Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROFESOR: KOZILEK RENATE-AURA


GRĂDINIŢA P. P. Nr. 5 Lugoj
NIVELUL: I - Grupa mijlocie B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
SUBTEMA: „Ce ne-aduce iepuraşul?”
TEMA ZILEI: „Coşuleţul cu daruri”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învăţare
DOMENII EXPERIENŢIALE: ADP + ALA + ADE (DLC - DOS) + ALA 2
FORME DE REALIZARE: Activitate integrată (povestirea educatoarei/aplicaţie)
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii copilului de a transpune gănduri, semnificaţii prin limbajul specific vârstei, precum și îmbogăţirea cunoştinţelor
despre materiale şi tehnici de lucru în scopul realizării unor produse simple;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să asculte cu atenţie o poveste și să să reţină mesajul transmis de aceasta;
- să răspundă la întrebări;
- să stabilească ordinea cronologică a întâmplărilor din poveste;
- să mânuiască cu uşurinţă materialele existente pe măsuţe;
- să realizeze o compoziţie practică cu subiect dat;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, expunerea, stabilirea succesiunii evenimentelor
Mijloace didactice: planşe reprezentând principalele momente din poveste, ecusoane cu iepuraşi de Paşte, fişe individuale, creioane colorate,
carioca, pensule, şerveţele, pahare cu apă, acuarele, lipici, ouă suflate colorate, hârtie colorată, polistiren, floricele decupate, coroniţe cu urechi
de iepuraş, măşti de iepuraş, coşuleţe pentru ouă.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici, în perechi;
Bibliografie:
● Laurenţia Culea – „Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie – o provocare?”, Editura Diana, Bucureşti, 2009.
● Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel – „Activitatea integrată în
grădiniţă – ghid”, Editura Didactica Publishing House, 2008.
● Silvia Blebeu, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulea – „Metode interactive de grup – Ghid metodic”, Editura Arves, 2008.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII EVALUARE
SECVENŢE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
DIDACTICE
metode şi mijloace forme de
forme metode indicatori
procedee didactice organizare

1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în


organizatoric bune condiţii a activităţii şi împărţirea sălii de
grupă în două zone de lucru: unul pentru poveste
cu materialele necesare, unul pentru lucrarea
practică.

2.Captarea Se va realiza printr-o surpriză. Educatoarea le va Conversaţia Coşuleţ Frontală Orală Conversaţia
atenţiei trezi curiozitatea copiilor căutând în „coşuleţul cu
daruri” trimis de iepuraş. Acolo găseşte o
scrisoare pentru copii. „Dragi copii, în „coşuleţul Scrisoare
cu daruri” am pregătit surprize pentru voi. O rog
pe d-na educatoare să vă povestească povestea
mea; tot în coşuleţ sunt şi imagini şi multe alte
surprize.”
3.Anunţarea Astăzi veţi asculta o poveste care se Conversaţia Copii
temei şi a numeşte ,,Povestea Iepuraşului de Paşti” iar voi ascultă
obiectivelor va trebui să fiţi atenţi să reţineţi titlul poveştii, cu atenţie
personajele care apar în această poveste, apoi vom anunţarea
pregăti noi o surpriză pentru iepuraş. Vom realiza temei
un „Iepuraş de Paşti”

4.Reactualizare Educatoarea adresează întrebări copiilor: „Mai Conversaţia Copii


a cunoştinţelor ţineţi minte ce poveşti aţi ascultat la grădiniţă? răspund la
„Care sunt ? ” (Scufita rosie , Punguţa cu doi întrebări
bani, Capra cu trei iezi, Ursul păcălit de vulpe
Turtiţa, Mănuşa)

5.Prezentarea Se va expune povestea respectând momentele Povestirea Frontală Orală Copii


