza “ Întâlnirea de dimineaţă” cu tema
“Ce dorești să-ți aducă iepurașul ? ”
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă , în care copiii au posibilitatea de
a-şi împărtăşi ideile,de a-şi manifesta starea de spirit,de bună dispoziţie.
Educatoarea salută copiii, spunând:
“Dimineaţa a venit, / Şi copiii au sosit, / În cerc să ne adunăm, / Cu toţii să ne salutăm!
A-nceput o nouă zi,/Bună dimineaţa,copii!
Calendarul zilei
Pezenta se face de către copiii care sunt solicitaţi,după ce şi-au auzit numele, să meargă la panou şi să
lipeasca un iepuraș in dreptul pozei .De asemenea sunt solicitaţi să stabilească absenţii zilei.

Activitatea de grup se realizează cu ajutorul versurilor:


În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe faţă ( îşi trec palmele pe faţă)
Către soare să privim ( ridică mâinile deasupra capului şi privesc în sus)
Iubire să dăruim ( îşi strâng măinile la piept)
De gândul rău să ne ferim ( alungă gândul rău cu mâinile)
S-adunăm doar bucurie ( strâng mâinile spre piept)
Şi-n lume s-o răspândim ( desfac mâinile în faţă)
Şi-atunci orişice copil
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă. ( trec mâinile spre faţă)
Surpriza zilei-“Iepuraşul Ţopăilă“ (copil costumat adecvat rolului pe care îl interpretează) aducând cu
el materialele necesare desfăşurării activităţii .
-Am venit la voi copii,
Însă fără jucării.
Ci cu coşuri pline toate ,
De surprize colorate;
Sunt aşa de supărat ,
Că mă-ncurc la numărat.
Aflăm astfel că iepurașul ,are multe ouă -sarcini de rezolvat , iar noi trebuie să-l ajutăm , deoarece el nu
se descurcă.
,, Copiii vreți sa-l ajutati pe Iepuraşul Țopăilă să rezolve sarcinile din coș ?
- Ce sărbătoare se apropie?
-Ce pregătesc mămicile voastre de Paște?
-Ce fac copiii?
-Ce culoare au ouăle de Paște?
-Cum spun atunci când ciocnim ouă?
Autocunoaşterea : ,,Tu cum te pregătești pentru Paște?
Dezvoltarea empatiei: ,,Sunteţi bine?”
Concluzia : ,,Dacă voi sunteţi bine, sunt şi eu”
,,Eu astăzi sunt veselă”
,,Voi cum sunteţi?”
,,Este cineva trist?”
,,Are cineva emoţii?”
Se poartă o discuţie referitor la tema săptămânii cu ajutorul unui cub cu imagini despre sărbătoarea care
se apropie . Iniţiez cu copiii o discuţie referitoare la preocupările pe care le au părinţii, bunicii acestora în
apropierea Sfintelor sărbători de Paşte, moment realizat prin intermediul metodei Brainstorming.
Un copil aruncă cubul ,educatoarea pune intrebări despre imaginea care arată activitățile care au loc de
Paște.
Tranziţie: se face prin versuri şi mişcare “ Noi zburăm ca fluturașii /Alergăm ca iepurașii.’’
Rutinã:,,Suntem mari” deprinderi de ordine ,disciplină şi autoservire
Dupã servirea gustãrii, cei mici se vor aşeza pe scăunelele dispuse pe echipe.

Activităţi pe domenii experienţiale DȘ şi DOS.


