Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data :
Propunător :
Grupa : Mare “ Fluturaşilor “;
Tema anuală : „ Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? ”
Tema săptămânii : “ Carte frumoasa, cinste cui te-a scris ! ”
Tema activităţii : “ ”
Tipul activităţii : mixtă
Forma de realizare : activitate integrată ;

Scopul activităţii : Formarea deprinderilor de recunoaștere a stărilor emoționale și de exprimare a acestora. Formarea deprinderii
de a forma grupe de obiecte dupa   marime si culoare.

Categorii de activităţi : ADP + ALA 1 + ADE ( DS + DOS ) + ALA 2;

ADP : Activităţi de dezvoltare personală


Întâlnirea de dimineaţă : “Ingrijesc cartile”
Salutul : „Bună dimineaţa,copii ! ”
Prezenţa
Calendarul naturii

Tranziţii : „ Dacă vesel se trăieşte ”


„ Ghicitori despre carti !”

ALA 1 : Activităţi pe centre de interes


Artă : „ Semnul de carte ” – modelare
Constructii :”Biblioteca ”
Joc de rol : “ De-a tipografii “

ADE : Activităţi pe domenii experienţiale


• DS ( activitate matematica ) : “ Carte tricolora ” – joc logico-matematic
• DOS ( educatie pentru societate ) : “ Cartea ” – convorbire

ALA 2 : Activităţi recreative


„ Dansează hopa – hopa ! “

Obiective operaţionale :

- sa participe la activitati de grup, inclusiv la activitati de joc, atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor;
- sa perceapa si sa discriminze intre diferite forme, marimi, culori, obiecte, imagini, forme geometrice;
- sa capete abiliatea de a intra in relatii cu cei din jur, respectand norme de comportament,
- sa-si formeze deprinderi practice;
- sa exploreze si sa descrie verbal diferite obiecte, forme geometrice si culori.
- Sa realizeze relatii intre obiect si grupuri de obiecte dupa diferite criterii, realizand comparatii.

Strategii didactice : figure geometrice realizate din hartie,

Metode şi procedee didactice : conversatia, explicatia, manuirea materialului, aplauze,  jocul, observatia, demonstratia, munca
individuala si in grup;

Mijloace didactice :   cărţi cu poveşti; forme geometrice realizate din hartie;

Forme de organizare a activităţilor : frontal şi individual;

Durata : o zi ;
Bibliografie : " Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ",MEC, 2019;
" Piramida cunoaşterii " ,coordonatori : L. Tătaru, A. Glava, O. Chiş, editura Diamant;
" Revista învăţământului preşcolar şi primar nr. 1-2/2018" , editura Arlequin
Scenariul activităţii

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă unde copii vor fi aşezaţi în semicerc şi salutaţi de către doamna
educatoare folosind formula : „ Bună dimineaţa, copii ! ”.
Prezenţa se va realiza de către fiecare copil care va lua jetonul pe care se află poza lui şi o va aşeza in cadrul calendarului
naturii.
Se va completa calendarul naturii :
• In ce anotimp suntem ?
• Cum era vremea când aţi venit la grădiniţă ?
• Ce zi a săptămânii este astăzi dacă ieri a fost miercuri ?
• În ce lună suntem ?
Activitatea de grup se va realiza prin recitarea unei poezii ,,carticica minunata” .
Prin cântecul "Daca vessel se traieste" se va face tranziţia către centrele de interes. Copiii sunt îndrumaţi către centre unde
le sunt prezentate materialele şi sarcinile pe care trebuie să le îndeplinească. Echipa de la Artă va trebui să modeleze semnul de
carte, la Constructii echipa va trebui să construiasca o biblioteca, iar la Joc de rol va trebui să reproduca treburile din tipografie.
După rezolvarea sarcinilor de la centre urmează o ghicitoare
,, Are pagini colorate
Şi scrie în ea de toate.
Şi cu cât o îndrăgeşti,,
Tot mai mult o foloseşti
care face tranziţia către activităţile pe domenii experienţiale ( DS + DOS ), unde copiii vor avea un joc numit ,,cartea tricolora”
unde fiecare copil va primi material individual , se va face tranzitia prin cantecul „ Dacă vesel se trăieşte ” continuand cu
domeniul om si societate unde se va vorbi liber despre cartea preferata.
După încheierea activităţilor, copiii vor dansa pe melodia “ Dansează hopa – hopa ” folosind mişcările sugerate de textul
cântecului.
Desfăşurarea activităţii

