Sunteți pe pagina 1din 7

COLEGIUL NAŢIONAL ,,SPIRU-HARET” TÂRGU-JIU

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,MIHAI EMINESCU” TÂRGU-JIU

Proiect didactic

“ce este? Al cui este?”

Îndrumător practică pedagogică: Prof. Bîzdoacă Ana-Maria


Profesor metodist: Prof. Cosma Cristina
Coordonator practică pedagogică: Prof. Crudu Gabriela
Propunătoare: Dragu Andra Diana
PROIECT DE ACTIVITATE
PROPUNĂTOR: DRAGU ANDRA DIANA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit „Mihai Eminescu” Tg-Jiu
DATA: 25.02.2020
GRUPA: Mare B
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC : „Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Dăruim mărțișoare…!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă și Comunicare
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ce este? Al cui este?”
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare – învățare de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea deprinderii de a construi propoziții sau fraze scurte, realizând acordul
corect între subiect și atributul genitival exprimat prin substantive proprii și
pronume posesive.
 Stimularea memoriei auditive în vederea asimilării modului verbal de acord
gramatical corect.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Cognitive:
 să formeze propoziții simple sau dezvoltate corecte, din punct de vedere
gramatical;
 să pronunțe cât mai clar și cu aceeași intensitate sonoră toate sunetele
cuvintelor din propoziția formulată;
 să denumească imaginile prezentate;
 să exerseze verbal acordul dintre subiect și atributul genitival;
 să identifice forma de plural a cuvintelor date;
 să realizeze corect acordul gramatical: subiect-predicat, subiect-atribut
genitival.
 Afective:
 să se implice activ în activitate;
 să fie capabil să stabilească relații de intercomunicare;
 să trăiască bucuria jocului și a recompensei;
 Psihomotorii
⇰ să adopte o poziție corectă pe scaun pe întreaga durată a activității;
⇰ să mânuiască cu grijă materialul didactic.
SARCINA DIDACTICĂ:
 Copiii trebuie să formuleze propoziții simple sau dezvoltate corecte, din punct de
vedere gramatical. Aceștia trebuie să pronunțe cât mai clar și cu aceeași
intensitate sonoră toate sunetele cuvintelor din propoziția formulată. Trebuie să
exerseze verbal acordul subiect și atributul genitival. Copiii trebuie să identifice
forma de plural a cuvintelor date. Aceștia trebuie să realizeze corect acordul
gramatical: subiect-predicat, subiect-atribut genitival.
REGULILE JOCULUI:
⇰ Răspunsurile bune se aplaudă scurt, se repetă la semnalul educatoarei, în cor și
individual de doi-trei copii.
⇰ Răspunsurile incorecte vor fi sesizate de preșcolari, prin bătăi scurte cu
picioarele în parchet.
⇰ Copilul atenționat trebuie să încerce să-și corecteze singur acordul gramatical,
printr-o nouă formulare. În caz că nu reușește, este ajutat de alt copil sau, în final,
de propunătoare, iar cel care nu s-a exprimat corect va repeta formularea
corectă.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, mișcare.
STRATEGII DIDACTICE:
1) Metode și procedee: expunerea, conversația, explicația, demonstrația,
descoperirea, exercițiul, problematizarea, jocul.
2) Mijloace didactice: tabla magnetică, planșe, recompense, siluete fată și băiat,
jucării din pluș.
3) Forma de organizare: frontală și individuală.
DURATA: 30-35 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DEMERS DIDACTIC
ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA
ACTIVITĂȚII METODE ȘI MIJLOACE FORMA DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Se asigură condițiile optime desfă șură rii
ORGANIZATORIC activită ții: aerisirea să lii de grupă ;
aranjarea mobilierului; aranjarea
materialului didactic necesar
desfă șură rii activită ții.
2. CAPTAREA Captarea atenției se realizează cu Conversația Observarea
ATENȚIEI ajutorul personajelor surpriză. Personaje capacității de
Observația surpriză Frontală concentrare a
atenției și a
interesului
3. ENUNȚAREA Propunătoarea anunţă printr-o scurtă Conversaţia Frontală Observarea
TEMEI ȘI A conversație tema activității ,,Ce este? Expunerea comportamentului
OBIECTIVELOR Al cui este?” – joc didactic şi, pe scurt, copiilor
obiectivele, pe înțelesul copiilor.
4. DIRIJAREA Explicarea si demonstrarea jocului si Observația Frontală Orală
ÎNVĂȚĂRII a regulilor: Tabla
