Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Data:01.11.2022
Unitatea de învățământ: Grădiniţa Degețica ROYAL PALACE
Educatoare: Blaga Flavia Maria
Grupa: mijlocie C
Tema anuală de studiu: "Când, cum și de ce se întâmplă?"

Tema proiectului tematic: "Toamna harnică și darnică"

Tema săptămânală independentă: "Povesti de Toamna"

Tema activităţii: "Găinușa cea moțată" - după Călin Gruia

Scopul:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor
structurilor verbale orale;
Forma de realizare: povestirea educatoarei
Tipul: consolidare de deprinderi/abilităţi (deprinderea de a asculta și abilitatea de înțelegere a
mesajului verbal)

Obiective operaţionale:

 să urmărească expunerea educatoarei;


 să numească personajele întâlnite în poveste;
 să precizeze titlul și autorul poveștii;
 să formuleze în propoziții simple fragmente din poveste, folosindu-se de imagini;
 să așeze în ordine cronologică imaginile din poveste;

Strategii didactice (metode, tehnici, material didactic):

Metode și tehnici: povestirea, conversaţia, observația, explicaţia, demonstrația.

1
Material didactic: scenă din poveste cu materiale din natură specifice anotimpului toamna (nuci,
frunze uscate, crengi uscate, ghinde), găinuța moțată, cocoșul pintenat, 6 imagini din poveste.
Forma de organizare: frontal

Durata: 25 - 30 min

Bibliografie:

1. Culea, L. (2009). Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie - O provocare?.


Pitești: Editura Diana.
2. Culea L., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., (2008). Activitatea
integrată din gădiniţă. București: Editura Publishing House.
3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) (2008). Ministerul Educaţiei
Cercetării şi Tineretului.
4. Preda V. (2005). Metoda proiectelor la vârstele timpurii. Bucureşti: Editura Miniped.
5. Tomşa Gh. (2005). Pedagogie preşcolară şi şcolară. Bucureşti: Editura V&I Integral.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare


didactic
/Secvenţa Metode/ Material Forme de
didactică procedee/ didactic organizar
tehnici e
1.Moment Se crează condiţii optime pentru Conversația
organizatoric desfăşurarea activităţiilor:
- aerisirea sălii de grupă;
- se aranjează mobilierul;
- se aranjează materialul didactic în ordinea
folosirii lui.
2.Captarea Introducerea în activitate se realizează cu Conversația Machetă cu Frontal Evaluarea
atenţiei ajutorul unei machete realizată din materiale Observația aspecte de cunoștințelor
specifice anotimpului toamna (nuci, frunze toamnă anterioare referitoare
uscate, crengi uscate etc.). la anotimpul toamna.
3. Anunţarea Se precizează numele poveștii și sarcinile Conversația Frontal
temei şi a ce revin copiilor - de a asculta cu atenție
obiectivelor povestea - Găinușa cea moțată, după Călin
Gruia.
4. Prezentarea Expunerea textului poveștii, respectând Povestirea Machetă cu Frontal Observarea
noului conținut planul de idei Explicația scene din comportamentului

3
și conducerea Se va trece la redarea poveștii, poveste și copiilor.
învățării respectându-se succesiunea momentelor personajele
principale. acesteia
1. Cocoșelul pintenat o invită pe găinușa cea
moțată în pădure să adune nuci coapte.
2. Cei doi ies din ogradă, trec prin câmpie și
ajung în pădure, unde găsesc nuci coapte.
3. La plecare, găinușa cea moțată îi cere
cocoșelului pintenat să o aducă acasă într-o
trăsură.
4. Cocoșelul pintenat construiește o trăsură
din crenguțe de alun și coji de nucă. Găsește
o broască țestoasă care să conducă trăsura cu
cei doi.
5. În drumul spre casă se întâlnesc cu un Ac
de Cusut și hotărăsc să-l ia si pe acesta cu ei
în trăsură.
6. Drumeții se opresc la un han, deoarece se
întunecase. Îi întâmpină hangiul cu șorț alb
și ochelari. (Jupânul Vulpoi).
7. Drumeții anuntă că nu pot plăti găzduirea
și îi vor oferi un ou dimineața de la găinușă.
Acul de Cusut descoperă că cel deghizat în

4
hangiu este Jupânul Vulpoi și-i trezește pe
cei doi, bănuind că acesta vrea să le facă rau.
8. Cei trei îl păcălesc pe hangiul deghizat și
scapă de acesta.
9. Cocoșelul și găinușa îi mulțumesc Acului
de Cusut că i-a scăpat de Vulpoi. Si pornesc
în pas grăbit spre casă, fără caleașcă. (Vreți
să știți ce-a fost apoi?/ De la hanul cu
pricina?/ Repede fugi cocoșul/ Dar mai
repede Găina!).

Pe parcursul expunerii poveștii, se vor


explica cuvintele necunoscute (pintenat,
moțată, ogradă, a se înhăma, hangiu etc).

5.Obținerea Fixarea conținutului poveștii Explicația Imagini din Frontal Evaluarea


performanței Se va realiza printr-un joc ,,Detectivii din Demonstrați poveste Individual corectitudinii
poveste”, în care copiii trebuie să așeze a conținutului și
imaginile din poveste în ordinea formei răspunsurilor
cronologică. Aceștia vor fi ghidați de copiilor.
întrebări care să verifice cât de bine au înțele
textul povestirii, să-și clarifice și să-și fixeze Aprecierea
corect informațiile referitoare la personaje și răspunsurilor corecte

5
firul narativ. se va verifica corectitudinea ale copiilor.
răspunsurilor.
- Cum s-a numit povestea și cine este
autorul?
- Ce personaje apare în poveste?
- De ce merg cocoșelul și găinușa în pădure?
- În ce anotimp se coc nucile?
- Din ce obiecte construiește cocoșelul
trăsura?
- Cine îi însoțește pe cei doi în drumul spre
casă?
- De ce s-a deghizat vulpoiul în hangiu?
- Cum reușesc să scape cei doi de vulpoi?
- Copiii redau din conținutul poveștii cu
ajutorul imaginilor. De asemenea, ordonează
imaginile in succesiunea desfășurării
evenimentelor.
6.Asigurarea Copiii sunt rugați să găsească elemente din Conversația Nuci Frontal Motivarea alegerii și
retenței și a poveste specifice anotimpului toamna. Ghinde exprimarea corectă
transferului Astfel, vor discuta despre anotimpul toamna, Frunze de în propoziții.
fructe de toamnă, fenomene specifice toamnă Aprecierea
(frunze uscate, crengi de alun uscate etc). Crenguțe comportamentului
de alun de exprimare verbală

6
corectă.
7.Încheierea Se vor prezenta concluziile referitoare la Conversația Frontal Aprecieri generale și
activității activitatea desfășurată: Ce am aflat nou față individuale asupra
de ce știam? - Povestea unui cocoșel pintenat comportamentului
și a unei găinușe moțate, puși pe ceartă. copiilor pe parcursul
Se va exersa capacitatea de exprimare și de activității.
povestire/expunere).

S-ar putea să vă placă și