Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

Data :
Clasa : a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : Cataneanu Ana
Obiectul: Biologie-Botanica
Unitatea de învaţare: Diversitatea plantelor
Subiectul:Samanta
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Să identifice plante şi grupe de plante;
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;

Obiective operationale:

 Să indice mediul de viaţă al bacteriilor şi pe cel al algelor albastre;


 Să compare structura celulei bacteriene cu structura celulei vegetale tipice pentru a înţelege noţiunea de procariote şi eucariote.
 Să explice modul de hrănire al bacteriilor, definind noţiunile de heterotrof şi autotrof, saprofit şi parazit.
 Să precizeze modul de înmulţire a bacteriilor.
 Să evidenţieze importanţa bacteriilor pentru mediu şi om.
 Să prezinte principalele caracteristici ale algelor albastre şi să denumească speciile învăţate

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, observatia, invatarea prin descoperire, problematizarea;


b. Resurse materiale: manual, material vegetal proaspat ( seminte de fasole in diferite stadii de germinare), atlasul botanic, tavite, coli
albe, marker, carioci, fise de activitate.
c. Forma de activitate: frontal , pe grupe

Metode de evaluare: formativa, prin fisa de evalure


Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007;
3.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile Raspund la intrebarile profesorului:
cunostintelor profesorului:
anterioare
1. Care este cea mai mică unitate structurală şi funcţională care 1.Celula este unitatea de baza, structuralasi
poate exista şi de sine stătător învăţată? functionala a organismelor vii.
2. Care sunt componentele unei celule vegetale? Ce-i lipseşte 2. Componentele celulei vegetale sunt: membrana,
celulei animale? citoplasma, nucleu, vacuole, cloroplaste cu clorofila.
Celula animala nu are cloroplaste.
3. După numărul de celule care îi alcătuiesc corpul, de câte 3. Plantele pot fi : unicelulare (alcatuiute dintr-o
tipuri pot di plantele? celula) si pluricelulare ( alcatuite din mai multe
celule).
4. Cum se hrănesc plantele? 4. Plantele se hranesc autotrof, prin fotosinteza.
5. O planta cu flori are doua tipuri de organe:
5. Care sunt organele care alcătuiesc o plantă cu flori? vegetative (radacina, tulpina, frunza) si generative
( floare-fruct-samanta)

Captarea -Prezentarea materialului stimul : roaga elevii sa observe -Observa recipientele si apreciaza ca in lectia de astazi vom
atentiei . recipientele ce contin iaurt, bors si otet de pe mese si incurajeaza studia obtinerea acestor produse- prin fermentatie, cu
elevii sa-si exprime parerea despre ce vor studia in aceasta lectie. ajutorul bacteriilor..

Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea Profesorul deruleaza prezentarea power-point, demonstrand
invatarii. impartirea lumii vii in cele 5 regnuri, pe care le exemplifica. - asculta cu atentie explicatiile profesorului si noteaza in
Detaliaza Regnul Procariota, prezentand etimologia cuvantului caiete clasificarea lumii vii.
„Procariot”(din lb. greaca, de la pro-inainte si caryon- nucleu).
- E. vor preciza locurile deosebite unde au citit că trăiesc
P. prezintă răspândirea bacteriilor şi solicită elevilor să-i răspundă la bacteriile (zăcăminte de petrol, gheţari polari, spaţiu cosmic,
întrebări. în mâncare sau chiar în om în intestinul gros al acestuia). Se
notează pe caiete.
P. va indica elevilor principalele tipuri morfologice de bacterii E. vor identifica acele forme de bacterii, precizează ce formă
au văzut ei in manual si pe plansele din atlas şi vor nota în
caiete.
P. va explica alcătuirea bacteriei, se notează pe tablă şi apoi se E. îşi vor aminti componentele unei celule vegetale, vor scrie
desenează comparativ structura bacteriei cu cea a unei celule şi vor desena pe caiete odată cu P.
vegetale învăţate.
P. explică noţiunile de organism procariot şi eucariot. E. vor preciza cum este nucleul la celula vegetală şi îşi vor
nota pe caiete.
P. dirijează elevii să reactualizeze cunoştinţele despre nutriţia
plantelor verzi, apoi îi pune în situaţia problemă de a explica modul E vor preciza modul cum se hrănesc plantele verzi, adică
de hrănire a bacteriilor în lipsa clorofilei. prin fotosinteză, deoarece au în celula lor (la frunză)
P. explică apoi în ce constă nutriţia heterotrofă, saprofită şi parazită, clorofilă.
exemplificând cu exemple de bacterii din ambele categorii E. vor rezolva problema ridicată de P. prin comparaţia cu
organismele animale.
P. cere elevilor să-şi amintească cum se înmulţesc plantele
superioare. E. îşi notează pe caiete
P. Explică apoi şi scrie pe tablă cum se înmulţesc asexuat bacteriile, E. vor prezenta organele de înmulţire sexuată la plantele cu
prin diviziune flori. Vor scrie pe tablă.
P. folosind planşa şi manualul va dirija E. să deducă singuri E. vor preciza importanţa bacteriilor simbionte şi îşi vor nota
importanţa bacteriilor în funcţie de modul lor de hrănire. în caiete.
P. explică importanţa bacteriilor fixatoare de azot. Unii E. vor citi date privind câteva bacterii mai importante
P. solicită E. să privească atlasele botanice la planşa cu algele pentru om şi cum ne-am putea feri de îmbolnăviri din
albastre şi le prezintă apoi, explicând că acestea se găsesc pe solurile referatele făcute
umede.
E. îşi notează explicaţiile şi precizează ce fel de hrănire au
aceste alge.
Obtinerea - Se face folosind brainstorming-ul. - Se gandesc independent, dupa care trec pe rand la tabla si
performantei noteaza notiunile pe care le-au dobandit pe parcursul lectiei.
elevilor.
Evaluarea Prin chestionare orala, pe tot parcursul lectiei. Se face în funcţie de răspunsurile date, de conexiunile pe
performantei. care le realizează în prezentarea şi argumentarea unor situaţii
problemă create de profesor şi în folosirea unor materiale
suplimentare: referate, reviste, atlase.

Tema pt La sfârşitul activităţii de predare – învăţare, elevii vor primi ca temă


acasa să realizeze un referat cu tema: „Relaţia om –bacterie” în care vor
analiza modalitatea de apărare a omului faţă de acţiunea patogenă a
unor bacterii.

S-ar putea să vă placă și