Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CADRU DIDACTIC:
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: „Zâna Primăvară, bine ai venit la noi în țară!”
TEMA SĂPTĂMÎNII: „Mireasmă și culoare”
TEMA ZILEI: „Valsul florilor de Primăvară!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și
deprinderilor
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă.
 Salutul:,,Bună dimineața, dragii copii!”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi:,,Ce floare de primăvară mi-as dori să primesc?”
 Gimnastica de înviorare
 Noutatea zilei: ,,Coșul cu flori de primăvară!”

 Tranziții:
- ,, Mirosim florile din grădină„
- ,, În poiana din vâlcele”

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):


 Știință: „ Ajută fluturele să ajungă la floare”- labirint
 Artă: „Laleaua”- Unește punctele și apoi colorează!”
 Construcții: „Lădițe pentru florile de Primăvară!”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


 Domeniul Ştiinţe – Activitate matematică (DŞ)- „ Floricele colorate pentru Zâna Florilor
grupate!”
 Domeniul Om şi Societate – Activitate practică (DOS) – ,, Coșuleț cu flori pentru Zâna
Florilor!”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):


,, Florile dansatoare ” - (La pornirea muzicii , ”florile” - copiii vor dansa, iar la oprirea
muzicii de către educatoare ”florile” se opresc – rămân nemișcate în poziţia în care se afla exact
atunci când se opreşte muzica. Dacă muzica începe, încep şi ”florile” să se mişte pe ritmul
muzicii.
Ca reguli de joc copiii nu au voie să se împingă, iar în momentul în care muzica se va
opri ,copilul care se va mișca va lua loc pe scaun. Şi tot aşa până când se va termina melodia.)
Momentul poveștilor: ,, Legenda Ghiocelului”
DOMENII ALE DEZVOLTARII :
E. DEZVOLTARE COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII;
C. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVĂŢARE;
A. DEZVOLTARE FIZICĂ, A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viată familiare.
E. 2. Cunoştinţe şi deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme şi
cunoaşterea mediului apropiat.
C.3. Activare şi manifestare a potenţialului creativ.

COMPORTAMENTE SPECIFICE:
- 2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum,
- 2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor,
- 2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date,
- 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate,
- 3.1 Manifestă creativitate în activităti diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să identifice florile de primăvară, din cutia cu surprise primită de la Zâna Primăvara;
- să facă asocieri flori – coșuleț după culoare;
- să facă asocieri flori- cercuri după mărime;
- să asocieze corect cantitatea la număr;
- să rezolve corect fișa de lucru respectând, cerințele date;
- să folosească corect instrumentele de lucru;
- să aplice tehnici şi procedee de lucru învăţate în activităţile anterioare;
- să respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare
oculo-motorie,
- să aprecieze obiectiv lucrările realizate;
- să lucreze cu plăcere în vederea realizării unor lucrări originale;
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea, denumirea și încadrarea florilor în locul potrivit.

REGULILE DE JOC:

- Jocul se desfăşoară pe două echipe;


- Fiecare echipă va rezolva corect sarcinile didactice, enunțate de către eductoare;
- Dacă a rezolvat corect sarcina, va primi o floare;
- Câştigă echipa care adună cele mai multe flori .

ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, întrecerea, recompense.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația.
Mijloace didactice: scrisoarea de la Zâna Florilor, jetoane cu flori, coșuri colorate, fișa de lucru,
creioane colorate, coșulețe cu flori, flori decupate, lipici, recompense- flori,
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe

DURATA: 15- 20 MIN.

