Sunteți pe pagina 1din 19

1

Proiect de activitate integrata

Data: 23.05 2012 Propunator: prof.inv. prescolar Anca Elena PINTEA Unitatea: Gradinita cu Pr.Prelungit nr 4. Codlea Nivel I Grupa mica ,,Piticilor Tema anuala: ,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim? Tema activitatii: ,,In gradina cu flori Domenii experientiale: DS (activ. Matematica-joc didactic)jocul florilor+DEC (ed.plastica-dactilopictura)gradina inflorita Forma de realizare: activitate integrata (pe grupuri mici, frontal, individual) Tipul activitatii: verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi Scopul activitatii: Verificarea si consolidarea cunostintelor legate de operatiile intelectuale prematematice studiate (numaratul in limitele 1-3, recunoasterea si identificarea cifrelor in lim 1-3, formare de multimi de elemente, sortare de elemente dupa criteriul culorii si al marimii, raportarea cantitatii la numar si a numarului la cantitate). Verificarea si consolidarea deprinderilor de a lucra pe grupe de copii, de a colabora si de a interactiona pentru a rezolva cerintele date. Verificarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

2 Obiective operationale: ADE DOMENIUL STIINTE Sa identifice florile de primavara, din cutia cu surprize, primite de la Zana Primaverii Sa denumeasca florile de primavara primite de la Zana Primaverii. Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul culoare, punandu-le in vaza care se potriveste. Sa sorteze florile din vaza dupa criteriul marimii pentru a fi asezate la vaza potrivita. Sa numere in limitele 1-3, identificand apoi cifrele. Sa raporteze constient numarul la cantitate si invers, folosindu-se de florile aduse.

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (ED.PLASTICA) Sa redea teme plastice specifice desenului Sa obtina efecte plastice ,forme spontane si elaborate prin tehnica dactilopicrturii astfel incat sa realizeze o gradina cu flori Sa utilizeze cat mai corect instrumentele de lucru pentru a finaliza tema data.

ELEMENTE PSIHO-MOTRICE SI MUZICALE: Sa execute cat mai corect miscarile executate pe muzica, tinand cont de ritmul si intensitatea miscarilor. Sa cante cu dezinvoltura cantecele invatate, executand si diferite miscari atunci cand cere textul.

3 ALA 1 ARTA Sa lipeasca pe hartier partile componente ale lalelei (floare, frunze), pentru a realiza o lalea. Sa lipeasca pe hartia de carton bilutele de hartie creponata mototolite pentru a finaliza o narcisa galbena CONSTRUCTII Sa realizeze o vaza din lego colorate, lucrand in echipa Sa coopereze in timpul activitatii de constructie, pentru a finaliza cat mai corect vaza pentru flori ALA 2 Sa intoneze cat mai corect cantecul prezentat, tinand cont de durata, intensitate si tonalitatea acestuia. Sa formeze un cerc, deplasandu-se pe melodie si oprindu-se la semnal Sa identifice colegul ales pentru a fi aplaudat. Sa asculte cu atentie regulile jocului muzical pentru a putea fi aplicat Sa manifeste spirit de cooperare si de intelegere in timpul jocului. ACTIVITATI LIBER ALESE 1 ARTA: ,,Laleaua si ,,Narcisa- lipire,mototolire CONSTRUCTII: ,,Vaza pentru flori-lego ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE DOMENIUL STIINTA: ,,JOCUL FLORILOR- joc didactic DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: ,,Gradina inflorita - dactilopictura ACTIVITATI LIBER ALESE 2

4 JOC MUZICAL: ,,Albinuta

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA Intalnirea de dimineata: Salutul Prezenta Calendarul naturii Noutatea zilei Tranzitii: ,,Dimineata ne-am trezit, La gradinita am venit. In cerc sa ne adunam Si frumos sa salutam. ,,Cate unul pe carare ,,Infloresc gradinile ,,Haideti cu totii sa vedem, La masute ce avem? Bat din palme, clap, clap Din picioare trap, trap, trap Ne-nvrtim, ne rsucim Si la baie noi pornim.