DȘ– DOMENIUL ȘTIINȚĂ – Matematică-joc didactic-,,Să-l ajutăm pe Iepurașul Țopăilă’’
Deoarece motivarea copiilor faţă de activitate a fost reuşită , le-a generat o stare de aşteptare ,propun copiilor
să desfăşurăm jocul didactic,, Să-l ajutăm pe Ţopăilă! “
Copiii vor forma două echipe ,în funcţie de biletul ales (iepuraşi roz şi mov).
După anunţarea titlului jocului şi a obiectivelor urmărite se vor explica sarcinile şi regulile jocului pe
înţelesul copiilor, se realizează jocul de probă ,după care se trece la executarea propriu-zisă a acestuia.
Parcurgând toate probele /variantele de joc ,copiii reuşesc să ajute iepuraşul ,menţinând interesul şi
curiozitatea copiilor pentru joc.
DOS – DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE - Activitate practică - ,, Ouă de Paște ”
Activitatea practică va fi introdusă şi desfăşurată in cadrul centrului de interes Artă.
După terminarea activităţii se trece la conducerea invăţării prin indrumarea copiilor de educatoare pentru
intuirea materialului pe centre de interes, conştientizarea obiectivelor, prezentarea materialelor
sugerând teme de lucru. Copiii işi aleg centrul unde doresc să lucreze.
Copiii sunt invitaţi la centrele de interes unde îşi vor desfăşura activităţile.
Tranziţia către centre se va realiza pe versuri .
,,1,2,/Câte doi in pas vioi /Prin grădină ne plimbăm /Centrele să vizităm ”-vers şi mişcare

I. CENTRUL STIINȚE :
Tema: „Cărticica de Paște” -fișe de lucru sub formă de ou ;
-Să unească cifrele în ordine crescătoare de la 1 la 10;
-Să deseneze în coşuleţe tot atâtea ouă cât indică cifra;
-Să coloreze cu galben primul,al şaptelea și ultimul puișor;
Voi face aprecieri referitor la activitatea desfăşurată .
II. CENTRUL JOC DE MASĂ -
Tema :,,Iepurașul de Paște”-puzzle
,,Găsește jumătatea oului’’
- Voi explica modul de realizare -cu ajutorul pieselor puzzle vor reconstitui imaginea iepurașului.
Pentru jocul al doilea vor lipi jumătățile de ou având cifra corespunzătoare cu numărul de buline de
pe cealaltă jumătate oului.

III. CENTRUL ARTĂ


Tema : Ouă încondeiate ‘’-lipire ou de polistiren
La acest centru pe baza modelului educatoarei ,copiii vor lipi pe oul pictat la ALA1 ,flori
mici colorate perforate ,fundițe ,mesaj de Paște ,,Hristos a Înviat’’,,dantelă’’ din hârtie ’’.
Vor crea un model original pe oul personal .

TRANZIŢIA către ultima parte a activităţii se va face prin jocul cu text si cânt ”Iepurașul Hop, Hop’’
Etapele Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare
activităţii Metode şi Material Modalitati modalităţi şi
procedee didactic de org. indicatori

