Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

BUCURIA FLORILOR

Tema anuală : Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ?


Subtema: „Buchetul primăverii”
Tema zilei: „Bucuria florilor”
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare : activitate integrată
Scopul activităţii: verificarea cunoştinţelor despre primăvară şi a numeraţiei în limitele 1-8, cât şi a
deprinderilor practic aplicative
Obiective pentru activităţile alese ALA 1 :
Centrul de interes Construcţii:” Aleea cu flori”
- să construiască o alee cu flori din piese de plastic sau lego;
- să respecte tema dată în efectuarea lucrării;
- Să colaboreze cu partenerii de joc împărţind jucăriile de la acest centru fără a se certa sau
abandona jocul;
Centrul de interes Artă: „Bucuria florilor”
- să coloreze corespunzător florile de primăvară;
- să realizeze lucrări originale dezvoltându-şi creativitatea;
- să aprecieze lucrările proprii şi pe cele ale colegilor .
Centrul de interes : Biblioteca : „Citim despre flori”
- să recunoască florile de primăvară ;
- să răsfoiască corect cărţile fără a le rupe sau îndoi;
- să poarte un dialog în legătură cu cele observate în cărţi.
Obiective operaţionale pentru activităţile experienţiale ADE.:
DS.: activitate matematică
- să fie capabili să numere corect în limitele 1-8 în ordine crescătoare şi descrescătoare;
- să recunoască cifrele în limitele 1-8;
- să raporteze corect numărul la cantitate şi invers;
- să identifice vecinii numerelor ;
- să numere elementele lipite pe tablou utilizând numeralul ordinal şi cardinal ;
DOS:activitate practică
- să lipească corect elementele decupate încadrându-le corect şi estetic în spaţiul foii;
- să colaboreze în cadrul grupului cu colegii pentru finalizarea tabloului;
- să-şi dezvolte simţul practic şi estetic.
Obiective pentru activităţile liber alese ALA 2
: - să se relaxeze într-un mod cât mai plăcut;
-să participe cu plăcere la dans .
Scenariul zilei
ID Întâlnirea de dimineaţă
Salutul : La sosirea în sala de grupă , prin procedeul mâna oarbă ,copiii extrag un ecuson (fluture,
floare), şi şi-l aşează în piept . După servirea micului dejun copiii se reunesc în semicerc spunând:
Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Şi frumos ne salutăm.
Apoi ne salutăm: Bună dimineaţa Isteţilor,
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi ,
Bună dimineaţa flori de primăvară.
Prezenţa : După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit ;
Cine oare n-a venit ? (se verifică copiii absenţi)
Calendarul naturii: - Se lucrează la panou:
- În ce anotimp suntem ?
- Ce zi a săptămânii este azi ?
- A câtea zi din săptămână este marţi?
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi v-a fi mâine?
- Cum este vremea ?
- Ce flori de primăvară cunoaşteţi voi?
- Şi alte întrebări în legătură cu anotimpul primăvara.
Noutatea zilei :Se descifrează mesajul zilei : „Florile-s frumoase toate / Şi-n grădină şi în case ”
Voi anunţa copiii că vor porni într-o călătorie la capătul căreia îi aşteaptă mari surprize. Dar pentru
aceasta va trebui să rezolve mai multe sarcini.
Voi anunţa obiectivele zilei :
- vom lucra pe centre de activitate (vom colora , vom construi , vom citi despre flori);
- ne vom juca un joc matematic ;
- vom realiza o minunată grădină de flori;
Şi după cum spune un proverb românesc : „După muncă şi răsplată” , la final muzică , dans şi
recompense pentru cei harnici !
