Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Tema anuala : Cand,cum si de ce se intampla?


Subtema: UNIVERSUL
Tema zilei: CĂLĂTORIE ÎN UNIVERS
Categorii de activități:
 Activități de dezvoltare personală(ADP)
 Activități liber-alese(ALA)
 Activități pe domenii experiențiale:
DS-( Activitate matematica )
DOS(Abilitati practice)
Forma de realizare: Activitate integrată pe o zi :ADP, ALA, ADE- (DS,DOS)
Grupa : combinata/,,Prietenii lui Pinochio”
Domenii experenţiale implicate: ADE (DS +DOS)
Tipul de activitate: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Forma de realizare: frotnal, individual,pe grupe
Scopul activitaţii: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre Univers,
stimularea interesului şi a curiozităţii copilului pentru investigarea şi
explorarea realităţii înconjurătoare ; Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor
si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si
civilizate in timpul activitatii;

I.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


INTALNIREA DE DIMINEATA :
- SALUTUL (2 min.)
-NOUTATILE ZILEI-(5 min)-,, Mi-am ales o stea “
- PREZENTA(2 min.)
-CALENDARUL NATURII(2 min)
- ACTIVITATEA DE GRUP—,,Calatorie imaginara in Cosmos”-prin
metoda activa de grup,,Tehnica viselor”
Tranzitii (2 min.) ,,Navigăm spre stele”
Joc muzical,,Mergem prin Cosmos”

II.ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES


BIBLIOTECA : ,,Desenam stelute”- scriere pe puncte,colorare.

ARTA : ,,Stelute norocoase”(personalizarea corpurilor ceresti)

1
CONSTRUCTII :,,Nave spatiale ”

III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DS-Activitate matematica-Grupeaza si aseaza cum ti se spune”
DOS-Activitate practica-,,Pamantul,vazut din Cosmos”
IV.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: ”Balonul”- joc distractiv
,,Visul” -joc de miscare

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

BIBLIOTECA ,,Desenam stelute”- scriere pe puncte,colorare.


Comportamente urmarite:
-Sa scrie semne grafice (linia franta) cu ajutorul punctelor
-Sa coloreze atatea stelute ,cati ani au implinit.
ARTA : ,,Stelute norocoase”(personalizarea corpurilor ceresti)
Comportamente urmarite:
- Sa personalizeze,prin desen, corpurile ceresti(stelute) ;
- Sa picteze,cu ajutorul acuarelelor,soarele asa cum il percep ei(ca
prieten);
- Sa foloseasca corect materialele puse la dipozitie
CONSTRUCTII-,,Nave spatiale ”
Comportamente urmarite
- Să denumească materialele puse la dispoziţie ( cuburi din lemn, din
plastic,etc)
- să construiască individual sau colectiv o nava spatiala, folosind operaţiile
alăturare, îmbinare, suprapunere;
- să comunice liber şi civilizat cu partenerii de joc

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DS-Activitate matematica,, Grupeaza si aseaza cum ti se spune”-joc
didactic
DOS- Activitate practica-,,Pamantul,vazut din Cosmos”- macheta

SCOPUL ACTIVITATII (DS+DOS)

2
-exersarea priceperilor si deprinderilor copiilor de a forma grupuri pe baza unor
insusiri comune,de a ordona crescator si descrescator,de a compara doua grupuri
elemente
-dezvoltarea gustului estetic si a indemanarii

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Domeniul stiinta:

–sa formeze grupe de elemente care au acelasi fel;

–sa aseze in ordine crescatoare si descrescatoare a marimii grupele de obiecte


indicate;

–sa aseze in perechi doua grupe de elemente,facand comparatii intre acestea;

–sa foloseasca un limbaj matematic adecvat.

Sarcina didactică: Gruparea obiectelor dupa forma,ordonarea in ordine


crescatoare,descrescatoare;separarea obiectelor mici de cele mari si punere in
corespondenta(mic-mare);asocierea numarului potrivit.
Regulile jocului:Pe o ,,Steluta norocoasa”sunt scrise sarcinile jocului:doi copii
sorteaza obiectele in functie de forma,obtinand patru grupe de
elemente.Acestea,la randul lor vor fi ordonate crescator/descrescator(in functie
de marime),
La complicarea jocului, un copil va aseza in perechi elementele mici cu cele
mari, va spune cum vor putea face sa fie tot atatea ,apoi va asocia numarul
corespunzator.
Elemente de joc: stelute norocoase, aplauze, recompense, dezlegarea unor
ghicitori.

