Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

„CINE A SPUS MIAU?”


de A. Suteev

Propunator: State Teodora


Proiect de activitate didactica

DATA: 5.02.2020
UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P. „Ungureni”
PROPUNATOR: State Teodora
NIVEL DE VARSTA: I, Grupa MICA
TEMA ANUALA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici, pe
Pamant?”
TEMA PROIECTULUI: „Prieteni fara grai”
TEMA SAPTAMANALA: „Animale din ograda”
TEMA ZILEI: „Cine a spus miau?”
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate interdisciplinara; ADE-DLC
(povestirea educatoarei), „Cine a spus miau?” de A. Suteev

TIPUL DE ACTIVITATE: predare-invatare


FORMA DE ORGANIZARE: frontal
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
DURATA: 30 de min.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII DE


INVATARE
DLC- „Cine a spus miau?” de A. Suteev (povestirea educatoarei)
Comportamente vizate:
O1-sa enumere personajele povestirii, exprimandu-se in propozitii;
O2-sa raspunda la intrebari, demostrand intelegerea textului;
O3- sa aranjeze imaginile in ordinea cronologica a evenimentelor.
Dimensiuni ale dezvoltarii:
 Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: povestirea, explicatia, conversatia,
cubul,descoperirea, repovestirea, analiza.
2. Materiale didactice: planse educative, animale din plastic, cub (
pe fatele sale se afla numerele 1,2,3 si imaginile unei pisici, unui
caine si un cocos) animale din plastic ( caine, dulau, pisica,
cocos, broasca, soarece, peste, albina), macheta Campul si
macheta Curtea animalelor, personaje marionete care redau
,,stapanul” si ,,stapana casei”, 3 plicuri cu sarcini diferite
Locul desfasurarii: sala de grupa.
Durata: 30 min.
Bibliografie:
 M.E.N „Curriculum pentru educatia timpurie” 2019;
 ,,Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si
instrumente cu care opereaza curriculumul pentru educatie
timpurie” 2019;
 „Laborator prescolar”- ghid metodologic, editia a IV-a revizuita,
Paisi Lazarescu M, Ezechil L.
DEMERS DIDACTIC-DLC-„Cine a spus miau?” de A. Suteev
Nr. Evenimen CONTINUTUL ESENTIALIZAT Ob. Metode Evaluare
Crt.
tul Op. si
didactic procede
e
1. Moment Se vor asigura conditiile optime
organizator desfasurarii activitatii:
ic -aerisirea salii de grupa
-pregatirea materialului didactic,
-pregatirea mobilierului pentru
activitate
- introducerea copiilor in sala de
grupa
2. Captarea Se va realiza cu ajutorul lui Grivei care Conversati Participar
atentiei vrea sa le povesteasca ce a patit el a ea
intr-o zi. Elementul afectiva in
surpriza grup
3. Anuntarea DLC- „Cine a spus miau?” de A. Conversati Observare
temei si a Suteev- povestirea educatoarei. a a
obiectivelo Anuntarea temei se va face in mod Explicatia comporta
r accesibil:„Astazi, copii, la activitatea mentului
de Educare a Limbajului, prietenul copiilor
nostru, Grivei, vrea sa fie alaturi de
noi pentru a ne spune povestea unui
catel. Pentru a vedea ce s-a intamplat
in poveste trebuie sa fiti atenti si
cuminti, iar astfel vom invata multe
lucruri frumoase.
4. Reactualiza Copiii isi vor aminti ce animale Conversati Evaluare
rea domestice cunosc, cum fac acestea, a verbala
cunostintel cum trebuie sa ne comportam cu ele, Problema
or la ce ne sunt de folos, etc. tizarea
5. Dirijarea Expun continutul povestii, avand grija Povestirea Observare
invatarii sa-mi ajustez gestica, mimica, Explicatia a
modulatia si timbrul vocii, insotind comporta
sirul povestii cu imagini sugestive, mentului
descoperite succesiv, odata cu copiilor
desfasurarea evenimentelor.
In timpul povestirii voi explica
eventualele cuvinte necunoscute:
 ,,dulau”- caine mare
 ,,Tufa”- grup de flori, copacei
sau plante
 ,,iaz”- lac
Momentele naratiunii
 Cainele este trezit din somn la
auzul unui miorlait
 Curios se uita prin preajma, dar
nu vede pe nimeni
 Iese afara si intalneste mai
multe animale : un cocos, un
soricel, un dulau, o albina, un
peste , o broasca si pe toate le
intreaba daca acestea au spus
miau.
 Cainele se intoarce in casa si, in
sfarsit, descopera la fereastra o
pisica mieunand

6. Obtinerea Voi amesteca imaginile din poveste si O3 Exercitiul Evaluare


performant le voi cere copiilor sa le aranjeze in Conversati orala
ei ordinea cronologica a evenimentelor, a
verbalizand fiecare actiune ilustrata. Povestirea
7. Asigurarea Se va alege cate un copil rostind O1 Conversati Evaluare
retentiei si versurile ,,Dintr-un iaz nu prea mic, a O2 a orala
a iesit un peste mic. Si pe coada lui Cubul
transferulu scria , hai raspunde, nu mai sta!” care
i va rostogoli un cub. Pe fiecare fateta
a cubului se afla o sarcina pe care o
vor rezolva copiii.
Sarcina 1 ( Fateta 1)- alege doar
animalele domestice care se afla in
povestea ,, Cine a spus miau?” si
aseaza-le in curtea casei. Prescolarii
vor fi directionati sa selecteze
animalele aflate pe macheta Campul
si sa le aseze pe macheta ,, Casa si
curtea animalelor”.
Sarcina 2 ( Fateta 2)- Asaza
animalele in ordinea in care catelul
le-a intalnit pe parcursul intamplarilor
narate. Vor fi utilizate animalele din
plus care reprezinta toate
personajele povestii.
Sarcina 3 ( Fateta 3) – Cantati un
cantec despre animalele domestice.
Sarcina 4 (Fateta cu imaginea pisicii)
- Care sunt sunetele scoase de o
pisica?
Sarcina 5 ( fateta cu imaginea
catelului) – Care sunt sunetele scoase
de un catel? Dar de dulaul din
poveste?
Sarcina 6 ( fateta cu imaginea
cocosului)- Care sunt sunetele scoase
de un cocos?

8. Incheierea Se vor face aprecieri individuale si Conversati Aprecieri


activitatii frontale si vor fi premiati cu buline . a verbale
Analiza

S-ar putea să vă placă și