BIBLIOGRAFIE:
● „Activități matematice în grădiniță”, Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Editura AS”S
1995
● „Activitățile matematice în grădiniță” , Magdalena Dumitrana, Editura Compania, 2002

● M.Cristea, V.Nitescu, D.H.Panait, E.Surdu-Stanescu „Ghid metodic de educatie plastica”


editura Petrion, Bucuresti, 1997.
● „Caietul profesional al educatoarei” editura Omfal Esential, Bucuresti, 2006
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu primirea copiilor la grădiniţă şi iniţierea jocului liber, se


continuă cu jocurile şi activitățile didactice alese (ALA 1). Copiii vor observa la centrul tematic
coșul cu flori de primăvară, după care le voi prezenta centrele la care vor lucra:
 Știință: „ Ajută fluturele să ajungă la floare”- labirint
Artă: „Laleaua”- Unește punctele și apoi colorează!”- Copiii vor unii punctele și vor
forma conturul ghiocelului după care îl vor colora în culori corespunzătoare
 Construcții: „Lădițe pentru florile de Primăvară!”- Cu ajutorul cuburilor din plastic,
copiii vor fi solicitați să confecționeze lădițe pentru flori.
După încheierea activităţii de la centre, copiii trec pe la fiecare centru, apreciază activitatea
proprie şi pe cea a colegilor, apoi lucrările vor fi așezate la centrul tematic.
Tranziția între jocurile și activitățile alese și întâlnirea de dimineață se realizează prin
intermediul jocului distractiv: ,, Mirosim florile din grădină”
Ziua continuă cu întâlnirea de dimineață (ADP).În timpul acestei activități, copiii stau in
semicerc, în spațiul delimitat, pentru a vedea mai bine și a relaționa lejer.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi membrii grupei. În această
dimineaţă ne vom saluta de la stânga spre dreapta batând palmele cu colegul ce urmează, zicând
„Bună Dimineaţa” şi prezentându-ne cu un nume pe care ne-ar plăcea mult să îl auzim cand ne
strigă cineva (un nume inventat sau numele de alint). Ex: „Bună dimineaţa, eu sunt Ionuț”
Prezenţa Voi solicita pe rând copiii prezenți să vină să așeze pe copăcel floarea cu numele
lui.
Calendarul naturii. După ce terminăm prezenţa vom purta o conversaţie în legătură cu
schimbările care au loc în mediul înconjurător. Vom stabili: ziua săptămânii, luna curentă, starea
vremii, anotimpul, aspecte ale anotimpului curent, îmbrăcămintea pe care trebuie să o purtam,
adecvată vremii de afară.
Înviorarea de dimineața. Vom desfășura diferite exerciții de mișcare și câteva jocuri.
Ex: ( Bat din palme clap, clap, clap, Mișcăm degețelele, Ploua, plouă, plouă etc, Exerciții de
gimnastică, sărim ca mingea)
Noutatea zilei: Coșul cu flori de primăvară la centrul tematic

Noutatea zilei o voi prezenta sub formă de surpriză. Atenţia copiilor este îndreptată spre
coșul cu flori de primăvară. Vom recunoaște florile si le voi transmite copiilor că Zâna Florilor
dorește să o ajuăm, deoarece florile din grădina ei s-au amestecat.
În perioada de tranziţie, dintre activitatea de dezvoltare personală şi activitatea integrată, le
voi propune jocul muzical ,,În poiana din vâlcele” .
În cadrul ADE, la activitatea matematică (Domeniul Științe) se va desfășura jocul didactic
matematic-,,Floricele colorate pentru Zâna Florilor grupate,,.Copiii vor fi împărțiți în două
echipe: Echipa zambilelor și echipa laleleor.
În prima variantă a jocului, copilul solicitat de către educatoare, vine și alege din coșuleț un
jeton. El va spune ce floare a ales, ce culoare are, și o așează la locul potrivit (în coșulețul de
aceeași culoare).
În cea de-a doua variantă a jocului, educatoarea îi va solicita copilului să numere atâtea flori
câte îi indică cifra de pe jeton.
( de exemplu 3 flori mici, galbene).

