Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Propunator:
Grupa:MARE
Data:
Tema anuala: „Cine sunt,suntem? ”
Tema proiect: „Eu,noi și lumea inconjuratoare”
Tema activității: „Hora prieteniei”
Domeniul de activitate: Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica decuparii si lipirii;
- Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrării.

OBIECTIVE:
- să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție (carton,siluete copii, lipici);
- să realizeze lucrarea utilizand tehnica decuparii și lipirii;
- să aplice corect lipiciul și elementele ce trebuie lipite.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor
Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat (persistență în activități)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri
creative
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual,Turul Galeriei
Mijloace didactice: modelul educatoarei,foaie cartonata, siluete pentru decupat, lipici, emoji,plansa
Evaluare: individuală, frontală;
DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE
„Curriculum pentru educatie timpurie” - 2019
DEMERS DIDACTIC

STRATEGII
Secvența DIDACTICE
didactica CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material Evaluare
Metode didactic /
şi Mijloace de
procedee învăţământ
Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a
organizatoric activității:
1 min
- aranjarea mobilierului
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.
Captarea Se va realiza cu ajutorul unei planse în care sunt Conversaţi Plansa Atenția
atenţiei prezentati mai mulți copii de nationalitati diferite. a copiilor
1 min
Anunţarea Conversaţi
temei şi a Se anunţă tema activităţii ”HORA PRIETENIEI” şi a
obiectivelor obiectivele pe înţelesul copiilor. La final, fiecare copil va
2 min avea propria lucrare și se va bucura de ea.

Desfăşurarea Se intuiește materialul prezentat copiilor aflat pe măsuțe. Conversaţi Siluete copii
activităţii Se prezintă copiilor modelul, insistând asupra a lipici Frontală
materialelor folosite, a lipiciului, a siluetelor de lipit,
Explicatia carton Individual
asupra tehnicilor de lucru și ordinea efectuării lor.
15 min Demonstrarea tehnicii de lucru: foarfeca ă
Educatoarea demonstrează copiilor modul prin care se Explicația
realizează tema propusă.
Vom decupa siluetele copiilor,apoi cu grija copiii vor Conversați
aplica lipiciul pe partea din spate a siluetei,dupa care o va
a modelul
lipi pe foaia cartonata.La fel se va procesa și cu celelelte
siluete de copiii,formandu-se „Hora prieteniei” Demonstr educatoarei
ația
- Exerctii de încălzire a mâinilor:
1. Bate palmele ușor,
 Bate palmele de zor!Unu, doi,trei!Unu, doi, trei!
2. Eu strâng pumnii și
-i desfacDegetelor fac pe plac.Unu-doi, unu-doi,
Exercițiul
Toți suntem acum vioi
Evaluarea
performanței Frontală
Executarea lucrarii de către copii:
Voi reaminti copiilor cum trebuie să lucreze: îngrijit, curat Individual
și cu foarte multă atenție. Le voi da semnalul de începere a
lucrării , urmând să le urez ”Spor la lucru!” ă
5 min Voi supraveghea modul în care copiii execută sarcinile de
lucru, iar daca este nevoie, voi interveni cu explicații
individuale sau colective.
Îi voi încuraja pe cei mai puțin abili și voi urmări ca toți Explicatia
copiii să-și ducă la buna sfârșit munca. Voi anunța că se
apropie timpul pentru finalizarea lucrărilor. Conversati
a Individual
ă

Se va face prin aprecieri verbale privind modul de


Obținerea
realizare al temei. Fiecare copil își va arăta lucrarea și le
feed-back- vor analiza prin metoda „Turul Galeriei”. Voi numi unu Turul
ului sau doi copii să precizeze ce lucrare îi place cel mai mult Galeriei
și ce anume îi place la lucrarea aleasă. Toți copiii fi
5 min
aplaudați.

Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul Conversaţi emoji Frontala


Încheierea în care au lucrat și s-au comportat copiii la activitate. a Individual
activităţii Fiecare copil va primi câte o bulina în forma de emoji a
1 min
ANEXE
Silueta pentru decupat

S-ar putea să vă placă și