Sunteți pe pagina 1din 15

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

13
GRĂDINIȚA CU P.P. NR. 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRADUL DIDACTIC I

(INSPECȚIE SPECIALĂ)

PROF. ÎNV. PREŞC.:NICA(căs. UDRESCU) GHEORGHIȚA


ANUL ŞCOLAR: 2021-2022

1
DATA:17.12.2021
NIVELUL/GRUPA: Nivelul I, Grupa Mijlocie (Buburuzele)
TEMA ANUALĂ: „Cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA PROIECTULUI: „Magia iernii”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Uite,vine Moș Crăciun!”
TEMA ZILEI: „Magia Crăciunului”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:
-Jocul liber;
-Întâlnirea de dimineață (salutul, prezența, calendarul naturii, secvenţa de mișcare,activitate de
grup) :
 Salutul: ,,Bună dimineaţa, dragi spiriduși!”
 Prezenţa:,,Câţi spiriduși sunt prezenţi astăzi?” (verificarea prezenţei copiilor)
 Calendarul naturii: ,,Cum este vremea?” (se va observa cu atenţie vremea de afară oferind
verbal câteva caracteristici ale acesteia și se va completa calendarul naturii cu jetoanele
corespunzătoare zilei respective)
 Activitate de grup: joc muzical ,,Plimbă cutia de cadou!”(muzică-La raspa)
 Gimnastica de înviorare: „Clap your hands together”

 Tranziţii: ,,Bate ca și mine!”,„Dansul fulgilor de nea”, „Unde-i sacul?”,”Pui de brad”

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE (ALA1):


Artă: ,,Barba moșului - decupaj;
Ştiinţă: „Bradul împodobit”- potrivire globulețe dupa formă;
Bibliotecă: ,,Decorăm globulețe”- exercițiu grafic;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


DLC: Domeniul Limbă și Comunicare - ,,Pete Motanul salvează Crăciunul”- povestirea
educatoarei ;
DOS: Domeniul Om și Societate - activitate practică-lipire ,,Să împodobim bradul de
Crăciun!” - confecționare globuri pentru brad;

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2):


„Dansul spiridușilor”- joc muzical ritmic (Clap, clap song)

2
DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:

Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii;


Capacități și atitudini în învățare;
Dezvoltarea fizică, a sănătății și a igienei personale.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;


Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE:

Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,


emoții proprii (comunicare expresivă);
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Cultivarea sensibilităţii artistice și a interesului pentru lectură prin audierea unor creaţii în
proză, din literatura pentru copii, specifice vârstei; consolidarea deprinderii de
manipulare a materialelor puse la dispoziţie, în vederea realizării unor lucrări originale;
stimularea dragostei şi a respectului faţă de muncă, a gustului şi a simţului estetic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să-şi îmbogăţească vocabularul cu expresii şi cuvinte noi;
 Să spună titlul poveștii şi numele personajelor din poveste;
 Să povestească conținutul poveştii în ordine cronologică, pe baza imaginilor,cu ajutorul
întrebărilor puse de educatoare;
 Să răspundă la întrebările referitoare la întâmplările din poveste;
 Să denumească materialul didactic prezent în coşuleţe;
 Să lipească corespunzător decoraţiunile și poza pe glob;
 Să decupeze liniile verticale și frânte după modelul dat;
 Să potrivească globuleţele de diferite forme pe forma corespunzătoare;
 Să traseze pe linia punctată linii de diferte feluri(frântă,curbă,dreaptă) cu scopul de a
decora globul;
 Să execute diferite mişcări in funcţie de ritmul melodiei, la indicaţiile educatoarei;
 Să păstreze o poziție corectă pe scaune în timpul activității;
 Să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă pe tot parcursul activităţii;
STRATEGII DIDACTICE:

3
 Metode şi procedee: conversația, explicaţia, observaţia, povestirea, demonstraţia,
problematizarea, exerciţiul, turul galeriei, instructajul verbal;
 Resurse materiale: „Panoul prezenţei”, pozele copiilor, „Catalogul grupei”,
,,Calendarul naturii”, cutii de cadou, Pete Motanul -mascotă din pluş, imagini din
poveste, carte de poveste, aracet, pensule, globuri din lemn, poze, decoraţiuni de diferite
forme, foarfece, imagini cu Moş Crăciun, globuri din carton, markere, jetoane sub formă
de brad, globuri din carton de diferite forme, coşulețe, beţe din lemn, clopoţei, căciuli de
moş, acadeaua surpriză, calculator, chitară de jucărie, brad din lemn.
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
 Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr.
4.694/2.08.2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid metodic) , Editura
Arves, 2008;
 Dumitrana, Magdalena, „Educarea limbajului în învăţământul preșcolar (vol I-
Comunicarea orala+ vol II- Comunicarea scrisă) ”, Editura Compania,București, 2001;
 Laurenţiu, Culea, „Activitatea integratăîn grădiniță”, Editura Publishing House, București,
2008

Scenariul activității
4
Momentul organizatoric constă în stabilirea unor reguli pentru desfășurarea eficientă a
activității: aerisirea sălii de grupă, aşezarea scăunelelor în semicerc, pregătirea materialului
didactic, organizarea colectivului de copii (nu vorbim în timpul activităților, vorbim când ne vine
rândul, suntem atenți la activitate, suntem respectuoși, ridicăm mâna când vrem să vorbim).
Întâlnirea de dimineață începe prin intonarea versurilor:
„În fiecare dimineaţă s-avem gandul bun pe faţă,
Către soare să privim,iubire să dăruim și de rău să ne ferim!
Şi atunci în fiecare dimineaţă, orișice copil
Are gândul bun pe faţă.”
Urmează salutul care pornește de la educatoare. Aceasta adresează copiilor un salut,
însoţit de o apreciere: ,,Bună dimineaţa, dragi spiriduși! Mă bucur că suntem şi astăzi
împreună!”. Aceştia vor răspunde salutului adresat de educatoare: ,,Bună dimineaţa, doamna
educatoare!’’.
Se va face prezenţa - ,,Cine este azi prezent?”. În faţa copiilor este aşezat panoul de
prezenţă şi pozele copiilor din grupă. Educatoarea numeşte fiecare copil urmărind catalogul, iar
copilul prezent îşi alege fotografia și o aşază în partea de sus a panoului. După ce toţi copiii au
fost strigaţi, educatoarea numeşte doi copii: unul va număra prezenţii, iar celălalt va aşeza
fotografiile celor absenţi în partea de jos a panoului. Se notează absenţii.
Urmează etapa Calendarul naturii, în cadrul căreia se va stabili împreună cu copiii
anotimpul în care ne aflăm, se vor reaminti zilele săptămânii, apoi data, ziua săptămânii, luna și
anul în care ne aflăm. Educatoarea prezintă caracteristicile anotimpului iarna: „Iarna, soarele
strălucește și încalzește mai puţin, afară este frig, ninge, vântul este foarte rece, întraga natură
hibernează.”. Pornind de la caracteristicile anotimpului iarna, se va purta o discuţie despre
aspectele vremii din acea dimineaţă, îmbrăcămintea adecvată pentru acea zi şi se completează
Calendarul naturii, folosind jetoanele corespunzătoare: „Cum este vremea afară?”, „Cum v-aţi
îmbrăcat când aţi venit la grădiniţă?”, „De ce?”, etc.
Se vor preciza, dacă există, alte evenimente importante din această zi, de exemplu: zi de
naştere, vizita altor persoane, etc.
Activitatea de gimnastică de înviorare se realizează pe melodia „Clap your hands
togethers”.
Urmează secvenţa Activitate de grup: ,,Plimbă cutia de cadou!”. Copiii sunt aşezaţi în
cerc pe jos și primesc o cutie de cadou în care se află o surpriză. Ei vor plimba cutia din mână în
mână şi vor executa mişcări pe melodia „La raspa”, iar când se va termina melodia, copilul la
care a rămas cutia o va deschide şi va dezvălui surpriza-mascota Pete Motanul.
Apoi, educatoarea anunţă că tema zilei este „Magia Crăciunului”şi le propune copiilor
să se joace cu materialele pregătite, să asculte „povestea” şi să confecţioneze „globuleţe”.
Educatoarea subliniază faptul că, atunci când ne jucăm, este nevoie să se respecte nişte
reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la
voi să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit,
pentru a nu deranja persoanele din jur şi să fiţi buni și răbdători unul cu celălalt”.
Trecerea la activitățile pe centre de interes se va face prin tranziția „Dansul fulgilor de
nea” (euritmie).