Tranziţie : 1. 2. Să nu faci tărăboi
3. 4 . 5. Osă mă aşez aici
6. 7. 8. Am să vă arăt ce pot
9. 10 Nimeni nu mă-ntrece .
ALA 1La centre , copiii vor realiza aleea cu flori , vor colora flori de primăvară ; vor citi despre flori.
După expirarea timpului de lucru se evaluează rezultatele activităţii independente şi de grup , se
realizează expoziţia şi se oferă feed-back pozitiv.
Tranziţie: „ Primăvara a sosit”- joc cu text şi cânt
Gimnastica de înviorare : „Florile fac gimnastică.......”
ADE: În cadrul Domeniului Ştiinţe , Activitate matematică , copiii vor număra în limitele 1-8 , vor
recunoaşte cifrele , vor raporta numărul la cantitate şi invers , vor preciza locul fiecărui obiect în şirul
numeric folosind numeralul ordinal şi vor recunoaşte vecinii numerelor în limitele 1-8.
În cadrul Domeniului Om şi societate , Activitate practică copiii vor lipi elemente decupate ,
realizând o grădină de flori .
Tranziţie: 1.2. 1.2. Mergem toţi în pas vioi
Şi începem să dansăm .
ALA 2Copiii vor participa la jocul de mişcare : Dansul florilor ......
„Florile-s frumoase
Şi-n grădină şi în case !
Oferite celor dragi aduc mângâiere , linişte şi multă bucurie!”
ADP: ID „Sunt vesel pentru că a venit primăvara........”
ALA 1 : Construcţii: „Aleea cu flori de primăvară”
Artă.: „Colorăm flori de primăvară”
Bibliotecă : „Citim despre flori”
ADE: DS - DOS „Grădina cu flori”
DS.- activitate matematică- Grădina cu flori şi fluturi – joc cu material individual
DOS a ctivitate practică – Flori – aplicaţie
ALA 2: „Dansul florilor” – joc de mişcare
Forma de organizare. Frontal , pe grupuri , individual
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia , observaţia , exerciţiul , problematizarea , jocul,
brainstormingul, turul galeriei.
Mijloace de învăţământ : flori de primăvară, jetoane cu cifre , panouri pentru realizarea expoziţiei , lipici
creioane colorate, decupaje , cărţi cu flori , jetoane , cuburi, piese lego , ecusoane , fişe , etc.
Activitatea didactică pentru secvenţa ALA 1 :
Tema: Construcţii : „Aleea cu flori de primăvară „
Artă : „Colorăm florile de primăvară „
Bibliotecă : „Citim despre flori „
Mijloace de realizare: activitate pe centre de interes
Scopul: - dezvoltarea cunoştinţelor copiilor despre mediul înconjurător ;
- dezvoltarea atenţiei voluntare , a spiritului de observaţie şi a gândirii logice , fixarea deprinderii
de a-şi coordona acţiunile în colectiv;
- cultivarea sociabilităţii copiilor , a intereselor şi deprinderilor de cooperare între partenerii de
joc, a comunicării libere între preşcolari în timpul jocului .
Materiale puse la dispoziţie:
Construcţii: cuburi de diferite dimensiuni , piese lego, rotodiscuri ....
Artă : creioane colorate , fişe, şabloane, modele.
Bibliotecă: cărţi , atlase, enciclopedii, jetoane, reviste...
Tranziţie: „Florile fac gimnastică......”(gimnastica de înviorare )
ADE(Activităţi pe domenii expirenţiale):
Domeniul ştiinţe – activitate matematică- „Grădina cu flori şi fluturi”- joc exerciţiu
Domeniul om şi societate – activitate practică – „Flori”- aplicaţie
Tipul activităţii. Sistematizare şi verificare
Material didactic :
DS:flanelograf, jetoane cu flori , jetoane cu cifre, fluturi
DOS:flori decupate, cifre(1-8), lipici , coli de hârtie
Strategii didactice:conversaţia, explicaţia , exerciţiul, problematizarea.
Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii evaluare
didactic didactice
