Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAȚIEI, ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII

MOLDOVA
INSTITUȚIA DE EDUCAȚIE TIMPURIE NR.2 ,,ALBINUȚA” M-UL ORHEI

ACTIVITATE PUBLICĂ

SĂNĂTOȘEI ȘI VOINICEI, ÎN
POIENIȚĂ NOI PLECĂM

Educator: Mîrzac Mariana

ORHEI 2023
PROIECT DIDACTIC
 DATA: 26.05.2023
 GRUPA: mică,,Puișorii”(3-4 ani)
 TEMA GLOBALĂ : EU ȘI LUMEA ÎNCONJURĂTOARE
 TEMA PROIECTULUI: ,,SINGUR ACASĂ”
 TEMA ZILEI: ,,SĂ FIM SĂNĂTOȘEI ȘI VOINICEI”
 Efectiv: 15 copii (6 băieți, 9 fete)
 Durata activităţii: 18-20 min
 DOMENIUL DE ACTIVITATE: Sănătate și motricitate;
 DIMENSIUNI: Educație fizică.
 COMPETENȚA SPECIFICĂ:

1. Exersarea deprinderilor motrice în activități individuale și colective, demonstrând


interes pentru cunoașterea și dezvoltarea propriului organism.

UNITATEA DE COMPETENȚĂ:

1.1 Coordonarea mișcărilor fizice de bază;

1.3. Demonstrarea acțiunilor motrice utilitar- aplicative: aruncări, prinderi, târâri, urcări,
coborâri, mers cu pas încrucișat, sărituri.

Obiective operaţionale:

- cognitive:
☺ să știe să execute diverse variante de mers;

☺ să execute sub formă de joc exercițiile de dezvoltare fizică generală;

☺ să consolideze deprinderea de a merge corect (corpul drept, privirea înainte, brațele se


mișcă liber pe lângă corp).

- psiho-motorii:
☺ Să execute corect exercițiile de mers, alergare și săritură;
☺ Să meargă în coloană câte unu, pășind/ sărind peste obstacole;

☺ Să execute mișcări prin imitație.

- socio-afective:
☺ să asculte atent indicațiile date de educator;

☺ să depună efort în vederea realizării sarcinilor primite;

☺ să participe activ și efectiv la jocurile dinamice și de revenire a organismului după


efort.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: salutul, expunerea, conversaţia, explicaţia,


demonstraţia, observaţia, exercițiul, exersare, jocuri.

Resurse materiale : tamburină, pian, funii/ panglici lungi, 2 scânduri


înguste(15-20 cm) cu lungimea de 3 m;

FORMA DE ORGANIZARE:

- Frontal, pe grupe, individual.


LOCUL DE DESFĂŞURARE:

- Sala de sport;

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani);


 Breben S, Gancea E., Ruiu G., Fulga M. – ”Metode interactive de grup”, Ed. Arves,
Craiova, 2004;
 Standarde de învățare și dezvoltare a copilului, Chișinău 2019;
 Ghid de implementare a C.E.T.;
 Revista de Educație Timpurie și preșcolară din R.M., Grădinița Modernă.
 Educația fizică în grădiniță, Nina Straliuc;
 Jocuri pentru pici voinici, Nina Straliuc

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPE/ CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII DOZAREA INDICAȚII METODICE


