Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 2.04.2015
Clasa: a VI-a
Profesor: Pînzaru Andreea
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Unitatea de învățare: Animale vertebrate
Tema: Animale vertebrate – recapitulare pești, amfibieni, reptile, păsări.
Scopul lecției: Cunoașterea caracterelor generale ale principalelor grupe de vertebrate și a adaptărilor acestora la mediu de viață.
Tipul lecției: Recapitulare, sistematizare și consolidare a cunoștințelor – lecție bazată pe schemă recapitulativă.

COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE

1. Receptarea informaţiilor din lumea vie.


Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman.
2. Explorarea sistemelor biologice
2.1.Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
4.Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
COMPETENŢE DERIVATE VIZATE
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C.d 1: identifice grupe și specii de animale;
C. d 2: recunoască alcătuirea generală a unui mamifer;
C. d 3: ilustreze diversitatea vertebratelor studiate prin evidențierea caracterelor de deosebire pe care le prezintă;
C. d 4: dovedească unitatea vertebratelor studiate prin evidențierea asemănărilor pe care le prezintă.
Resurse procedurale: conversaţia euristică, dialogul, observaţia, problematizarea, demonstraţia, explicaţia, jocul didactic.
Resurse materiale: manual, fişe de lucru, atlas anatomic, planșe , flipchart, videoproiector.
Forma de activitate : frontal, pe grupe, individual.
Evaluare : formativă prin joc didactic, chestionare orală şi fişe de lucru.
Resurse informaţionale :
Programa şcolară.
Manual , clasa a VI a , Florica Ţibea, Editura didactică şi Pedagogică , Bucureşti, 2007.
Biologie, clasa a VI a, Zoe Partin, Luminiţa Logofătu, Cezar Th. Niculescu, Editura Corint, Bucureşti.
Metodica predării biologiei, Naela Costică, Editura Graphys, Iaşi, 2008.
Metodica predării – invăţării biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura Corson, Iaşi, 2001.
Lecţia la disciplina biologie, Viorel Lazăr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției CD Desfășurarea activității Strategia didactică Evaluare


Activități de învățare Metode și procedee Mijloace Forma de
didactice organizare
1.Organizarea C.d 1 - pregătește materialul didactic conversația frontală
clasei - notează în catalog elevii absenți și
verfică dacă sunt condiții optime pentru
desfășurarea lecției
C.d 1 - Anunță și scrie pe tablă tema lecției și conversația flipchart frontală orală
prezintă competențele pe care elevii observația
2.Anunțarea trebuie să le cunoască la terminarea
temei și lecției.
competențelor
3.Dirijarea C.d 2 - împarte elevii în grupe și prin tragere flipchart frontală orală
învățării C.d 3 la sorți repartizează fiecărei grupe de pe grupe
elevi, o grupă de vertebrate.
-sub forma unui joc interactiv solicită
elevilor să adreseze întrebări celorlalte
grupe pentru a desprinde reprezentanții
principalelor grupe de vertebrate,
adaptări acestora la mediie de viață
variate în care tăiesc (aerian, terestru,
acvatic), tipul de respirație pe acre îl
prezintă, locomoția, hrănirea și
înmulțirea.
Realizează pe tablă un tabel
recapitulativ în care notează
principalele caracteristici ale
vertebrateor ce rezultă din răspunsurile
date de elevi.

- solicită elevilor ca din


întrebările pe care le vor adresa
colegilor să se desprindă
caracterele generale ale
grupelor de vertebrate,
principalii reprezentanți și
adaptări ale acestora la mediu
de viață.
- pentru realizarea clasamentuui
concursului pregătește din timp
o planșă pe care sunt
reprezentate grupele de
vertebrate la care se atașează
câte o bulină cu față zâmbitoare
pentru răspunsurile corecte și
câte o bulină cu față supărată
pentru răspunsurile greșite.
- La finalul concursului verifică
punctajul obținut și desemnează
grupa câștigătoare. Notează în
catalog elevii care au dat
răspunsuri deosebite.
4.Fixarea C.d 3 Inventariază principalele informații și frontală orală
cunoștințelor C.d 4 observații cerând elevilor informații
C.d 2 clare, rapide, concrete prin care verifică
modul în care s-au atins competențele.
5. Evaluarea C.d 3 Prin chestionare orală pe tot parcursul individual fișe de lucru
performanței lecției și prin realizarea jocului
interactiv.
Schema lecției
Grupa de Exemple Înveliș Locomoția Respirația Hrănirea Înmulțirea
vertebrate extern

Pești Crapul piele subțire înot branhii omnivor ouă


Știuca solzi flexibili fecundație
Somnul externă
Rechinul

Amfibieni Broasca de piele subțire sărituri plămâni omnivor ouă


lac bogat înot piele fecundație externă
vascularizată metamorfoză

Reptile Șopârla piele acoperită cu târâre plămâni insectivor ouă


Șarpele solzi cornoși carnivor fecundație
Crocodilul de Nil omnivor internă
Broasca țestoasă

Păsări Porumbelul pene zbor plămâni erbivor ouă


Găina omnivor fecundație
Rața internă
Barza
Fișă de activitate

Grupa de Exemple Înveliș Locomoția Respirația Hrănirea Înmulțirea

vertebrate extern

Pești Crapul

Știuca

Somnul

Rechinul

Amfibieni Broasca de

lac

Reptile Șopârla

Șarpele

Crocodilul de Nil

Broasca țestoasă

Păsări Porumbelul

Găina

Rața

Barza

S-ar putea să vă placă și