Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: Dolha Ioana Amalia


NIVELUL/GRUPA: I Grupa mica/mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ? ”
TEMA PROIECTULUI: “Suntem micii gradinari”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Lumea florilor !”
TEMA ACTIVITĂŢII: “Gradinarul si florile lui !”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
Intalnirea de dimineata: “ Buna dimineata,draga gradinita”
Tranzitie : Bat din palme ( Anexa 3) - copiii vor intra in sala de grupa si se vor
aseza la centre.
ALA 1-Biblioteca : “ Flori pentru gradinar”
-Arta : “ Micii artisti” (Album)
-Constructii: “Jardiniere pentru flori “
Tranzitie : Hai veniti,frati si surori!
DLC: Surpeizele primaverii - joc didactic

Momentul de miscare : Cate unul pe carare


Tranzitie : Printre flori noi ne plimbam
DOS : Gradinarii iscusiti – educatie pentru sanatate

Tranzitie : Unu,doi,unu doi

ALA 2 : « Samba florilor » - Florile danseaza (adaptare joc muzical statuie)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Consolidarea cunostiintelor copiilor despre


anotimpul primavara
COMPORTAMENTE VIZATE: Dezvoltarea sentimentelor de dragoste pentru
natura,formarea deprinderilor practico-gospodaresti si a abilitatilor specifice

OBIECTIVE:
 Sa ghiceasca floarea a carui nume e raspunsul la ghicitoarea enuntata;
 Sa denumeasca pluralul unor cuvinte,respectiv singularul;
 Sa completeze propozitiile despre florile de primavara cu acele cuvinte
potrivite pentru a avea valoare de adevar;
 Sa alcatuiasca propozitii cu siluetele cuvintelor de pe imagini;
 Sa aseze pe umbre imaginile corespunzatoare umbrei respective;
 Sa aranjeze puzzle-ului in asa fel incat sa obtina imaginea corespunzatoare;
 Sa enunte doua lucruri de care are nevoie o planta pentru a trai pe pamant;
 Sa planteze florile in ghivece oferite urmarind pasii enuntati de educatoare;
 Sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca;
 Sa-si coordoneze miscarile cu ritmul si textul cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,demonstratia;

Resurse materiale: Papusa Zana Primavara,cos cu flori medalioane,flori


naturale,panou intalnirea de dimineata,scrisoare de la gradinar,saculet cu unelte si
bulbi,fisa labitint,fise cu flori,creioane colorate,Lego,plicuri colorate cu
sarcini,jetoane cu flori,minge,plansa cu fete si flori zambitoare,jetoane cu
unelte,pamant,pietris,lopatele,ghivece,bulbi,CD cu samba flotilor,recompense.

Forme de organizare: individual

BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
Scenariul zilei

 Tranzitie : “ Buna dimineata,draga gradinita” (Anexa 1) – copiii intra in


sala de grupa
 Intalnirea de dimineata:
Activitatea zilei incepe cu “ Intalnirea de dimineata”, copiii sunt asezati in
semicerc si se face Salutul prin recitarea poeziei : “ – Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit,
In semicerc ne adunam
Si frumos ne salutam.
A-nceput o noua zi
Buna dimineata,copii!
- Buna dimineata,doamna
educatoare!”
Se face prezenta copiilor: se striga catalogul grupei,fiecare copil isi asaza fotografia in
panou.
“ Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?”
Un copil asaza la panou fotografiile colegilor absenti.
“Ziua,luna,anul,
Anotimpul ni-l arata.
Deci calendarul naturii,
Sa-l completam indata!”