Captarea Se va realiza prin cântecul „În casa cu jucării ........” conversaţia
atenţiei şi prin prezentarea sub formă de surpriză unui panou
ce reprezintă o grădină de flori şi fluturi (scara
numerică 1-8)
Enunţarea „Dragi copiii de grupa mare, conversaţia aprecieri
obiectivelor şi Vă invit la o plimbare verbale
anunţarea Printr-o grădină de flori mirositoare” explicaţia
temei Pentru aceasta le propun să realizăm un tablou cu
flori , pentru a vedea cât de bine ştiu ei să numere, să
gândească , să creeze probleme, să socotească şi să
lipească florile.
Copiii vor trebui să fie foarte atenţi , să răspundă
corect rezolvând sarcinile şi să se ajute la nevoie între
ei.
Se împarte grupa în două echipe , grupa florilor
(rândul 1 )şi grupa fluturilor (rândul 2 ).
Reactualizarea Se fac exerciţii de numărare şi raportare a numărului explicaţia aprecieri
cunoştinţelor la cantitate: conversaţia verbale
-numărat în limitele 1-8 crescător şi descrescător; exerciţiul
-raportarea unui număr de jetoane corespunzător
numărului de bătăi din palme ;
-raportarea cifrei corespunzătoare.
Desfăşurarea Explicarea jocului exerciţiu: exerciţiul
jocului Fiecare copil răspunde sarcinii date de educatoare ,
exerciţiu iar răspunsul corect va fi aplaudat.
Explicarea sarcinii de lucru: Vom numara în ordine aprecieri
crescătoare , iar apoi vom lipi pe rând florile . problematizare verbale
Executarea jocului: Luaţi din coş atâtea flori cât arată a
cifra de pe paleta mea . Copiii vor lua o floare, vor aplauze
număra şi o vor lipi. Apoi voi arăta paleta cu numărul
2 cerându-le să ia atâtea flori cât arată cifra de pe
paletă , o numără şi o lipesc alături de prima
mulţime..... conversaţia
Aşa vom continua numărând , apoi lipind , realizând
scara numerica 1-8.
Obţinerea Surprize pentru minţi isteţe – Rezolvă sarcina – aprecieri
performanţei solicit să lipească cifra corespunzătoare fiecarei lucrul verbale
mulţimi . individual
Ce mai aveţi în coş? (.......fluturi)
Vă rog să număraţi fluturii ? (.....1.2.3 )
Voi spune o nouă sarcină de lucru :Aşezaţi câte un
fluture , deasupra primei, la a treia şi la ultima
mulţime de flori .
Se declară încetarea lucrului şi vom afişa lucrările la conversaţia
expoziţie.
Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care copiii au conversaţia aprecieri
activităţii participat la activitate . Se atribuie stimulente . Se verbale
face fixarea temei. Se cântă cântecul „Primăvara.....” atribuirea de
stimulente
Tranziţie :”1.2. Toţi copii vin cu noi
Să vedem ce ne-a adus
Primăvara pentru noi „
ALA 2: „Dansul florilor „ – joc de mişcare
Scopul: relaxarea copiilor într-un mod plăcut
Material didactic: casetofon , CD-uri cu muzică de primăvară, coroniţe de flori
După ce fiecare copil îşi ia o coroniţă de flori , la semnalul educatoarei vor începe să danseze
singuri sau în perechi , sugerând diferite mişcări pe melodiile audiate.
Încheierea activităţii,aprecierea modului în care au participat la activităţile desfăşurate pe întreaga zi .
„Iată a mai trecut o zi
Multe aţi mai lucrat copii
Iar acum ne pregătim
Să ne odihnim puţin.”

Bibliografie:
1. ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani MECT, editura DPH Bucureşti .2009
2. Laurenţia Culea şi colaboratorii – Activitatea integrată în grădiniţă- ghid metodic , editura
DHPBucureşti, 2008
3. ***Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadre didactice .
editura DHP. Bucureşti 2010

S-ar putea să vă placă și