Sunteți pe pagina 1din 9

PROF.

SARCA CORNELIA ANGELA


PROIECT DIDACTIC

DATA: 01.04.2020
GRĂDINIȚA: P.P. “GrădinițaPrieteniei”, Arad
PROFESOR: Sarca Cornelia Angela
GRUPA:Mică D
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fostșiva fi aicipePământ?
SUBTEMA: “Vine, vine iepurașul!”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: “ Harnici de vom fi, iepurașul ne va răsplăti.”
Tranziție: „Iepurașul coconașul”
Deprinderi specifice primirii copiilor și servirii mesei, activitate individuală de explorare a
unui subiect de care este interesat copilul, gimnastica de înviorare.
ALA1: Artă: „Pictăm ouăle de Paște” (pictură)
Joc de rol: „Pregătim prăjituri de Paște” (joc de rol)
ADE: ”Povestea iepurașului de Paște”- poveste populară (povestea educatoarei)
“Cursa iepurașilor” (exercițiul fizic- săritura cu deplasare)
ALA2: “Ce ne-aduce iepurașul?” (audiție muzicală)
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare,
 Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi,
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei.
OBIECTIVE:
 Să audieze cu atenție “Povestea iepurașului de Paște”;
 Să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare;
 Să așeze imaginile în ordine cronologică;
 Să execute corect exercițiile de influențare selectivă a aparatului locomotor
respectând poziția corectă a corpului și a segmentelor acestuia;
 Să execute corect săritura cu deplasare după exemplul dat;
 Să execute corect acțiunile motrice impuse de jocul de mișcare „Cursa iepurașilor”;
 Să decoreze oul de Paște pictând după model diferite semen grafice;
 Să redea prin intermediul jocului de rol modul în care se pot pregăti prăjituri,
 Să audieze cu interes cântecul “Ce ne-aduce iepurașul?”.
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educație timpurie, 2019

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață “ Harnici de vom fi, iepurașul ne


va răsplăti” în care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de
spirit, de bună dispoziție. Educatoarea le zambește, transmițându-le căldură și încurajare.
Salutul: “Bună dimineața, ciupercuțe!”
Gimnastica de înviorare:
„Dacă vreau să cresc
voinic” Fac gimnastică de
mic.
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior.
Mă opresc,respir usor,
Întind braţele şi zbor.
Toată lumea e a mea
Când mă aşez jos la
podea Ăsta-i doar un
început,
Ia priviţi cât am crescut!
Prezența: Fiecare copil își alege poza cu imaginea lui și o așează la panoul de prezență.
Calendarul naturii: Se completează calendarul naturii (anotimpul, data, ziua, luna, anul,
starea vremii).
Noutatea zilei: Educatoarea le spune copiilor că s-a întâlnit cu Iepurașul de Paște care a
spus că are multe surprize pentru copiii care astăzi sunt atenți și cuminți la activitățile
desfășurate.
Mesajul zilei: “Harnici de vom fi, iepurașul ne va răsplăti.”
Se trece la ADE- DLC unde copiii vor asculta „Povestea iepurașului de Paște”(Anexa 3),
iar apoi la DPM. În cadrul acestei activități, copiii vor învăța săritura cu deplasare și vor juca
jocul “Cursa iepurașilor”.
Tranziția la centre se realizează prin cântecul „Iepuraș coconaș”. Copilașii vor primi
medalioane galbene și albastre, iar în funcție de acestea se vor așeza la centre: culoarea albastră-
Artă unde copiii vor picta ouăle de polistiren și culoarea galbenă- Joc de rol. Aici copiii vor
face prăjituri din salamul de biscuiți.
ALA 2 se va realiza sub formă de audiție muzicală “Ce ne-aduce iepurașul?”
OBIECTIVE CONȚINUTURI ESENȚIALE METODE ȘI MILOACE DE EVALUARE
OPERAȚIONALE PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
Se amenajează spaţiul educaţional şi se pregăteşte
materialul didactic necesar activităţii. Intrăm în sala de
grupă pe cântecul „Iepuraș coconaș”.