Strategii didactice: a). Metode si procedee: Concursul, conversatia, explicatia, jocul, problematizarea, metoda ,,turul galeriei, munca in grup, demonstratia, aplicatia, expunerea, procedeu ,,mana oarba, ,,comunicarea rotativa. b). Materiale didactice (mijloace): Cutia cu surprize de la Zana Primaverii, saculetul fermecat, plicuri colorate, vaze din pet, narcise albe si galbene naturale, jetoane cu cifre (1-3), flip-chart, 2 stupi, albine, ecusoane cu narcise albe si galbene, hartie de carton verde ,acuarele,model gradina inflorita , , , lalele si frunze decupate, bilute de hartie creponata verde si galbena, lego, planse cu imagini din anotimpul primavara, imagini cu flori, , apa, lalea,calendarul naturii. c). Forme de organizare: pe grupe mari si mici, individual, frontal Durata: o zi
Bibliografie:

1. Curriculum pentru nvmntul precolar,M.Ed.C.T., 2008 2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, Activiti bazate pe inteligene multiple. 3. Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves. 4. Glava, A., Pocol, M.,Tataru, L-L., (coord), (2009), ,,Educatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar, Ed. Paralela 45, P 5. Liliana Ezechil, Mihaela Pii Lzrescu , ,,Laborator precolar, Ed. V&Integral

Scenariul activitatii
Intrarea copiilor in sala de grupa si formarea unul cerc la indicatiile educatoarei: ,,Dimineata ne-am trezit, La gradinita am venit. In cerc sa ne adunam Si frumos sa salutam! Salutul intre copii se va realiza prin tehnica ,,comunicarii rotative. Se va incepe de la educatoare care va tine in mana o lalea pe care o va da copilului din dreapta pentru a-l saluta ,,Buna dimineata! La finalul salutului atentia copiilor va fi indreptata spre musafirii din grupa pe care ii vom saluta. Dupa salut se va realiza prezenta grupei se va completa . Calendarul naturii de catre copii prin intrebari precum : ,,In ce anotimp ne aflam? ,,Cum este vremea azi? ,,Cum se numeste a doua zi din saptamana? Momentul de inviorare va consta in cateva miscari pe un cantecel invatat; miscari care vor fi executate in functie de linia melodica. Dupa ce vom termina etapa de inviorare copiii se vor aseza in cerc pe covor, iar intre timp cineva bate la usa. Noutatea zilei va consta in gasirea la usa a unui cadou. Se deschide cadoul in fata copiilor, iar in cutie este o scrisoare trimisa de la Zana Primaverii. Se citeste scrisoarea: Dragi copii, Am auzit ca sunteti foarte ascultatori si harnici. Am vazut ca ati invatat tare multe despre anotimpul Primavara si de aceea v-am adus o surpriza: o cutie plina de jocuri si jucarii frumoase. Imi pare tare rau ca nu am putut sa vin sa va vad, dar a trebuit sa mai merg si la alti copii.

7 Sa fiti atenti la ce v-am adus, sa ascultati cu atentie toate scrisorile care sunt in cutie si pana ma intorc la voi sa imi pregatiti o ,,Gradina cu flori, iar eu am sa va aduc ceva. Spor la treaba, Zana Primaverii Se poarta o discutie cu prescolarii despre aceasta surpriza a Zanei Primavara si se deschide primul plic in care vor fi mai multe ecusoane cu flori. Educatoarea va citi scrisoarea si apoi copiii, prin procedeul ,,mana oarba vor extrage cate un ecuson pentru a se putea duce la centrul potrivit. Tranzitia ,,Haideti cu totii sa vedem, La masute ce avem! La fiecare centru educatoarea le va spune ce le-a adus Zana primaverii si ce au de facut: Centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile componente ale lalelei pe hartie -un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa galbena Centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta Dupa finalizarea activitatii pe centre vom realiza cu degetelele pe hartie ,,O gradina cu flori pentru a fi vazuta de Zana Primaverii. Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare... copiii se vor duce la baie sa se spele pe maini, apoi se vor intoarce in grupa. La revenirea in grupa educatoarea le aminteste copiilor ca in cutie mai sunt cateva scrisori. Se deschide prima scrisoare unde este un biletel, 2 stupi de albine, mai multe albine si mai multe ecusoane (narcise galbene si albe). In biletel ni se explica de ce avem 2 stupi si atatea ecusoane. Copiii vor extrage un ecuson si se vor imparti pe doua grupe ,,Grupa de narciselor albe si ,,Grupa de narciselor galbene. Fiecare echipa va primi cate un stup, iar echipa care va fi cea mai harnica si va rezolva corect sarcinile din plicuri vor primi cate o albina pe stup. La sfarsitul jocului, echipa cu cele mai multe albine este castigatoare. Copiii sunt motivati sa incepem jocul, dar observam ca Zana Primaverii nu ne-a adus destule jucarii a uitat ceva: FLORILE. In timp ce descoperim acest lucru cineva bate la usa. Un copil este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide usa vede un cos plin cu narcise galbene si albe. Cosul este adus in grupa, iar pentru ca florile sa nu se ofileasca se pun in vaza adusa de Zana Primaverii.