Se indreapta atentia copiilor spre Calendarul naturii.Se precizeaza ziua in care ne


aflam,se aminteste ce zi a fost ieri,ce zi va fi maine,luna si anul in care ne aflam.
- In ce anotimp suntem? (este indicat anotimpul printr-o sageata rosie)
- Cum este vremea astazi?(este asezat jetonul care indica starea vremii din ziua
respectiva)
- Cum ne imbracam in anotimpul primavara? ( este asezat jetonul care indica
imbracamintea corespunzatoare)
- Ce zi a saptamanii este astazi? ( este asezat jetonul care indica ziua saptamanii)
- Ce zi a fost ieri? ( inaintea jetonului care indica ziua curenta va fi asezat jetonul
care indica ziua precedenta)
- Ce zi va fi maine? (Dupa jetonul care indica ziua curenta va fi asezat jetonul care
indica ziua urmatoare)
- In ce luna suntem? ( Este asezat jetonul care indica luna )
- In ce an suntem? ( Este asezat jetonul care indica anul in care ne aflam)

Se poarta o conversatie cu tema Sunt vesel(a)/ trist(a) pentru ca...in cadrul


careia,trei sau patru copii sunt solicitati sa-si aleaga imaginea personificata
(vesela/trista) care reprezinta cel mai bine ce simt ei in acel moment. Fiecare copil
va motiva starea sa sufleteasca,iar grupa il va asculta si va putea sa-i adreseze
intrebari.
Urmeaza Activitatea de grup in care trei sau patru copii povestesc cum si-au
petrecut ziua de ieri in familie,relatand intamplari din mediul familial.
La Noutatea zilei apare in grupa Zana Primavara cu o scrisoare de la gradinar. In
scrisoare,gradinarul le povesteste ca e suparat deoarece vantul i-a amestecat toate
florile din cosulet,celelalte flori i s-au ofilit,iar el a ramasa fara unelte si fara
bulbi,astfel ca nu mai are ce sa planteze si cu ce sa lucreze. Se citeste copiilor
scrisoare ( Aneza 2). Se ia cosuletul cu flori de la Zana Primavara si se imparte cate
un medalion in forma de floare fiecarui copil ( Ghiocel,narcisa si lalea). In functie de
floarea primita se face repartizarea pe centre.
Vom descoperi ca in cosulet nu se afla doar medalioanele cu flori,si si niste
plicuri colorate.Plicurile contin sarcini. Astfel Zana Primavara ne spune ca daca
reusim sa indeplinim toate sarcinile atunci vom primi recompensele aflate in cutiuta
ei magica,iar gradinarul va fi foarte fericit.
Tranzitie : Bat din palme ( Anexa 3) - copiii vor intra in sala de grupa si se vor
aseza la centre.
Activitati liber alese (ALA 1)
-Biblioteca : “ Flori pentru gradinar” – fisa de lucru
Sarcini de lucru : - sa parcurga traseul corect ajutand gradinarul sa ajunga la flori;
- sa uneasca punctele pentru a obtine conturul unei flori;
-Arta : “ Micii artisti” (Album) – colorare flori de primavara.
Sarcini de lucru: - sa coloreze in interiorul unui contur dat,folosind
culorile potrivite.
-Constructii: “Jardiniere pentru flori “ – confectionare din Lego
Sarcini de lucru: - sa asambleze materialele date pentru a realiza o
jardiniera
- sa coopereze cu colegii in realziarea temei.
Tranzitie : Hai veniti,frati si surori!( Anexa 6)
Copiii vor merge la baie.
Domeniul Limba si Comunicare : Surpeizele primaverii - joc didactic
 Momentul de miscare : Cate unul pe carare ( Anexa 9 )
 Tranzitie : Printre flori noi ne plimbam ( Anexa 10)
Copiii intra in sala pentru a aincepe activitatea de la Domeniul Om si Societate.
Domeniul Om si Societate : Gradinarii iscusiti – educatie pentru sanatate
 Tranzitie : Unu,doi,unu doi( Anexa 11)

