Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.12.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit „Piticot”, Craiova

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Noană Loredana-Florentina

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ: “Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

TEMA PROIECTULUI: “Obiceiuri și tradiții de iarnă”

SUBTEMA: “Vine Moș Crăciun!”

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Jocuri și activități liber-alese (ALA I)

TEMA ACTIVITĂȚII:
 Artă: “Fursecuri pentru Moș Crăciun”
 Joc de masă: “ Obiceiuri și tradiții de Crăciun” - puzzle
 Construcții: “Casa lui Moș Crăciun”

MIJLOC DE REALIZARE: Modelaj, reconstituire de imagini, joc de construcții

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Valorificarea cunoştinţelor despre realitatea înconjurătoare în jocuri şi


alte activităţi la alegere; Dezvoltarea gândirii logice, a imaginaţiei creatoare, precum şi a atenţiei
voluntare; Cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de cooperare între partenerii
de joc, a comunicării libere între preşcolari în timpul jocului.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate fină în contexte de viață familiare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități);
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Inițiază/participă la interacțiuni positive cu copii de vârstă apropiată.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Artă: “Fursecuri pentru Moș Crăciun” - modelaj
- Să identifice corect materialele de lucru;
- Să modeleze prin mișcarea translatorie a palmelor față de planșetă, apăsare, mișcare
circulară, aplatizare; 
- Sӑ lucreze curat, ȋngrijit, manifestând interes pentru activitatea desfășurată
- Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru.

 Joc de masă: “ Obiceiuri și tradiții de Crăciun” - puzzle


- Să intuiască ṣi sӑ descrie imaginile prezentate;
- Să îmbine piesele de puzzle pentru reconstituirea unor imagini;
- Să manifeste interes pentru activitate;
- Să respecte poziţia corectă a corpului în timpul activității.

 Construcții: “Casa lui Moș Crăciun”


- Să realizeze tema propusă, folosind operaţii ca aşezare, suprapunere, alăturare şi
îmbinare;
- Sӑ utilizeze în mod creativ materialele de construcție;
- Să manifeste interes pentru activitate prin colaborare şi participare activă;
- Să respecte poziţia corectă a corpului în timpul activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee didactice: conversația, observația, explicația, demonstrația,


exercițiul, jocul, Turul galeriei.
 Materiale didactice: imagini cu obiceiuri și tradiții de Crăciun, puzzle, plastilină,
planșete, Lego, cuburi de lemn.
 Forma de organizare: individual, pe grupuri

EVALUARE:
 continuă: prin observarea comportamentului, stimularea participării în activitatea de grup;
 finală: oral - prin aprecieri asupra realizării obiectivelor, aprecieri verbale.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Colceriu L. (2010), Metodica predarii activităţilor instructiv-educative în gradiniţa de
copii, București: Editura Didactică şi Pedagogică;
 M.E.N. (2019), Curriculum pentru educația timpurie - 2019, Bucureşti;
 Bojneag M. (2007), Modelajul, începutul unei pasiuni, Petroșani: Editura Tehno-Art.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conținutul activității Strategiile didactice Evaluarea


didactic Metode Mijloace Forme de
organizare
1. Momentul Se asigură condițiile optime pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii: Conversaţia Frontal Comportame
aerisirea sălii de grupă; aranjarea ntul
mobilierului și a materialului copiilor
didactic; intrarea ordonată a copiilor
în sala de grupă.

2. Captarea Se realizează prin intuirea Interesul


atenției materialelor existente la cele trei Conversaţia Frontal manifestat
sectoare: Artă, Joc de masă, pentru
Observația
Construcții. materialul
pus la
dispoziție

3. Anunțarea Îi anunț pe copii tema și ce au de


temei făcut la fiecare sector: Conversaţia Frontal Comportame
activității și a  Artă: “Fursecuri pentru Moș ntul copiilor
obiectivelor
Crăciun”;

 Joc de masă: “ Obiceiuri și


tradiții de Crăciun” – puzzle;

 Construcții: “Casa lui Moș


Crăciun”
4. Dirijarea Pentru fiecare centru de interes vom
învățării intui materialul, voi oferi explicații Conversația Imagini cu Capacitatea
referitoare la activitatea ce urmează obiceiuri În grup de a
și tradiții parcurge un
să o desfășoare și voi explica
Explicaţia de
tehnicile de lucru. demers
Crăciun,
 I. Artă -“Fursecuri pentru Moș puzzle, proiectat
Crăciun”: La acest sector, copiii plastilină,
vor modela din plastilină Exerciţiul planșete,
fursecuri. truse din
plastic
 II. Joc de masă - “Obiceiuri și
Jocul (lego,
tradiții de Crăciun”: La acest cuburi) În grup
sector, copiii vor reconstitui
bucățile de puzzle pentru a forma
corect imaginile.
III. Construcții - “Casa lui Moș Aprecieri
Crăciun” : La acest sector, copiii vor verbale
construi din cuburile de plastic sau
de lemn casuța moșului.
Se reaminteşte copiilor
comportamentul dezirabil în cazul
acestor activităţi:
- să vorbim în şoaptă pentru a nu-i
deranja pe alţii;
- să lucrăm frumos, să utilizăm cu Comportame
grijă materialele; ntul copiilor
- să apreciem şi să protejăm
lucrările făcute de colegi;
În timp ce copiii lucrează voi trece
pe la fiecare sector de activitate
oferind indicaţii şi ajutor acolo unde
este nevoie.
În timpul lucrului îndrum copiii,
stimulez cooperarea şi urmăresc
rezolvarea sarcinii de lucru.
5. Evaluarea Printr-un semnal sonor, le sugerez
temei copiilor să-şi facă ordine la centrul Conversația Frontal Analiza
de interes. rezultatelor
Propun copiilor să se aşeze în cerc copiilor
pentru a-şi prezenta rezultatele Explicația
muncii pe rând.
Prezentarea va fi facută de fiecare
grup în parte, iar acolo unde s-a
lucrat individual va fi prezentată Turul
galeriei
lucrarea de către fiecare copil. Capacitatea
Voi scoate în evidenţă progresele de a evalua şi
înregistrate, stimulându-i pe copii a se
verbal şi prin aplauze. autoevalua
Evaluarea se face în funcţie de
obiectivele propuse în cadrul
centrelor de interes.
Copiii vor împodobi centrul tematic
cu lucrările realizate de către aceștia
la cele trei sectoare. Aprecieri
verbale

Aplauze

6. Încheierea
activității În încheierea activităţii voi face Converația Frontal Aprecieri
aprecieri generale şi individuale verbale
asupra comportamentului copiilor şi
asupra participării acestora la
activitate.

S-ar putea să vă placă și