La complicarea jocului, câte un copil de la fiecare echipă va fi solicitat de către educatoare să


vină și să aleagă un jeton. Dacă va alege o floare mică, va trebui să o așeze pe cercul mic, iar
dacă va alege o floare mare, va trebui să o așeze pe cercul mare.
Răspunsurile corecte vor fi notate la tablă cu o floare colorată și va câștiga echipa care la
final va avea cele mai multe flori.
Între rutină (gustarea) și activitatea practică, le voi propune copiilor jocul
distractiv ,,Trenulețul vesel!”
 La activitatea practică, ,,Coșulețul cu flori pentru Zâna Florilor!”- Copiii vor primi
coșulețe, lipici și flori de hârtie și vor fi solicitați să lipească florile pe frunze, conform
instrucțiunilor primite.
Pe tot parcursul activității integrate voi insista pe colaborare între preșcolari, pe
corectitudinea răspunsurilor, pe exprimarea în propoziții corect construite din punct de vedere
gramatical, pe stârnirea interesului copiilor de a afla cât mai multe lucruri despre florile de
primăvară, dar şi pe implicarea acestora în realizarea unor lucrări originale.
La ALA 2 le voi propune copiilor jocul de miscare ,,Florile dansatoare!”
Momentul poveștilor :,,Legenda ghiocelului”- (povestirea educatoarei)
Se va realiza Sinteza zilei în spațiul dedicat Întâlnirii de dimineață. Copiii vor fi întrebaţi
ce au învăţat în cadrul activităţii desfăşurate şi ce le-a plăcut cel mai mult.
Voi face aprecieri generale și individuale referitoare la implicarea copiilor în activitate și la
comportamentul acestora. Preșcolarii vor primi ștampiluțe drept recompensă.
DEMERSUL DIDACTIC

 (DŞ)- „ Floricele colorate pentru Zâna Primăvară grupate !

Evenimentele Conţinutul stiințific Strategii didactice Evaluare


didactice Metode și Mijloace de Forme de
Procedee învățământ organizar
e
1.Momentul Voi asigura un climat psiho-
organizatoric afectiv adecvat desfășurării Conversația Frontal
activității: aerisirea sălii de
grupă, aranjarea materialelor
didactice. Se urmărește intrarea
ordonata a copiilor și așezarea
corectă pe scăunele.
2.Captarea Se va realiza cu ajutorul scrisorii
atenţiei primite de la Zâna Florilor. Conversația Scrisoare de Frontal Se
Dragi copii, la Zana urmărește
Primăvara interesul
Am auzit despre voi că sunteți pentru
cuminți și inteligenți. Am nevoie activitate
de ajutorul vostru pentru că
floricelele din grădina mea s-au
amestecat. Vă rog să mă ajutați
să le grupez. Haideți să așezăm
fiecare floare la locul potrivit,
cu ajutorul doamnei educatoare.
O să fiți recompensați pentru
asta.
Cu drag, Zâna Florilor!
3.Reactualizarea Se va realiza printr-un șir de Observare
cunoștințelor întrebări: Exercițiul Frontal a
- În ce anotimp ne aflăm, comporta
copii? mentului
- De unde știm noi, că a copiilor
venit Primăvara?
- Vă mai amintiți despre
ce am vorbit ieri?
- Ce flori de primăvară
știți voi?
4.Anunţarea Pentru că ieri am vorbit despre Conversația Frontal Observare
temei și flori, astăzi ne vom juca cu ele și a
precizarea în același timp, le vom grupa comporta
obiectivelor pentru Zâna- Florilor după Explicația mentului
mărime și după culoare, vom copiilor
face asocieri flori- coșuleț după
culori, flori- cercuri după
mărime, vom păstra o poziție
corespunzătoare a corpului pe
parcursul desfășurării activității,
vom avea de rezolvat și o fișă de
lucru și vom participa cu interes
la activitate.