5
Educatoarea prezintă copiilor centrele de interes şi fiecare copil este invitat să se
orienteze spre un anumit sector .
La centrele de interes special amenajate, copiii vor descoperi materialele puse la
dispoziție şi, în funcție de alegerea făcută, vor lucra la:
- centrul Artă: ,,Barba Moșului - decupaj;
- centrul Ştiinţă: „Bradul împodobit”- potrivire globuleţe dupa formă;
- centrul Bibliotecă: ,,Decorăm globuleţe”- exerciţiu grafic;
Copiii vor avea următoarele sarcini de lucru:
- să decupeze barba Moşului;
- să potrivească globulețele pe brad în funcție de formă;
- să traseze cu markerul pe glob diferite linii cu scopul de a-l decora.
Copiii se așază la centre și se familiarizează cu materialele pregătite.
Se vor avea în vedere respectarea regulilor de poziționare la măsuță, de respectare a propriei
lucrări și a lucrului cât mai îngrijit.
După ce sarcinile au fost îndeplinite, educatoarea va trece pe la toate centrele, iar copiii
vor prezenta lucrările.
Apoi, copiii vor face curat la locul de joacă - „Am lucrat şi la centre fac curat!” şi vor
merge la baie. Trecerea la activităţile din cadrul ADE se face executând tranziția: „Unde-i
sacul?” (copiii vor cânta şi vor executa mişcări specifice textului muzical).
La întoarcere, copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza în semicerc pe scăunele
pentru desfășurarea activitaților pe domenii experiențiale (ADE).
ADE presupune activitatea de educarea a limbajului în cadrul căreia se desfășoară
povestirea educatoarei - povestea ,,Pete Motanul salvează Crăciunul”şi activitatea practică de
lipire- ,,Să împodobim bradul de Crăciun!”.
Activitatea din cadrul Domeniului Limbă și Comunicare începe prin trezirea interesului
copiilor pentru activitate prin prezentarea unei cărți de poveşti și purtând cu aceștia o scurtă
conversație pornind de la elementul surpriză-mascota Pete Motanul și chitara lui.
Educatoarea anunţă copiilor tema, că vor asculta povestea ,,Pete Motanul salvează
Crăciunul” de Eric Litwin și James Dean și va enumera sarcinile care revin copiilor: „Dragi
copii, astăzi vom afla de ce a salvat Pete Motanul Crăciunul și cum a reușit el acest lucru.Voi
trebuie să ascultaţi cu atenţie povestea, să aflaţi ce s-a întâmplat, iar, la sfârşit, trebuie să
povestiţi și voi”.
Se expune conţinutul poveştii, clar, corect, expresiv. Pentru sporirea expresivităţii
expunerii, se iau în vedere: inflexiunile vocii, mimica şi gestica adecvate, repetări, sublinieri,
respectarea pauzelor gramaticale, psihologice și logice, etc. Pe măsură ce povestea este redată cu
ajutorul imaginilor din carte, educatoarea prezintă și mânuiește silueta lui Pete, pentru a întreţine
atenţia copiilor și a facilita asimilarea conţinutului poveștii.
Povestea este expusă pe fragmente, după următorul plan:
1.În ziua ajunului, Moș Crăciun se îmbolnavește și nu mai are cine să împartă cadouri
copiilor;
2.Singura soluţie este să îl sune pe Pete Motanul;
3.Pete Motanul a acceptat să împartă cadouri tuturor copiilor;
4.Pete, ajutat de spiriduși a încărcat microbuzul cu cadouri;
5.Motanul a plecat spre copii cu microbuzul tras de reni;