Domeniul estetic creativ:

- sa decupeze cu foarfeca sau prin intepare ;

3
-sa aplice corect lipiciul pe hartia colorata;

- sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie ;

-sa realizeze lucrari practice pastrand acuratetea lucrarii

- sa evalueze lucrarile proprii si ale colegilor;

Strategii didactice:
1)Metode si procedee: -Expunerea, Conversatia, Exercitiul, Demonstratia
Explicatia,Munca in perchi, Brainstorming-ul, ,,Tehnica visului”, Turul
galeriei.
2)Material didactic:
Ecusoane, ,,stelute norocoase”cu sarcini de rezolvat,stelute pentru recompensa
; jetoane cu stele,astronauti,planete,rachete;ecusoane,hartie glasata,creponata,
lipici,foarfece , suporturi pt,realizarea machetelor,material pentru decupat, panou
pentru expozitii ,creioane colorate,.
Forma de organizare : frontal, pe grupe, individual
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Durata: 40-45 min pe categorie de activitate

Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-M.E.C.Î.-2008
 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe i nteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves- Silvia Breben
 www.didactic.ro

4
SCENARIUL ZILEI

Activitatea incepe cu Momentul organizatoric :Voi asigura condiţiile optime


pentru desfăşurarea activităţilor(aerisirea sălii de grupă ;aranjarea mobilierului;
pregătirea materialului necesar pentru activităţi ; intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă)
Pe măsură ce vin copiii la grădiniţă vor extrage dintr-un săculeţ câte un ecuson
care reprezintă stelute in diferite culori(rosu,portocaliu,alb si galben) .Acest ecuson
îl vor păstra până la sfârşitul zilei.
La întâlnirea de dimineaţă, copiii se salută în funcţie de ecuson. Exemplu: ,,
Bună dimineaţa ,steluta rosie,Denisa!Eu mi-am ales o stea galbena ,pentru ca
lumineaza mai tare !” etc.
Dupa ce ei se salută şi dialogheaza prietenos se va face prezenţa:copiii
prezenti,isi vor aseza fotografia lor pe randul copiilor prezenti,apoi se vor numara
prezentii si absentii.
Captarea atentiei -O voi face încă din cadrul întâlnirii de dimineaţă,
când copiii vor observa ca intalnirea noastra se desfasoara sub,,un colt de
cer”amenajat in gradinita .Vom purta o conversatie depre tema saptamanii
,reamintindu-si ce au invatat si ce stiu despre Univers.Apoi le voi prezenta un
ravas (bilet) de pe o alta planeta,prin care suntem invitati sa calatorim in
Univers.Alaturi,intr-un plic se afla si cateva stelute norocoase,pe care le vom primi
daca vom trece niste probe ,la care ne provoaca cei ce ne-au trimis
biletul(extraterestrii).
Se anunţă şi tema zilei . ,, CALATORIE IN UNIVERS””.
Apoi, la calendarul naturii ,se fixeaza ziua,data ,luna,anul ,imaginile care sa
specifice cum este vremea (se uita pe geam ,afara si spune ce vede), anotimpul in
care suntem.

5
Se folosesc intrebari: (Ce zi este astazi ?Ce zi a fost ieri ? Dar maine ?Ce data
este ?In ce luna suntem ?Cum este vremea ? etc)
In cadrul activitatii de grup ,prin,,Tehnica viselor “li se cere sa-si imagineze
cum va fi calatoria si ce vor putea intalni in aceasta calatorie.Copiii spun ce-si
imagineaza .
Trecerea la activităţile pe centre se face prin tranzitia-,,Navigam spre stele”(1
min) ,unde,copiii,imitand zborul rachetei(cu mainile lateral)vor trece pe rand pe la
fiecare centru unde vor descoperi materialele cu care vor putea lucra,iar eu le voi
prezenta sarcinile ce le au de realizat.
La centrul BIBLIOTECĂ copiii vor trasa(scrie)linii frante sau curbe cu
ajutorul punctelor,obtinand traiectoria zborului rachetei si stelute ,din care vor avea
de colorat atatea stelute,cati ani au implinit.
La centrul ARTĂ copiii vor avea ca sarcina sa personalizeze stelutele,
desenandu-le ochi,nas,gurita,zambitoare ,etc.
La centrul CONSTRUCŢII caută şi selecteaza cuburi cu care vor
realiza ,,Nave spatiale”cu care vor ajunge in Cosmos.
Se face evaluarea lucrarilor(Turul galeriei)
Facem ordine în sala de grupă şi se face tranziţia spre servirea mesei prin
poezia:

Unu- doi, unu - doi


Mergem toţi în pas vioi
Mâinile să le spălăm
La masă să ne-aşezăm.
Pe hol noi nu alergăm
Ca să nu ne-accidentăm .