5.Dirijarea Pentru ca jocul nostru să fie mai Conversația Ecusoane: Pe grupe


învățării frumos va trebui să ne împărţim zambile și
în 2 echipe: Echipa zambilelor și lalele
echipa laleleor
Se intuieşte materialul didactic: jetoane cu
jetoane cu flori: narcise galbene, flori: narcise
lalelele roșii , zambile roz , mari galbene,
și mici, cușulețe, jetoane cu cifre lalele roșii,
și panoul cu cercuri ( mic și zambile roz
mare).
coșulețe
Pe grupe Observare
Panou a
comporta
mentului
a)Explicarea În prima variantă a jocului, Explicația jetoane cu copiilor
jocului copilul solicitat de către flori: narcise
educatoare, vine și alege din galbene,
coșuleț un jeton. El va spune ce lalele roșii,
floare a ales, ce culoare are, și o zambile roz.
așează la locul potrivit (în
coșulețul de aceeași culoare).
În cea de-a doua variantă a
jocului, educatoarea îi va solicita Explicația
copilului să numere atâtea flori Conversația
câte îi indică cifra de pe jeton.
( de exemplu 3 flori mici, Pe grupe
galbene). Analiza
răspunsuri
La complicarea jocului, câte un Jetoane cu lor
copil de la fiecare echipă va fi flori: narcise copiilor
solicitat de către educatoare să Explicația galbene,
vină și să aleagă un jeton. Dacă lalele roșii,
va alege o floare mică, va trebui zambile roz, Pe grupe
să o așeze pe cercul mic, iar dacă mari și mici,
va alege o floare mare, va trebui panoul cu
să o așeze pe cercul mare. cercul mic si
cercul mare
Câte un copil de la fiecare
echipă va primi de la doamna
educatoare o sarcina ce trebuie
rezolvată.
Răspunsurile corecte vor fi
notate la tablă cu o floare Explicația
colorată și va câștiga echipa care
la final va avea cele mai multe
flori. Pe grupe Analiza
răspunsuri
lor
b) Joc de probă Se va desfășura un joc de probă, copiilor
pentru verificarea înțelegerii
regulilor jocului de către copii. Exercițiul
c) Desfășurarea Varianta I
propriu-zisă a Se dă semnalul începerii jocului. Explicația
jocului Educatoarea va alege pe rând
câte un copil de la fiecare Conversația
echipă. El va alege din coșuleț o
floare, va spune ce floare a ales, Exercițiul
ce culoare are, și o așează la
locul potrivit ( într-unul din cele
trei coșuri.)

Varianta II
Educatoarea arată copilului
solicitat un jeton cu cifre: 1, 2 Analiza
sau 3. Copilul va număra tot răspunsuri
atâtea flori și le va așeza la locul lor
potrivit. copiilor
Se va desfășura și în a doua
variantă de joc, jocul de probă.
După care se trece la
desfășurarea propriu-zisă a
jocului.
Complicarea jocului
Pentru că m-ați convins că știți
să grupați florile după culoare,
vom lucra și în alt mod, iar de
data aceasta vom grupa florile
după mărime. Pe un panou,
avem un cerc mare și un cerc
mic. Câte un copil de la fiecare
echipă va fi solicitat de către
educatoare să vină și să aleagă
un jeton. Dacă va alege o floare
mică, va trebui să o așeze pe
cercul mic, iar dacă va alege o
floare mare, va trebui să o așeze
pe cercul mare.
6.Obţinerea Li se oferă copiilor o fișă de Conversația Fisa de lucru Individual Scris
performanţei lucru în care li se cere să Explicatia Creioane
(complicarea încercuiască ghiocelul mare și să colorate
jocului) coloreze ghiocelul mic.

7. Asigurarea - Se fixează denumirea jocului


retenţiei și a care a fost jucat şi sarcinile Conversația Frontal Oral
transferului didactice
8. Evaluarea Voi alege câte un jeton, îl voi Conversația Jetoane cu Frontal Oral
ridica, întrebându-i pe copii: Explicația flori: ghiocel,
- Ce floare este? lalea,
- Ce culoare are floare? zambilă, mari
- Cum este floarea mică sau și mici
mare?
9.Încheierea La finalul activității se vor face
activităţii aprecieri asupra felului în care Conversația Aplauze Frontală Apreciere
s-a desfășurat activitatea, iar a
copiii vor fi recompensați. globală

R- Gustarea (deprinderi specifice)


T- ,,Trenulețul vesel”- joc distractiv
(DOS)- ,, Coșuleț cu flori pentru Zîna Florilor!”