8 Incepe ,,Jocul florilor (Domeniul Stiinta-activitate matematica) Se explica regulile jocului: -sunt trei plicuri cu sarcini, iar dupa ce se citesc trebuie rezolvate corect pentru a primi o albina pe stup -de la fiecare grup va veni cate 1 sau 2 copii pentru a rezolva sarcina -sarcinile vor fi rezolvate pe rand catre ambele echipe - va trebui sa verbalizeze ceea ce au facut -daca rezolva corect sarcina copiii vor fi aplaudati -la sfarsitul jocului se vor numara albinele si vom vedea cine a castigat Desfasurarea jocului: Proba 1 Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste continutul: ,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi daca stiti. Se semneaza Zana primaverii Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa culoare. Fiecare echipa care a sortat corect florile primeste cate o albinuta care o asez pe stupul echipei.

Proba 2 Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se citeste continutul: ,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le puneti in vaza mica , iar cele lungi in vaza mare. Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa lungime Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute pe stupul echipei.

Proba 3 Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste continutul:

9 ,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce cifre sunt pe fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra. La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare grupa pentru a putea rezolva sarcina Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe stupul echipei.

Dupa ultimul plic se numara albinele si se stabileste echipa castigatoare, vor primi ecusoane cu albinute pentru ca au fost harnici, iar apoi copiii vor canta ,,Infloresc gradinile (DEC), dupa care se duc la baie si cei care doresc beau apa.

La intoarcerea in sala de grupa copiii sunt rugati de educatoare sa se aseze la masute deoarece maia u parte de o surpriza de la zana primavara . Copiii se aseaza la mese pentru a realiza fiecare prin tehnica dactilopicturii o gradina inflorita.. Pentru a lucra cat mai corect se executa cateva miscari de incalzire a muschilor mici ai mainii pe versurile: ,,Palma mea e ca o floare. Un boboc ea s-a facut, Degetele mici petale Care incet s-au desfacut. La pian acum cantam Ploaia o imitam. Spargem tare nucile Si aruncam cojile, Pe maine apoi ne spalam, Tare, tare le scuturam Si de treaba ne apucam.

10 Copiii vor privi modelul adus de Zana primavara, iar educatoarea le va explica cum trebuie sa lucreze, dupa care incepe treaba! Dupa finalizarea lucrarilor acestea vor fi expuse la avizier iar apoi se va realiza turul galeriei de catre copii. In acest timp copiii vor interpreta cantecul ,,Copacelul din gradina (DEC) Prin tranzitia: Bat din palme, clap, clap, clap Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvrtim, ne rsucim Si la baie noi pornim. La revenirea in sala ne vom juca jocul muzical ,,Albinuta, ACTIVITATI LA LIBERA ALEGERE 2 JOCUL CU TEXT SI CANT ,,ALBINUTA FORMA DE ORGANIZARE: in cerc SCOPUL JOCULUI: -sa identifice, fiind legat la ochi/cu palmele la ochi) copilul ales -sa execute corect miscarea de mers in cerc, fredonand cantecul SARCINILE JOCULUI: copiii sa se tina de maini si sa se roteasca in timp ce canta la semnalul dat de educatoare se opresc si bat din palme. cand un copil este atins de albinuta, acesta trebuie identificat pentru a se schimba rolurile copilul (,,albinuta) care a identificat ,,floarea aleasa este aplaudat

Copiii for forma un cerc, in mijlocul cercului va fi un copil care este legat la ochi, iar la semnalul educatoarei copiii incep sa cante si se rotesc in jurul albinutei. ,,Albinuta a zburat Sa culeaga miere

11 Pe o floare s-a asezat Si nectar ii cere De-i ghici cum o chema Albinita draga Cu tine o vei lua Albinita draga. - copiii se opresc si ,,albinuta se duce la un copil ca sa ghiceasca cine este Daca a ghicit numele copilului care l-a prins se canta: ,,Ai ghicit, ai ghicit Floarea cea aleasa. Fericit, multumit Ai s-o duci acasa. Daca nu ghiceste cine l-a strigat se canta: ,,N-ai ghicit, n-ai ghicit Ce bine ne pare, De acum ai sa fii Ca si noi o floare.