6
6.A împărţit toate cadourile copiilor de pe lunga listă a Moșului și a reușit să salveze
Crăciunul.
În timp ce povestește, educatoarea explică cuvintele necunoscute copiilor înlocuindu-le
cu cele cunoscute de ei.
Se va realiza o scurtă conversație pe baza povestirii și a unor imagini reprezentative din
poveste:
-V-a plăcut povestea?Cum s-a numit?De cine este scrisă?
-Ce personaje am întâlnit în această poveste?
-Cum era Pete?
-De ce nu a putut Moş Crăciun să împartă cadourile?
-Cum a salvat Pete Crăciunul?
-Cine l-a ajutat ?
-Cum cânta Pete ?......
Apoi, se va evidenția mesajul educativ: „Vedeţi copii, Pete chiar dacă era un motan mic
l-a ajutat pe Moş Crăciun să împartă cadourile tuturor copiilor şi aşa Crăciunul a fost salvat.
Aşa că, magia Crăciunului constă în bunătatea şi dragostea noastră pentru cei din jur”.
Obținerea performanței constă în realizarea unui joc - „Aşază imaginile în ordine!”.
Copiii vor aşeza imaginile din poveste în ordine.
Verificarea cunoştinţelor se va face prin adresarea unor întrebări copiilor referitoare la
povestea ascultată, urmărind să se fixeze titlul, personajele și mesajul educativ al poveștii. Copiii
sunt întrebați cum s-a numit povestea, ce personaje apar în poveste, ce personaj sau scenă din
poveste i-a impresionat cel mai mult și să ofere explicații pentru alegerea făcută: „Cum s-a numit
povestea?” ; “Ce personaje apar în poveste?”, etc.
Se vor face aprecieri generale și individuale cu privire la modul în care s-au comportat
copiii în timpul activităţii. Copiii vor fi recompensați cu stikere de Crăciun.
Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE se face cu ajutorul jocului cu text și
cant “Bate ca şi mine!”.
Activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate presupune desfășurarea unei activităţi
practice de lipire.
Copiii sunt invitaţi să se așeze în zona de lucru unde vor găsi materialele pregătite pe
măsuțe: coșuleţe cu globuri din lemn, poze și accesorii strălucitoare (brazi, fulgi de nea, steluţe)
care vor fi lipite pe globuri pentru a le decora, suporturi cu aracet și pensule.
Educatoarea îi anunță pe copii că vor decora globuri cu ajutorul cărora vor împodobi
bradul eco (confecţionat dintr-un palet vechi) din sala de grupă.
Se prezintă modelul - un glob din lemn decorat cu steluţe, iar în mijloc este lipită poza lui
Pete Motanul. Se adresează întrebări copiilor, solicitându-le să recunoască şi să denumească
materialele primite individual în coşuleţele de pe măsuţă. Se solicită copiilor să precizeze ce pot
face cu aceste materiale (vor lipi).
Educatoarea explică şi demonstrează modalitatea de lucru pe etape, insistând asupra
tehnicilor de lucru şi ordinea efectuării lor.
Se enumeră criteriile de evaluare după care vor fi apreciate lucrările la sfârşitul activităţii,
educatoarea încurajând copiii să lucreze corect și îngrijit pentru ca lucrarea să aibă un aspect cât
mai plăcut.
Se fac exerciţii de încălzire a musculaturii degetelor: „Degetele-mi sunt petale/Le deschid
ca la o floare/Boboc, floare, boboc, floare/”. Apoi, se urează copiilor „Spor la lucru!”

