Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA ȘCOLARĂ
DISCIPLINA: Biologie
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinte ale naturii
CLASA: a
DATA:
PROFESOR:
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Functia de reproducere
SUBIECTUL: Reproducerea la plantele cu flori – Structura florii la
angiosperme
TIPUL LECȚIEI: lectie mixta – asimilare cunostinte si lucrare practica
SCOPUL LECTIEI: Cunoaşterea de către elevi a părţilor componente ale unei flori,
functiile florii (polenizarea si fecundatia).

Competenţe specifice:
1.1 Sistematizarea informatiilor din texte,filme,desene utilizate in explorarea
unor sisteme biologice, a unor procese si fenomene ;
2.1 Interpretarea contextualizata a informatiilor stiintifice;
2.2 Expunere, in cadrul unui grup, a informatiilor prezentate sub forma de
modele, texte, cu mijloace TIC, utilizand adecvat terminologia specifica
biologiei;
3.1 Realizarea unor modele ale sistemelor biologice;

Competenţe derivate:
C1 Identificarea părţilor componente ale florii pe imagini;
C2 Clasificarea florilor după modul de alcătuire;
C3 Reprezentarea prin desen schematic a alcătuirii florii.
C4 Definirea si explicarea polenizarii si fecundatiei;
C5.Precizarea rolului florii in inmultirea plantei.

 Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia,


observaţia, modelarea.
 Resurse materiale:
- Pentru fiecare elev/grupe de elevi: manualul, fişa de lucru, creioane
colorate,flori;
- Pentru întreaga clasă: planşe, atlas botanic, cretă colorată, mulaj cu
alcătuirea florii, material biologic natural, laptop,smart tv.
 Forma materiale: frontal, individual.
Evaluare: fişă de lucru, formativă prin chestionare orală, observarea sistematică.
Bibliografie:
- Alexandrina-Dana Grasu, Jeanina Cirstoiu, Biologie,Manual pentru clasa a
VII-a, Editura Litera 2019.
- MEN Programa şcolară, Bucureşti
- Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului
de predare – învăţare – evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea clasei Pregătesc materialul didactic. Noteaza în catalog elevii Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
absenţi şi verifica dacă sunt condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orală verifica lecţia: Functia de reproducere Răspund la întrebări:
cunosţinţelor. - Cum se inmultesc bacteriile? Bacteriile se inmultesc prin diviziune directa,
adica se divide in doua celuce-fiice, capabile si
ele de diviziune rapida.
- Cum se realizeaza reproducerea asexuata? Reproducerea asexuata nu implica indivizi
diferiti si nici macar celule diferite ale
- Ce sunt gametii? aceluiasi individ.
Gametii sunt celule sexuale diferite provenite
de la acelasi individ (la majoritatea plantelor si
la putine animale) sau de la doi indivizi de
sexe diferite.
Captarea atenţiei şi Proiectarea unor imagini cu diferite tipuri de flori,floarea ca Vizionează imaginile..
reactualizarea structura, insecte,polenizare.
cunoştinţelor.
Anunţarea temei şi a Anunţa şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezinta competenţele Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc
competenţelor pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei. competenţele.
Dirijarea învăţării. Solicit elevilor să observe în atlasul botanic diferite tipuri de Observă că la unele plante tulpina se termină
flori şi să identifice dacă există deosebiri între flori. în vârf cu o singură floare, iar la altele tulpina
se termină cu mai multe flori.
În urma observaţiilor făcute de elevi, clasifică florile în; Notează în caiete observaţiile făcute.
simple şi grupate în inflorescenţe.
Utilizând materialul biologic natural, cere elevilor să Examinează florile puse la dispoziţie.
examineze din ce este alcătuită o floare completă.
Folosind plante adevarate prezintă alcătuirea externă a florii: Urmăresc explicaţia profesorului şi notează în
pedicel şi receptacul. caiete alcătuirea externă a florii.
Explică alcătuirea învelişului floral cu ajutorul mulajului: Observă alcătuirea florii şi notează în caiete
- Învelişul floral este alcătuit din caliciu şi corola, care explicaţia profesorului
învelesc organele reproducătoare ale florii.
- Organele reproducătoare ale florii conţin: androceul şi
gineceul.
Androceul reprezintă partea bărbătească, iar gineceul partea
femeiască.
Reprezintă prin desen schematic receptacului floral, alcătuirea Desenează în caiete stamina, gineceul şi
staminei şi a gineceului. receptaculul floral.
Defineşte polenizarea: proces ce constă în transportul Notează definiţia în caiete.
grăunciorului de polen pe stigmatul gineceului.
Făcând apel la imaginile vizionate de elevi, clasifică Notează tipurile de polenizare.
polenizarea după locul de unde provine polenul: directă
(autopolenizare) şi indirectă (încrucişată).
Prin conversaţie euristică la nivel frontal lansează întrebarea Răspund la întrebare: albinele.
„cine poate transporta polenul?”
Subliniază faptul că grăunciorul de polen poate fi transportat
de la o floare la alta de către insecte, păsări şi chiar vânt şi
uneori de om când acesta urmăreşte obţinerea de soiuri noi de Notează explicaţiile profesorului.
plante cu importanţă economică.
Explică că nu este de ajuns ca polenul să ajungă pe stigmatul
unei flori pentru a obţine fructe şi seminţe.
Defineşte procesul de fecundaţie.
Prezinta idei despre importanta florilor in viata omului.
Obţinerea Inventariez principalele informaţii şi observaţii cerând Răspund la întrebări observând planşele,
performanţei elevilor să dea răspunsuri rapide, clare, concrete. desenele, imaginile din manual şi materialul
biologic natural.
Evaluarea Distribuirea fişei de lucru. Rezolvarea fişei de lucru.
performanţei Chestionare orală pe tot parcursul orei. Răspund la întrebări.

S-ar putea să vă placă și