12

STRATEGII DIDACTICE ETAPELE ACTIVITATII


Moment organizatoric

CONTINUT ORGANIZATORIC

METODE /PROCEDEE

MIJLOACE

FORME DE ORGANIZA RE Frontal

EVALUARE

Pregtirea grupei pentru activitate. Observatia Aranjarea mobilierului, stabilirea linitii i asigurarea unei Expunerea atmosfere propice pentru buna desfurare a activitii. Se incepe activitatea prin intalnirea de dimineata cu Conversatia salutul, apoi prezenta copiilor si calendarul naturii. Procedeul ,,comunicare a rotativa

Scaune Masute Calendarul naturii

Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor

Captarea ateniei

Dupa incheierea momentului de inviorare ne vom aseza pe covor, iar in acest timp cineva bate la usa. Un copil este rugat sa mearga sa vada cine este, iar cand deschide usa va vedea in fata lui o cutie mare. Cutia este adusa in grupa, se deschide pentru a vedea ce este inauntru. Conversatia Cutia cu surprizede la ,,Zana Frontal Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor in

13 Deasupra este un plic care se deschide si se citeste. Este o scrisoare de la Zana Primaverii care isi cere scuze ca nu a putut veni la noi azi, dar ne-a lasat un cadou ca sa realizam o ,,Gradina cu flori pana se intoarce ea. Langa plic este un saculet cu jetoane, iar copiii trebuie sa ia cate un jeton pentru a vedea ce ne-a pregatit Zana Primaverii la mese. Tranzitia: ,,Haideti cu totii sa vedem, La masute ce avem! Procedeul ,, mana oarba Explicatia

Primavara

timpul prezentarii cadoului si in timpul citirii scrisorii.

Scrisoarea Sacul cu jetoane ,,saculetul fermecat) Bete de Explicatia Aplicatia frigarui Lalele si frunze decupate Hartie creponata Lipici Lego Sunt persevereni i respect colegii Realizeaza cat mai bine sarcinile date Demonstratia Respect cerinele Pe grupuri mici Observarea comportamentului verbal si nonverbal

Desfasurarea activitatii
-Centre de interes (ALA1)

Copiii se vor imparti pe centre in functie de ecusonul ales: componente ale lalelei pe bete de frigarui -un alt grup va trebui sa lipeasca bilutele de hartie creponata pe sablonul dat pentru a forma o narcisa Explicatia galbena vaza pentru a putea fi puse florile de la centrul arta La centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego o Aplicatia La centrul Arta:- copiii vor trebui sa lipeasca partile Demonstratia

Dupa finalizarea activitatii pe centre toti copiii vor aduce ceea ce a au facut pentru a realiza o ,,Gradina cu flori ; astfel copiii vor putea vedea ce au facut si alte grupe.

Explicatia Demonstratia Aplicatia

14 Prin tranzitia ,,Cate unul pe carare copiii se vor deplasa la baie pentru a se spala, iar apoi vor renevi in sala pentru a vedea ce ne-a mai pregatit Zana Primaverii in cutie. Copiii se aseaza pe covor, iar din cutie se scoate o scrisoare in care este un biletel, 2 stupuri de albine, niste ecusoane si mai multe albinute. Se citeste biletul, dupa Jocul didactic concurs care ne grupam pe cele doua echipe ,,Narcise albe si ,,Narcise galbene . Fiecare echipa va avea cate un stup de albine, iar daca sunt ascultatori si atenti la fiecare raspuns corect vor primi cate o albina pe stup. In timp ce ne impartim pe grupe usa se deschide. In fata usii este un cos cu flori de primavara. Un copil va aduce cosul in sala, florile sunt puse in vaza si se va explica ce trebuie sa facem cu ele. Sarcinile jocului Se explica sarcinile de joc: -se citeste sarcina, iar cate un copil din fiecare grupa va trebui sa o rezolve corect -daca o rezolva corect primesc pe stup o albina -echipa care aduna cele mai multe albine este castigatoare. -copiii trebuie sa fie atenti la fiecare scrisoare de la Zana. DOMENIUL STIINTA activitate Proba 1 Se deschide primul plic surpriza din cutie si se citeste continutul: Jocul Vaza cu apa Narcise albe Frontal Se observa daca au inteles sarcina si Explicatia Cos cu flori Vaza Apa Pe grupuri Se observa modul in care se grupeaza pe echipe Jetoane narcise Se observa reactia copiilor la cele prezentate Explicatia Turul galeriei Conversatia Scrisoare 2 stupi Albine Flip chart Frontal Se observa comportamentul verbal si nonverbal