Activitati liber alese (ALA 2) : « Samba florilor » - Florile danseaza


(adaptare joc muzical statuie)
 Tranzitie : Vine ,vine primavara (Anexa 12)
 Expozitie cu lucrari (Obtinerea performantei)
Incheierea activitatii.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /
Crt activităţii Metode şi
. indicatori
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1. Copiii vor participa la intalnirea
Captarea şi de dimineata,moment in care vor
orientarea descoperi elementul surpriza-Zana
atenţiei Primavara. Aceasta a venit la
grupa “Puiutilor pufosi” cu o
scrisoare de la gradinar. In
scrisoare,gradinarul le povesteste
ca e suparat deoarece vantul i-a
amestecat toate florile din
cosulet,celelalte flori i s-au
ofilit,iar el a ramas fara unelte si
fara bulbi,astfel ca nu mai are ce
sa planteze si cu ce sa lucreze.
Mai intai vom sorta florile din
cosulet si fiecare copil va primi
cate o floare din cele trei tipuri
(ghiocel,narcisa si lalea).
2. Anunţarea Astazi vom realiza tema”
temei şi a Gradinarul si florile lui” in care
obiectivelor ii vom arata Zanei Primavara ca
noi putem sa il facem fericit pe
gradinar. Dar oare cum putem
face acest lucru?Ii vom arata ca
noi stim sa lucram pe echipe,ca
stim sa vorbim frumos si stim
multe lucruri despre
primavara...De asemenea,ii vom
arata ca noi stim sa plantam
floricele!
3. Reactualiza - Zana ne spune ca daca vom
rea realiza corect,frumos si in
cunoştinţel liniste ceea ce ne-am
or propus,ne va oferi cate o
floricica. Copiii care pe
parcursul zilei au primit
patru floricele vor primi o
recompensa din cutiuta cu
recomprense a Zanei.
- Mai intai vom sorta florile
din cosulet si fiecare copil va
primi cate o floare din cele
trei tipuri( ghiocel,narcisa si
lalea).
In functie de floarea primita
se va face repartizarea la
centre.

Tranzitie: Bat din palme


( Anexa 3)
ALA 1

1. Biblioteca : “ Flori
pentru gradinar”
Copiii vor realiza un
labirint in care il vor ajuta
pe gradinar sa ajunga la
flori pentru a le
uda.Copilul care a gasit
drumul gradinarului la
flori va primi in dar o
lalea,astfel ca va uni
punctele, incat sa obtina
laleaua (cu rosu floarea
lalelei,cu verde tulpina si
frunzele lalelei) (Anexa
4).
2. Arta: “Micii artisti”
(Album)
Copiii vor colora fisa cu
flori de primavara
( Anexa 5),fara a depasi
conturul,folosind culori
adecvate.
3. Constructii :
“Jardiniere pentru
flori”
Copiii vor realiza
jardiniere pentru flori din Lego,la
fel ca si modelul pe care il au pe
masute.
Copiii se vor seza la
masute in functie de
madalioane.La fiecare masuta va
exista un model,iar copiilor li se
va explica si demonstra modul de
lucru pe rand,urmand ca ei sa
inceapa lucrul deodata. In timpul
lucrului le voi da indicatii si ii voi
sprijini acolo unde este nevoie.

Tranzitie : Hai veniti,frati si


surori! (Anexa 6)
Dupa terminarea activitatii pe
centre copiii vor merge la
baie,dupa care vor intra la
urmatoarea activitate.

Tranzitie : Unu,doi,trei bobocei


(Anexa 7)
Copiii intra la urmatoarea
activitate.

DLC : Surprizele primaverii –


joc didactic
Dupa ce copiii au intrat
ordonat in sala de grupa si s-au
asezat pe scaunele,le voi spune ca
Zana Primavara le-a adus un cos
cu surpeize si le voi propune un
joc numit “ Surprizele
primaverii”.
La domeniul Limba si
Comunicare ii vom arata Zanei
Primavara cat de frumos stim noi
sa vorbim si cat de multe lucruri
stim despre florile de primavara
pentru ca aceasta sa mearga si sa
il invete si pe gradinar.

