Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 20 decembrie 2021

Grupa/ nivelul: mică B Licuricii. Nivel I

Educatoare: Opariuc Diana Valentina

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit “ Prichindel ” Suceava

Tema anuală de studiu: „ Când, cum și de ce se întâmplă? „

Tema proiectului tematic: „ Iarna, anotimpul veseliei ”

Tema săptămânii: Bradul de Crăciun

Tema activității: Povestea Bradului

Categorii de activități de învățare:

D.Ș– Bradul- observare

D.E.C-Brăduțul, brăduțul- audiție

Scopul activității: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile și rolul bradului.

Obiective operaționale:

 Să recunoască bradul dintre mai multe feluri de copaci și să îl denumească:


 Să denumească și să descrie părțile componente ale copacului observat;
 Să sesizeze și să exerseze posibilitățile sale de cunoaștere prin: văz, miros, pipăit.
 Să exemplifice importanța bradului în natură;
 Să recunoască importanța bradului împodobit ca element specific sărbătorii Crăciunului.
 Să audieze cântecelul brăduțului.
Strategii didactice:

Metode și procedee: observația, explicația, problematizarea, demonstrația, conversația, învățarea


prin descoperire, expunerea, exercițiul.

Mijloace didactice: bradul împodobit, brad siluetă, creioane colorate, foaie A4, steluțe, boxă,
laptop, imagini centru tematic, fulgi, bradul grupei.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, mişcarea, recompense;

Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.

Durata: 35 de minute

Bibliografie:

- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,


M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005

- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009

- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel;
Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008

- „Proiectarea pas cu pas” – Răileanu.D, Alecsa I., Vieriu, 2010

- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009


Scenariul activității

Grupa licuricilor este invitată să cutreiere grupa care a îmbrăcat haine de sărbătoare și
care este plină de fulgi, de imagini cu Moș Crăciun. Bradul împodobit, instalația,
globurile, mărgeluțele dau o atmosferă de poveste care este extrem de frumoasă și
plăcută.

Zâna Iarna vine la grupa mică și îi invită să desfășoare activitatea frumos pentru că are o
surpriză pentru ei. Ea spune că Moș Crăciun se uită de la geam să vadă cum își
desfășoară activitatea, cum se comportă, dacă sunt cuminți pentru că săptămâna aceasta
urmează să treacă pe la ei cu ajutorul renului Rudolf și a celorlalți prieteni.

Zâna Iarna și Moș Crăciun trimit un brăduț către grupa mică care are un cântecel
sugestiv și ne roagă să-l îl audiem iar mai apoi să-i cântăm noului nostru prieten
brăduțul. Copilașii se pregătesc pentru audierea căntecelului, se așează pe scăunele, își
ciulesc urechile și pe fundal, cu bradul împodobit, se aude cântecelul.

Moș Crăciun dorește ca cei prezenți la activitate să îi dea un nume brăduțului, să audieze
cântecelul frumos pentru că mai târziu vom avea o altă sarcină de parcurs. După
audierea cântecelului, Zâna Iarna, Moș Crăciun îi invită să observe brăduțul din
cântecel.

Copilașii prezenți sunt invitați să meargă în pași de dans al fulgilor spre covorul alb de
zăpadă pentru a observa brăduțul venit astăzi la grupa Licuricilor. Se va purta o discuție
cu privire la anotimpul iarna, aspecte specifice acestuia iar mai apoi se va observa
brăduțul cu ajutorul unor întrebări, cu ajutorul unui joc și a unei poezii.

După ce au observat brăduțul, copilașii sunt invitați să interpreteze o poezie frumoasă,


să-și însușească cunoștințele cu privire la noul prieten.
Se strâng materialele didacticeși se merge pe cântecelul Iarna a sosit în zori spre grupul
sanitar.
Strategii didactice

Nr. Etapele Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace de Evaluare/


crt. activităţii procedee învăţământ
Indicatori

Se prezintă copiilor sub forma unei surprize bradul -imagini cu centrul Proba orală
împodobit și se poartă o scurtă discuție cu aceștia: tematic
1. Captarea -conversaţia; Discuție cu privire la
atenţiei bradul grupei
 -Ce observați în dreptul ferestrei din clasă? -explicaţia.
(bradul)
 -Cum este acesta? (împodobit) -bradul împodobit
 -Când se îmdobește bradul? (de Crăciun)
 -Unde se găsesc brazii? (în pădure)
- Boxă
 Iar apoi Zâna Iarna le arată un cântecel frumos - laptop
despre brăduț pe care îi invită să audieze.

