Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ: CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE INCLUZIVĂ „SF.VASILE” CRAIOVA


DATA: 26.05.2022
CLASA: a IV-a B
PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ pentru o CATEDRĂ de EDUCAȚIE SPECIALĂ: Cărășel Nicolița
PROFESOR PROPUNĂTOR: Tora Manuela Magdalena
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE
DISCIPLINA: ELEMENTE DE MATEMATICĂ APLICATĂ
SUBIECTUL: ADUNAREA NUMERELOR NATURALE DE LA 0 LA 10
TIPUL LECȚIEI: fixarea și consolidare a cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE
1. Cunoaşterea şi interpretarea mediului înconjurător prin acţiuni specifice matematicii
2. Operarea cu noţiunile şi raporturile cantitative şi de orientare spaţio-temporală în mediul ambiental
3. Dezvoltarea mecanismelor de rezolvare a problemelor simple în contexte variate
COMPETENȚE SPECIFICE
1. Efectuarea operaţiilor de adunare:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a)Cognitive:
-să utilizeze corect conceptele matematice(sumă,total, împreună, egal,termen);
-să efectueze corect exerciții simple de adunare în concentrul 0-10;
-să compare rezultatul operațiilor de adunare;
-să rezolve probleme simple, acţionale cu suport concret/ semiconcret;
-să coreleze corect cantitatea/numărul cu reprezentarea corectă ;
b)Psihomotrice:
-să utilizeze corect instrumentele de scris;
-să utilizeze corect culorile în context mathematic;
c)Afectiv-atitudinale
-să participle activ la lecție;
-să manifeste atitudine pozitivă sau negative față de propriile rezultate sau față de rezultatele colegilor;
STRATEGIA DIDACTICA: algoritmică
METODE ŞI PROCEDEE:conversatia,explicația, exercitiul, problematizarea,dialogul dirijat,jocul didactic
MIJLOACE DIDACTICE :fișe de lucru, imagini, planșe, obiecte din natură, creioane colorate,jetoane, panou.
FORME DE ORGANIZARE: frontală și individuală

BIBLIOGRAFIE:

1. Dumitru Ana, Matia Luiza Ana, Dumitru Logel, Elena Stroescu-Logel - Metodica predarii matematicii la clasele I-IV,
editura Carminis
2.Mihăescu Mirela, Dulman Aniţa, Mihai Claudia – Activităţi transdisciplinare -ghid pentru învăţători – Editura Radical,
Craiova, 2003
3.Programe școlare pentru învățământul special, aprobat prin OMEN nr.3702/2021
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Etapele Obiective Activitatea Activitatea Mijloace de Metode si Forme de Evaluarea


lecției cadrului didactic elevilor învățământ procedee organizare
crt operaționale

1 Organizarea -să identifice Asigur condițiile Elevii se pregătesc Conversația Frontală


clasei obiectele necesare necesare unei bune pentru începerea orei.
Eplicația
pentru desfășurarea desfasurări a orei .
Verific dacă elevii au
lecției(caiete, penare,
pregătite
creioane colorate,
caietele ,instrumente
creioane, etc)
de scris.

2 Captarea -să numere corect Pe masă voi pune o Elevii vor denumi Coș Conversația Frontală inițială
atenției cutie „surpriză” pe obiectele pe care le
-să asocieze corect Flori Explicația Individuală
care o vom descoperi au,le vor număra.Vor
numărul cu cifra
la sfarsitul număra florile din coș, Dialogul dirijat
corespunzătoare
activitatii.Tot pe masă apoi pe cele de masă .
Problematizarea
voi pune un coş cu
-să efectueze corect flori și alături alte Vor aduna la florile
operații de adunare flori. din coș pe cele de pe
masa și vor afla câte
Voi cere elevilor să
flori sunt în total.
spună ce se află pe
masă.

Apoi le voi spune că


împreună vom
completa coșul cu
flori și împreună vom
afla cate flori avem în
total.Voi cere elevilor
să numere florile din
coș pe cele de pe
masă și apoi toate
florile din coș.

