Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PENTRU JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI


DIDACTICE LIBER ALESE

ALA 2

19 februarie 2021

PROIECT DIDACTIC PENTRU


JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE
Educatoare: prof. Costea Daniela
Data: 19.02.2021
G. P. P. „Prichindel” Suceava
Nivelul de vârstă/grupa: Nivelul I, grupa mijlocie A ,,Steluțele”
Tema anuală de învăţare: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ”
Tema proiectului tematic:,,În călătorie”
Tema săptămânală: „Printre valuri”
Categoria de activitate: Jocuri și activități didactice liber-alese -ALA2
Tema activităţii: „Trage sfoara”
Forma de realizare: joc distractiv
Scop: stimularea interrelaționării în vederea realizării coeziunii grupului prin crearea unei
atmosfere de destindere și bună dispoziție;
Obiective operaţionale:
 să răspundă prompt la o comandă dată;
 să execute corect sarcinile jocului în vederea reușitei;
 să respecte regulile jocului;
 să se orienteze în spațiul dat;
Sarcina jocului: cele două echipe trebuie să tragă sfoara la un semnal dat încercând să nu
depășească linia trasată pe sol
Regulile jocului: Jucătorii sunt împărțiți în două grupe, dispuse în șir, unul înaintea celuilalt ,
de o parte și de alta a unei linii trasate pe sol. La semnal ambele echipe trag de o frânghie
,încercând să treacă șirul opus peste linia trasată pe sol. Câștigătoare poate fi declarată echipa
care trage peste linie un jucător advers sau întreaga echipă adversă. Dacă una dintre echipe dă
drumul frânghiei, este declarată învinsă
Elemente de joc: întrecerea, supriza, aplauze.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația
b) Resurse materiale: coș, coifuri pirați și marinari, frângie, fluier
c)Forma de organizare: frontal, individual, echipe.
Bibliografie:

 Andrieș Vasile,-Jocuri dinamice pentru toate anotimpurile, Editura Pim, Iași,


2011

 Eugenia Barcău Ticaliuc – 1001 jocuri pentru copii, 1978, Editura Sport-
Turism, Bucureşti.

 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima -Jocuri si exerciții pentru
dezvoltarea fizică a preșcolarilor, Editura EDP București, 1995
Nr. Etapele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
Crt. activității Metode și Mijloace de Metode și

procedee învățământ indicatori


Captarea și Orientarea și concentrarea atenției copiilor către Coș
orientarea Coifuri pirați
1. elementul surpriză: căutând în spatele vaporului copiii Conversația
atenției și marinari
găsesc o frânghie și un coș cu coifuri de marinari și pirați Observația Vapor,Frânghie
Anunțarea Probă orală:
temei și a
2. Se vor anunța tema și obiectivele în mod direct, printr-o Conversaţia Reținerea temei
obiectivelor
comunicare la nivelul de înțelegere al copiilor. Explicația jocului
a) Explicarea și demonstrarea jocului de mișcare
3. Prezentarea Copiii sunt familiarizați cu jocul și li se va explica toate Coș
Coifuri pirați
optimă a etapele ce trebuie parcurse. Explicația
și marinari
conținutului și b) Regulile jocului: Jucătorii sunt împărțiți în două șiruri Demonstrația Frânghie Probă practică  :
dirijarea (în funcție de coiful pe care l-au extras din coș), dispuse Jocul fluier Răspunderea
învățării unul înaintea celuilalt ,de o parte și de alta a unei linii cretă promptă la o
trasate pe sol. La semnal ambele echipe trag de o comandă dată;
frânghie ,încercând să treacă șirul opus peste linia trasată
pe sol. Câștigătoare poate fi declarată echipa care trage Conversația Probă practică  :
peste linie un jucător advers sau întreaga echipă adversă. Orientarea în
Jocul de probă spațiul dat;
Doi copii vor desfășura jocul de probă, conform regulilor
anunțate și explicate anterior Probă practică  :
c) Acțiunea de joc Corelarea
Desfășurarea propriu-zisă a jocului. Se va urmări mişcărilor în
derularea acțiunii de joc, respectarea regulilor jocului, funcţie de sarcinile
interrelaționarea și colaborarea dintre copii. jocului
Jocul se repetă de mai multe ori astfel încât fiecare
dintre echipe să aibă șansa de a câștiga măcar odată
Conversația
4. Obținerea Se schimbă terenul celor două echipe și se mai trage o Explicația Cretă Probă practică  :
performanței linie pe sol astfel încât dinstanța dintre echipe să fie mai Observația Frângie Orientarea în
mare Jocul Fluier spațiul dat;
Activitatea se încheie cu aprecieri generale şi individuale Probă orală:
5. Evaluarea privind comportamentul copiilor în cadrul activităţii. Conversația Autoevaluarea
Antrenarea copiilor în autoevaluarea şi evaluarea examinatoare Coevaluarea
rezultatelor activităţii desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și