Poftă bună mulţumim ,


Şi la masă nu vorbim,
Si pe jos nu murdarim.
TRANZITIA . Trecerea la activităţile pe domenii experienţiale se va face
prin jocul muzical:,,Mergem prin Cosmos”
Copiii se aeaza pe scaunele in semicerc,pornind in Cosmos sub numele de
,,ECHPAJUL PAMANTENILOR”.Pe o steluta norocoasa vor fi notate probele ce le
au de trecut pana vor ajunge in Cosmos in cadrul jocului didactic,,Grupeaza si
aseaza cum ti se spune!
Le voi explica regulile jocului după care se va trece la realizarea sarcinilor.
1.Grupeaza obiectele de acelasi fel(grupa rachetelor,a stelelor,a planetelor,a
cosmonautilor)
2.Separa rachetele mici de cele mari.

6
3.Ordoneaza planetele in functie de marime,in ordine crescatoare si stelele,in
ordine descrescatoare.
Apoi,ca varianta de joc (4)Sa aseze rachetele in perechi(una mica-una
mare),mentionand cate sunt si ce ar trebui sa faca sa fie tot atatea.Se numara
obiectele,se asociaza cifra corespunzatoare. Parcursul jocului daca echipajul va
obtine 5 stele norocoase vor ajunge in Cosmos,de unde vor realiza niste machete
ce ilustreaza Pamantul vazut din Cosmos.
In functie de culoarea ce o are steluta-ecuson, se va realiza împărţirea pe
micro-grupuri.Vor lucra in patru grupuri,avand sarcini diferentiate,in functie de
nivelul de varsta.
Li se prezintă copiilor o macheta-model cuprinzând un tablou in centrul
caruia vor aseza Pamantul,pe care vor lipi hartie colorata (albastra/maro),iar
alaturi,stele,Soare,Luna. Copiii verifică coşuleţele şi specifică acţiunea pe care
urmează să o îndeplinească în funcţie de materialele descoperite. Se realizează
încălzirea muşchilor mici ai mâinii , urmată de explicaţiile necesare desfăşurării
activităţii .
Apoi se face evaluarea/autoevaluarea lucrarilor,vor face fotografii pentru a
realiza un album .
In cadrul ACTIVITĂŢILOR RECREATIVE,vom desfasura jocurile
distractive,,Cosmonautii ”si ,,Balonul”,apoi se vor face aprecieri referitoare la
calatorie.

7
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Evenimentul Strategiile
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic didactice
Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea
activităţiilor:
1. Momentul - se aranjează mobilierul;
organizatoric - se pregăteşte materialul didactic;
- se distribuie ecusoanele pentru fiecare
copil în parte.
Întâlnirea de dimineaţă
-copiii se salută în funcţie de ecuson
Exemplu: ,, Bună dimineaţa ,steluta
rosie,Denisa!Eu mi-am ales o stea galbena
,pentru ca lumineaza mai tare !” etc. Interesul
- le voi prezenta un ravas (bilet) de pe o pentru
alta planeta,prin care suntem invitati sa calatorim continu-
2. Captarea tul
in Univers.Alaturi,intr-un plic se afla si cateva --conversaţia;
atenţiei activita-
stelute norocoase,pe care le vom primi daca - explicaţia
vom trece niste probe ,la care ne provoaca cei ce tii
ne-au trimis biletul(extraterestrii).
In cadrul activitatii de grup ,prin,,Tehnica
viselor “li se cere sa-si imagineze cum va fi
calatoria si ce vor putea intalni in aceasta
calatorie.Copiii spun ce-si imagineaza .
3.Anunţarea Se anunţă şi tema zilei . ,, CALATORIE IN
temei şi a UNIVERS”. Am primit un ravas de pe o alta
obiectivelor planeta ,prin care suntem invitati sa calatorim in
Univers,insa vom avea de trecut niste probe pana
a ajunge unde ne dorim.Vom ,,scrie”stelute pe
puncte de srijin,vom personaliza stelute,va trebui
sa construim nave cosmice cu care vom
calatori ,iar dupa toate acestea,ca sa ajungem in
Cosmos va trebui sa grupam obiecte dupa cum ni

8
se spune,ca sa obtinem cinci stelute
norocoase.Abia atunci vom ajunge in
Cosmos,vom privi ,,Pamantul”si vom realiza
imaginea Pamantului ,vazut din Cosmos.