3. Anunțatea Le voi spune că Scriu pe tablă titlul tabla,marker Conversația Frontală


temei și a astăzi ne vom juca lecției „Adunarea pentru tablă,
obiectivelor cu diverse obiecte, numerelor naturale caiete
cu fructe, mijloace 0-10”.
de transport, Frunze,
etc. și astfel vom Voi avea in fata clasei
învăța mai ușor să un panou cu o rubrica
adunăm până la 10. pentru fiecare copil
unde voi nota cu
floricele raspunsurile
corecte. Elevul cu cele
mai multe floricele
adunate va fi
castigatorul
elementului surpriza
(fructe) din cutia
prezentata la nceputul
activitatii.

4. Dirijarea -să numere corect; Pe tablă eu voi avea Vor scrie sub fiecare tabla,marker Conversația Individuală Formativă
învățării desenate 3 flori roșii mulțime câte flori pentru tablă
-să asocieze corect; Explicația
într-o mulțime,în altă sunt și apoi vor aduna
cantitatea cu Demonstrația
mulțime voi avea 2 florile din cele două
numărul;
flori albastre. mulțimi..Apoi vor Exercițiul
Frontală
să utilizeze operația scrie
Voi cere să afle câte Problematizarea
de adunare în
flori avem în total 3+2 = 5
contexte diferite;

să rezolve corect În funcție de Pe parcursul


exerciții simple de particularitățile de întregii
adunare; învățătare ale fiecărui activități
elev voi stabili sarcini
-să compare
de lucru. Flori din Conversația
rezultatul adunărilor;
Voi împărți fiecărui material textil
Elevii vor numără Explicația
elev mai întâi flori pe florile în funcție de Demonstrația
bancă(2 flori roșii și 3 culoare și apoi vor
Exercițiul
flori galbene, 1 floare număra câte flori au în
albastră și 1 floare total. Problematizarea
portocalie, etc).
Individuală

Cu acei elevi care


Voi cere elevilor să reușesc să scrie voi
numere cate flori au scrie pe tablă și
pentru fiecare culoare exercițiul de adunare.
și apoi câte flori au în
Acei elevi care nu au
total.
formată deprinderea
de a scrie vom face
doar calcule orale de
adunare prin
numărarea obiectelor
de pe masă.

să utilizeze operația Analog vom proceda Elevii vor rezova Materiale din Conversația Frontală Continuă
de adunare în cu diverse alte exerciții simple de natură(frunze,l
Explicația Individuală
contexte diferite; materiale(frunze, adunare cu ajutorul egume fructe,
Demonstrația
bile,fructe,legume,etc) materiale concret- etc)
să rezolve corect
intuitive. Exercițiul
exerciții simple de Voi încerca împreună
adunare; cu elevii sa afle cine Problematizarea
are cele mai multe
flori, fructi, frunze,
legume, etc.

Pentru fiecare răspun


corect elevii vor primi
câte o floricica.
-să rezove probleme
simple cu suport Vom încerca să
Vor denumi legumele,
imagistic; rezolvăm împreună o
le vor număra și apoi
problemă. Continuă
le vor aduna.
“Mama vrea să facă o
supă de legume.Ea
merge la piață și
cumpără 2 cepe,1
cartof, 3 morcovi și un
păstârnac.

Câte legume a folosit


mama?”

Pentru a înțelege
conținutul problemei
voi avea un coș cu
legume.

5. Asigurarea să utilizeze operația Vom lucra exerciții de Individuală finală


retenției și a de adunare în adunare pe wordwall
trasferului contexte diferite; și fișa de lucu(anexe
la proiectul didactic).
să rezolve corect
exerciții simple de
adunare;
6. Aprecirea Voi aprecia modul în finală
activității care au participat și au
elevilor rezolvat sarcinile din
activitate.Vom
descoperi impreuna
surpriza din “cutia cu
surprize”. Voi impartii
fructe tuturor elevilor.
Nume și prenume: Data:

FIȘĂ DE LUCRU

1Calculează și colorează palmele pe care sunt scrise doar răspunsurile corecte!

2+5= 8 7 9

4+5= 10
6 9

S-ar putea să vă placă și