MOMENTE
ALE
ACTIVITĂȚII
MOMENT I.Partea introductivă
ORGANIZAT
ORIC Educatorul cât și copiii, sunt îmbrăcați 3-4 Sala e aerisită. E
conform activității realizate(uniforma minute amenajată ,,o poieniță cu
sportivă) flori”, ,,un
Intrăm în sala de muzică pe fundalul muzicii râuleț”,pietricele și
de la pian. gaură(macheta).
Copii merg în jurul sălii, executînd câteva Activitatea e organizată în
tipuri de mers: mers normal, cu ridicarea sala de sport.
genunchilor. Alergare obișnuită, mers rapid,
mers normal.
Aranjare în cerc mare. Ținută corectă.
Educatorul le spune copiilor că azi vor
efectua o excursie/călătorie cu ,,trenulețul
vesel”, în poienița cu flori.
Se încolonează frumos unul după altul,
ținându-se de funie, au format,,un trenuleț Copiii emită sunetele
vesel”. Trenulețul la început se mișcă
încet ,,ș-ș-ș”, când locomotiva ”șuieră” ,,tu-
tu-tu”, copiii se mișcă mai repede.
Educatorul recită (cântă) următoarele
versuri: Jocul,,Trenulețul”(pag.26. ,,Jocuri
pentru pici voinici”, N.Straliuc).
Noi mergem cu trenul 2 minute Se insistă asupra ținutei
Toc-toc, toca-toc corecte, corespunzător
Iar trenul ne duce versurilor
Pe noi după plac
Ciu-ciu, ciu-ciu,
Ne ducem de-acum,
Iar roțile fac,,toca-toc!,toca-toc!

Trenul vine- șarpe verde,


Eu îl văd, el nu mă vede
Și doar când în el mă urc
Cântă-așa: tuc-tuc, tuc-tuc”. Ținută corectă
Copiii merg în ritmul cântecului, tropăind
din piciorușe, mișcându-se înainte, alergare
ușoară pe vîrfuri și iarăși mers liniștit în
debandantă prin toată poienița. Ce floricele
frumoase”

10-12
II. Partea pregătitoare minute
1.P.i.- picioarele depărtate puțin, brațele- sus. Exerciții de dezvoltare fizică
E.- înclinarea brațelor în dreapta 4-5 ori generală.
(stânga) ,,Copăceii din pădure se leagănă”. Educatorul explică,
demonstrează fiecare
4-5 ori exercițiu.
Aprecieri pozitive a
2.P.i.- Picioarele depărtate, brațele la șolduri. eforturilor copiilor în
E.- Rotirea trunghiului în dreapta(stânga)- 6-8 ori exersarea acestora.
salutare,,Bună ziua, soare”!

3.P.i.- de bază. E.- Sărituri de pe ambele


picoare pe loc,,,Iepurașii veseli prin poiană
sar”.
4.P.i.- mers lent,,Adunăm floricele-le punem
în coș”.
5. Alergări în debandantă,,Fluturașii zboară”.

III. Partea de bază


În cale avem un râuleț îngust peste care 3-4 ori Mișcările de bază. Educatorul
trebuie să sărim de pe ambele picioare, apoi întinde o funie/ lentuță la
vom trece și peste un podișor îngust(15-20 sol, se demonstrează săritura
cm.) care este întins peste apă (lungimea de pe ambele picioare.
3m.).
Însă piciorușele noastre nu au obosit. Să ne
jucăm cu ele în jocul,,Pe drepte Mers pe scaun/ scândură cu
cărărușe”(pag.13. ,,Jocuri pentru pici menținerea echilibrului.
voinici”, N.Straliuc).
Pășesc pe cărărușă, 3- 4 ori
Pășesc pe cărărușă,
A noastre piciorușe, un-doi, un – doi.
Pe pietricele, Pe pietricele, Mers în coloană câte unul.
Pe pietricele, Pe pietricele,
Consolidare: mers, sărituri,
În gropă – buf!
așezări.
Sărim pe o piatră 2 minute
Și încă pe o piatră
Și, buf! Într-o groapă (sărituri de pe ambele 2-3 ori
picoare, așezare la sol)la cuvintele:,,buf”.
Pășind pe cărărușă,
Pășind pe cărărușă,
A noastre piciorușe
Au ostenit...
Iat-am sosit
Noi cu toți- acasă.
IV. Partea de încheiere
Mers cu pași mici,,Piticii” și cu pas Ținută corectă
mare ,,Uriașii”.
Mers în coloană unul după altul, și formarea Consolidare: formarea
unui cerc mic. cercului mic și menținerea
,,Balonul” (pag.11. ,,Jocuri pentru pici cercului mare.
voinici”, N.Straliuc).
Umflă-te, baloane,
Cât de tare vei putea,
Să rămâi mereu așa
Și noi ne vom bucura!

S-ar putea să vă placă și