Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Propuntor:Negrea Maria-Marinela Data:24.10.2013 Ora:09:00-09:50 Clasa:pregtitoare A nvtoare:Tru Lidia Aria curiculara:Tehnologii Diciplina:Abiliti practice Unitate de nvmnt:Liceul Pedagogic Regele Ferdinand Tema leciei:Fructe si legume personalizate Modul de realizare:pictur Tipul leciei:mixt Competene generale: 1.Explorarea de mesaje artistice exprimate n limbaj vizual ntr-o diversitate de contexte familiare 2.Realizarea de creaii funcionale i estetice folosind materiale i tehnici elementare diverse. Compene specifice: 1.1 Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu,exprimat prin colaj,care reflect un context familiar. 1.2 Identificarea liniei,a punctului,a culorii i a formei n ipostaze familiare,n spaiul nconjurtor. 1.3Manifestarea curiozitii fa de explorarea de mesaje artistice simple,exprimate vizual. 2.1Observarea unor caracteristici simple ale materialelor ntlnite n mediul familiar. 2.2*(Muzica)Cantarea in colectiv, asciind acompaniamentul liber. 2.3*(Romana)Participarea la dialoguri scurte, in situatii de comunicare uzual. Obiectiv fundamental: dezvoltarea capacitatii de a picta si a pesonaliza fructe si legume de toamna cu ajutorul acuarelelor. Obiective operationale: O1-s urmareasc i s participe activ la discuiile introductive. O2-s recunoasc fructele si legumele. O3-s fac deosebirea ntre fructei legume.

O4-s respecte cerinele date i s pstreze acurateea lucrrii. O5-analiza i evaluarea rezultatului final. Metode i procedee:conversaia,explicaia,munca individual,demonstraia i evaluarea. Resurse: umane-32 copii(16 fete i 16 biei) de timp:50 minute de spatiu: sala de clasa Forme de organizare:-frontal -individual Materiale i ustensile:fisa de lucru, acuarela Etapele leciei 1.Moment organizatoric Coninutul leciei Strategii didactice Evaluare

2.Captarea ateniei

-asigurarea unui climat psihopedagogic favorabil desfurrii activitii -pregtirea elevilor pentru or -pregtirea materialului didactic -se pun ghicitori despre -conversaia toamna, fructe si legume.

-frontal

Dup aceea, le voi adresa cteva ntrebri: -Ce activitati deosebite au loc toamna?
-oamenii culeg fructele, legumele, cerealele -gospodinele pun provizii pentru iarna

-Ce v place n mod deosebit toamna?(fructele) -De ce? (au gust plcut i foarte multe vitamine) -Ce trebuie s facem cu fructele nainte de a le consuma?(le splm)

3.Anunarea temei

Astzi vom realiza impreuna o plansa cu fructe si legume pe care o vom picta si le vom pesonaliza.

-conversaia

4.Demonstrarea tehnicii de lucru

Se explic i se demonsteaz elevilor tehnica de lucru. Fiecare copil va avea de pictat o fisa cu fructele si legumele toamnei. Etape de lucru:-recunoasterea fructelor si legumelor -dup ce s-au dat toate indicaiile,le urez elevilor Spor la lucru! -n timp ce elevii lucreaz o s am grij s fie respectat ordinea de lucru iar acolo unde elevii ntmpin dificulti,le ofer ajutor. -se evalueaz lucrrile elevilor -se expun lucrrile pe o tabl magnetic -se fac aprecieri generale i individuale asupra modului de lucru a copiilor

-conversaia -explicaia -demonstraia -observaia

-frontal

5.Executarea lucrrilor

-observaia

-individual

6.ncheierea activitii

-conversaia -aprecierea -observaia

-frontal

S-ar putea să vă placă și