Prezentarea regulilor jocului

- Ne vom imparti in doua


ehipe ( echipa florilor si
echipa gradinarilor).
Prezint copiilor regulile
jocului : Jocul are 3
variante,astfel ca fiecare
echipa va avea de rezolvat o
serie de sarcini. Sarcinile
sunt asezate in plicuri
colorate.Daca copilul numit
din echipa va raspunde
corect sarcinii,echipa va
primi un punct reprezentat
printr-o floare zambitoare
mica (Echipa florilor) si
printr-o fata zambitoare mica
( Echipa gradinarilor). La trei
puncte,adica la trei
flori,respectiv fete
zambitoare mici,echipa va
primi o floare/fata
zambitoare.(Anexa 8)

Varianta 1
Voi scoate din plic sarcinile
pentru varianta 1.

Jocul de proba

Le voi spune copiilor o


ghicitoare: “Care floare
parca-i soare?” (Floarea-
soarelui)

Desfasuarea propriu-zisa a
jocului

Le voi spune copiilor:


“Start joc!”
Pe rand cate un copil din
fiecare echipa va rspunde
sarcinilor mele. Raspunsurile
corecte vor fi recompensate
cu o floare/fata zambitoare.
Voi scoate din plic sarcinile
pentru varianta 1.Copiii vor
ghici florile de primavara.

Ghicitorile pentru echipa florilor:


1,2,3 hai ghiceste daca vrei:
“Clopotel mititel,
Scoate capul din zapada
Primavara sa o vada.”
( Ghiocelul)

“Clopotei mititei,
Albi si frumusei,
Pe o ramurica
Foarte subtirica
In rand asezati,
Foarte parfumati.”
(Lacramioarele)

“E o floare-nmiresmata
Cu-o legenda-ndelungata
De Narcis ne aminteste
Si de Pasti ea infloreste”
(Narcisa)

Ghicitorile pentru echipa


gradinarilor:
“ Ban de aur la-nceput,
Glob de puf cand e trecut.
Sufla-n el sa il destrami
Si-ai sa afli mai multi bani”
(Papadia)

“ Atrag roiuri de albine,


Fluturas pe ele vine,
Cu flori multe,parfumate,
Alb,bleu,roz sunt colorate”
(Zambilele)

“Cupe albe,sangerii
Stau pe lujere infipte,
Parc-ar fi niste faclii!
Hai ghiceste-le,de stii!”(Laleaua)

VARIANTA 2
Voi scoate din plic sarcinile
pentru varianta 2. Voi arunca
mingea unui copil si voi spune un
substantiv la singular,cerandu-i
copilului sa il spuna la plural si
invers.Jocul: “Euspun una,tu spui
multe”.Copiii vor completa
propozitii cu acele cuvinte care
lipsesc,iar apoi vor alcatui
propozitii cu siluetele de pe
imagini.

Jocul de proba:
Le voi spune copiilor 2 cuvinte la
care ei imi vor spune
singularul,respectiv
pluralul:lalea,zambile.
Jocul: “Eu am mai multe,tu ai o
singura.....”

Desfasurarea propriu-zisa a
jocului:
Proba 1:

Le voi spune copiilor din echipa


florilor doua substantive la
singular urmand ca ei sa le spuna
la plural (ghiocel,stropitoare).
Le voi spune copiilor din echipa
gradinarilor doua substantive la
plural urmand ca ei sa le spuna la
singular (greble,narcise).

Proba 2:
Copiii vor completa propozitii cu
acele cuvinte care lipsesc.
Propozitiile pentru echipa florilor:
Pentru a nu se usca florile,noi
trebuie sa le.....(udam).
Propozitiile pentru echipa
gradinarilor:
Frunzele plantelor au culoarea....
(verde).

Proba 3:
Copiii vor alcatui propozitii cu
acele cuvinte care descriu
siluetele de pe imagini.
Echipei florilor ii voi arata o
imagine in care sa se afle o
fetita,o stropitoare si o floare.
Echipei gradinarilor ii voi arata o
imagine in care se aflaun baietel,o
sapa si cateva frunze uscate.