1.MOMENT Pentru buna desfăşurare a activităţii se vor lua măsuri


ORGANIZATORI organizatorice:
C
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic; Frontal
- aranjarea copiilor pe scaune;
,, Întâlnirea de dimineaţă” cu tema
-Ce dorești să-ți aducă iepurașul ? ” Conversaţia
Copiii se vor aşeza in semicerc si se vor saluta, având
posibilitatea de a-şi impărtăşi ideile, şi manifesta starea de
spirit şi bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte,
transmiţându-le căldură şi incurajare prin toate formele de
comunicare.
Educatoarea salută copiii, spunând:
“Dimineaţa a venit, / Şi copiii au sosit, / În cerc să ne
adunăm, / Cu toţii să ne salutăm! A-nceput o nouă zi,/Bună
dimineaţa,copii!
Împărtăşirea cu ceilalţi: este o zi frumoasă de primăvară, Observarea
anotimp despre care noi am învăţat multe lucruri. Aş dori ca comportamen
fiecare dintre voi să ne împărtăşiţi câte o impresie despre tului copiilor
primăvară.
Calendarul naturii : Se va stabili împreună cu copiii
ziua săptămânii şi luna, aspectele vremii din acea
dimineaţă, se completează calendarul naturii. Pozele
Prezenta- se face de către copii, sunt solicitaţi,după ce şi- copiilor,
au auzit numele, să meargă la panou şi să lipeasca un Iepurași ; Observarea
iepuraș in dreptul pozei .De asemenea sunt solicitaţi să continuuă şi
stabilească absenţii zile. sistematică
Activitate Frontal
a de grup se realizează cu ajutorul versurilor Aprecierea
: În fiecare dimineaţă verbală
S-avem gândul bun pe faţă ( îşi trec palmele pe faţă) Individual
Către soare să privim ( ridică mâinile deasupra capului şi
privesc în sus) Frontal
Iubire să dăruim ( îşi strâng măinile la piept)
De gândul rău să ne ferim ( alungă gândul rău cu mâinile)
S-adunăm doar bucurie ( strâng mâinile spre piept)
Şi-n lume s-o răspândim ( desfac mâinile în faţă)
Şi-atunci orişice copil
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă. ( trec mâinile spre faţă) Surpriza Costum de
Surpriza zilei: Iepurașul vine cu un coș care conține ouă din iepuraș.
plastic colorate cu sarcini de lucru.
-Am venit la voi copii, Frontal
Însă fără jucării.
Ci cu coşuri pline toate ,
De surprize colorate;
Sunt aşa de supărat ,
Că mă-ncurc la numărat,
La căsuţă să ajung
E un drum aşa de lung.!!!wq
Autocunoaşterea : ,,Tu cum te pregătești pentru Paște?
Dezvoltarea empatiei: ,,Sunteţi bine?”
Ouă
Arăt copiilor mai multe ouă cu stari emotionale .
empatice
Concluzia : ,,Dacă voi sunteţi bine, sunt şi eu”
,,Eu astăzi sunt veselă”
,,Voi cum sunteţi?” Urmăresc
,,Este cineva trist?” răspunsurile
,,Are cineva emoţii?” copiilor
Se poartă o discuţie referitor la tema săptămânii cu ajutorul Individual
unui cub cu imagini despre sărbătoarea care se apropie . Metoda Cubul cu Aprecierea
Iniţiez cu copiii o discuţie referitoare la preocupările pe care le cubului imagini de verbală
au părinţii, bunicii acestora în apropierea Sfintelor sărbători de Conversaţia Paște;
Paşte, moment realizat prin intermediul metodei Brainstorming. Explicaţia
Un copil aruncă cubul ,educatoarea pune intrebări despre
imaginea care arată activitățile care au loc de Paște.
Tranziţie: se face prin versuri şi mişcare
“ Noi zburăm ca fluturașii /Alergăm ca iepurașii …. ”
Rutinã:,,Suntem mari” deprinderi de ordine ,disciplină şi
autoservire .
Dupã servirea gustãrii, copiii se vor aşeza pe 2 grupe .

Captarea atenţiei Surpriza Frontal Interesul


2.Captarea Ghicitori cifre –Iepuraşul pentru
atenţiei ,,Zici că-i o clepsidră mare Ţopăilă conţinutul
Aşezată în picioare Ghicitori surpriză
După şapte ea soseşte
Haide spune, se numeşte ...’’
(opt)
..E un nouă răsturnat
Şi de şapte e urmat
E o mică ghicitoare
Care-i cifra asta oare?’’
(şase)
Surpriza zilei - coșul de la iepuraș cu ouă colorate din
plastic .
3.Anunţarea Se anunţă titlul jocului : Astăzi o să jucăm un joc Expunerea
temei şi matematic ,,Să-l ajutăm pe Iepurașul Țopăilă’’ Frontal
a obiectivelor În coș copiii vor descoperi ouă din plastic colorate care au in Conversaţia
interior bilețele cu sarcini de lucru pentru jocul :
”Să-l ajutăm pe Țopăilă’’ Exerciţiul