7
Se va trece la realizarea propriu-zisă a temei, educatoarea având rolul de a superviza
lucrul celor mici, de a da indicaţii generale şi individuale copiilor asupra modului în care trebuie
să lucreze cu materialele şi de a-i ajuta pe cei care se descurcă mai greu.
Realizarea temei se va face pe fond muzical – cântece de Crăciun.
După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi agăţate în brad. Copiii fac „Turul galeriei” și
apreciază, atât lucrarea realizată de ei, cât și pe cea a colegilor.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de desfăşurare a activităţii şi
asupra modului în care copiii au îndeplinit sarcinile primite.
După această activitate urmează tranziția: „Pui de brad”, copiii vor cânta acest cântec în
jurul bradului împodobit.
În cadrul ALA 2, copiii vor desfășura un joc muzical ritmic „Dansul spiriduşilor”.
Astfel, educatoarea le aminteşte copiilor că a sosit momentul mult aşteptat de ei – jocul.
Educatoarea explică cum se va desfășura jocul. Copiii stau în spatele scaunelor (scaunele sunt
așezate sub formă de cerc, distantaţe). Pe ritmul melodiei Clap Clap Song, aceștia vor bate cu
beţele din lemn de trei ori în diferite poziţii (în faţă, stânga, dreapta, pe spătarul scaunelelor).
Când ritmul se va schimba, se vor roti în jurul scăunelelor și vor suna din clopoţei. Aceste
mișcări se vor repeta până la finalizarea melodiei. Mișcările au mai fost executate în cadrul altor
jocuri muzicale.
Educatoarea va interveni şi va da îndrumări la nevoie. Jocul se va desfăşura în timpul
alocat.
Activitatea zilei se încheie cu Sinteza zilei, când copiii se vor aduna în semicerc, pe
scăunele. Aici, copiii îşi vor aminti activităţile zilei. Vor fi solicitaţi să îşi exprime părerea despre
activităţile zilei sau despre activitatea care le-a plăcut cel mai mult. Se fac aprecieri asupra
modului de participare şi de îndeplinire a regulilor, educatoarea le va mulțumi copiilor pentru
implicare. Ca recompensă aceştia vor găsi sub brad o cutie în care se află o acadea de Crăciun
foarte mare, plină cu acadele mai mici, pentru a aprecia participarea copiilor, respectiv pentru a
spori satisfacţia acestora.

Demersul didactic

8
Evenimentul Strategii
Conținutul științific Evaluare
didactic didactice
1.Moment Se creează condiții optime pentru
organizatoric desfăşurarea activității. Se reactualizează
regulile aferente activității. Copiii se vor
Instructajul Observarea
așeza pe scăunele la măsuţe.
verbal comportamentului
Se stabileşte liniştea şi se asigură o
atmosferă propice pentru buna desfăşurare
a activităţii.
2.Captarea atenției Se va face prin prezentarea materialelor
şi a modelelor lucrărilor ce urmează a fi Conversaţia Observarea
realizate la centre de către copii. Explicaţia comportamentului
3.Anunțarea temei Se anunţă jocurile şi activităţile ce
și a obiectivelor urmează a fi desfăşurate în fiecare centru
de interes: „Copii, astăzi ne vom juca cu
materialele pregătite: la centrul Artă, veţi
decupa barba moşului, la centrul
Bibliotecă veţi trasa linii de diferite forme
pentru a decora globurile, iar la centrul
Ştiinţă veţi împodobi brazii cu jetoane Observarea
Conversaţia
(globuri) după criteriul formei”. comportamentului
Explicaţia
Fiecare copil este invitat să se orienteze
şi să desfășoare una dintre acestea sau mai
multe, în funcție de interesul acestuia.
Se reaminteşte copiilor
comportamentul dezirabil în cadrul acestor
activităţi: vorbim în şoaptă pentru a nu-i
deranja pe ceilalţi, lucrăm frumos,
utilizăm cu grijă materialele.
4.Dirijarea Copiii se organizează la măsuţă, în Conversaţia Observarea
învăţării funcţie de centrul ales. comportamentului
Apoi, intuiesc şi se familiarizează cu Exlicaţia
materialele pregătite pe măsuţă.
Se explică şi se dau indicaţii copiilor. Demonstraţia
Înainte de lucru, se fac câteva exerciţii
de încălzire a mâinilor:“Ninge! Bate Problematiza
vântul! Ne spălăm pe mâini! Ne scuturăm rea
şi de treabă ne-apucăm!”
Copiii încep să lucreze. Se vor avea în
vedere respectarea regulilor de poziționare Exerciţiul
la măsuță, de respectare a propriei lucrări și
a lucrului cât mai îngrijit.
În timp ce copiii lucrează, educatoarea
urmăreşte modul în care ei îşi îndeplinesc
sarcinile. Copiii care nu reuşesc sau care au
9
dificultăţi în realizarea sarcinilor vor fi
ajutaţi.
Se va urmări modul de lucru, dar şi
atitudinea lor faţă de materialele puse la
dispoziție.
5.Obţinerea După terminarea activităţilor la
performanţei sectoare, câţiva copii vor prezenta Conversaţia Evaluare orală
produsele pe care le-au realizat, enumerând
materialele folosite.
6.Evaluarea Apoi, educatoarea împreună cu copiii Analiza
activităţii vor analiza și aprecia rezultatele muncii Conversaţia produselor
copiilor. activităţii
7.Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra modului de desfăşurare a activităţii
Conversaţia Aprecieri verbale
şi asupra modului în care copiii au
îndeplinit sarcinile primite.