VARIANTA 3
De aceasta data vom vedea ale cui
sunt aceste umbre,si vom afla ce
vom obtine daca aranjam piesele
acestui puzzle.

Jocul de proba:

Voi explica copiilor procedeul de


lucru.Voi arata copiilor imagini cu
umbre,urmand ca ei sa aseze pe
umbra imaginea corespunzatoare
acesteia.

Desfasurarea propriu-zisa a
jocului:

Copiii din echipa florilor vor


aseza pe umbre imaginile
corespunzatoare florilor de
peumbre.(Lalea,narcisa,ghiocel)
Copiii din echipa gradinarilor vor
aranja piesele puzzle-ului in asa
fel incat sa obtina imaginea
corespunzatoare.(Puzzle din sase
piese)

Numar punctele primite de fiecare


echipa,pentru a vedea care este
echipa castigatoare.
“- Zana Primavara este foarte
incantata deoarece a invatat multe
lucruri de la voi,dar inca nu pleaca
pentru ca mai are o surpriza.Mai
avem de indeplinit o sarcina...”
Tranzitie: Printre flori noi ne
plimbam
( Anexa 10)
DOS: Gradinarii iscusiti
4. Prezentare
a noului Le voi spune copiilor care este
conţinut şi urmatoarea sarcina pe care Zana
dirijarea Primavara ne-o propune : astazi
învăţării vom planta bulbi de flori. Astfel il
vom scuti pe gradinar de
treaba,iar acesta va fi foarte fericit
cand Zana ii va spune ce am facut
noi.
De ce au nevoie florile pentru a
trai pe pamant?( apa ,lumina)
Le voi explica copiilor ca asa cum
oamenii nu pot trai fara aer ,apa si
mancare,nici florile nu pot trai
daca nu stau in pamant sau in apa
si daca nu primesc multa lumina
de la soare.
Cine imi spune ce materiale aveti
voi pe masute?(ghivece,pamant
si nisip)
Dupa ce se va face intuirea
materialului,voi explica copiilor
procedeul de lucru.
Luam cu manuta putin nisip si il
punem in ghiveci. Apoi punem
pamant,dupa care asezam bulbul.
Dupa ce am asezat bulbul,mai
adaugam pamant pentru a putea
fixa bulbul. Adaugam pamant
pana cand bulbul se acopera de
tot.
Dupa ce am explicat copiilor
procedeul de lucru,cer unui copil
sa vina in fata pentru a repeta
acest procedeu,iar apoi toti copii
pot incepe sa lucreze.
Inainte de a incepe,voi realiza cu
prescolarii cateva exercitii pentru
incalzirea muschilor mici ai
mainii: “Mana lebada o fac,
Care da
mereu din cap
Lebedele-n
jur privesc
Capul apoi si-l
rotesc
Degetele imi
sunt petale
Se deschid ca la
o floare
Ploaia cade
neincetat
Degetele le-am
miscat
Si apoi le
rasfiram
Si la pian
frumos cantam.”
Copiii incep sa lucreze,iar eu ii
voi ajuta acolo unde este nevoie.
- Dupa ce bilbii au fost
plantati,ii vom aseza la
geam,pentru a primi cat mai
multa lumina de la soare.
Tranzitie: Unu,doi,unu,doi
(Anexa 11)
ALA 2:” Samba Florilor”
La aceasta activitate,copiii se vor
juca”Statuile”.Toti copiii sunt
flori care danseaza in gradina pe
fondul muzical “Samba
florilor”,iar la oprirea muzicii
toate florile incremenesc,astfel ca
toti copiii se opresc din
dansat.Floricica ce nu a
incremenit va iesi din joc si va fi
dusa in casa,in vaza. Jocul
continua pana cand ramane o
singura floare in gradina.
5. Obţinerea Tranzitie : (Anexa 12)
performanţ Voi face o sinteza a ceea ce au
ei realizat copiii la fiecare
activitate,incepand cu activitatea
pe centre.
Astazi i-am aratat Zanei
Primavara ca noi stim sa lucram
in echipa.Ce am realizat noi la
activitatea pe centre?
Voi expune lucrarile pe care copiii
le-au realizat la activitatea pe
centre.
De asemenea i-am aratat si ca
stim sa vorbim frumos si stim
multe lucruri despre flori. Voi
arata ceea ce au realizat la jocul
didactic,si anume sarcinile de la
varianta 3.
Si in final i-am aratat ca noi
suntem niste gradinari foarte
priceputi care au stiut sa planteze
floricele,precum si niste buni
dansatori.
6. Evaluarea Zana Primavara,musafirul,isi ia la
revedere si le multumeste copiilor
pentru ca au invatat-o atat de
multe lucruri,precum si pentru ca
au plantat bulbii
gradinarului,spunandu-le ca este
convinsa ca acesta va fi foarte
fericit.
Insa inainte de a pleca,Zana le va
da copiilor surprizele promise: o
diploma pentru gradinarul
iscusit(Anexa 13)
Copiii primesc recompensele si
ies organizat din sala de grupa.
Anexa 1 : Tranzitie Buna dimineata,draga gradinita!!
Buna dimineata,
Draga gradinita!
Un baiat ti-aduce mama
Si-are si-o fetita.
Baietii: Eu sunt cel mai mare,
Vezi ca-mi sade bine,
Fetitele: Dar nici eu nu-s mititica
Uita-te la mine.
Baietii: Am adus o casca
Si-are si-o racheta mare,
Educatoarea: Pentru tine,baietele,
Nu e de mirare.
Fetitele: Si eu o papusa,
Cu ochi ca de fraga
Cand o culc sa-I cant intruna
“Nani,mama draga!”