4.Dirijarea Se explică copiilor regulile şi modul de desfăşurare a


invăţării jocului. Ecusoane
Copiii se împart în două echipe, în funcţie de numărul ales iepuraşi Frontal
cei care au cifra 1 vor fi iepurașii roz ,cei care au cifra 2 vor Expunerea roz şi mov, Stimularea
purta ecuson cu iepuraşi mov . Explicaţia bilețele cu interesului
Sarcinile de lucru se regăsesc în oul din plastic colorat; Conversația numere; pentru
activitate
Fiecare probă va fi punctată pe panoul de evidenţă a
Explicarea/ rezultatelor .Vor câștiga atâtea ouă de ciocolată câte Copiii
demonstrarea răspunsuri corecte vor da. sunt atenți la
modului de Câştigă echipa care are mai multe puncte . reguli
lucru Se efectuează jocul de probă .
Un copil va alege un ou de plastic colorat , desface cele 2
jumătăți pentru a citi sarcinile.
- Așează pe tabla magnetică numerele in ordine crescătoare Joc
de la 1-10 - echipa iepurașilor roz; de probă Fișe A3
Așează pe tablă numerele de la 10-1 în ordine Tablă
descrescătoareș-echipa iepurașilor mov; magnetică
Varianta I Cifre
-Desenează primul și al patrulea ou de Paște –echipa Explicația cu magnet
iepurașilor roz;
--Desenează primul și al 6 lea iepuraș-echipa mov; Demonstrați Individual
a iepurași cu
- Găsește vecinul numărului 8;-echipa roz; Observaţia magnet
- Găsește vecinul nr.7 ;-echipa mov; Exerciţiul Individual
Urmăresc
- Așează pe tabla magnetică atiția iepurași cât arată zarul. modul de
´(un copil aruncă cu zarul)-echipa roz lucru
--Așează pe tabla magnetică atâția iepurași cât arată zarul.
´(un copil aruncă cu zarul)-echipa mov;
Individual
Varianta II- Jumătăți de
Împarte 10 ouă in două coșuri in mod egal;-echipa Ouă din
iepurașilor roz; Carton
-Împarte 8 ouă în 2 coșuri in mod egal–echipa mov duplex