Obtinerea performantei

matematica Desfasurarea jocului

15 ,,Vantul calator mi-a amestecat toate florile si am fost atat de grabita incat nu am mai apucat sa le aranjez pe culori. V-am lasat 2 vaze sa le asezati voi daca stiti. Se semneaza Zana primaverii Vine cate un copil de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa culoare. Fiecare echipa care a sortat corect florile primeste cate o albinuta care o asez pe stupul echipei. Proba 2 Se deschide al doilea plic surpriza din cutie si se citeste continutul: ,, Florile din gradina mea nu au crescut toate la fel de lungi. Daca sunteti buni si vreti sa ma ajutati sa mi le aranjati dupa lungime. Cele scurte sa le puneti in vaza mica , iar cele lungi in vaza mare. Vine cate un copii de la fiecare echipa si sorteaza florile dupa lungime pe stupul echipei. Proba 3 Se deschide al treilea plic din cutie si se citeste continutul: ,, Din gradina am luat mai multe narcise si vreau sa le pun in vazele de pe masa, dar nu stiu cate narcise sa pun in vaza. Poate ma ajuti tu daca stii ce cifre sunt pe

concurs Explicatia Problematizar ea Aplicatia

si galbene

modul de lucru

Vaza cu apa Narcise albe si galbene Se observa daca au inteles sarcina si modul de lucru Explicatia Problematizar ea

Copiii vor fi aplaudati si vor fi notati cu albinute Aplicatia

Vaza cu apa Narcise albe si galbene Jetoane numere Se observa daca au inteles sarcina si

16 fiecare vaza pune tot atatea narcise cat iti arata cifra. La aceasta proba vin cate 2 copii de la fiecare grupa pentru a putea rezolva sarcina Copiii vor fi aplaudati si notati cu albinute pe stupul echipei. Dupa ce se finalizeaza activitatea se numara toate albinutele de la fiecare echipa pentru a vedea echipa castigatoare si pentru a primi ecusoane cu albinute harnicute. Pe tranzitia ,,Infloresc gradinile copiii se duc pana la baie Recompense cu albinute Individual Explicatia Problematizar ea Aplicatia

modul de lucru

Se observa daca au inteles sarcina si daca o rezolva corect

Dupa ce se intorc copiii sunt rugati sa se aseze la masute unde ii asteapta deja materialele pentru a realize o frumoasa gradina cu flori, insa trebuie sa fie atenti pentru a o realize corect. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIVed.plastica Exercitii de incalzire a muschilor Se executa un exercitiu de incalzire a muschilor mici ai mainii ,,Palma mea e ca o floare. Un boboc ea s-a facut, Degetele mici petale Care incet s-au desfacut. La pian acum cantam Ploaia o imitam. Spargem tare nucile Frontal Se observa modul in care folosesc Aplicatia Observarea modului in care isi incalzez mainile Foi colorate acuarela Individual Observarea comportamentului verbal si non verbal

17 Si aruncam cojile, Pe maine apoi ne spalam, Tare, tare le scuturam Si de treaba ne apucam. Individual Jocul instrumentele de lucru si produsul final

Se prezinta modelul, se explica modul de lucru, iar apoi copiii trebuie sa realize individual cate o gradina cu flori

Explicatia Demonstratia Aplicatia

Modelul prezentat Foi colorate acuarela Observarea Cu intreaga Turul galeriei grupa de copii comportamentului verbal si non verbal Frontal Aprecieri verbale pozitive

Asigurarea retentiei si a transferului Evaluarea si incheierea activitatii

Desfasurarea ALA2 Fiecare copil va aseza la avizier lucrarea ,se va realize turul galeriei, apoi vom juca jocul cu text si cant ,,Albinuta Copiii vor fi evaluati in functie de modul in care au lucrat. Sunt apreciati verbal si vor primi surprise dulci de la zana primaverii

Explicatia Demonstratia Jocul

18

19

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA INTEGRATA

,,IN GRADINA CU FLORI GRUPA MICA ,,Piticii

PROF. Anca-Elena PINTEA GRADINITA CU PR. PR. NR.4 CODLEA

S-ar putea să vă placă și