Captarea atenției se realizează prin prezentarea iepurașului


Rilă, venit în vizită la copii.

Prin discursul acestuia copiii vor afla care sunt temele și


obiectivele urmărite pentru această zi.

„Dragii mei, eu sunt iepurașul Rilă și am venit astăzi în


vizită la voi pentru că am auzit că sunteți foarte cuminți și
isteți. Așa e?? Eu am umblat și la alte grădinițe, unde copiii
au fost bucuroși să mă vadă și să mă ajute. În curând va fi
sărbătoarea Paștelui, iar eu am o mulțime de lucruri de făcut
și de pregătit. Am venit la voi cu speranța că mă veți ajuta să
termin la timp totul pentru Paște. Vreți să mă ajutați? Să ne
pregătim împreună pentru Paște? Însă înainte vreau să
ascultați o poveste, ca să știm ceea ce avem de făcut, cu ce
să mă ajutați. Vreți să ascultați povestea?”

Să audieze cu atenție Copiii vor asculta povestea spusă de mine: „Povestea Povestirea Iepuraș de plus, Audierea cu
“Povestea iepurașului iepurașului”. Pe parcursul derulării povestirii mă opresc educatoarei imagini atenție a
de Paște”; asupra cuvintelor necunoscute de copii și le explic: poveștii
cozonac, timid.
Povestea iepurașului de
Paște PLAN DE IDEI

1. Zâna Primăvara,
2. Pasărea bolnavă,
3.Iepurașul de
Paște.
Să răspundă corect la
Conversația Imagini și planșe Răspunsurile
întrebările adresate de Voi pune câteva întrebări referitoare la poveste: copiilor
educatoare; - Ce sărbătoare se apropie?
- Care sunt cele 4 zâne?
- Ce îi plăcea Zânei Primăvară?
- Ce ajutor avea Zâna Primăvară?
- Ce a pățit pasărea fermecată?
- Pe cine a rugat zâna să o ajute cu împărțitul ouălor?
- Unde punea iepurașul ouăle?
- V-a plăcut de iepurașul cel harnic din poveste?
Să așeze imaginile în problematizarea Imagini și planșe Așezarea
ordine cronologică; Mai departe voi invita copiii să așeze în ordine cronologică imaginilor cu
imaginile cu secvențe din poveste. secvențe din
poveste în
ordine
cronologică

Prin tranziția “Iepuraș coconaș”, copiii se pregătesc pentru


următoarea secvență din activitate.
PĂRȚILE ȘI CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII DOZAREA INDICAȚII METODICE OBSERVAȚII
MOMENTELE (STRUCTURI MOTRICE) EFORTULUI
ACTIVITĂȚII
PARTEA
PREMERGĂTOARE
1. Moment -adunarea colectivului, 1-2m În linie pe un rând
organizatoric -alinierea, XXXXXXXXXX
-verificarea ținutei,
-comunicarea temei.

EXERCIȚII F.O.F. :
Acțiuni de pe loc:
-poziția “drepți”, 1-2r -se execute la comandă de pe loc
-poziția “pe loc repaus”,
-întoarceri: - spre stânga, -se execute pe loc, prin săritură li după caz
- spre dreapta. cu repere spațiale
Acțiuni din deplasare:
-mers în cadență, ca soldații 8T -în coloană câte unul, capul sus, spatele
drept, privirea înainte, brațele întinse
pe lângă corp
-opriri din mers la semnalul sonor 1-2r
-se execute pe numărătoare
2.Pregătirea MERS ȘI VARIANTE DE MERS:
organismului pentru -mers pe vârfuri cu mâinile întinse în sus “ca 4T -brațele ridicate la vertical, genunchii
efort uriașii”, întinși, spatele drept
-mers ghemuit “ca piticii” 4T -spatele drept , mâinile pe genunchi
-exerciții de relaxare a picioarelor 3-4r
ALERGARE ȘI VARIANTE DE
ALERGARE:
-alergare ușoară, 8T -brațele îndoite din cot se mișcă pe lângă
corp
-brațele se mișcă liber pe lângă corp
-alergare cu genunchii la piept 4T
-exerciții de relaxare a picioarelor.