4. Realizarea Sesizarea
sensului Tranziţie Conversaţia atentiei
Copiii se vor indrepta spre centre prin copiilor
jocul-,,Navigam spre stele”,unde,imitand zborul
rachetei(cu mainile lateral)vor trece pe rand pe la
fiecare centru unde vor descoperi materialele cu Explicaţia
care vor lucra. Exerciţiul
Construcţii: Munca în grup
- se cere copiilor să caute şi să selecteze piese
pentru a construi nave spatiale.
Bibliotecă:
5. Dirijarea - copiii vor trasa(scrie)linii frante sau curbe cu
învăţării ajutorul punctelor,obtinand traiectoria zborului
rachetei si stelute ,din care vor avea de colorat Exercitiul
atatea stelute,cati ani au implinit.
Artă: Evaluarea
-copiii colorează Pamantul,Luna si Stelele in activitatii
culori corespunzatoare sau vor avea ca sarcina sa Turul galeriei desfasu-
personalizeze stelutele,desenandu-le rata pe
ochi,nas,gurita,zambitoare ,etc. centre
Are loc evaluarea lucrarilor si daca sunt bine
realizate ,copiii vor putea trece la urmatoarea Aprecie-
etapa,a obtinerii unor stelute norocoase pentru a rea
ajunge in Cosmos. rezultate-
Tranzitie: Unu- doi, unu - doi lor
Mergem toţi în pas vioi
Mâinile să le spălăm Problematiza-
rea
Rutine:Servirea mesei(depr.de autoservire)
Tranzitie:Trecere pe domenii experienţiale se

9
face prin cantecul,,Mergem prin Cosmos”.Copiii
se aseaza pe scaunele in semicerc,sub numele de
,,Echipajul Pamantenilor”,care vor porni intr-
o ,,calatorie in Cosmos”.
In continuare vom desfasura jocul didactic
,,Grupeaza si aseaza cum ti se spune!”
1. Explicarea si demonstrarea jocului
Le voi expune o ,, steluta norocoasa” pe care vor
fi notate probele pe care le avem de trecut pentru
a ajunge in Cosmos,explic regulile jocului după
care se va trece la explicarea sarcinilor .
2.Jocul de proba
Se efectueaza un joc de proba ,de catre un copil.

3. Desfasurarea propriu-zisa a jocului

1.Doi copii trebuie sa grupeze obiectele de Aprecie-


acelasi fel,numind grupele rea
formate:Gr.stelutelor,Gr.planetelor,Gr.rachetelor, Munca pe corectitu-
gr .astronautilor.Pt sarcina rezolvata,echipajul va echipă dinii
primi o ,,Steluta norocoasa” Conversaţia rezolvarii
2.Separa rachetele mici de cele mari. sarcinilor
,,Pamantenii” primesc inca o steluta ,iar pentru a Recom-
putea trece la proba umatoare,vor trebui sa pensa
6.Asigurarea desfasoare jocul,,Bat din palme”. Problematizar
retentiei si a 3.Ordoneaza planetele in functie de marime,in ea
transferului ordine crescatoare si stelele,in ordine
descrescatoare.
4.Complicarea jocului Explicaţia
Pentru
Pentru a trece la proba 4 (mai dificila)trebuie sa Exerciţiul
dezlege doua ghicitori:

a)Cine stie o craiasa


Toata noaptea lumineaza

10
Intre stele locuieste
Oare,stiti cum se numeste?(luna)
b)Galben ca puful de pui
Straluceste si e mare
Agatat in cer de-un cui
Ziua-l vezi,iar noaptea nu-i
Si pe cer e ca o floare.(soarele) Brainstormin-
Apoi,li se cere sa aseze rachetele in perechi(una gul
mica-una mare),mentionand cate sunt si ce ar
trebui sa faca sa fie tot atatea.Se numara Explicaţia
obiectele,se asociaza cifra corespunzatoare ,iar
daca s-a realizat corect sarcina,vor primi alte Exerciţiul
doua stelute.