Se prezintă regulile si sarcinile magnetică Formativă
jocului: Explicația
Copiii trebuie să formuleze propoziții
simple sau dezvoltate corece, din
punct de vedere gramatical. Aceștia Demonstrația Individuală
trebuie să pronunțe cât mai clar și cu
Conversația Observarea
aceeași intensitate sonoră toate
euristică Planșe capacității de a
sunetele cuvintelor din propoziția
alcătui propoziții
formulată. Trebuie să exerseze verbal
simple si dezvoltate
acordul subiect și atributul genitival. Frontală
Copiii trebuie să identifice forma de Conversația
plural a cuvintelor date. Aceștia euristică
trebuie să realizeze corect acordul
gramatical: subiect-predicat, subiect- Demonstrația
atribut genitival.
Răspunsurile bune se aplaudă scurt, Tabla Individuală
se repetă la semnalul propunătoarei, magnetică Observarea
în cor și individual de doi-trei copii. Exercițiul sistematică a
Răspunsurile incorecte vor fi sesizate comportamentului
de preșcolari, prin bătăi scurte cu verbal al copiilor
picioarele în parchet. Copilul Jocul
atenționat trebuie să încerce să-și
corecteze singur acordul gramatical,
printr-o nouă formulare. În caz că nu
reușește, este ajutat de alt copil sau,
în final, de propunătoare, iar cel care Siluete Frontală
nu s-a exprimat corect va repeta
formularea corectă.
Desfășurarea jocului de probă:
Propunătoarea arată planșa cu
veverița si cere denumirea imaginii:
Individuală
CE VEDEȚI PE PLANȘĂ?, pentru
răspunsul EU VĂD PE PLANȘĂ O
VEVERIȚĂ. La cerința acesteia de a Planșe
formula propoziții cu cuvântul Explicația
VEVERIȚĂ se va solicita o variantă de Analiza acțiunilor
răspuns. După care se va actualiza Frontală copiilor
cerința: CUM VEI SPUNE DESPRE MAI
MULTE… așteptând răspunsul.
Propunătoarea explică preșcolarilor
că la întrebarea A CUI ESTE
VEVERIȚA?, cel întrebat trebuie să
denumească silueta – fetiță, drept Individuală
posesoare a veveriței. (de ex.
Demonstrația
VEVERIȚA ESTE A MARIEI.)
Apoi vor numi băieții (silueta – băiat) Observarea
drept posesori ai veveriței. (de ex. capacității de a
VEVERIȚA ESTE A LUI MIHAI.) realiza acordul
La fel se va proceda pentru acordul în Exercițiul Planșe gramatical: subiect-
cazul substantivelor feminine la predicat, subiect-
plural. atribut genitival.
După exersare, se arată planșa cu un Frontală
ursuleț, procedându-se la fel pentru
acordul în cazul substantivelor
masculine la singular si plural. Descoperirea
Jocul propriu-zis: Observarea
Propunătoarea va repeta cerințele: CE sistematică a
Siluete:
VEDEȚI PE PLANȘĂ? AL CUI ESTE comportamentului
băiat, fetiță
URSULEȚUL?, pentru răspunsul: NU, copiilor
URSULEȚUL ESTE AL MIOAREI sau Problematizarea
URSULEȚII SUNT AI MIOAREI . ESTE
AL TĂU URSULEȚUL, MIOARA?,
pentru răspunsul: NU ESTE AL MEU Analiza
Exercițiul Individuală
URSULEȚUL.URSULEȚUL ESTE A LUI răspunsurilor
CIPRIAN sau NU SUNT AI MEI copiilor
URSULEȚII.URSULEȚII SUNT AI LUI
Tabla
CIPRIAN. Copilul numit va continua
magnetică
jocul prin răspunsurile de exemplu
NU ESTE AL MEU URSULEȚUL.
URSULEȚUL ESTE AL ANCAI sau NU
SUNT AI MEI URSULEȚII. URSULEȚII
SUNT AI ANCĂI. Propunătoarea va
supraveghea pronunțarea sunetului I
din LUI. De asemenea în cazul
cuvintelor AL LUI, deoarece unii copii
pronunță A LU* indiferent de gen și
număr.
5. OBȚINEREA Se realizează prin intermediul jocului Conversația
PERFORMANȚEI ,,SPUNE MAI DEPARTE” euristică Formativă
PITICUL ESTE AL MEU; PITICII SUNT Orală
AI TĂI.
PITICUL ESTE AL TĂU; PITICII SUNT
AI TĂI.
PITICUL ESTE AL SĂU; PITICII SUNT Observarea
AI LOR. sistematică a
Jocul comportamentului
PITICUL ESTE AL NOTRU; PITICII Frontală
SUNT AI NOȘTRI. verbal și nonverbal
PITICUL ESTE AL VOSTRU; PITICII al copiilor
Jucări din
SUNT AI VOȘTRI. pluș
PITICUL ESTE AL LOR PITICII SUNT
AI LOR.
PĂPUȘA ESTE A TA; PĂPUȘILE SUNT
ALE MELE.
PĂPUȘA ESTE A TA; PĂPUȘILE SUNT Analiza
ALE TALE. Individuală
ră spunsurilor
PĂPUȘA ESTE A SA; PĂPUȘILE SUNT Problematizarea
ALE SALE.
PĂPUȘA ESTE A NOASTRĂ; PĂPUȘILE
SUNT ALE NOASTRE.
PĂPUȘA ESTE A VOASTRĂ; PĂPUȘILE
SUNT ALE VOASTRE.
PĂPUȘA ESTE A LOR; PĂPUȘILE
SUNT ALE LOR.
6. ÎNCHEIEREA Fac aprecieri verbale asupra Conversația Recompense Frontală Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII activității și a comportamentului euristică
copiilor (colective și individuale).
Copiii vor primi recompense.

S-ar putea să vă placă și