Apoi, copiii vor face curat la locul de joacă - „Am lucrat şi la centre fac curat!” şi vor
merge la baie. Trecerea la activităţile din cadrul ADE se face executând tranziția: „Unde-i
sacul?”.

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Moment Se creează condiții optime pentru
organizatoric desfăşurarea activității: aerisirea sălii de
grupă, aranjararea scăunelelor sub formă
de semicerc, intrarea ordonată a copiilor în Observarea
Instructajul
sala de grupă şi așezarea lor pe scăunele. comportamentului
verbal
Se va avea în vedere stabilirea liniştii copiilor
şi asigurarea unei atmosfere propice pentru
buna desfăşurare a activităţii, precum şi
pregătirea materialul didactic.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin
prezentarea în fața copiilor a mascotei-Pete
Motanul. Educatoarea va purta cu copiii o Observarea
scurtă conversație pornind de la elementul comportamentului
surpriză: „Ia priviți, dragii mei, ce am eu, Conversația verbal şi
aici? O carte de poveşti cu ajutorul căreia nonverbal al
vă voi spune povestea „Pete Motanul copiilor.
salvează Crăciunul” scrisă de Eric Litwin
şi James Dean.

10
3.Anunțarea temei Se anunţă tema şi obiectivele
şi a obiectivelor operaţionale într-un limbaj accesibil
activității copiilor: „Dragi copii, astăzi vom afla cum Observarea
Conversația
a salvat Pete Crăciunul. Voi trebuie să comportamentului
ascultaţi cu atenţie povestea, să aflaţi ce copiilor
s-a întâmplat, iar, la sfârşit, trebuie să
povestiţi și voi”.
4.Reactualizarea Se poartă o scurtă discuţie cu copiii Co
cunoștințelor despre sărbătoarea Crăciunului: „Cine nversația
Aprecieri verbale
aduce cadouri copiilor?Cum trebuie să fim
pentru a primi cadouri?Unde locuiește
Moș Crăciun?etc.
5.Dirijarea Se expune conţinutul poveştii, clar, Povestirea Observarea
învățării corect, expresiv, folosind o intonaţie, educatoarei comportamentului
mimică şi gestică adecvate conţinutului de
idei. Expunerea
Pe măsură ce povestea este redată,
educatoarea prezintă imaginile din carte şi Conversaţia Aprecieri verbale
mânuieşte mascota Pete, pentru a întreţine
atenţia copiilor și a facilita asimilarea
conţinutului poveștii.
Povestea este expusă pe fragmente,
permiţând comentariile copiilor.
În timp ce povestește, educatoarea
explică cuvintele necunoscute copiilor
înlocuindu-le cu cele cunoscute de ei.
Se prezintă copiilor câteva imagini ce
reprezintă ideile principale ale poveştii şi,
pe baza lor, se va realiza o scurtă
conversație:
- V-a plăcut povestea?Cum s-a numit?De Explicaţia Observarea
cine este scrisă? comportamentului
- Ce personaje am întâlnit în această
poveste?
- Cum era Pete? Conversaţia
- De ce nu a împărţit Moş Crăciun Problemati
cadourile? zarea
- Cu ce a transportat Pete cadourile? Aprecieri verbale
-Când a împărţit Pete darurile pentru
copii?
- Cum cânta Pete?
Apoi, se va evidenția mesajul educativ:
„Vedeţi copii, Pete chiar dacă era un
motan mic l-a ajutat pe Moş Crăciun să
împartă cadourile tuturor copiilor şi aşa
11
Crăciunul a fost salvat. Aşa că, magia
Crăciunului constă în bunătatea şi
dragostea noastră pentru cei din jur”.
6.Obținerea Se realizează un joc - „Așază Conversaţia Aprecieri verbale
performanței imaginile în ordine!”. Exercițiul
7.Evaluarea Se vor adresa întrebări copiilor
referitoare la povestea ascultată, urmărind
să se fixeze titlul, personajele și mesajul
educativ al povestii. Copiii sunt întrebați ce
personaj sau scenă din poveste i-a Conversaţia
Aprecieri verbale
impresionat cel mai mult și să ofere de verificare
explicații pentru alegerea făcută: „Cum s-a
numit povestea?”; „Ce personaje apar în
poveste?”; „Ce v-a plăcut cel mai mult in
poveste? De ce?”.
8.Încheierea Se vor face aprecieri generale și
Conversaţia
activității individuale cu privire la modul în care s-au
Recompensa Aprecieri verbale
comportat copiii în timpul activităţii.
Copiii vor fi recompensați cu stikere.

Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE se face cu ajutorul jocului cu text și
cant “Bate ca și mine!”, copiii cântând versurile cântecului și redând mișcările sugerate de
versuri.

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Moment Se creează condiții optime pentru Observarea
organizatoric desfăşurarea activității. Instructajul verbal comportamentului
Se reactualizează regulile aferente copiilor
activității.
Copiii se vor așeza pe scăunele la
măsuţe.
Se va avea în vedere stabilirea
liniştii şi asigurarea unei atmosfere
propice pentru buna desfăşurare a
activităţii, precum şi pregătirea
materialul didactic.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează Conversația Observarea
prin descoperirea modelului ce comportamentului
urmează a fi reprodus: un globuleţ . copiilor
Educatoarea va purta cu copiii o
scurtă conversație pornind de la
elementul surpriză: „Ia priviți, dragii
mei, ce am eu, aici?A cui poză este
lipită în mijloc? Cu ce am decorat
12
globuleţul?”
3.Anunțarea temei Se anunţă tema activităţii şi
și a obiectivelor sarcinile care revin copiilor: „Astăzi
vom decora globuleţe pentru a Observarea
Conversația
împodobi bradul nostru. Pentru ca comportamentului
acestea să aibă un aspect cât mai copiilor
plăcut, trebuie să lipiţi corect şi să
lucraţi îngrijit la măsuţe.”
4.Reactualizarea Se realizează prin adresarea unor Observarea
Conversația
cunoștințelor întrebări: „Cu ce împodobim bradul? comportamentului
Problematizarea
De ce îl împodobim? ” copiilor
5.Dirijarea învățării Educatoarea le prezintă copiilor
a) Prezentarea și modelul ei. Observarea
analiza modelului Se adresează întrebări copiilor, Explicația comportamentului
b)Prezentarea şi solicitându-le să recunoască şi să copiilor
intuirea denumească materialele primite
materialelor individual în coşuleţele de pe măsuţă
(globuri din lemn, poze , lipici,
decoraţiuni strălucitoare, pensule). Se
solicită copiilor să precizeze ce pot Conversația Aprecieri verbale
face cu aceste materiale (vor lipi).
c)Explicarea si Se explică şi demonstrează
demonstrarea tehnica de lucru pe etape. Se vor lipi
modului de lucru pe marginea globului decoraţiunile
strălucitoare (fulgi, stele, brazi), iar
pe mijlocul globului poza fiecăruia.
Se enumeră criteriile de evaluare
după care vor fi apreciate lucrările la
sfârşitul activităţii, educatoarea Explicația Observarea
încurajând copiii să lucreze corect și comportamentului
îngrijit pentru ca lucrarea să aibă un Demonstrația copiilor
aspect cât mai plăcut: „Priviţi cu
atenţie modelul pe care l-am realizat Conversația
eu! Vedeţi cum am lipit elementele. Observarea
Aşa va trebui să lucraţi şi voi.” comportamentului
c)Încălzirea Se fac câteva exerciţii de copiilor
mușchilor mici ai încălzire, pentru a putea lucra mai
mâinilor bine: „Degetele-mi sunt petale/Le
deschid ca la o floare/Boboc, floare,
boboc, floare.”
Se urează copiilor „Spor la
d)Executarea lucru!”.
propriu-zisă a temei Se va trece la realizarea propriu-
zisă a temei.
Educatoarea supraveghează
13
activitatea copiilor, urmărind modul Exercițiul
în care lucrează aceştia, dând indicaţii
generale şi individuale copiilor
asupra modului în care trebuie să
lucreze cu aracetul, pozele şi
accesoriile colorate şi îi ajută pe cei
ce se descurcă mai greu. Se va
stimula încrederea în forțele proprii,
Observarea
încurajându-i.
comportamentului
Realizarea temei se va face pe
copiilor
fond muzical –cântece de Crăciun.
Cu câteva minute înainte de Exercițiul
terminarea activităţii se vor atenţiona
copiii că trebuie să se apropie de
finalizarea lucrărilor, apoi se dă
semnalul de încetare a lucrului.
După finalizarea lucrărilor,
acestea vor fi agăţate în brad.
6.Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor,
ţinând cont de criteriile de evaluare
enunțate. Turul galeriei Analiza lucrărilor
Copiii fac „Turul galeriei” și vor Conversația Autoevaluare
fi solicitați să aprecieze, atât lucrarea Evaluare orală
realizată de ei, cât și pe cea a
colegilor.
7.Încheierea Se fac aprecieri generale şi
activității individuale asupra modului de
Observarea
desfăşurare a activităţii şi asupra Conversația
comportamentului
modului în care copiii au îndeplinit
copiilor
sarcinile primite.

