Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA :-15.09.2021

GRUPA: MARE

TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Evaluare initiala

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Educarea limbajului ( DLC )

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ”Prietenii poveştilor”

TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare de cunoștințe

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL:
 Verificarea capacităţii de exprimare orală şi de utilizare corectă a
semnificaţiilor structurilor vebale orale.

SARCINA DIDACTICĂ:

- recunoaşterea poveştilor în funcţie de imaginile alese şi exprimarea în propoziţii corect


formulate din punct de vedere gramatical.

REGULILE JOCULUI:

- va răspunde copilul la care se oprește numărătoarea educatoarei, însoţită de


versurile:”Bagheta fermecată pornește/Si la ….se oprește”.
- la răspunsurile incorecte se poate cere ajutorul unui coleg.

ELEMENTE DE JOC:

-Surpriza, bagheta fermecată, versurile ”Bagheta fermecată pornește/Si la ….se oprește”.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:
-Explicația, conversația, observația, exercițiul.

Mijloace didactice:

-Tablouri cu imagini din poveștile “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”,”Hansel şi


Gretel”, siluete cu personaje ce aparțin poveștilor, bagheta fermecată, cufărul cu
materiale didactice, tablă magnetică, palete.

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupă

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6/7ani),2008.
 Jocuri interdisciplinare-material auxiliar pentru educatoare, Ed.Aramis,
2003, Gabriela Nicu, Stefania Antonovici, 2003
 Revista învățământului preșcolar și primar 1-2/2014, Editura Arlequin
Desfǎşurarea activitǎţii

Nr. Evenimentul Conținut științific Strat Evaluare


crt. didactic egii
didac
tice
1. Moment Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea
organizatoric activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-așezarea masuțelor și a scăunelelor;
-introducerea copiilor în sala de grupă.

2. Captarea Captarea atentiei se va realiza prin prezentarea Conv Frontală


atenției cufărului şi a baghetei fermecate. ersaţi
a
3. Anunțarea Se anunţă subiectul activităţii, regulile şi sarcina jocului
temei și pe înţelesul copiilor. Conv Frontală
enunțarea ersați
obiectivelor a
4. Dirijarea
învățării Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicațiile
necesare. Expli Frontală
Se va executa cu un copil în vederea asigurării cația
înţelegerii regulilor de către toţi copiii.
. Se cere copiilor să numească povestea din care face parte Conv
imaginea găsită în cufăr. ersați
a
Jocul propriu-zis
În cufăr se găsesc imagini cu scene din poveşti şi se
cere copiilor să numească povestea din care face parte. Demo
nstraț
Varianta I ia
Copiii vor alege din cufăr imagini şi vor spune
din ce poveste fac parte acestea, utilizând un limbaj corect.

Varianta II
,, Aşază personajul” Exerc
Copiii vor primi fise ce vor contine 4 imagini din poveste,iţiul
si 4 personaje. Vor avea ca sarcina de lipit fiecare personaj in Apreciere
dreptul povestii corespunzatoare. a
rezolvarii
corecte a
Exerc sarcinilor
iţiul date.
Varianta III
” Jocul păcălelilor”
Copiii vor fi solicitați să stabilească corectitudinea sau
incorectitudinea unor enunțuri referitoare la anumite situații/Exerc
întâmplări din poveștile cunoscute. iţiul
1. Mama lui Hansel şi Gretel l-a rugat pe tatăl lor să nu îi
ducă în pădure. (F)
2. Albă ca Zăpada a fost alungată de la castel de tatăl ei.
(F)
3. Albă ca Zăpada a muşcat din marul otrăvit.(A)
4. Hansel a presărat boabe de grâu pe drum.
(F)
5. Cei şapte pitici s-au bucurat când au vazut-o pe Albă caExerc
Zăpada. (A) iţiul
6) Cei trei purclusi si-au construit o casa din frunze ( F)
7)Gaina babei a gasit o punguta cu doi bani (F)
8)Pinnochio era un baietel din lemn. (A)
9) Soricelul a reusit sa scoata ridichea uriasa singur (F)
10)Ratusca cea urata era iubita de toata lumea (F)
11) Cenusareasa si-a pierdut pantoful la bal (A)
5. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului de Conv
activității desfăşurare a activităţii. ersaţi
a

S-ar putea să vă placă și