EVENIM
ENT DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL MATERIALE FORME DE EVALUARE
METODE ȘI
ACTIVITĂŢII PROCEDEE DIDACTCE ORGANIZARE

1.MOMENTUL Voi asigura condiţiile


ORGANIZATORIC necesare pentru buna
desfăşurare a activităţii. Voi
pregăti materialul didactic
necesar pentru activitate.

Captarea atenţiei o voi realiza Conversaţia Frontal Orală


2.CAPTAREA printr-o scurtă discuție despre
ATENŢIEI primăvară.

- În ce anotimp am zis că
suntem?

- Ce schimbări sunt în natură?

- Care este prima floare care


vestește venirea primăverii.

3.ANUNŢAREA Azi la activitatea practică Frontal Observarea


TEMEI vom avea de realizat un comportament
coșuleț cu flori pentru Zâna Explicația ului copiilor
Florilor. Fiecare dintre voi va
trebui să realizaţi cât mai
frumos și îngrijit acest
coșuleț.

Voi va trebui să fiți foarte


atenți la ceea ce vă voi
explica pentru a putea rezolva
tema dată.

4.PREZENTAREA Prezint coșulețul model. Port


ŞI INTUIREA cu copiii o discuţie pe
MODELULUI marginea coșulețului model şi Conversaţia Coșuleț Frontal Observarea
anume despre modul de model comportament
realizare al acestuia şi ului copiilor
culorile folosite.
Intuim materialele de pe
măsuţe.

5. EXPLICAREA Mai întâi luăm floricelele, Explicaţia Coșuleț Frontal Observarea


ŞI aplicăm lipici pe acestea, Floricele comportament
DEMONSTRAREA după care le lipim pe frunzele decupate ului copiilor
PROCEDEULUI din coșuleț. Apăsam ușor Demonstraţi Lipici
DE LUCRU pentru a o fixa. a

6. EXERCIŢII  Spălăm mâinile; Conversaţia Frontal


PENTRU  Cântăm la pian;
FLEXIBILITATEA  Batem tare palmele;
MUŞCHILOR  Scuturăm mâinile.
MICI AI MÂINII  Ne jucăm cu
degețelele
 Ne jucăm cu pumnii
 Rotim mînuțele

7. EXECUTATREA Înainte de începerea Explicaţia Coșuleț Individual Observarea


INDEPENDENTĂ lucrului, li se va aminti Floricele corectitudinii
A LUCRĂRILOR copiilor tehnica de lucru. Munca decupate realizării
DE CĂTRE COPII Copiii lucrează independent, independent sarcinii de
iar eu îi voi urmări ă Lipici lucru
îndeaproape si-i voi îndruma
individual pe cei care
întâmpină greutăţi.

8.ASIGURAREA Se face prin întrebări: Conversaţia Frontal Orală


RETENȚIEI ȘI A
TRANSFERULUI - Ce am realizat noi astăzi la
activitatea practică?

- Prin ce procedee am realizat


tema ?

9. EVALUAREA Voi scoate în față copii, atât Turul Lucrările Orală


cu lucrările frumoase cât și cu galeriei executate de
cele mai puțin reușite. copii

Le voi cere copiilor să se


autoevalueze și să evalueze și
lucrările colegilor.

Lucrările se vor expune pe


măsuță.

10. ÎNCHEIEREA Copiii vor face curat la Conversația Recompense Frontal Orală
ACTIVITĂŢII măsuţe.

Sunt felicitați pentru modul


cum au realizat tema propusă
și pentru felul cum s-au
comportat pe parcursul
activității.

Educatoarea împarte
recompense.
ANEXA 1

Dragi copii,

Am auzit despre voi că sunteți cuminți și inteligenți. Am nevoie de ajutorul


vostru pentru că floricelele din grădina mea s-au amestecat. Vă rog să mă
ajutați să le grupez. Haideți să așezăm fiecare floare la locul potrivit, cu
ajutorul doamnei educatoare. O să fiți recompensați pentru asta.

Cu drag, Zâna Florilor!


ANEXA 2

NUME PREȘCOLAR: DATA:

FIȘĂ DE LUCRU

Încercuiețte ghiocelul cel mare, după care colorează ghiocelul cel mic!

S-ar putea să vă placă și