După această activitate urmează o tranziție: cântecul „Pui de brad”.

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Momentul Se creează condiții optime pentru
Organizatoric desfăşurarea activității. Se reactualizează Observarea
regulile aferente activității. Instructajul comportamentului.
Se stabileşte liniştea şi se asigură o verbal Corectarea
atmosferă propice pentru buna desfăşurare ţinutei.
a activităţii.
2.Captarea atenţiei Se reaminteşte copiilor că a sosit Observarea
Conversaţia
momentul mult aşteptat de ei – jocul. comportamentului.
3.Anunţarea temei Se anunță titlul jocului, jocul muzical Observarea
Conversaţia
și precizarea „Dansul spiriduşilor” comportamentului
14
obiectivelor
4. Dirijarea Educatoarea explică jocul muzical
învăţării „Dansul spiriduşilor”, precum și regulile Explicația Observarea
acestuia. Copiii stau în spatele scaunelor Conversaţia comportamentului
(scaunele sunt așezate sub formă de cerc, Demonstraţia copiilor
distantaţe). Pe ritmul melodiei Clap Clap
Song aceștia vor bate cu beţele din lemn
de trei ori în diferite poziţii (în faţă, stânga, Jocul
dreapta, pe spătarul scaunelelor). Când Aprecieri verbale
ritmul se va schimba, se vor roti în jurul
scăunelelor și vor suna din clopoţei.
Aceste mișcări se vor repeta până la Explicația Observarea
finalizarea melodiei. Conversaţia comportamentului
Jocul se vor desfăşura în timpul alocat. Demonstraţia copiilor
Educatoarea va interveni şi va da
îndrumări la nevoie, urmărind buna
desfăşurare a jocului, respectarea regulilor Jocul Aprecieri verbale
şi a corectitudinii.
4.Încheierea În încheiere, se fac aprecieri asupra Conversaţia Aprecieri verbale
activităţii modului de participare şi de îndeplinire a
sarcinilor.

15

S-ar putea să vă placă și