3.Influențarea selectivă EX1. Ne uităm după fluturi 8Tx2r -în cerc


a aparatului locomotor PI. Stand departat cu mâinile pe X
șolduri T1-4- rotirea capului spre X X
X X
stânga
X X
T5-8- rotirea capului spre dreapta X

4Tx2r -brațele se duc întinse pe vertical,


EX2. Elicea coatele întinse, spatele drept
PI. Stand cu brațele pe lângă corp
T1-2- rotirea brațului stâng
înainte T3-4- rotirea brațului drept
înainte 4Tx2r -corpul păstrează direcția lateral
-răsucirea energică a corpului
EX3. Șurubul
PI. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T1-2- răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire
T3-4- răsucirea trunchiului spre dreapta cu
arcuire 4Tx2r -genunchii ușor flexați, brațele pe lângă
corp
EX4. Culegem fructele
PI, stand cu brațele pe lângă
corp T1-2- ridicarea brațelor
T3-4- coborârea brațelor, palmele ating solul
EX5. Sare mingea 4Tx2r -săritura se execute elastic pe vârfurile
PI. Stand cu mâinile pe șold picioarelor
T1-3- săritură pe ambele
picioare T4- ghemuire

PARTEA Explicarea și demonstrarea model a săriturii 1.2r -în linie pe două


FUNDAMENTALĂ cu deplasare rânduri X X
4. Învățarea, Din formația de 2 linii, se execută 3-4 pași X X
consolidarea și înainte, urmțnd ca la momentul sariturii sa se X X
perfecționarea flexeze picioarele din genunchi, coatele îndoite
deprinderilor mortice urmate de extensia picioarelor si a mâinilor
executând săritua. _ _

Verificarea gradului Traseu aplicativ- „Cursa iepurașilor” 1-2r


de însușire na Copiii sunt împărțiți în două grupe egale ca X X
acțiunilor mortice număr, înapoia liniei marcate. La semnalul X X
sonor, primul copil din fiecare grupă X X
pornește în mers alert pe traseu urmând să
execute săritura din deplasare peste bolovanii
de pe traseu, se întorc ocolind coșurile cu ouă _ _
reintrând în formație.
Se va executa și sub formă de concurs.
PARTEA DE
ÎNCHEIERE
5. Revenirea “Trenul”-preșcolarii sunt în coloană, palmele 1-2m -în coloană câte unul
organismului după sprijinite peumărul celui din față. Copiii inspiră XXXX
efort și expiră imitând șuieratul locomotivei în ritmul
deplasării.
Aprecieri și - Evidențierea aspectelor pozitive și 1-2m -în linie pe un rând
recomandări negative din timpul activității
- Se recomandă exersarea XXXXXXXXXX
exercițiilor fizice și în alte
împrejurări

Prin tranziția “Iepuraș coconaș”, copiii se


pregătesc pentru următoarea secvență din
activitate.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1


Artă “Pictăm ouăle de Paște”
Mijloc de realizare- pictură
Mijloace de învățământ- ouă din polistiren, acuarele, pensule , apă, șervețele
Obiectiv- • Să decoreze oul de Paște pictând după model diferite semen
grafice.

Joc de rol “Pregătim prăjituri de Paște”


Mijloc de realizare- joc de rol
Mijloace de învățământ- obiecte de bucătărie, aluat, bomboane, bonete, șorțuri.
Obiectiv- • Să redea prin intermediul jocului de rol modul în care se pot pregăti prăjituri.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2


Audiție muzicală “Ce ne-aduce iepurașul?”
Obiectiv- • Să audieze cu interes cântecul “Ce ne-aduce iepurașul?”.

S-ar putea să vă placă și