-Numără câte ouă sunt și scrie numărul in căsuță;echipa


roz; Problematiz Fișe pe
-Numără câți iepurași sunt și scrie cifra in căsuță.-echipa area tabla
mov; magnetică
Varianta III
-,,Lipiți ouăle sparte’’-echipa roz;
Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr. Tablou
O jumătate având numere naturale de la 1-10 și cealaltă Explicația cu problemă Individual
jumătate , numărul de buline corespunzător cifrei . Exercițiul ilustrată; Aprecirea
-,,Lipiți ouăle sparte’’echipa mov; Demonstrați Autocolante verbală
a iepurași ,mi
ei
Problematiz ,ouă,puișori; Individual
COMPLICAREA JOCULUI area
Completează tabloul cu:
1.-tot atâția puișori câte degete ai la o mână;-echipa roz
2-tot atâtea ouă albastre câte degete ai la două mâini -
echipa mov
3-tot atâția miei câte roţi are o maşină ; echipa roz
4-tot atâția iepurași câţi pitici are Albă ca Zăpada-echipa
mov;
Fixarea conţinutului se va face prin câteva intrebări. Evaluare
4. Asigurarea Cum se cheamă jocul de astăzi ? Învăţarea Frontal orală;
retenţiei si a Tranziţia către centre se va realiza pe versurile: reciprocă Apreciez
transferului ,,1,2 mergem toți in pas vioi … ”-vers şi mişcare Conversaţia raspunsurile
copiilor ;
5.Obţinerea Sunt apreciaţi pentru că au dat cele mai reuşite şi ingenioase Aprecierea
performanţei răspunsuri, realizându-se astfel intrarea spre centrele de verbală ;
interes . Capacitatea
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu copiilor de a
materialele, sarcinile de lucru si obiectivele urmărite. participa la
I.CENTRUL ȘTIINȚE : Fişe activitate;
Tema: „ Cărticia de Paște ” de lucru
La sectorul Ştiinţă copiii vor avea de rezolvat sarcinile
primite în ,,Cărticica de Paşte’’. Conversația
-Să unească cifrele în ordine crescătoare de la 1 la 10; Explicaţia Pe grupe Urmăresc
-Să deseneze în coşuleţe tot atâtea ouă cât indică cifra; Exerciţiu modul
-Să coloreze cu galben primul,al şaptelea și ultimul cum
puișor ; lucrează
Voi face aprecieri referitor la activitatea desfăşurată . Oul model, la centru
II. CENTRUL ARTĂ Ou
Tema :”Ouă încondeiate” din
Voi explica etapele de lucru pentru centru artă. polistiren Evaluare
Se vor respecta următoarele etape: Conversaţia pictat , individuală
-Prezentarea lucrării model; Explicaţia lipici,
-Explicarea şi demonstrarea modului de lucru; Demonstrați Flori Pe grupe
-Exerciţii pentru încălzirea articulaţiei mâinilor prin a decupate ;,,
intermediul versurilor: dantelă’’
Măinile pe masă să le aşezăm , din hârtie
Ploaia picură pic, pic, decupată,
La pian cântăm un pic, perle plastic
Răsucim încheietura şi dăm mingea dura, dura . autocolante
Mâinile le scuturăm şi-mpreună să lucrăm. ,mesaj
Voi supraveghea activitatea copiilor şi voi oferi explicaţii de Paște Capacitatea
suplimentare acolo unde este necesar. ,,Hritos copiilor de a
Conversația a Înviat!’’ participa la
III. CENTRUL JOC DE MASĂ Explicația activitate
Tema : ,,Iepurașul de Paște’’ -puzzle
,,Găsește jumătatea oului ’’ –din jumătăți intreg - Centrul de
copiii vor ajuta iepurașul să lipească jumătățile de ou,vor ,,ouă lucru
rezolva puzzle-ul. sparte’’ din
Vor realiza pauzzle –ul reconstituind iepurașul . carton
Vor reconstitui ouăle din carton colorat realizând duplex,
corespondența dintre cifră și numărul de buline desenate pe piese
cealaltă jumătate a oului; puzzle;
6. Evaluarea După finalizarea lucrărilor fiecare grup îşi va prezenta Evaluare
obiectul realizat care va fi pus in cosuleț. Conversaţia orală
După finalizarea activitaţii la centru, copiii vor analiza Explicaţia Analiza
lucrarea colegului şi vor observa dacă a lucrat corect şi Frontal produselor
frumos. activităţii
După evaluarea celor trei centre copiii sunt apreciaţi pentru
lucrările realizate ,se va realiza tranziţia către ALA II –
cântec- „ Iepurașul Hop ,Hop ’’.

7.Aprecierea si Pentru că aţi fost cuminţi şi aţi reuşit să arătaţi câte lucruri Conversaţia Frontal Aprecierea
încheierea aţi învăţat la grădiniţă, acum vom aplauda şi ne vom Mini boxă; verbală
activităţii continua activitatea, participând la activităţíle liber alese . Explicaţia Telefon
„Oul la concurs ’’-concurs; Individual Capacitatea
Joc de atenție: ,, Țintește iepurașul ” Jocul copiilor de a
Se urmărește participarea activă a copiilor, stimulându-i de probă Ecusoane inţelege
pe cei mai neîncrezători. regulile
Acolo unde este nevoie se ajută sau se dau indicaţii Demonstraţi jocului.
suplimentare, individual sau colectiv după cum este cazul. a
- Ce joc ne-am jucat noi astăzi?
- V-a plăcut acest joc? Stimularea
- Ne mai jucăm și altă dată? interesului
Activitatea zilei este finalizată cu aprecieri asupra efortului pentru
depus de către copii. Frontal activităţi
În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi felicitaţi pentru Stimulente
felul în care au participat la această activitate.
Drept recompensă, copiii primesc stimulente.

S-ar putea să vă placă și