noului conţinut cronologice ale acţiunii folosind nuanţarea vocii, ascultă
şi dirijarea şi o mimică cât mai adecvată. Se va ţine cont de povestea şi
învăţării planul de idei principale: manifestă
1.Trăia odată, demult, pe câmpia de la marginea interes cu
pădurii, o familie fericită de iepuraşi; privire la
2.Părinţii aveau o supărare, nu ştiau care dintre conţinut
iepuraşi este adevăratul iepuraş de Paşte;
3.Intr-una din zile, mama dorind să afle adevărul,
aduce un coş cu ouă minunat colorate, de toate
felurile şi le spune iepuraşilor că trebuie să ajungă
cu ele în grădină, unde copiii au pregătit cuiburile.
4.Iepuraşul cel mare, alege un ou de ciocolată, dar Povestirea Frontală Orală Copii
se întâlneşte cu veveriţele care îi mănâncă oul. ascultă
5.Este rândul fratelui mijlociu să-şi încerce povestea şi
norocul, dar, se întâlneşte cu o ciocănitoare care îi manifestă
sparge oul de aur. interes cu
6.Porneşte la drum şi surioara lor. În drumul ei privire la
apare o vulpe care o ademeneşte în vizuina ei, iar conţinut
puii acesteia îi sparg oul cel colorat ca un
curcubeu.
7.Cel de-al patrulea iepuraş alege un ou frumos
încondeiat şi porneşte la drum. Aleargă prin
pădure dar nu se opreşte nici cu veveriţele, nici cu
ciocănitoarea, trece peste râu, scapă şi de vulpe şi
sare cu mare grijă peste gard, reuşind să ducă oul
în cuibul pregătit de copii, în grădină.
8.Întreaga familie se bucură că au aflat care este
adevaratul Iepuraş de Paşte.
9.De atunci, în fiecare an, de Paşte iepuraşul duce
daruri copiilor cuminţi, harnici şi buni.

Se vor prezenta planşele, care ilustrează


secvenţele mai importante din poveste iar copiii
vor exprima prin propozitii simple, ideile
principale ale povestirii. Se vor explica, cuvintele Observaţia Planşe Individual Acţional- Copii
necunoscute („ciocănitoare”, „curcubeu”, „ou Conversaţia practică observa
încondeiat”) Explicaţia planşele

In continuare se va introduce metoda „stabilirea Ordoneaza


succesiunii evenimentelor”. Pentru a stabili imaginile
succesiunea evenimentelor în ordinea desfăşurării in sensul
lor cronologice, copiii vor fi chemaţi câte doi (în Stabilirea Exerciţiul desfasurari
pereche) şi vor ordona imaginile în sensul succesiunii Planşe In perechi i
desfăşurării evenimentelor din poveste; vor evenimente eveniment
povesti pe scurt fiecare imagine şi vor argumenta lor elor din
alegerea făcută. poveste
Fixarea conţinutului
Educatoarea va adresa întrebări referitoare la
poveste şi la personajele ei: Frontală
-Cum se numeşte povestea ? Conversaţia Copiii
-Despre cine este vorba în poveste? Individual răspund la
-Ce ou a ales Iepuraşul cel mare? Ce a păţit el? Conversaţia întrebări
-Dar Iepuraşul mijlociu?
-Ce a păţit surioara lor?
-Ce ou a ales Iepuraşul de Paşti? A reuşit să-l
ducă în grădină?
Copiii trebuie să-şi exprime părerea în legătură cu Copiii
comportamentul fiecărui personaj şi să precizeze Conversaţia răspund la
care dintre acestea le-a plăcut, care nu le-a plăcut întrebări
şi să motiveze de ce.

6.Obţinerea Conversaţia modelul Individual


performanţelor 6.Obţinerea performanţelor în curând educatoarei
sărbătorim Paştele şi îl aşteptăm cu nerăbdare pe ouă colorate,
iepuraş, m-am gândit să-i facem şi noi o surpriză Observaţia coroniţe cu
iepuraşului. urechi de
-Astăzi vom realiza un iepuraş. iepuraş,
Se prezintă modelul educatoarei, se intuiesc buline,
materialele existente pe măsuţe, materiale floricele
necesare realizării lucrării precum şi câte o
pereche de urechi de iepuraş pentru fiecare copil.
Elementele vor fi lipite conform modelui şi
demonstraţiei executată de educatoare.
Se vor executa exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii: Copiii
„Umerii îi voi mişca, Exerciţiul execută
Spatele voi îndrepta, sarcinile
Sus, jos, sus, jos, pentru
Să lucrăm cât mai frumos. Individual realizarea
Ne jucăm, ne jucăm lucrării cu
Coatele noi le mişcăm Exercitiul mult
Ştergem tabla uite-aşa interes si
Să putem iarăşi lucra.” atenţie
Se asigură un fond muzical plăcut, adecvat, pe
toată durata activităţii. Li se va ura copiilor „spor
la lucru” În timp ce copiii lucrează îi voi
supraveghea, le voi oferi sprijin şi se vor face
corecturi acolo unde este cazul.

7.Evaluarea Se vor analiza lucrările realizate, precum şi Observaţia Frontală


performanţelor contribuţia adusă de fiecare copil la realizarea Conversaţia
acestora.

8.Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale


activităţii asupra modului de desfăşurare a activităţii.
Educatoarea împarte recompense din partea Conversaţia Recompense Frontală
iepuraşului, iar activitatea se va încheia cu jocul
de mişcare „Iepuraşii la varză”

S-ar putea să vă placă și