EVENIMENTE STRATEGII DIDACTICE


DIDACTICE
CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare

Moment Asigurarea condițiilor optime necesare


organizatoric desfășurării activității:

-pregătirea materialului didactic;

-asigurarea ordinii și a disciplinei

Întâlnirea de dimineață: Ingrijesc


cartile’’

Salutul: „Bună dimineaţa, copii !” Conversația

Prezența se va realiza de către fiecare Calendarul


copil care va lua jetonul pe care se află naturii
Observaţia Frontal Observarea
poza lui şi o va aşeza în cadrul comportamentului
calendaruli naturii. inițial al copiilor
Se va completa calendarul naturii :
• In ce anotimp suntem ?
• Cum era vremea când aţi venit la
grădiniţă ?
• Ce zi a săptămânii este astăzi
dacă ieri a fost miercuri ?
• În ce lună suntem ? Explicația
Activitatea de grup se va realiza prin
recitarea unei poezii ,,carticica Răspunsurile
minunata” copiilor

Se face printr-o ghicitoare: Observaţia Frontal Observarea


,, Are pagini colorate comportamentului
Captarea Şi scrie în ea de toate. Conversaţia copiilor
atenţiei Şi cu cât o îndrăgeşti,,
Tot mai mult o foloseşti

Educatoarea anunţă activitatea ce Frontal Observarea


urmează să o desfăşoare pe parcursul comportamentului
Anunțarea Convorbirea
zilei . Se anunţă obiectivele zilei : astăzi nonverbal
temei şi a ,explicaţia
vom vorbi despre ,,carticica minunata”
obiectivelor
unde copiii vor avea un joc numit
,,cartea tricolora” .

Tranziţii : “ Daca vessel se traieste “ Conversatia, Fişe de Pe grupuri\


lucru
ALA I Artă : „ Semnul de carte ” – modelare explicatia Observarea
Constructii :”Biblioteca ” Creioane comportamentului
Prezentarea Joc de rol : “ De-a tipografii “ colorat copiilor
optimă a
conținutului


ADE : DS Conversaţia,

“ Carte tricolora ” – joc logico- explicaţia


matematic
Prezentarea
optimă a Fiecare copil va primi figuri geometrice
conținutului realizate din hartie unde ei va trebui sa Problematizarea
lipeasca formele geometrice in ordinea
data de culoare si forma, dar inainte se
vor intui materialele si se vor realiza
exercitii pentru incalzirea mainilor.
Obţinerea
performanţei şi
a feed- back-
ului
Se vor face aprecieri asupra modului de
desfăşurare al întregii activităţii .
ADE : DOS Obseravrea
comportamentului
Prezentarea Frontal copiilor în timpul
Se va face tranzitia prin cantecul „ Dacă
optimă a vesel se trăieşte ” expunerii
Conversatia, Individual
conținutului
Copiii vor fi lasati sa vorbeasca liber
despre cartea preferata.
Se va organiza o expozitie cu toate
lucrarile copiilor realizate pe parcursul
Evaluarea conversatia
întregii activităţi. Vom discuta despre
activităţii
cum s-au simtit pe parcrsul zilei.

Se vor face aprecieri asupra modului de Conversatia Aprecieri verbale


desfăşurare al întregii activităţii,se vor
Încheierea împărţii recompense.
activităţii
Vom încheia această zi cu un dans pe
melodia “ Dansează hopa- hopa !”

S-ar putea să vă placă și