Se face evaluarea desfasurarii jocului,se


totalizeaza punctele si astfel,obtinand totalul Demonstraţia
maxim de stelute,vor putea ,,ajunge in Cosmos” Tratare Aprecie-
de unde vor putea vedea Pamantul si vor putea diferentiata rea
realiza niste machete ce ilustreaza Pamantul dupa nivelul verbala
vazut din Cosmos ,pentru a arata si altor colegi de varsta
mai mari ,,aceasta minune” .
7.Obţinerea
performanţei DOS (Abilitati practice)

Tranziţie: ,,Pamantul se roteste”,


Trecerea la activitatea practica se face prin jocul
,,Pamantul se roteste”,cand copiii se vor grupa in Explicaţia
functie de culoarea stelutei si fiecare grup va
trece la masa unde vad astronautul imbracat in Exerciţiul
culoarea coresp.ecusonului lor.
Intuirea materialului: Voi arăta copiilor
materialul de lucru ,o macheta –model si ceea ce
vor avea de decupat si de lipit. Demonstraţia
Explicarea si demonstrarea modului de lucru:
Voi explica modul în care trebuie asamblate

11
elementele ce vor compune macheta- ei vor avea
de atasat Pamantul in ,,Univers”(constând intr-o
cutie fara capac ) .Pe Pamânt vor lipi bucati de
hartie creponata albastra si maro,reprezentand
apele si uscatul, apoi vor decupa stelele, soarele,
luna si norii, intepand și decupând cu acul pe .
contur, apoi vor întinde pasta de lipit pe toată
suprafața formelor decupate ,lipindu-le, apoi pe
fondul negru (interiorul cutiei ce reprezinta
Universul) .
Exercitii pentru incălzirea muşchilor mici ai
mâinii.
Executarea lucrarilor
Le urez spor la treaba si-i indemn sa lucreze cu
atentie.
În timp ce copiii lucrează îi supraveghez, îi ajut
şi îi îndrum acolo unde e nevoie.
Vor lucra in patru grupuri,avand sarcini
diferentiate,in functie de nivelul de varsta.
Voi aprecia realizarea comportamentelor propuse
si voi face aprecieri privind efortul depus de
copii pentru finalizarea produselor de la
activitatea practica. Explicaţia
In cadrul ACTIVITĂŢILOR
RECREATIVE,vom desfasura jocurile Exerciţiul
distractive,,Cosmonautii ”si ,,Balonul”,apoi se
vor face aprecieri referitoare la calatorie.

Joc : ,,Cosmonauţii’’ Demonstraţia

Copiii ,,cosmonauţi’’sunt aşezaţi în formaţie de


cerc, ţinându-se de mâini,cu faţa spre centru.În
mijlocul lor sunt asezate in cerc (scaunele
insemnand nave cosmice).Numărul lor este mai

12
mic decat numărul cosmonauţilor.

La comanda de începere a jocului


,,cosmonauţii’’se învârtesc în cerc repetând :

,,Suntem prichindei isteţi

Şi zburăm prin Univers !

Ne-am făcut cosmonauţi

Şi de-aceea o să zburăm

Cu care navă apucăm !

Jocul are un secret,

Cel ce va întârzia

Acasă, pe Pământ va sta !

După ultimul,,vers’’cosmonauţii aleargă spre


navele cosmice ca să ocupe un scaunel
(loc în navă),dar cel puţin 2-3 vor rămâne pe loc.
Jocul se repetă.

Tot astăzi ne vom juca un alt joc de mişcare


numit,,Balonul”.Pentru a ne putea juca trebuie să
ne împărţim în echipe de câte trei copii.Fiecare Turul galeriei Evaluarea
verbala
echipă va primi un balon de care va trebui să
Realiza-
8.Evaluarea aibă mare grijă. Odată ce balonul a fost aruncat
rea unei
performanţei în sus, cei trei copii din echipă vor avea sarcina
expozitii
să ţină cât mai mult timp balonul în aer doar
cu
suflând în el. Pentru a vedea dacă toţi copii şi-au
lucrarile
însuşit regulile jocului vom desfăşura un joc de
copiilor

13
probă. Dacă este nevoie explicaţiile vor fi
reluate.Copiii vor forma pe rând echipele şi vor
executa jocul conform explicaţiilor . Voi urmări
buna desfăşurare a jocului, intervenind ori de
câte ori este cazul.
la
Am revenit la grădiniţă şi pentru că am călătorit vederea
9.Incheierea în cosmos toţi copiii vor primi câte o amintire :o parintilor
activitatii steluţă norocoasa,care va va purta noroc.Se fac si a
aprecieri referitoare la activitate şi la colegilor
participarea activă a copiilor. de la
După terminarea activităţilor se realizează scoala
finalitatea zilei prin organizarea unei expoziţii pe
diferite suporturi şi locuri din grupă,fotografierea
rezultatelor muncii si prezentarea acestora
colegilor școlari.

14

S-ar putea să vă placă și