Anexa 3 : Tranzitie: “Bat din palme”


Bat din palme,clap,clap,clap
Din picioare,trap,trap,trap
Ne-nvartim,ne rasucim
Si spre centre noi pornim.

Anexa 8 : Regulile jocului:


 Grupa se imparte in doua echipe;
 Copiii trebuie sa raspunda numai la solicitare;
 Sa raspunda in propozitii;
 Sa respecte cerintele grupului din care fac parte si ale educatoarei.
Anexa 2: Scrisoarea de la gradinarul Primaverii

Dragi puiuti pufosi,


Sunt gradiarul Primaverii si sunt foarte, foarte suparat. Cand m-am trezit azi
dimineata si am mers in gradina, am vazut ca peste noapte vantul a amestecat toate
florile, astfel ca am nevoie de ajutorul vostru pentru a le sorta. Apoi am mers sa culeg
flori si am vazut ca acestea s-au ofilit. Nu stiu ce as putea face sa se trezeasca la viata.
Apoi am vrut sa imi iau uneltele pentru a planta alte flori,dar am vazut ca atat acestea
cat si bulbii florilor au disparut. Cred ca Vrajitoarea ce Rea mi-a furat uneltele si
bulbii. Ma intrebam daca ati putea voi cumva sa ma ajutati, de aceea am trimis-o pe
Zana Primavara la voi cu cateva sarcini.
Anexa 6: Tranzitie: “Hai veniti, frati si surori!”
Hai veniti, frati si surori Cu drag, gradinarul Primaverii!
Sa culegem mandre flori
Floricele am cules
Anexa 9 : Tranzitie: “Cate unul pe carare…”
Cate unul pe carare
Mergem in gradina mare,
S-adunam o zambiluta,
Un ghiocel si-o panseluta…

Anexa 10 : “Printre flori noi ne plimbam!”


Printre flori noi ne plimbam,
Florile le admiram,
Dar pee le nu calcam,
La locui ne asezam,
Lucruri multe sa-nvatam…
Anexa 11 : Tranzitie “Unu-doi, unu-doi”
Unu-doi, unu-doi
Mergem toti in pas vioi,
Statuile noi ne jucam,
Si incepem sa dansam!

S-ar putea să vă placă și