„Astăzi musafirul nostru, zâna Iarna și Moș Crăciun ne- -conversaţi;a


a adus în dar un brăduț de Crăciun. Împreună cu noi, ea
2. Anunţarea dorește să afle cât mai multe lucruri interesante despre -explicaţia.
scopului și a brad (unde trăiește, din ce este alcătuit, ce rol are)
obiectivelor deoarece este pomul ei preferat, fiind specific
anotimpului când și zâna/ Moș Crăciun apar, adică,
iarna.
3. Prezentarea
optimă a
conţinutului şi Copiii sunt așezați în semicerc aproape de bradul
dirijarea împodobit.
învăţării
Se prezintă copiilor activitatea și materialele pregătite. -conversația Proba orală

1. Aspect exterior (Plan de întrebări) -explicația Discuție cu privire la


planul de întrebări
- observarea pomului ( culoare, statură, formă, -observația
unde crește, ce fel de copac este).

Sinteza parțială. -problematizarea

Se realizează printr-un joc, „Spune și tu“. Voi începe o


propoziție, iar copilul numit o va termina. Pe parcursul
jocului expun copiilor o planșă cu imaginea unui brad.
-demonstrația

 Bradul este un ….
 Poate avea o singură culoare, acesta fiind …
 Bradul este un arbore …
 El crește la … .

2. Părțile componente
Brad
Se observă părțile componente ale bradului ( din ce Siluetă de brad Proba orală
format, din ce e formată rădăcina, cum e tulpina, ce Observarea părților
crește pe tulpină, cum se numesc frunzele bradului, de componente
ce se numesc ace, ce culoare au în anotimpuri? Etc)

3. Rolul bradului

 -În ce a fost adus bradul nostru? (într-un -exercițiul


ghiveci)
-observația
 -De ce l-a adus în ghiveci? (pentru a nu-l tăia din
demonstrația
pădure)
 -Unde credeți că va pleca bradul de aici? (înapoi
în pădure)
 -De ce este important ca bradul să stea în Proba orală
pădure? (pentru că el ne dă oxigen) Identificarea rolului
 -Ce înseamnă oxigenul pentru noi? (aer curat, pe care îl are bradul

viață)
 -La ce ne ajută aerul curat? (să avem o viață
sănătoasă)
-Cum este bradul din grădiniță?(împodobit)
 -Când se împodobește bradul? (De Crăciun)
 -Cu ce este bradul împodobit? (cu globuri, =
beteală, luminițe) -conversația
 -De ce bradul este singurul pom care se -explicația
împodobește de Crăciun? (pentru că este falnic
și mereu verde)

Sinteza parțială

După observarea bradului din punct de vedere al rolului


său, se face o sinteză parțială prin descrierea lui cu
Proba orală
ajutorul întrebărilor adresate copiilor. Ei vor face o
scurtă descriere a rolului bradului: -explicația Descrierea

-exercițiul Bradului
 Bradul este un copac ce trăiește în pădure.
 El ne dă oxigen adică aer curat, ceea ce
înseamnă sănătate.
 Bradul este adus in casele oamenilor de -expunerea
sărbătoarea Crăciunului și este împodobit cu
-conversația
globuri, beteală, luminițe.
-învățarea prin
 El este un pom falnic și mereu verde.
descoperire
4. Obţinerea Sinteza finală. Se realizează sub formă de poezie. -explicația
performanţei
Bradul de Crăciun -exercițiul

Proba orală
A-nceput bogat si des
Neaua sa se astearna. Interpretarea poeziei
Lumineaza-n casa mea,
Mandrul pom de iarna.
Cu beteala de argint,
Stralucind pe ramuri,
Asteptam pe Mos Craciun -problematizarea
Sa ne bata-n geamuri.
Hai cu totii sa cantam,
Plini de voiosie,
Si pe Mosul sa-l rugam
Sa nu intarzie.

5. Evaluare La finalul activității se vor face aprecieri individuale şi -conversația Steluțe Aprecieri verbale
generale asupra modului de participare la activitate.
Copiii vor fi felicitați și recompensați de Zâna Iarna cu
câte o steluță.
1. Aspect exterior

(Plan de întrebări)

-Observați pomul din fața noastră!

Ce este el? (un brad)

-Ce culoare are? (verde)

- Ce statură are bradul? (este un copac înalt)

-Ce formă are bradul? (are o formă lunguiață)

-Ce fel de copac este? (este un arbore- conifer)

-Unde crește bradul? (în pădure)

-Din ce părți este format bradul? ( rădăcină, tulpină, frunze).

Bradul este într-un ghiveci.

Cu mâna îndreptată spre ghiveci se întreabă copiii ce parte a bradului se află acolo. (rădăcina)

-La ce ajută rădăcina? (La fixarea lui în pământ)


-Din ce este formată rădăcina? (Din multe fire lungi)

-Cum este tulpina bradului? (înaltă și puternică)

-Ce cresc pe tulpină? (multe crenguțe)

-Ce apare pe fiecare tulpină? (frunzele)

-Cum se numesc frunzele bradului? ( ace)

Pipăiți aceste ace.

- De ce se numesc ace? (pentru că sunt lungi și ascuțite)

-Ce culoare au ele vara? Dar iarna? (sunt veșnic verzi)

S-ar putea să vă placă și